Jump to content
[weathermaniac]

Ανάλυση χαρτών Φεβρουαρίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Διαφορετική θέση του χαμηλού αύριο το μεσημέρι φέρει και διαφορετικά αποτέλεσματα.. ο ευρωπαίος δίνει το χαμηλό με πορεία προς Κυκλάδες, δίνοντας συνέχεια των έντονων φαινομένων στην Αττικη μέχρι αυριο το μεσημερι. Ο τζίφος από την άλλη, δίνει το αποψινό πέρασμα και τέλος, με τα φαινομενα μετά να εντοπίζονται νοτια της Αττικής, αφού δίνει το χαμηλο με πορεία νότια της Πελοποννήσου - Κρήτη... πολύ ενδιαφέρον... να δούμε το τι θα γίνει τελικα...

Ευρωπαίος:

ecmwfgr-0-30.png.c6b7826a4211409db7ff3eb217b5697f.png

2ο πέρασμα......

ecmwfgr-2-30.png.b82521fedfb1084792418fbab26bce47.png

 

 

Τζίφος:

30-515GR.GIF.5bf8e4a157789ec684b7f32c644b3639.GIF

 Ότι πάρουμε αποψε καλό θα είναι.....

30-779GR-2.GIF.6e9a0029d1bd4ef37cb06adf1ff1a3f6.GIF

Πάντως είναι φοβερό που σε τόσο κοντινές ώρες έχουν τα δύο μοντέλα αυτές τις διαφορές στη θέση του χαμηλού. Τίποτα σίγουρο ακόμα και στο nowcast... Ότι να ναι..Ελπίζω ο Ευρωπαίος να πέσει μέσα...

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μας θελει με τιποτα για χιονι φετος στον Πανουργια..απλετη βροχη με 2-3 βαθμους και θαψιμο απ τα 1400-1500..για παρασκευη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το υετικό ρεκόρ της Αθήνας σε μμ σε μια μέρα ποιο είναι?Καπελος?...😋

Για Γκαζι ειναι 97mm απο τις 22 φλεβαρη του 2013.Για Θησειο πρεπει να ναι απο την καταιγιδα στις 8 ιουλιου 2002 με 94mm αν θυμαμαι καλα...Τη χρονια που εγραψε ετησιο 987mm οταν ο μεσος ορος ειναι λιγο πανω απο τα 400mm!!!Ας μας πει και ο Γιωργαρος...

Για το Γκαζι σιγουρα αυτο ειναι το ρεκορ του..Τωρα για το θησειο κρατω μια επιφυλαξη...Τα τελευταια 30 χρονια παντως δεν θυμαμαι παραπανω νερο στο σταθμο...Θα μας πει και ο Γιωργος φανταζομαι...Που εισαι Σωτηρακοπουλεεεεεε του καιρου???

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Πάντως είναι φοβερό που σε τόσο κοντινές ώρες έχουν τα δύο μοντέλα αυτές τις διαφορές στη θέση του χαμηλού. Τίποτα σίγουρο ακόμα και στο nowcast... Ότι να ναι..Ελπίζω ο Ευρωπαίος να πέσει μέσα...

Ο Ευρωπαίος έχει πλαι του ukmo, icon και γαλλικό arpege για παράταση των φαινομένων και όσο αφορά το χαμηλό

Τζίφος συμφωνει με Καναδό και bolam, που δίνει ελαφρως βορειοτερη πορεια στο χαμηλό, αλλά δεν ειναι αρκετή...

Εμπειρικά μιλώντας, ο τζίφος πέφτει συνηθως κοντίτερα στα του υετού.. έτσι δεν είναι;; Αλλά θέλω να ελπίζω.... θέλω περισσότερα διοτι πεινάω.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το υετικό ρεκόρ της Αθήνας σε μμ σε μια μέρα ποιο είναι?Καπελος?...😋

Αα εσύ δεν αστειεύεσαι τελικά! Εκ μέρους των Αθηναίων σε ευχαριστούμε για τον ζήλο που δείχνεις να βρέξει στην Αθήνα αλά 90s! Παρομοίως σου εύχομαι τον Μάρτη να δεις και εσύ την 100αρα σου αλλά σε χιόνι 😝😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Κι εγώ τρελαίνομαι Σακαρεε... οπότε μαλλον της τρελής θα γίνει....

Μακάρι!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Ο Ευρωπαίος έχει πλαι του ukmo, icon και γαλλικό arpege για παράταση των φαινομένων και όσο αφορά το χαμηλό

Τζίφος συμφωνει με Καναδό και bolam, που δίνει ελαφρως βορειοτερη πορεια στο χαμηλό, αλλά δεν ειναι αρκετή...

Εμπειρικά μιλώντας, ο τζίφος πέφτει συνηθως κοντίτερα στα του υετού.. έτσι δεν είναι;; Αλλά θέλω να ελπίζω.... θέλω περισσότερα διοτι πεινάω.....

Ναι θεωρώ πως ο τζίφος το έχει περισσότερο στα του υετού αλλά μιας και τα μοντέλα έχουν χωριστεί σε δύο στρατόπεδα θα δούμε... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Για Γκαζι ειναι 97mm απο τις 22 φλεβαρη του 2013.Για Θησειο πρεπει να ναι απο την καταιγιδα στις 8 ιουλιου 2002 με 94mm αν θυμαμαι καλα...Τη χρονια που εγραψε ετησιο 987mm οταν ο μεσος ορος ειναι λιγο πανω απο τα 400mm!!!Ας μας πει και ο Γιωργαρος...

Σε εσάς πόσο είχε γράψει στον Μπάλλο;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Berdon είπε:

Ναι θεωρώ πως ο τζίφος το έχει περισσότερο στα του υετού αλλά μιας και τα μοντέλα έχουν χωριστεί σε δύο στρατόπεδα θα δούμε... 

Τιποτα απίθανο... εδω στην Αριαδνη χιόνισε απο θαυμα στο 90' και είχαμε επική κολοτούμπα τζίφου ως προς τον υετό, στο 12αρι ακριβως πριν τη χιονάτη βραδιά... τι να λέμε τώρα..... θα δούμε όπως λες......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Σε εσάς πόσο είχε γράψει στον Μπάλλο;

Καλησπερα αγορινα μου..Καλλιθεα τοτε 84mm.Και το γκαζι ειχε γραψει αρκετα αλλα οχι τα 97mm του 2013!!Οι δρομοι μου ετσι ηταν ηδη απο το πρωι...

20211014_133617.jpg.2a1fd12a3f04f1d634f69369ef9c4975.jpg

Παραταση και αυξηση σημαντικη και απο τον τζιφο μεχρι αυριο το μεσημερι...ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ...Με συγχωρειτε παω τουαλετα να ετοιμαστω...🤣

gfs-2-24.png

 

24-574GR.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ουου.... ιδου! Παράταση των φαινομένων και από τζίφο στο 12αρι... ο καιρός όπως και να χει εχει το τελευταίο λόγο και κλεινω για να μη το κουράζω.. από εδώ και πέρα ΟΥΡΑΝΟΣ και τα 'λεμε αναφορές! Ολα καλά θα πάνε ρεε

24-779GR-2.GIF.d27db4a3f5b4b966c0197b4e2517351e.GIF

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επιμενει ο τζιφος και για το συστημα στο τελος του μηνα..Πνιγει και τη Χαλκιδα σε δευτερη φαση...

ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

120-574GR.gif

126-574GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Ουου.... ιδου! Παράταση των φαινομένων και από τζίφο στο 12αρι... ο καιρός όπως και να χει εχει το τελευταίο λόγο και κλεινω για να μη το κουράζω.. από εδώ και πέρα ΟΥΡΑΝΟΣ και τα 'λεμε αναφορές! Ολα καλά θα πάνε ρεε

24-779GR-2.GIF.d27db4a3f5b4b966c0197b4e2517351e.GIF

Το κάνε τελικά !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Berdon είπε:

Αα εσύ δεν αστειεύεσαι τελικά! Εκ μέρους των Αθηναίων σε ευχαριστούμε για τον ζήλο που δείχνεις να βρέξει στην Αθήνα αλά 90s! Παρομοίως σου εύχομαι τον Μάρτη να δεις και εσύ την 100αρα σου αλλά σε χιόνι 😝😂

Με τις βροχές είμαι φίλος σας...δεν έχω κανένα ανταγωνισμό σ' αυτό το θέμα😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Με τις βροχές είμαι φίλος σας...δεν έχω κανένα ανταγωνισμό σ' αυτό το θέμα😋

Ισχύει και για το καλοκαίρι αυτό;;🤣

Σε ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Ισχύει και για το καλοκαίρι αυτό;;🤣

Σε ευχαριστούμε εκ των προτέρων!

Ναι ισχύει...δηλαδή δεν θα τρελαθώ αν μια μεγάλη καταιγίδα προτιμήσει την Αττική ...ούτε καν...Μ αρέσει η ραγδαιοτητα σε βροχή οκ αλλά μέχρι εκεί ...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πωωω κοίτα να δεις που θα βγάλει τα σπασμένα ο Μάρτιος στην Αθήνα! Αν όχι θερμοκρασιακά τουλάχιστον υετικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...