Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κλίμα έχει αλλάξει οριστικά και οι χειμώνες τείνουν στην ανυπαρξία ενώ τα καλοκαίρια είναι εφιαλτικά ακόμα και στα νησιά των Κυκλάδων ενώ έχουν παρατηρηθεί 37άρια ακόμα και σε 1500 μ χωριά. Εγώ που κρατάω στοιχεία από davis 20 χρόνια έχει ανέβει η ετήσια 1-1,5 βαθμούς στην Καλαμπάκα από 14,5 έφθασε και 16,5.Κι επειδή είμαι από τους μεγαλύτερους εδώ μέσα δε δέχομαι ότι έτσι ήταν οι χειμώνες στην Ελλάδα ήπιοι. Κάθε χρόνο χιόνιζε 5-6 φορές και το χιόνι έμενε αρκετές μέρες και βδομάδες ακόμα ενώ κ η αίσθηση του χειμώνα ήταν άλλη. Λέγανε είναι χιονιάς έξω....τώρα βλέπουμε ότι δεν υπάρχει χειμώνας ίσως είναι παροδικό ίσως όχι. Κ οι πιο μεγάλοι μιλάνε για ακόμα πιο βαρείς χειμώνες. Στην Καλαμπάκα έχει χιονίσει κάμποσες φορές και Οκτώβριο και Απρίλιο και τώρα δε μπορεί να χιονίσει ούτε λίγες ώρες Δεκέμβρη Γενάρη Φλεβάρη. Δεν κατεβαίνουν αυλώνες δεν υπάρχει συνδυασμός προυπαρχοντος κρύου κ κυκλογέννεσης κλπ ο πολικός στρόβιλος είναι συμπαγής όλο το χειμώνα εδώ κ κάποια χρόνια...Δε χρειάζεται κάποιος και από σας ακόμα που έχετε πολλοί εδώ μέσα γνώση του αντικειμένου να καταλάβει ότι με τέτοιο κλίμα ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ. Ούτε εικονικοί δεν εμφανίζονται πλέον στα μοντέλα. Και δε φταίνε τα μοντέλα που δε χιονίζει αλλά ο κακός μας ο καιρός και η γενικότερη καταστροφή του πλανήτη. Πάντως οι επιστήμονες είχαν προειδοποιήσει οτι το borderline ήταν ο 1,5 βαθμοί κελσίου που φέτος ξεπεράστηκε. Ίσως από δω κ πέρα η κατάσταση να γίνει ακόμα πιο ανεξέλεγκτη και   ο στόχος να είναι η αποφυγή ακραίων κυμάτων ζέστης. Μακάρι να αλλάξει κάτι γιατί τα παιδιά μας θα ζήσουν εφιαλτικές καταστάσεις..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, winter reign said:

Το κλίμα έχει αλλάξει οριστικά και οι χειμώνες τείνουν στην ανυπαρξία ενώ τα καλοκαίρια είναι εφιαλτικά ακόμα και στα νησιά των Κυκλάδων ενώ έχουν παρατηρηθεί 37άρια ακόμα και σε 1500 μ χωριά. Εγώ που κρατάω στοιχεία από davis 20 χρόνια έχει ανέβει η ετήσια 1-1,5 βαθμούς στην Καλαμπάκα από 14,5 έφθασε και 16,5.Κι επειδή είμαι από τους μεγαλύτερους εδώ μέσα δε δέχομαι ότι έτσι ήταν οι χειμώνες στην Ελλάδα ήπιοι. Κάθε χρόνο χιόνιζε 5-6 φορές και το χιόνι έμενε αρκετές μέρες και βδομάδες ακόμα ενώ κ η αίσθηση του χειμώνα ήταν άλλη. Λέγανε είναι χιονιάς έξω....τώρα βλέπουμε ότι δεν υπάρχει χειμώνας ίσως είναι παροδικό ίσως όχι. Κ οι πιο μεγάλοι μιλάνε για ακόμα πιο βαρείς χειμώνες. Στην Καλαμπάκα έχει χιονίσει κάμποσες φορές και Οκτώβριο και Απρίλιο και τώρα δε μπορεί να χιονίσει ούτε λίγες ώρες Δεκέμβρη Γενάρη Φλεβάρη. Δεν κατεβαίνουν αυλώνες δεν υπάρχει συνδυασμός προυπαρχοντος κρύου κ κυκλογέννεσης κλπ ο πολικός στρόβιλος είναι συμπαγής όλο το χειμώνα εδώ κ κάποια χρόνια...Δε χρειάζεται κάποιος και από σας ακόμα που έχετε πολλοί εδώ μέσα γνώση του αντικειμένου να καταλάβει ότι με τέτοιο κλίμα ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ. Ούτε εικονικοί δεν εμφανίζονται πλέον στα μοντέλα. Και δε φταίνε τα μοντέλα που δε χιονίζει αλλά ο κακός μας ο καιρός και η γενικότερη καταστροφή του πλανήτη. Πάντως οι επιστήμονες είχαν προειδοποιήσει οτι το borderline ήταν ο 1,5 βαθμοί κελσίου που φέτος ξεπεράστηκε. Ίσως από δω κ πέρα η κατάσταση να γίνει ακόμα πιο ανεξέλεγκτη και   ο στόχος να είναι η αποφυγή ακραίων κυμάτων ζέστης. Μακάρι να αλλάξει κάτι γιατί τα παιδιά μας θα ζήσουν εφιαλτικές καταστάσεις..

Ετσι ακριβώς. Όπως εστρωσε η ανθρωποτης ετσι θα κοιμηθει. Για τα τωρινα παιδακια ας μη σκεφτει κανεις καλυτερα το τι θα βιωσουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, winter reign είπε:

Το κλίμα έχει αλλάξει οριστικά και οι χειμώνες τείνουν στην ανυπαρξία ενώ τα καλοκαίρια είναι εφιαλτικά ακόμα και στα νησιά των Κυκλάδων ενώ έχουν παρατηρηθεί 37άρια ακόμα και σε 1500 μ χωριά. Εγώ που κρατάω στοιχεία από davis 20 χρόνια έχει ανέβει η ετήσια 1-1,5 βαθμούς στην Καλαμπάκα από 14,5 έφθασε και 16,5.Κι επειδή είμαι από τους μεγαλύτερους εδώ μέσα δε δέχομαι ότι έτσι ήταν οι χειμώνες στην Ελλάδα ήπιοι. Κάθε χρόνο χιόνιζε 5-6 φορές και το χιόνι έμενε αρκετές μέρες και βδομάδες ακόμα ενώ κ η αίσθηση του χειμώνα ήταν άλλη. Λέγανε είναι χιονιάς έξω....τώρα βλέπουμε ότι δεν υπάρχει χειμώνας ίσως είναι παροδικό ίσως όχι. Κ οι πιο μεγάλοι μιλάνε για ακόμα πιο βαρείς χειμώνες. Στην Καλαμπάκα έχει χιονίσει κάμποσες φορές και Οκτώβριο και Απρίλιο και τώρα δε μπορεί να χιονίσει ούτε λίγες ώρες Δεκέμβρη Γενάρη Φλεβάρη. Δεν κατεβαίνουν αυλώνες δεν υπάρχει συνδυασμός προυπαρχοντος κρύου κ κυκλογέννεσης κλπ ο πολικός στρόβιλος είναι συμπαγής όλο το χειμώνα εδώ κ κάποια χρόνια...Δε χρειάζεται κάποιος και από σας ακόμα που έχετε πολλοί εδώ μέσα γνώση του αντικειμένου να καταλάβει ότι με τέτοιο κλίμα ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ. Ούτε εικονικοί δεν εμφανίζονται πλέον στα μοντέλα. Και δε φταίνε τα μοντέλα που δε χιονίζει αλλά ο κακός μας ο καιρός και η γενικότερη καταστροφή του πλανήτη. Πάντως οι επιστήμονες είχαν προειδοποιήσει οτι το borderline ήταν ο 1,5 βαθμοί κελσίου που φέτος ξεπεράστηκε. Ίσως από δω κ πέρα η κατάσταση να γίνει ακόμα πιο ανεξέλεγκτη και   ο στόχος να είναι η αποφυγή ακραίων κυμάτων ζέστης. Μακάρι να αλλάξει κάτι γιατί τα παιδιά μας θα ζήσουν εφιαλτικές καταστάσεις..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1ον ) Τζιφος εχει παρει σωβρακα σε απιστευτο βαθμο φετος.

2ον ) Που ειναι η ΑΣΘ? Ολα δινουν ζωνικες και συσπειρωσεις βορτεξ με πτωτικο ΝΑΟ και επειτα απο αντιστροφη ζωνικων ανεμων?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 φεβ με 10 Μαρτη θα παρει εκδικηση ο ανυπαρκτος χειμωνας.

Μην το δενετε βεβαια καθως οι φαπες που εχω φαει φετος ειναι πιο πολλες απο αυτες του Τζανετακου σε ολη του την καριερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα κλείσει ο Φεβρουάριος με 2 ώρες βροχόπτωσης εδώ. Λιακάδες και πάλι λιακάδες όσο πάει το μάτι. Τις τελευταίες 2 βδομάδες ζούμε την ίδια μέρα σε επανάληψη, ούτε τον Ιούλιο τέτοια βαρετοκαιρια… Θέλω να κάνω fast forward  στον Μάιο να ξεκινήσουν οι αστάθειες, έχω σιχαθεί τον χειμώνα με όλο μου το είναι, πλέον θα αρχίσω να ανυπομονώ περισσότερο να έρθει το καλοκαίρι παρά η εποχή ανέκδοτο… Πραγματικά είναι εάν όχι ο χειρότερος, ένας από τους χειρότερους χειμώνες που έχω ζήσει… 

Επίσης, φέτος πιστεύω ότι θα έρθει η «εξισορρόπηση» μέσα στο καλοκαίρι και θα ξαναζήσουμε στιγμές καλοκαιριού 2018, όπου τότε στον Αλμυρό έβρεξε συνολικά ~25(!) ημέρες. Κάποια στιγμή θα αλλάξει η τύχη μας, απλά ελπίζω να μην είναι μια βίαιη ολιγόχρονη εκτόνωση όπως ο Ντανιελ, αλλά μήνες ολόκληροι με αρνητικές αποκλίσεις στα κλιματικά όπως συμβαίνει στην Σκανδιναβία και την Ρωσία εδώ και μισό χρόνο τώρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

25 φεβ με 10 Μαρτη θα παρει εκδικηση ο ανυπαρκτος χειμωνας.

Μην το δενετε βεβαια καθως οι φαπες που εχω φαει φετος ειναι πιο πολλες απο αυτες του Τζανετακου σε ολη του την καριερα.

Εμαθα πηρες βαρκα αυτες τις μερες για τις βροχες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

25 φεβ με 10 Μαρτη θα παρει εκδικηση ο ανυπαρκτος χειμωνας.

Μην το δενετε βεβαια καθως οι φαπες που εχω φαει φετος ειναι πιο πολλες απο αυτες του Τζανετακου σε ολη του την καριερα.

Φετος ειναι η χρονια της φαπας ολοι φαπα τρωμε και δεν ξερω αν παο εδω και περα ολα θα πηγαινουν ετσι κοντρα στην αναμενομενη ροη...παντως συμφωνω οτι καπου εκει θα γινει αν ειναι να γινει κατι μετα τις 20 και μαξ μεχρι 10 μαρτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Του χρόνου ο στόχος θα ειναι να.μην συμπληρωθεί αχιονη τετραετία..!  Εγώ βέβαια εχω στομάχι επειδή εχω ζήσει και την δεκαετία 😉

10 χρόνια? Λάρισα αποκλείεται λογικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Φετος ειναι η χρονια της φαπας ολοι φαπα τρωμε και δεν ξερω αν παο εδω και περα ολα θα πηγαινουν ετσι κοντρα στην αναμενομενη ροη...παντως συμφωνω οτι καπου εκει θα γινει αν ειναι να γινει κατι μετα τις 20 και μαξ μεχρι 10 μαρτη

Εγώ λέω καλό Απρίλη Κώστα!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Snowparty είπε:

Εμαθα πηρες βαρκα αυτες τις μερες για τις βροχες....

2μμ σημερα,τρομαξα απο την οργη της φυσης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Εγώ λέω καλό Απρίλη Κώστα!! 

Εζησα το 2003 25 μαρτιου και απριλη χιονι δεν θελω ανοιξιατικα χιονια αλλα εδω που φτασαμε αν ερθουν θα τα απολαυσω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Μετά το 5-6 υπάρχει ξεχαρβάλωμα του χειμώνα, μετά το 18-19 ο χειμώνας είναι εποχή που έχει πεθάνει τελείως για δκβ.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ICELARISSA είπε:

Ποτε υπηρξε δεκαετια?

Θεσσαλονίκη εμενα μέχρι 2020! Οπότε εζησα το 2006-2016..δεν πιστεύω να το ζήσω κι εδω χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει θα παραμυθιαζόμαστε μεταξύ μας μέχρι να ψοφήσει...ποια αναδίπλωση λέτε?ακόμη και η αναδίπλωση για να έβγαινε σωστή θα έπρεπε ήδη από πριν να έχει κάνει μια προσπάθεια με εμποδισμους και σε ήταν αποτυχημένη...απλά θα τρώει φαοες εάν βγει αυτή η ξαταζωνικαρα που φαίνεται... Καμία αναδίπλωση σωστή δεν θα υπάρχει με τέτοιο Ατλαντικό και με τον πολικό στρόβιλο να γίνεται πρώτος σφίχτης...αν αλλάξει κάτι από τα βραδινά ξαι αύριο το συζητάμε...έτσι όμως ΚΑΠΟΥΤ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Εζησα το 2003 25 μαρτιου και απριλη χιονι δεν θελω ανοιξιατικα χιονια αλλα εδω που φτασαμε αν ερθουν θα τα απολαυσω

Είχε χιόνι εδω Λάρισα 25/3 τότε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Είχε χιόνι εδω Λάρισα 25/3 τότε;

Και ταυτόχρονη χιονοστρωση τότε όπως και τον Απριλιο σε Λάρισα - Γιάννενα με δκβ διάταξη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Θεσσαλονίκη εμενα μέχρι 2020! Οπότε εζησα το 2006-2016..δεν πιστεύω να το ζήσω κι εδω χαχα

Πραγματικά απίστευτο αν έγινε κάτι τέτοιο στην Θεσσαλονίκη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τραγικά μοντέλα τραγικά τα μεσοπροθεσμα τους τα μακροπρόθεσμα τους οι δείκτες που στηρίζουν αυτά τα μεσοπροθεσμα και μακροπρόθεσμα...όλα σκουπίδια!!!!μόνο ο τζιφος σαν την μύγα μέσα στο γάλα ξεχώρισε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, heavy snow είπε:

Πραγματικά απίστευτο αν έγινε κάτι τέτοιο στην Θεσσαλονίκη. 

Που ήσουν εσύ???11 χρόνια παλευαμε με τις πετσες τις ισχυρές νιφαδοπτωσεις τους ανατολικούς ανέμους τις ισχυρές πασπαλες στις εύκολες κτλ κτλ ..η ευλογημένη Αριάδνη έσπασε την κατάρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...