Jump to content
Γιαννιώτης Γ.

ΚΑΤΑΡΕΥΣΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΛΠΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο εφικτό θα είναι να χιονιστεις η Λισσαβώνα πχ από Ατλαντικό Αυλώνα?...η να φτάνει μια ψυχρή εισβολή της τάξεως του -7 στις Αζόρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Εμένα μου κάνει εντύπωση η μείωση του υετού. Στα βόρεια είναι λογικό καθώς οι πολύ ψυχρές αέριες μάζες θα είναι και πιο ξηρές, άρα θα μειωθεί ο υετός. Για Ελλάδα ναι μεν θα έχουμε ψύχρανση, αλλά θεωρητικά με την Μεσόγειο εκεί που είναι θα μου έβγαζε νόημα μμια αύξηση υετού ιδίως το φθινόπωρο

Οι εκτιμήσεις για μείωση του υετού είναι γενικές. Θεωρώ ότι η βόρεια σε σχέση με τη νότια Ευρώπη θα έχουν αρκετές διαφοροποιήσεις. Για παράδειγμα οι μέσοι όροι των θερμοκρασιών θα πέσουν περισσότερο στη βόρεια Ευρώπη και λιγότερο στη νότια. Η μείωση του υετού είναι σχεδόν σίγουρη για τη βόρεια Ευρώπη, ενώ για τη νότια τα ερωτηματικά είναι πολλά μιας και οι περισσότερες χώρες βρέχονται από τη Μεσόγειο, μια ζεστή γενικά θάλασσα. Εδώ θα παίξει σημαντικό ρόλο η βορειότερη μετατόπιση της υποτροπικης ζώνης, καθώς και κατά πόσο έως τότε θα έχει αυτή μετατοπιστεί ακόμη βορειότερα.

Επεξεργάστηκε από LarissaSnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Πόσο εφικτό θα είναι να χιονιστεις η Λισσαβώνα πχ από Ατλαντικό Αυλώνα?...η να φτάνει μια ψυχρή εισβολή της τάξεως του -7 στις Αζόρες...

Το πρώτο θα είναι μάλλον λίγο πιθανότερο να συμβεί (σε σχέση με τις πιθανότητες που έχει τώρα), αλλά και πάλι πιθανότατα θα προϋποθέτει να υπάρχει ήδη κάποιο ψύχος στην Ιβηρική.

Το δεύτερο το θεωρώ σχεδόν ακατόρθωτο να συμβεί ακόμη και μετά από πλήρη κατάρρευση του ρεύματος του κόλπου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, LarissaSnow είπε:

Το πρώτο θα είναι μάλλον λίγο πιθανότερο να συμβεί (σε σχέση με τις πιθανότητες που έχει τώρα), αλλά και πάλι πιθανότατα θα προϋποθέτει να υπάρχει ήδη κάποιο ψύχος στην Ιβηρική.

Το δεύτερο το θεωρώ σχεδόν ακατόρθωτο να συμβεί ακόμη και μετά από πλήρη κατάρρευση του ρεύματος του κόλπου.

Δεν είναι τόσο δύσκολο. Παράδειγμα σημερινό 6αρι με τις βόρειες Αζόρες κάτω από -4

 

18-23-41-gfs-1-216.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν είναι τόσο δύσκολο. Παράδειγμα σημερινό 6αρι με τις βόρειες Αζόρες κάτω από -4

 

18-23-41-gfs-1-216.png

Μήπως έχει ξεκινήσει το ΑΜΟC  ήδη ?😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 2/25/2024 at 10:00 PM, [weathermaniac] said:

Εμένα μου κάνει εντύπωση η μείωση του υετού. Στα βόρεια είναι λογικό καθώς οι πολύ ψυχρές αέριες μάζες θα είναι και πιο ξηρές, άρα θα μειωθεί ο υετός. Για Ελλάδα ναι μεν θα έχουμε ψύχρανση, αλλά θεωρητικά με την Μεσόγειο εκεί που είναι θα μου έβγαζε νόημα μμια αύξηση υετού ιδίως το φθινόπωρο

Αν βρω χρονο αυριο θα ανεβασω και την εξηγηση της κατανομής του υετου για την Ευρωπη και τελικά πως πιοθανολογείται να επηρεαστεί η Μεσογειος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...