Jump to content
Kibo

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2024.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Επιτέλους ένα αξιοπρεπές χαμηλό μετά από εβδομάδες. Ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα σε καμία περιοχή. 

Αλλά προσωπικά μετά από τέτοιο διάστημα καιρικής απραξίας θα ήθελα να ρίξει τα άντερα του σε εμένα. Είμαι αρρωστημένος το ξέρω αλλά είμαι παράλληλα και στερημένος. 

Παιος και τζίφος όπου ο δεύτερος βγάζει ένα καλό πέρασμα για Παρασκευή. Ελπίζω να βοηθήσουν και οι πολύ ζεστές για την εποχή θάλασσες αν και πιστεύω από μόνο του το ψυχρό μέτωπο θα είναι αρκετά καλό.

Όσο για τον Βόλο που φενεται να είναι πάλι στο επίκεντρο... ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΩΤΕ ΤΙΣ ΒΡΟΧΈΣ χαχαχα

Ο Ευρωπαίος βέβαια το βγάζει πιο βόρεια, στα παράλια της Λάρισας και συνεπώς περισσότερα νερά και στο χωριό μου 

 

36-779GR.gif

39-779GR.gif

42-779GR.gif

45-779GR.gif

84-777GR.gif

ecmwfgr-2-42.png

ecmwfgr-2-45.png

ecmwfgr-2-48.png

ecmwfgr-25-96.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό βλέπω και εγώ. Στα κλιματικά είναι οι Τ, άντε ένα κλικ πιο πάνω. Αλλά σε καμιά περίπτωση τα αίσχη με +10 από κλιματικά που είχαμε.

ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=0&ens_image.php?geoid=52137&var=201&run=6&

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Δεν υπάρχει θερμή εισβολή όσο πάει το ματι.... 

Συμφωνω. μεχρι το πασχα πιστευω ετσι θα παει..το θεμα ειναι να χουμε αν οχι καμια βροχουλα τουλαχιστον συννεφιες γτ και με 10/850  θα χουμε αρκετα 30αρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα απο πολλους μηνες ενα χαμηλο δειχνει να ενισχυεται στις περιπου 30 ωρες πριν την ελευση του..και φαινεται να βρεχει και απο κερκυρα μεχρι καστελοριζο..

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Συμφωνω. μεχρι το πασχα πιστευω ετσι θα παει..το θεμα ειναι να χουμε αν οχι καμια βροχουλα τουλαχιστον συννεφιες γτ και με 10/850  θα χουμε αρκετα 30αρια

Ο Κλέαρχος το είπε προχτες🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Πανω απ τα κλιματικα μεχρι τελους απριλιου 

Αλλα μερικοι γραφουν οτι δεν φαινονται αλλες ζεστες

Μαλιστα

Εκτος και να κοιτατε μονο τις περιοχες σας

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Spyros Snowstorm said:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Πανω απ τα κλιματικα μεχρι τελους απριλιου 

Αλλα μερικοι γραφουν οτι δεν φαινονται αλλες ζεστες

Μαλιστα

Εκτος και να κοιτατε μονο τις περιοχες σας

ειναι ολα θεμα συνηθειας δυστυχως...

Πια θεωρουμε ζεστη το 35+ ενω αυτη την εποχη η ζεστη θα ηταν το 25, δεν φταινε ομως τα παιδια που λενε δεν φαινονται ζεστες διοτι πραγματικα δεν φαινεται κατι μεγαλυτερο σε σχεση με τις προηγουμενες εβδομαδες

Οπως και να εχει το χαλι συνεχιζεται... μακαρι να μας δωσει δυναμη αυτη η βροχη αυριο και μεθαυριο

Επεξεργάστηκε από Soto Weather
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Λίγο που κοίταξα, από Χαλκίδα και πάνω οι Τ δείχνουν να μένουν στα ή πολύ κοντά στα κλιματικά. Αττική και νοτιότερα πράγματι είναι ανεβασμένες. Βασικά όσο πιο βόρεια, τόσο και πιο κοντά στα κλιματικά.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Snowstorm είπε:

ens_image.php?geoid=52690&var=201&run=6&

Πανω απ τα κλιματικα μεχρι τελους απριλιου 

Αλλα μερικοι γραφουν οτι δεν φαινονται αλλες ζεστες

Μαλιστα

Εκτος και να κοιτατε μονο τις περιοχες σας

Εγώ μιλάω πιο πολύ για Ηπειρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σε σχέση πάντως με εχθές όντως ξαναμειώθηκε η ένταση της νέας θερμής εισβολής. Καθώς έρχονται από τα δυτικά πιο κοντά οι ψυχρές λίμνες.

 

πιο βόρεια το επίκεντρο του χαμηλού και με πιο ισχυρό κέντρο

φοβερή η κούρμπα των 500αριών στην Θεσσαλία

gfs-13-36.png?12

 

 

 

Cape/li 6αριού και 12αριου. Εμφανής η βελτίωση. Μικρές τιμές και πάλι άλλα άλλο +1, και άλλο -1

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Σοβαρά πάντως, ασχέτως με αυτά που γράφουν τα κανάλια, λέτε να έχουμε θέματα εδώ; Εγώ πιο πολύ για ανατολικά παράλια βλέπω τον πολύ χαμό. Βόλο θα έχει βροχή αλλά δεν νομίζω να είναι συνεχόμενη και τόσο ακραία η ένταση.

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Σοβαρά πάντως, ασχέτως με αυτά που γράφουν τα κανάλια, λέτε να έχουμε θέματα; Εγώ πιο πολύ για ανατολικά παράλια βλέπω τον πολύ χαμό. Βόλο θα έχει βροχή αλλά δεν νομίζω να είναι συνεχόμενη και τόσο ακραία η ένταση.

Κοίτα θα βγουν και καταιγίδες και στον Βόλο. Απλά επειδή το χαμηλό είναι σε τέτοια θέση θα έχει δυνατό βορειοανατολικό οπότε πιστεύω ότι το Πήλιο, και γενικά τα παράλια της Θεσσαλίας, όπως επίσης και τα ανατολικά τμήματα των λόφων θα έχουν κάποια προβλήματα.  Λογικά θα κόβει το Πήλιο τον υετό στην φάση που το χαμηλό θα βρίσκεται Αιγαίο, αλλά σίγουρα δεν θα έχουμε και κατανομή 5 χιλιοστά Βόλο 100 Πήλιο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Modele GFS - Carte prévisions

εδώ φαίνεται και η συγκλιση των αερίων μαζών.

 

Ενώ στους επιφανειακού ανέμους φαίνεται η συγκλιση να ξεκινάει μέσα στην Θεσσαλία, και να προχωράει στο ΑΙγαίο ενισχυόμενη

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Περιμενω πως και πως την αυριανη μερα..Εκ νεου αυξηση φαινομενων απο τον τζιφο στο 12αρι και στην Αττικη...Πανελλαδικες βροχες,πτωση της θερμοκρασιας...Οτι χρειαζομαστε...Εστω και προσκαιρα...Ετσι κανονικα ειναι η ανοιξη...Αυτο ναι!!Ειναι κανονικοτητα....Γιατι με αυτα που συμβαινουν,εχουμε ξεχασει οσα ξεραμε!!!

30-574GR.gif

33-574GR.gif

Και ο Βολος τον χαβα του...Απαιχτη περιοχη...Μεγαλη ρεντα...Ο Μπεος μας εχει πετσοκοψει πανελλαδικως!!!Προσοχη και στη Λεσβο..

36-574GR.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Soto Weather είπε:

Να και κατι που θελει λιγη προσοχη

Modele GFS - Carte prévisions

Θα ήταν επικίνδυνο αν είχε cape εκείνη την ώρα, αλλά χωρίς cape το srh δεν μπορεί να πυροδοτήσει supercells

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν εξαιρέσουμε την ανησυχία για πλημμυρικά φαινόμενα (που στον Βόλο δεν πιστεύω να έχουμε κάτι, εκτός ίσως από κάποια περιορισμένα λόγω φρεατίων, κτλ, αλλά να σπάσουν ποτάμια μου φαίνεται δύσκολο έως απίθανο) δεν μπορώ να πιστέψω ότι όντως είμαστε 24 ώρες πριν από μια σοβαρή κακοκαιρία επιτέλους. Τι φρίκη έχουμε φάει τόσο καιρό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Πληροφορηθηκα πριν λιγο οτι οι μυστικες υπηρεσιες στο Ντουμπαι ψαχνουν 30 βολιωτες που βρεθηκαν στην πολη ταχα μου για τουρισμο και εχουν αμεση ευθυνη για τις πρωτοφανεις πλημμυρες που επληξαν την περιοχη...Ουτε η κλιματικη αλλαγη φταιει ουτε προκαλεσε καποιος τεχνητη βροχη...Οι Αραβες ειναι εξυπνοι...Γνωριζουν το καιρικο παρελθον του Βολου...

Υετογραμμα Βολου για αυριο...Ειπαμε...Στο τελος παντα ο Βολος κερδιζει...

 

ens_image.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

εντωμεταξύ μιλάμε για χειμερινή διάταξη και τώρα θα έχουμε φαινόμενα με +2 στα 850. Τον Γενάρη θα είχε σπάσει λοιπόν η αχιονιά με χιόνι επιπέδου 2001 στην Θεσσαλία...

 

Αύξηση του υετού από ευρωπαίου σε όλη την χώρα, [και στην Αττική] και ιδίως στα πολύ βόρεια.

image.png.ab0cecb407c64a4fcc17644103f49d5d.pngimage.png.e84013fd70d02aa5aa59b12fea2cef5b.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now





×
×
  • Δημιουργία νέου...