Jump to content
Kibo

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2024.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ο Απριλης παναθεματον και αυτον μας δειχνει με τον πιο σαφη και ξεκαθαρο τροπο προς τα που θα κινηθει φετος το καλοκαιρι στη χωρα μας...🤣

a-114-600x346.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δυνάμωσαν λίγο τα 500αρια μετά την χθεσινή εξασθένιση σε κάποια μοντέλα. Απλά έχει επεκταθεί γενικά η ψυχρή εισβολή, και πόσο καλοριφέρ να αντέξει κάποιος.. από πλευρά ενδιαφέροντος το ούκμο είναι φοβερό, λίμνη με -30 στα 500, και στο τέλος ακόμα χαμηλότερη, καταιγίδες και στο 80% του υετου τους θα ήταν χαλαζι

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπέρα, κανένας λόγος για τους Αττικάριους να ασχολούμαστε με την όποια μεταβολή του καιρού από τις 17 και μετά.

Όπως αναμενόταν το καιρικό ενδιαφέρον μετατοπίζεται όλο και βορειότερα.

Άνετα προλαβαίνει να μην πέσει καθόλου η θερμοκρασία στα  850hPa κάτω από τον ΜΟ της τελευταίας 30ετίας

Και εννοείται πως μόνο στα βορειότερα του λεκανοπεδίου θα πέσει η μέγιστη θερμοκρασία κάτω από τους 20 βαθμούς.

Τουλάχιστον θα αναβληθεί για κάποιες ημέρες η φουλ καλοκαιρινή περιβολή ,,,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Μαυρα χαλια τα σημερινα τρεξιματα 

Ουτε τρελη πτωσαρα φαινεται ουτε κατι το σημαντικο απο υετικης αποψης

Το μονο θετικο ειναι η δυσκολοπροβλεψιμη μακροπροθεσμη αυτο το διαστημα λογω εποχης(ανοιξης)

Οπωτε μπορει να εχουμε εκ νεου αλλαγες στα επομενα ρανς(ας ελπισουμε  σε ποιο θετικες αυτη την φορα)

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δυνάμωσαν λίγο τα 500αρια μετά την χθεσινή εξασθένιση σε κάποια μοντέλα. Απλά έχει επεκταθεί γενικά η ψυχρή εισβολή, και πόσο καλοριφέρ να αντέξει κάποιος.. από πλευρά ενδιαφέροντος το ούκμο είναι φοβερό, λίμνη με -30 στα 500, και στο τέλος ακόμα χαμηλότερη, καταιγίδες και στο 80% του υετου τους θα ήταν χαλαζι

Μιχαλαρα λογικο τ ακουω το καλοριφερ με το βρακι μες στο σπιτι ισως χρειαστει κανα 2 ωριτσες την μερα για να μην αναγκαστουμε να βαλουμε πιτζαμες..η βρακοκυκλοφορια εχει ξεκινησει εδω και καμια εβδομαδα..μετα το πασχα βλεπω να το βγαζουμε κ αυτο 🤣...

την καλησπερα μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Μιχαλαρα λογικο τ ακουω το καλοριφερ με το βρακι μες στο σπιτι ισως χρειαστει κανα 2 ωριτσες την μερα για να μην αναγκαστουμε να βαλουμε πιτζαμες..η βρακοκυκλοφορια εχει ξεκινησει εδω και καμια εβδομαδα..μετα το πασχα βλεπω να το βγαζουμε κ αυτο 🤣...

την καλησπερα μου

Καλοριφέρ φούτερ και κασκόλ😝

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ωωωωχ καλα νεα αλλα.......ποιος ξερει μετα για ποσους μηνες σερι θα ξεπληρωνουμε με βρασιμο αυτη την πτωση της θερμοκρασιας και την βροχη.

Δεν χαριζονται αυτα. Το καιρικο τιμημα ως συνηθως μετα θα ειναι να μας αλλαξει τα φωτα με την ατελειωτη ζεστη.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καιρικα ειμαστε επιπεδου τσου λου....Τρομερες εναλλαγες συναισθηματων...Καθε μερα αλλος καιρος...Βροχες,χιονια,χαλαζια,φοβερες θερμοκρασιακες αυξομειωσεις...

Ρε τον καιρο....Ρε μια μερα θελουμε να βαρεθουμε και δεν μπορουμε...Ειπαμε...Ειμαστε για τελικο τσουλου...Και παμε με τον απαραιτητο εξοπλισμο της καιρικης μας ομαδαρας..

Winterscarves.png

1906-royal-blue.pngΒελτιωση του τζιφου στο 12αρι.. Λιγο δυτικα ακομα..

gfs-2-144.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Kibo είπε:

Μια είναι η λύση! Στην πυρά 🔥 αυτόν που άνοιξε σχολιασμό χαρτών Απριλίου να εξευμενισουμε τους θεούς!!

Ελπιζω να εισαι ετοιμος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ψυχρό το 18αρι σε συνδυασμό με υετό βγάζει χιόνια σε χαμηλά ορεινά για να μην πω ημιορεινά της Μακεδονίας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Φερτο ρε τζιφο..Αρχιζω να χω στερητικα...Λιγο ακομα δυτικα και νοτια να το φερει θα βγει μετωπαρα....Περναει γρηγορα ανατολικα βεβαια αλλα θα βγαλει ισχυροτατο περασμα...Αντε να δουμε..Καλη βδομαδα μαγκες μου.

120-574GR.gif

126-574GR.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πρωινά έχουν εκφυλιστεί τελείως την φάση με τις ψυχρές αστάθειες.. μόνο το ούκμο έχει μια κάποια δυναμική.. αλλά και πάλι όσο προχωράμε εξανεμίζεται το οποίο ενδιαφέρον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Όσο πατάει η γάτα oi αλλαγές το 6aρι διαταξιακα.. αύξησε σημαντικά τα χιλιοστά, αλλά λογικά το καταιγιδοενδιαφέρον παραμένει ζοφερό 

 

Για την συνέχεια εφιαλτικός ο τζίφος με βορειοανατολικό ρεύμα και εσυτάθεια που παραμπέμπει σε αντικυκλώνα τον χειμώνα.. Ούκμο ευρωπαίος και εσνμεπλς ευρωπαίου έχουν σαφώς πιο ενδιαφέρουσα συνέχεια.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα και απο εδω παιδια... Δεν εχω προλαβει να δω καθολου χαρτες γιατι τρεχω με μαθηματα... Για πειτε μου, θα κανει καλες ασταθειες την τεταρτη; Γιατι βλεπω ο ευρωπαιος ταζει και μου ανοιγει την ορεξη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

Καλησπερα και απο εδω παιδια... Δεν εχω προλαβει να δω καθολου χαρτες γιατι τρεχω με μαθηματα... Για πειτε μου, θα κανει καλες ασταθειες την τεταρτη; Γιατι βλεπω ο ευρωπαιος ταζει και μου ανοιγει την ορεξη...

πολύ αδύναμες θα είναι, με το ζόρι 200 cape από ecmwf

ecmwfgr-11-57.png?0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] said:

πολύ αδύναμες θα είναι, με το ζόρι 200 cape από ecmwf

ecmwfgr-11-57.png?0

πια και με σωρειτομελανιες σκετους ευχαριστημενος ειμαι😂

αχχχ... δεν ξερεις αν πρεπει να γελασεις η να κλαψεις σε αυτη τη περιπτωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετά μεγάλες αλλαγές αυτή την φορά από τζίφο για παρτασκευή. Καλύτερα 500αρια με ίδια 850αρια. Για την τετάρτη πρακτικά εξαφάνισε τους δε΄ίκτες αστάθειας στα ηπειρωτικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ο τζίφος έκανε υπερτουμπαρα και για το μετά. Τους τελευταίους 2 μήνες τα πάει χαλια.

Από ότι φαίνεται νερά πάνε για διάταξη καμήλας που αν ήταν χειμώνας θα μιλούσαμε για τρομερό χιονια....

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ο τζίφος έκανε υπερτουμπαρα και για το μετά. Τους τελευταίους 2 μήνες τα πάει χαλια.

Από ότι φαίνεται νερά πάνε για διάταξη καμήλας που αν ήταν χειμώνας θα μιλούσαμε για τρομερό χιονια....

 

 

Μιχαηλ μου,καλα και αγια αυτα που γραφεις..Αλλα μην συγκρινεις εποχες και διαταξεις...Ειναι ατοπο τελειως...Και μενα εαν η γιαγια μου ειχε κακαλα θα τανε παππους...

Το θεμα ειναι το τι γινεται σε πραγματικο χρονο..Με τα "αν"δε μαμησε κανεις...Ειναι σαν τον αθλητισμο...Ο πρωτος ειναι τα παντα και ο δευτερος δεν τον ξερει ουτε η μανα του....

Οσο πιο νωρις παρουμε χαμπαρι τη νεα πραγματικοτητα τοσο πιο καλα θα προσγειωθουμε...Εννοειται θα ξανακατσει δυτικος,η προσηνεμος η βορειος..Το ζητημα ειναι η συχνοτητα με την οποια χιονιζει...Και οι τυφλοι πλεον βλεπουν...Εμεις ειδικα της δεκαετιας του 80 μεγαλωσαμε με αλλα δεδονενα που πλεον ειναι για το καλαθακι των αχρηστων...Παμε γι αλλα...

Μια χαρα τα γραφεις...Αλιμονο...Αλλα τελειως φιλικα..Με τα αν δε γινεται δουλεια...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Βασει 6αριου!!!

126-574GR (1).gif

120-574GR (1).gif

Το 12αρι χειροτερο...Δεν το ανεβαζω καν.

Το 6αρι Σάκη πάντως ήταν για την Αθήνα το δευτερο-τριτο πιο υδροφόρο σε σχέση με τα ενσεμπλς του, ίσως να ήταν αναμενόμενη αυτή η κίνηση.

Περιμένω να βγει η υψηλή ανάλυση μπας και ανέβηκαν οι δείκτες αστάθειας 

19-32-48-graphe_ens3ahs9.php.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...