Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνεχόμενες ομορφιές από τα κύρια του τζίφου, το καλό που σου θέλω να γίνεις μπετόν αρμε και εδω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχοντας γεννηθεί την ίδια ημερομηνία με τον αείμνηστο συγχωρεμένο πολιτικό ... γνωστό για την γκαντεμιά του ....

θα σας ζητούσα για την ψυχική υγεία όλων των μελών του forum να με παρακαλέσετε να ανοίξω τον σχολιασμό χαρτών Μαρτίου.... 

να επικρατήσει φουλ ζωνική και να μην ασχολείται κανείς σας με τους χάρτες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μακάρι...να συμβεί βασικά τόσο όσο,ώστε να μην βγει η ΜΠΑΜΠΟΥΣΚΑ και να σπασει σε δύο κομμάτια η μωβια που είναι πιο φλεξιμπλ στην καθοδο

Δεν υπαρχει ψυχος πουθενα αυτο ειναι το προβλημα προς το παρον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Συνεχόμενες ομορφιές από τα κύρια του τζίφου, το καλό που σου θέλω να γίνεις μπετόν αρμε και εδω

Τι μπετον αρμε και εσυ ρε αλλο σεναριο σε καθε τρεξιμο εχει και ο τζιφος απλα σε καλυτερη φαση απο ευρωπαικο κατω απο τις 120 ωρες οτι γινει αφου αλλαζουν ολα σε στρατοσφαιρα και οσονθα περναει στην τροποσφαιρα τοσο θα τρελενονται τα μοντελα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν υπαρχει ψυχος πουθενα αυτο ειναι το προβλημα προς το παρον

Ναι εκεί εστιάζω με δεδομένο ας πούμε ότι πάμε για το πολικό χαμηλό από τον Καναδά με τους ανέμους ανάποδα !!!ένας θεός ξέρει πως μπορεί να γίνει...τέλος πάντων με αυτό το δεδομένο ψάχνω σενάρια που σε πιθανή διάταξη καλή δεν θα μας λείπει το. Ψυχος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Τι μπετον αρμε και εσυ ρε αλλο σεναριο σε καθε τρεξιμο εχει και ο τζιφος απλα σε καλυτερη φαση απο ευρωπαικο κατω απο τις 120 ωρες οτι γινει αφου αλλαζουν ολα σε στρατοσφαιρα και οσονθα περναει στην τροποσφαιρα τοσο θα τρελενονται τα μοντελα

Αλλάζει στα πάντα ναι, εκτός από τη είσοδο του χαμηλού στην Ευρώπη: )

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Αλλάζει στα πάντα ναι, εκτός από τη είσοδο του χαμηλού στην Ευρώπη: )

Βρήκες τρόπο να υπάρχει κάπου οπουδήποτε ψύχος τριγύρω μας...να μην πάει στρατό μια πιθανή καλή διαταξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως εγώ Μιχαήλ ενώ στα 12αρια το εληξα  το θέμα του να εισβάλει το Ατλαντικό χαμηλό τώρα βλέπωντας το 18 Άρι κρατάω ακόμη μια επιφύλαξη...θυμασε πόσο σίγουρο ήταν ότι θα έχουμε εκρηκτική άνοδο του αζορ και πήραμε ένα εκρηκτικό αρχ@@ι ...😋😋...κάτσε να δούμε και τ αυριανσ μην προκύψει καμία Μπακ Ντορ τύπου φάση και φσμε τα μουστάκια μας 🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αλλάζει στα πάντα ναι, εκτός από τη είσοδο του χαμηλού στην Ευρώπη: )

Δεν ειναι καλο ουτε για ηπειρο μιχαηλ δυστυχως το μονο που θα κανει ειναι να παει πισω την καθοδο ψυχους και εμας μετα ν αμας βρει μετα τις 5 μαρτη και αν μια καλη καθοδος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Βρήκες τρόπο να υπάρχει κάπου οπουδήποτε ψύχος τριγύρω μας...να μην πάει στρατό μια πιθανή καλή διαταξη

Στρατό δεν νομίζω να πάει Βαγγέλη... Χαχαχα.

Το μόνο που με χάλασε στο 18αρι ήταν ότι έφυγε όλο το ψύχος από βα

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πάντως εγώ Μιχαήλ ενώ στα 12αρια το εληξα  το θέμα του να εισβάλει το Ατλαντικό χαμηλό τώρα βλέπωντας το 18 Άρι κρατάω ακόμη μια επιφύλαξη...θυμασε πόσο σίγουρο ήταν ότι θα έχουμε εκρηκτική άνοδο του αζορ και πήραμε ένα εκρηκτικό αρχ@@ι ...😋😋...κάτσε να δούμε και τ αυριανσ μην προκύψει καμία Μπακ Ντορ τύπου φάση και φσμε τα μουστάκια μας 🤣🤣

Δεν νομίζω ότι γίνεται, και αν γίνει για κάνενα χιόνι ημιορεινών μονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Δεν ειναι καλο ουτε για ηπειρο μιχαηλ δυστυχως το μονο που θα κανει ειναι να παει πισω την καθοδο ψυχους και εμας μετα ν αμας βρει μετα τις 5 μαρτη και αν μια καλη καθοδος

Κώστα αν αυτό δεν ήταν καλό για Ήπειρο σημαίνει ότι τα προηγουμενα χρόνια προηγήθηκαν χιονιαδες τύπου 2005.. αλλά αν έβγαινε έτσι θα ήταν μια φανταστική χιονοκαιρία για 700 και πάνω και πρόσκαιρο χιόνι στα Γιάννενα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

Στρατό δεν νομίζω να πάει Βαγγέλη... Χαχαχα.

Το μόνο που με χάλασε στο 18αρι ήταν ότι έφυγε όλο το ψύχος από βα

Δεν νομίζω ότι γίνεται, και αν γίνει για κάνενα χιόνι ημιορεινών μονο

Θα δούμε αύριο...την πέφτω νωρίς σήμερα😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Θα δούμε αύριο...την πέφτω νωρίς σήμερα😋

Άντε καληνύχτα, και κανένα άγχος προς το παρόν, αφού ξανακάναμε reset😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κώστα αν αυτό δεν ήταν καλό για Ήπειρο σημαίνει ότι τα προηγουμενα χρόνια προηγήθηκαν χιονιαδες τύπου 2005.. αλλά αν ήταν έτσι θα ήταν μια φανταστική χιονοκαιρία για 700 και πάνω και πρόσκαιρο χιόνι στα Γιάννενα.

Μιλαω να δουν τα γιαννενα χιονι σοβαρο αυτο εννοω δεν ειναι καλο για ηπειρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μιλαω να δουν τα γιαννενα χιονι σοβαρο αυτο εννοω δεν ειναι καλο για ηπειρο

Ε σίγουρα, και εγώ θα ήθελα μια σοφία με λίγο καλύτερη θέση λίμνης αλλά που τέτοια τύχη .

 

 

 

Κατά τα άλλα μ.ο τζίφου, δίχως έλεος 

01-55-58-gens-31-1-300.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάμε για αναδίπλωση...πάει το ψύχος στα β.ανατολικα...πεδινο κεντροβορειο χιόνι χωρίς σοβαρό  ψύχος τέλος Φλεβάρη αρχές Μαρτίου και την πιο τέλεια διάταξη να βγάλει δεν υπάρχει...σενάριο κοντινό πως να μην φύγει το ψύχος δεν έχω...όταν έχω τα λέμε...καλημέρα!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποτε δεν εδειξαν φετος κατι τα μοντελα για ψυχρη εισβολη περα απο ωρες επιστημονικης φαντασιας.....

Οσο και για τα περι ψυχρης ανοιξης δεν νομιζω οτι υπαρχει  καποια πιθανοτητα αφου το ψυχος εκφυλιζεται συνεχως....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

πάει ο Φλεβάρης

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&

Καλοκαίρι θα μυρίσει! Το καλό ειναι οτι και ψύχρα να εχει ο Μάρτης μόλις βγαίνει ήλιος σου ανεβάζει την αλλη μέρα 20 βαθμούς για πλάκα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ιστορικά αδιάφορος Φεβρουάριος φαίνεται να εξελίσσεται μπροστά στα μάτια μας, όπως και όλος ο χειμώνας συνολικά. Αν μπορούσαμε να τον συγκρίνουμε με κάτι θα ταν μόνο ο χειμώνας 2013-14 που δεν ήρθε ποτέ αν και τον φετινό τον θεωρώ ελάχιστα καλύτερο λόγο Αυγής. Βέβαια θερμοκρασιακά τότε ειχε κάνει έναν ξηρό και ψυχρο Δεκέμβριο με κάμποσες ψυχρες εισβολές χωρίς αποτέλεσμα αλλά τουλάχιστον υπήρχε αίσθηση χειμώνα ενώ μετά Ιανουάριο και Φεβρουάριο ήταν το απόλυτο έκτρωμα. Φέτος όλοι οι μήνες βγήκαν τραγικά θερμοί και γενικά ανυδροι. Πλέον πληθαίνουν στατιστικά οι πολυ κακοί χειμώνες με 2013-14, 2015-16, 2023-24 να είναι τραγικοί και μετά να ακολουθούν ως κακοί οι 2017-18, 2019-20, 2020-21, 2022-23. Απ' τους τελευταίους 11 χειμώνες οι 4 μόνο ήταν καλοί και μόνο τυχαίο δεν είναι αυτό! Τώρα θα ψάχνουμε εκτός εποχής κλασικά ψυχρή εισβολή που οι πιθανότητες να βγει είναι ελάχιστες αφού και οι Μάρτιδες την ανιούσα έχουν πάρει. Κάποτε οι παγεροι Μάρτιδες ήταν κάτι τυπικό με 1987,1992, 1993, 1996, 1998, 2003 να είναι δυνατοί και μετά αραίωσε σε υπερβολικά μεγάλο βαθμό η συχνότητα βλέποντας μόνο χειμερινό τον Μάρτιο 2011 και 2022, νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε ότι ο επόμενος θα αργήσει. Ελπίζω σε όσες περισσότερες βροχές από εδώ και πέρα και ας μην πέσει ξανά κάτω από 0 στα 850 γιατί δεν μπορεί να κάνει κάτι σοβαρό, το κακό στα βουνά έχει ήδη γίνει βεβαια αφού δεν μπορούν πλέον να κρατήσουν το χιόνι ακόμα και αν ρίξει λόγω εποχής οπότε ο υδροφόρος ορίζοντας άλλη μια χρονιά υποφερει. Τα χιόνια είναι ο σημαντικότερος παράγοντας εμπλουτισμού των δασών με συνεχή νερά και τα τελευταία χρόνια έχει εκλείψει με αποτέλεσμα εμείς να περιμένουμε να μην καούν τα δάση με βροχές τον Μάιο και τον Ιούνιο που απορροφονται στο έδαφος σε λιγότερο από ένα 24ωρο, είναι εύκολο κάνεις να καταλάβει γιατί ξεσπούν ανεξέλεγκτες πυρκαγιές πλέον! Αυτά από μένα καλή συνέχεια!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μένα μετά το 2013-14 και 2006-2007 ο φετινός χειμώνας είναι ο χειρότερος όλων των εποχών. Να δω πως θα την παλέψουμε φέτος το καλοκαίρι ! Ας ελπίσουμε η κυκλοφορία φέτος τον Ιούλιο-Αύγουστο να είναι ευνοϊκή.

Η κλιματική αλλαγή μας διέλυσε κυριολεκτικά. Πλεόν χειμώνες σαν τον φετεινό θα είναι η νόρμα !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Ιστορικά αδιάφορος Φεβρουάριος φαίνεται να εξελίσσεται μπροστά στα μάτια μας, όπως και όλος ο χειμώνας συνολικά. Αν μπορούσαμε να τον συγκρίνουμε με κάτι θα ταν μόνο ο χειμώνας 2013-14 που δεν ήρθε ποτέ αν και τον φετινό τον θεωρώ ελάχιστα καλύτερο λόγο Αυγής. Βέβαια θερμοκρασιακά τότε ειχε κάνει έναν ξηρό και ψυχρο Δεκέμβριο με κάμποσες ψυχρες εισβολές χωρίς αποτέλεσμα αλλά τουλάχιστον υπήρχε αίσθηση χειμώνα ενώ μετά Ιανουάριο και Φεβρουάριο ήταν το απόλυτο έκτρωμα. Φέτος όλοι οι μήνες βγήκαν τραγικά θερμοί και γενικά ανυδροι. Πλέον πληθαίνουν στατιστικά οι πολυ κακοί χειμώνες με 2013-14, 2015-16, 2023-24 να είναι τραγικοί και μετά να ακολουθούν ως κακοί οι 2017-18, 2019-20, 2020-21, 2022-23. Απ' τους τελευταίους 11 χειμώνες οι 3 μόνο ήταν καλοί και μόνο τυχαίο δεν είναι αυτό! Τώρα θα ψάχνουμε εκτός εποχής κλασικά ψυχρή εισβολή που οι πιθανότητες να βγει είναι ελάχιστες αφού και οι Μάρτιδες την ανιούσα έχουν πάρει. Κάποτε οι παγεροι Μάρτιδες ήταν κάτι τυπικό με 1987,1993, 1996, 1998, 2003 να είναι δυνατοί και μετά αραίωσε σε υπερβολικά μεγάλο βαθμό η συχνότητα βλέποντας μόνο χειμερινό τον Μάρτιο 2011 και 2022, νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε ότι ο επόμενος θα αργήσει. Ελπίζω σε όσες περισσότερες βροχές από εδώ και πέρα και ας μην πέσει ξανά κάτω από 0 στα 850 γιατί δεν μπορεί να κάνει κάτι σοβαρό, το κακό στα βουνά έχει ήδη γίνει βεβαια αφού δεν μπορούν πλέον να κρατήσουν το χιόνι ακόμα και αν ρίξει λόγω εποχής οπότε ο υδροφόρος ορίζοντας άλλη μια χρονιά υποφερει. Τα χιόνια είναι ο σημαντικότερος παράγοντας εμπλουτισμού των δασών με συνεχή νερά και τα τελευταία χρόνια έχει εκλείψει με αποτέλεσμα εμείς να περιμένουμε να μην καούν τα δάση με βροχές τον Μάιο και τον Ιούνιο που απορροφονται στο έδαφος σε λιγότερο από ένα 24ωρο, είναι εύκολο κάνεις να καταλάβει γιατί ξεσπούν ανεξέλεγκτες πυρκαγιές πλέον! Αυτά από μένα καλή συνέχεια!

για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω καν να κάνει ξεκούδουνη εισβολή τον Μάρτη(ειδικά προς τα τέλη) γιατί θα αρχίσουμε πάλι τα "αν ήταν τώρα Γενάρης θα..."Ας μπουμε κατευθείαν στις ζέστες...η μοναδική περίπτωση που θυμάμαι που δραματικά κακό χειμερινό τρίμηνο σαν το φετινό ακολουθήθηκε από πολύ χειμωνιάτικο Μάρτη είναι αυτό που αναφέρεις το 1998...το β μισό του μήνα ήταν άκρως χειμωνιάτικο με απανωτές κακοκαιρίες παρόλο που δεν είχε συμβεί τίποτα απολύτως τουλάχιστον στην Αττική τους 3 χειμερινούς μήνες...όλοι οι άλλοι καλοί Μάρτηδες είχαν αρκετές προειδοποιήσεις τον χειμώνα...1977, 1957 οι μόνοι Μάρτηδες που είχαν ξεκούδουνη μεγάλη βοριαδοκακοκαιρία με άθλιο προηγηθέν χειμερινό τρίμηνο

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...