Jump to content
nikolas 2365

Ανάλυση χαρτών Μαρτίου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το συστημα της Δευτερας ρε Γιαννακη για την περιοχη μου δεν υφισταται γι αυτο δε το ανεφερα..Και γενικα υποβαθμιστηκε αρκετα η φαση μεχρι και την Τεταρτη...Γι αυτο ανεφερα τις ασταθειες απο την Πεμπτη και μετα...

 

 

Ααα.. Καλα... Να το διευκρινίζεις άλλη φορά βρε.. Να μη γίνονται πάρερμηνειες...γιατι για εμένα μια χαρά, είναι το σύστημα της Δευτερας😃😉

... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 6/3/2024 at 4:46 ΠΜ, South καυσωνάκιας είπε:

ε καλά αυτό είναι πολύ μακριά. Επίσης για να με εντυπωσιάσει ο Μάρτιος πρέπει να μιλάμε για 40άρι ρεκόρ. Ήδη έχουμε χώσει 35άρι Μαρτιάτικα οπότε οτιδήποτε που δεν πιάνει 40άρι είναι ερασιτεχνικό. 😂

35αρι ούτε Απρίλη δεν έχουμε δει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Οχι δεν ερχεται καποιος χιονιας...Οπως καναμε καποτε για γουρι...Κουκος ειναι...Μονος του..Γιατι στο σχολιασμο ουτε τρεις δε γραφουν πλεον...Καλα θα ταν τρεις και ο κουκος(πολυκοσμια)αλλα εν τελει ο κουκος ξεμεινε...🤣

Για πες ρε κουκο...Τι νεα??Θα βρεξει??Τα 12αρια πως τα ειδες...?

300px-Cuculus_canorus_1.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Οχι δεν ερχεται καποιος χιονιας...Οπως καναμε καποτε για γουρι...Κουκος ειναι...Μονος του..Γιατι στο σχολιασμο ουτε τρεις δε γραφουν πλεον...Καλα θα ταν τρεις και ο κουκος(πολυκοσμια)αλλα εν τελει ο κουκος ξεμεινε...🤣

Για πες ρε κουκο...Τι νεα??Θα βρεξει??Τα 12αρια πως τα ειδες...?

300px-Cuculus_canorus_1.jpg

Γεια σου σακουλη.....ολα καλα.....

Εγω περιμενω να γραψω στην αποτιμηση του χειμωνα...🤣🤣🤣

Τι λεει θα βρεξει απο αυριο???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μικρή βελτίωση μετά το πετσόκομα που έφαγε η Τρίτη στο 12αρι του τζίφου. Γενικά φαίνεται να μιλάμε για εβδομάδα ήπιως ασταθειών στα ηπειρωτικά. Η Τρίτη θα έχει το μεγαλύτερο ενδιαφέρονμ, όπου πιάσουν οι αστάθειες, θα ασπρίσουν περιοχές λόγγω χαλαζιού. ΑΥτό αφορά κυρίως τα βορειοανατολικά τμήματα της Θεσσαλία,ς καθώς και την κεντρική Μακεδονία. 

-26 στα 500 και 500-800 j/kg cape είναι δυνατούτσικο χαρτί.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Το CAPE και το πόσο θα είναι αυτό είναι γενικά αποτέλεσμα λίμνης ή μπορούμε να έχουμε και ξεκάρφωτο CAPE; Επίσης το CAPE είναι πιο σημαντικό ή το πόσο ψυχρή και πόσο καλά γεωδυναμικά θα έχει η λίμνη; Γιατί έχω παρατηρήσει πολλές φορές να έχουν 1500+ CAPE και να γίνονται ελάχιστα ενώ άλλες φορές με 500 CAPE γίνεται χαμός. Η λίμνη βοηθάει μεταξύ άλλων και στο κατά πόσο θα εκμεταλλευτούμε το διαθέσιμο CAPE κατά μία έννοια;

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Tι να γράψουμε μετά από έναν τόσο άθλιο χειμώνα; δεν έχουμε και πολύ κουράγιο... και ευτυχώς η άνοιξη μπήκε με βροχές μπας και αναπληρωθούν αυτές που χάθηκαν τον χειμώνα.....το θέμα είναι να αποφύγουμε τα κρύα εκτός εποχής που μόνο ζημιές μπορούν να προκαλέσουν και ανούσια έξοδα στον κόσμο....ήδη από άποψης νεφοκάλυψης έχουμε περάσει στο αντίθετο άκρο σε σχέση με τον χειμώνα που πέρασε με 8 στις 10 μέρες με νεφοκαλυψη που ζήτημα να είχαμε όλο τον χειμωνα τόσες...!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 hours ago, yiannis_volos said:

Το CAPE και το πόσο θα είναι αυτό είναι γενικά αποτέλεσμα λίμνης ή μπορούμε να έχουμε και ξεκάρφωτο CAPE; Επίσης το CAPE είναι πιο σημαντικό ή το πόσο ψυχρή και πόσο καλά γεωδυναμικά θα έχει η λίμνη; Γιατί έχω παρατηρήσει πολλές φορές να έχουν 1500+ CAPE και να γίνονται ελάχιστα ενώ άλλες φορές με 500 CAPE γίνεται χαμός. Η λίμνη βοηθάει μεταξύ άλλων και στο κατά πόσο θα εκμεταλλευτούμε το διαθέσιμο CAPE κατά μία έννοια;

Θα απαντήσω στο " γιατί έχω παρατηρήσει πολλές φορές.....γίνεται χαμός "

Όταν έχουμε 1500 cape και δεν κάνει τίποτα σημαίνει πως δε έχει χρησιμοποιηθεί η δεν μπορεί λόγω άλλων παραμέτρων που δεν επιτρέπουν να βγει μεγάλη καταιγίδα...

Από όσο ξέρω εγώ βέβαια, αυτά θα στα εξηγήσει καλύτερα ο Μιχαήλ που ξέρει η και όποιος άλλος ασχολειται

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημερα σας..Αρκετα ενδιαφερουσα φαινεται η Πεμπτη για την Αττικη...Φαινεται γενικευμενη ασταθεια στον νομο...Υπαρχουν προοπτικες να βγουν αρκετα δυνατες καταιγιδες...Ο Τζιφος επιμενει εδω και αρκετα τρεξιματα και μαλιστα μερα με τη μερα τα ανσαμπλ βελτιωνονται περαιτερω..Και για την Ευβοια συμπεριλαμβανομενης και της Χαλκιδας,ισχυουν τα ιδια...Μονη παραφωνια...Οτι την Πεμπτη θα ναι στην Αθηνα ο Μιχαηλ..🤣Οποτε σοβαρο το ενδεχομενο να μεινουμε με τον "Μιχαηλ" στο χερι..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα σας..Αρκετα ενδιαφερουσα φαινεται η Πεμπτη για την Αττικη...Φαινεται γενικευμενη ασταθεια στον νομο...Υπαρχουν προοπτικες να βγουν αρκετα δυνατες καταιγιδες...Ο Τζιφος επιμενει εδω και αρκετα τρεξιματα και μαλιστα μερα με τη μερα τα ανσαμπλ βελτιωνονται περαιτερω..Και για την Ευβοια συμπεριλαμβανομενης και της Χαλκιδας,ισχυουν τα ιδια...Μονη παραφωνια...Οτι την Πεμπτη θα ναι στην Αθηνα ο Μιχαηλ..🤣Οποτε σοβαρο το ενδεχομενο να μεινουμε με τον "Μιχαηλ" στο χερι..

Σε εμενα θα βρεξει???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα σας..Αρκετα ενδιαφερουσα φαινεται η Πεμπτη για την Αττικη...Φαινεται γενικευμενη ασταθεια στον νομο...Υπαρχουν προοπτικες να βγουν αρκετα δυνατες καταιγιδες...Ο Τζιφος επιμενει εδω και αρκετα τρεξιματα και μαλιστα μερα με τη μερα τα ανσαμπλ βελτιωνονται περαιτερω..Και για την Ευβοια συμπεριλαμβανομενης και της Χαλκιδας,ισχυουν τα ιδια...Μονη παραφωνια...Οτι την Πεμπτη θα ναι στην Αθηνα ο Μιχαηλ..🤣Οποτε σοβαρο το ενδεχομενο να μεινουμε με τον "Μιχαηλ" στο χερι..

Δυστυχως φιλαρακι,ηλίο με δοντια θα εχει

200w.gif?cid=82a1493bq1q1cxwewcddns3hy14

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 3/10/2024 at 12:56 PM, WEATHER-FUN said:

35αρι ούτε Απρίλη δεν έχουμε δει.

Εδώ τα ρεκόρ Ελλάδας ανα μήνα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Εδώ τα ρεκόρ Ελλάδας ανα μήνα

 

Το καλοκαιρι θα μας δωσεις και το τελειωτικο χτυπημα. 

Θα βαρεθει και ο Σακης να βαζει καθε μερα εικονες με τους αραβες που πανηγυριζουν με τους συνεχομενους καυσωνες.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Το καλοκαιρι θα μας δωσεις και το τελειωτικο χτυπημα. 

Θα βαρεθει και Σακης να βαζει καθε μερα εικονες με τους αραβες που πανηγυριζουν με τους συνεχομενους καυσωνες.

 

Καλησπερα Ηπειρωτη μου...Το καλοκαιρι θα γινει του Αλ Καυσωνι το καγκελο..🤣Ελπιζω τουλαχιστον να εχουμε ασταθειες γενικευμενες..Αλλιως μας βλεπω να βγαζουμε ολοι πουπουλα..

IMG-4b49b153918a8d487e49b1213fb201f3-V.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλησπερα Ηπειρωτη μου...Το καλοκαιρι θα γινει του Αλ Καυσωνι το καγκελο..🤣Ελπιζω τουλαχιστον να εχουμε ασταθειες γενικευμενες..Αλλιως μας βλεπω να βγαζουμε ολοι πουπουλα..

IMG-4b49b153918a8d487e49b1213fb201f3-V.jpg

Καλησπερα Σακη!!! 

Ετσι ακριβως. Εστω τις normal γενικευμενες ασταθειες να μας δωσει να βγει καπως καλυτερα το καλοκαιρι. Διαφορετικα μας βλεπω ολους με αυτο το ντυσιμο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 hour ago, heavy snow said:

Το καλοκαιρι θα μας δωσεις και το τελειωτικο χτυπημα. 

Θα βαρεθει και ο Σακης να βαζει καθε μερα εικονες με τους αραβες που πανηγυριζουν με τους συνεχομενους καυσωνες.

 

Τώρα με τον σταθμό του Ευρώτα από το Ε.Α.Α πιστεύω θα γίνεται πανικός. Τσέκαρε το νήμα των στατιστικών να σου φύγει το μάτι με τα δεδομένα του.

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, sakis13 said:

Καλησπερα Ηπειρωτη μου...Το καλοκαιρι θα γινει του Αλ Καυσωνι το καγκελο..🤣Ελπιζω τουλαχιστον να εχουμε ασταθειες γενικευμενες..Αλλιως μας βλεπω να βγαζουμε ολοι πουπουλα..

IMG-4b49b153918a8d487e49b1213fb201f3-V.jpg

 Ετοίμασε άβαταρ Σπαρτιατών για το καλοκαίρι. Ακού που σου λέω. 

Λεωνίδας και ξερό ψωμί 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο παίζιε να είναι καλύτερη μέρα για εδώ. Κατεβαίνω Αθήνα αύριο, αλλά η αστάθεια θα έχει προηγηθεί του τραίνου μου.

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Αύριο παίζιε να είναι καλύτερη μέρα για εδώ. Κατεβαίνω Αθήνα αύριο, αλλά η αστάθεια θα έχει προηγηθεί του τραίνου μου.

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Προσεχε τα τρενα φιλε..Καποιοι διασφαλιζουν την ασφαλεια...Αλλα...Εγω καλου κακου...Θα ειχα πανω μου ενα τετοιο...Ζουμε στη χωρα του παραλογου..

20230112125739_4b1af169.jpeg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, larissa_mare είπε:

Επιτέλους ηλιος Λάρισα!

Επιτελους!!!Γιατι μετα απο 106 μερες χιονοσκεπους εδαφους και συννεφιας,κουραστηκες!!!Ρεεεεε...Θα με τρελανετεεεεεεεε???Ρεεε,συμμαχοι του καυσωνακια ειστε ρεεεε???🤣

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...