Jump to content
Kibo

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2024.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας γλιτώνω λοιπόν απο τη δύσκολη θέση και ανοίγω εγώ το θέμα σχολιασμού! Στόχος δύσκολος, αλλά θα το παλέψουμε ώστε να βγεί ο Απρίλης μέχρι +1 απο τα κλιματικά. Βαμος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλο μηνα να εχουμε..Με υγεια σε ολους...Μακαρι να εχουμε ανεκτες θερμοκρασιες και 3-4 λιμνουλες να σπασουν τη βαρετοκαιρια...Αν και το πρωτο δεκαημερο εχει ηδη τελειωσει...Υπομονη και καλα κουραγια σε ολους...

Ερχεται λεμε...Μεχρι και οι συγγραφεις παιζουν με τον πονο μας...

9786180138184.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλό κι ευλογημένο μήνα σε όλους με εναλλαγή μεταξύ φωτεινών και βροχερών ημερών και με νορμάλ (όσο γίνεται) θερμοκρασίες. Κατά τα άλλα να μη βγει τόσο ζεστός όσο φαίνεται. Και πέρσι μπήκε με σχετική ζέστη αλλά μετά δρόσισε εντυπωσιακά. Γενικά θέλω όταν έχω πολλές υποχρεώσεις έξω να βρέχει κι όταν είμαι χαλαρός να έχει καλοκαιρία. Ο Μάρτιος κλείνει θερμότερος των κλιματικών εδώ πέρα. Θερμότερος απ'τον περσινό και σίγουρα κι απ'τον προπερσινό.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό μήνα κι από εμένα!

Και πρωταπριλιά εν τω μεταξύ με αλλαγή της ώρας..Πάω για ύπνο τώρα για να απολαύσω το υπερθέαμα κεραυνών τα ξημερώματα στον Σαρωνικό χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Καλό μήνα κι από εμένα!

Και πρωταπριλιά εν τω μεταξύ με αλλαγή της ώρας..Πάω για ύπνο τώρα για να απολαύσω το υπερθέαμα κεραυνών τα ξημερώματα στον Σαρωνικό χεχεχε

Τη πεφτω κι εγώ... τα καλύτερα έρχονται λέμε! Οι καταιγίδες το ξημερωμα μάλιστα είναι τα προεόρτια.. μιλαμε για τρομερό ξεκινημα! Το ΣΚ τα χιόνια θα κατέβουν μεχρι τα χαμηλα του λεκανοπεδίου, αφου κάνουν ένα περασμα απο και από τη κ.β. χωρα! Ωρεε ορέξεις!!! Εχει ξανασυμβεί αυτο Απρίλη;;.. αραγε;;; Απορώ που τη βλεπουν αυτη τη σκονη βρε παιδιά!

Καλή Πρωταπριλιά!

... καλη εβδομάδα και καλό μας μήνα! Καλη τυχη στο φιλο @Kibo!!!! Good night!!! Και μιας και ξεκίνησα τις ευχές........ καιρέ μουυυ καλή Ανάσταση να έχουμε συντομα.. !! Αλλιώς καλά Χριστούγεννα και καλα κρασα🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελπίζω να αλλάξει ο καιρός μετά τις 10 του μηνός και να μας παει με βροχές, καταιγίδες και ψυχρούλες, ιδανικά μέχρι τα μέσα της Μ. Εβδομάδας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, θωμας είπε:

Επεσε κατω απ το 0 ασπριζουμε τωρα 

Οι τελευταιες αναφορες λενε τωρα για μισο μετρο χιονι στην Γουμενισσα στα 220 μετρα υψομετρο.

Αναμενουμε αναφορες απο Gary 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω για εσάς αλλά προσωπικά ποτέ δε χαίρομαι με τόσο πρόωρες ζέστες. Ας ελπίσουμε να μην κρατήσουν τόσο και σίγουρα να μην έχουν δυναμική. Δλδ μέχρι 21-22 (βαριά 23). Παραπάνω δε χρειαζόμαστε. Έχει όλο το καλοκαίρι χρόνο να κάνει πολλές ζέστες. Δε μου αρέσει ο χειμώνας αλλά περισσότερο απ' όλα απεχθάνομαι τις πρόωρες ζέστες. Άνετα ξαναζούσα το 1ο 5ημερο Απρίλη του 2020 πχ με χιόνια μέχρι χαμηλά.

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό μήνα!!!Προσωπικά από τον Απρίλιο περιμένω και θα ήθελα να έχει αρκετό ήλιο νορμάλ θερμοκρασίες να κυριαρχισει το βόρειο ρεύμα και να έχει ένα χαμηλό φθινοπωρινού τύπου και καμιά πρόωρη καταιγίδα προς το τέλος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40.1 βαθμοί πριν λίγο στην Κρήτη...έχει ξεφύγει η κατάσταση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Καλό μήνα!!!Προσωπικά από τον Απρίλιο περιμένω και θα ήθελα να έχει αρκετό ήλιο νορμάλ θερμοκρασίες να κυριαρχισει το βόρειο ρεύμα και να έχει ένα χαμηλό φθινοπωρινού τύπου και καμιά πρόωρη καταιγίδα προς το τέλος...

Εγώ πάλι θα ήθελα να έχει αρκετές βροχές ο μήνας. Δε θα ήθελα να έχει αρκετό ήλιο. Νορμάλ θερμοκρασίες ναι. Για καταιγίδες το συζητάμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πολύ ωραίο σαν λογική το 00αρι.με ύπουλη διάταξη την επόμενη Τρίτη με +18 στα 850, -16 στα 500 και βδ ρεύμα.

07-34-58-204-505GR.GIF

07-35-15-210-779GR.GIF

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

40.1 βαθμοί πριν λίγο στην Κρήτη...έχει ξεφύγει η κατάσταση 

Καλημέρα. Θεσσαλονικη πριν λίγο 42 βαθμούς και εχει αρχισει και το στρώνει στις εύκολες. Καλό μήνα παιδιά 😁

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, [weathermaniac] said:

Πολύ ωραίο σαν λογική το 00αρι.με ύπουλη διάταξη την επόμενη Τρίτη με +18 στα 850, -16 στα 500 και βδ ρεύμα.

07-34-58-204-505GR.GIF

07-35-15-210-779GR.GIF

Πωωωωω, με αυτό κάθομαι μπαλκονόπορτα και μπαλκόνι όλη μέρα και χαλάλι το champions league xd

Καλημέρα και καλό μήνα παιδια 

Αυτό που εύχομαι για τον Απρίλη καιρικά είναι ζεστουλες χωρίς ακρότητες και που και που καμία αστάθεια για να δροσίσει

Και όχι δεν λέω ψέματα και ας είναι πρωταπριλια XD

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλημέρα. Είχα πει ότι όταν θα τελειώναμε με το σίχαμα θα επέστρεφα να πω 2-3 λόγια, 2-3 παρατηρήσεις και συμβουλές..

Αρχικά περάσαμε έναν από τους πιο θερμούς και ήπιους χειμώνες που έχουν καταγραφεί στα χρονικά με τις χιονοπτώσεις σε πολλές των περιπτώσεων να δυσκολεύονται να κατεβαίνουν υψόμετρο πολλές φορές μέχρι και τα 1500μ. είχαν δυσκολία. Ολόκληρες περιοχές που χιονίζονταν έστω και 1 φορά μέσα στο χειμώνα πλέον δυσκολεύονται να το δουν και ας έχουν και υψόμετρο 600μ. Κάτι παραμύθια περι ΑΣΘ και λοιπά πήγαν κουβά και βλέπουμε ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα ευνοείται η Δυτική Ευρώπη ενώ στον αντίποδα εμείς την περνάμε με νοτιάδες, σκόνες και ζέστες. Επίσης το παραμύθι περι διάλυσης του πολικού στροβίλου από ότι φαίνεται και αυτό περίπατο πήγε καθώς η χώρα μας δεν ευνοήθηκε ποτέ. Θέλετε το Ελ-Νινιο, Θέλετε η υπερθέρμανση που βιώνει ο πλανήτης μας ίσως να έπαιξαν και αυτά τον ρόλο τους στο φετινό έκτρωμα. Άλλο ένα παραμύθι που τρώγαμε ήταν οι δείκτες που ακόμα και ουδέτεροι προς αρνητικοί που ήταν κάποιες φορές, πάλι δεν ευνόησαν την χώρα μας. Άρα ΜΗΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΚΤΕΣ.                        Δεν ξέρω τι πραγματικά φταίει και οι χειμώνες έχουν φύγει από την Ελλάδα. Και όταν λέω Ελλάδα δεν εννοώ το 4% που χιονίζει με Βόρειο Ρεύμα. Εννοώ το υπόλοιπο 96 που έχει να δει καλό χιόνι απο το 19. Αυτά είχα να πω. Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δύσκολα από δω και πέρα να μπω. Θα τα πούμε από Νοέμβρη. Να κυνηγάμε πάλι φαντάσματα!?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Γιαννιώτης Γ. said:

Kαλημέρα. Είχα πει ότι όταν θα τελειώναμε με το σίχαμα θα επέστρεφα να πω 2-3 λόγια, 2-3 παρατηρήσεις και συμβουλές..

Αρχικά περάσαμε έναν από τους πιο θερμούς και ήπιους χειμώνες που έχουν καταγραφεί στα χρονικά με τις χιονοπτώσεις σε πολλές των περιπτώσεων να δυσκολεύονται να κατεβαίνουν υψόμετρο πολλές φορές μέχρι και τα 1500μ. είχαν δυσκολία. Ολόκληρες περιοχές που χιονίζονταν έστω και 1 φορά μέσα στο χειμώνα πλέον δυσκολεύονται να το δουν και ας έχουν και υψόμετρο 600μ. Κάτι παραμύθια περι ΑΣΘ και λοιπά πήγαν κουβά και βλέπουμε ότι σε τέτοιες περιπτώσεις πάντα ευνοείται η Δυτική Ευρώπη ενώ στον αντίποδα εμείς την περνάμε με νοτιάδες, σκόνες και ζέστες. Επίσης το παραμύθι περι διάλυσης του πολικού στροβίλου από ότι φαίνεται και αυτό περίπατο πήγε καθώς η χώρα μας δεν ευνοήθηκε ποτέ. Θέλετε το Ελ-Νινιο, Θέλετε η υπερθέρμανση που βιώνει ο πλανήτης μας ίσως να έπαιξαν και αυτά τον ρόλο τους στο φετινό έκτρωμα. Άλλο ένα παραμύθι που τρώγαμε ήταν οι δείκτες που ακόμα και ουδέτεροι προς αρνητικοί που ήταν κάποιες φορές, πάλι δεν ευνόησαν την χώρα μας. Άρα ΜΗΝ ΜΟΥ ΞΑΝΑΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΚΤΕΣ.                        Δεν ξέρω τι πραγματικά φταίει και οι χειμώνες έχουν φύγει από την Ελλάδα. Και όταν λέω Ελλάδα δεν εννοώ το 4% που χιονίζει με Βόρειο Ρεύμα. Εννοώ το υπόλοιπο 96 που έχει να δει καλό χιόνι απο το 19. Αυτά είχα να πω. Λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων δύσκολα από δω και πέρα να μπω. Θα τα πούμε από Νοέμβρη. Να κυνηγάμε πάλι φαντάσματα!?

Θα διαφωνήσω για το 4%. Είναι  ένα 15%-20%της συνολικής έκτασης(Εύβοια Αττική,Μαγνησια οριακά , Φθιώτιδα, Βοιωτία , ανατολική Πελοπόννησος,τα νησιά όλου του Αιγαίου και η Κρήτη) και το 60%του πληθυσμού. Το θέμα είναι πως πλέον τα βαρομετρικά χαμηλά που από τα δυτικά θα περάσουν πάνω από τον ηπειρωτικό κορμό της χώρας όχι απλά δεν συνδιάζονται με κρύο αλλά απλά δεν υπάρχουν!! Και ενώ ένα τέτοιο χαμηλό μπορεί να έχει προσυνεμη κατάληξη, ο καιρός Βορείου ρεύματος οριακά να πασπαλισει τα πόδια της Χαλκιδικής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, Kibo είπε:

Θα διαφωνήσω για το 4%. Είναι  ένα 15%-20%της συνολικής έκτασης(Εύβοια Αττική,Μαγνησια οριακά , Φθιώτιδα, Βοιωτία , ανατολική Πελοπόννησος,τα νησιά όλου του Αιγαίου και η Κρήτη) και το 60%του πληθυσμού. Το θέμα είναι πως πλέον τα βαρομετρικά χαμηλά που από τα δυτικά θα περάσουν πάνω από τον ηπειρωτικό κορμό της χώρας όχι απλά δεν συνδιάζονται με κρύο αλλά απλά δεν υπάρχουν!! Και ενώ ένα τέτοιο χαμηλό μπορεί να έχει προσυνεμη κατάληξη, ο καιρός Βορείου ρεύματος οριακά να πασπαλισει τα πόδια της Χαλκιδικής.

Αυτός ο αστικός μύθος ότι οι προσήνεμες κακοκαιρίες επηρεάζουν ένα ελάχιστο κομμάτι της χώρας, ενώ στην πραγματικότητα επηρεάζουν τουλάχιστον τη μισή Ελλάδα πληθυσμιακά και σε έκταση, είναι εντελώς αβάσιμος και θεωρώ ότι ενσωματώνει, έστω και ασυνείδητα, τοπικιστικές αντιλήψεις και λογικές περί "κακής Αθήνας΄΄ κλπ, αλλά και υποτίμησης των νησιών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Προσωπικά για το ποσοστό που επηρεάζεται η περιοχή από χιονοκαιρίες, βάζω την έκταση της χιονοκάλυψης που υπάρχει μετά από κάποια χιονοκαιρία. Οπότε επειδή το περισσότερο χιόνι σε προσήνεμες κακοκαιρίες πέφτει μέσα στην θάλασσα, αν δούμε συνολικό ποσοστό χιονοκάλυψης σίγουρα μιλάμε για μια περιοχή περίπου στο 20% σε μια τυπική χιονοκαιρία. Γνώμη μου είναι ότι πληθυσμιακά δεν θα έπρεπε να το μετράμε τόσο, γιατί έτσι και αλλιώς η Ελλάδα έχει πολύ δυσανάλογη πληθυσμιακή κατανομή. Οπότε με βάση αυτά νομίζω ότι ένας μεγάλος γενικευμένος προσήνεμος χιονιάς (που δεν αφορά νησιά ανατολικού ΑΙγαίου, μιας και δεν χιονίζονται ταυτόχρονα αυτές οι περιοχές) μπορεί να φτάσει στην καλύτερη το 35%

 

Πάντως νομίζω λίγο άδικο να εστιάσουμε σε μια πρόταση και όχι στο υπόλοιπο μήνυμα του Γιαννιώτη, απλά φανταστείτε πως είναι να έχεις το 20% της νορμάλ ποσότητας χιονιού  tης 5ετίας, και μια περιοχή όπου το φυσιολογικό της είναι 6 μέρες χιονόπτωσης ανά χειμώνα, να έχει 2 συνεχόμενες χρονιές με 0 μέρες χιονόπτωσης, κάτι που δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ στο παρελθόν (και μιλάω για την μη ύπαρξη χιονόπτωσης μιας χρονιάς, όχι 2 συνεχόμενων)

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Κατά τα άλλα μπορώ να πω ότι έχω θέσει έναν μακρινό μεν, στόχο δε. Πρώτη πιθανή σημαντική μέρα για καλή αστάθεια είναι η Τρίτη 9 Απριλίου!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλο μηνα..το μονο που θελω απ τον φετινο απριλη ειναι να μην τον θυμαται κανεις μετα το περας του..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

28,6 τελικά εδω δεν κατάφερε παραπάνω . Παρόλα αυτά μιλάμε για αίσθηση τουλάχιστον τελών Μαϊου!

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το 12αρι Τζιφου επιμενει για πτωση και φαινομενα απο Παρασκευη 12.4 και επειτα...μακαρι....το περιμενουμε εντωμεταξυ λες και ειναι καμια πολικη εισβολη, αλλα τετοια θα φανταζει μετα απο σερι καυσωνικες ημερες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μεγάλη ζημιά στον τζίφο πλέον στο 12αρι αφού φέρνει την σάπια λίμννη από βΑ  και εξαφανίζει δείκτες αστάθειας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...