Jump to content
sakis13

Αναφορες Απριλιου 2024

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους τους φιλους...Καλο μηνα...Υπεροχα ξεκινα ο μηνας...Απο τις οψιμοτερες χιονοπτωσεις στην Καλλιθεα που θυμαμαι...Δεν εχουν προλαβει να λιωσουν οι χιονουρες και εχουμε και παλι νεα χιονοστρωση...Δειτε τι γινεται...

Στης Καλλιθεας τα στενα το χιονι δε τελειωνει μεχρι να λιωσει το παλιο,καινουργιο το πλακωνει.

20220124_180756.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα καλή βδομάδα και καλό μήνα κι από μένα. Με δροσιά και 9-10 βαθμούς η Τ στην Πολίχνη. 6 το πρωί και ήδη ξύπνιος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα και καλό μήνα σε όλους ....συνθήκες Ντουμπάι και σήμερα με φουλ σκόνη και ζεστή ...14.5 ελάχιστη στην ταράτσα μου και ήδη 20 βαθμοί 

4.5 στα Καλάβρυτα και 9.7 στον Ποταμό Κέρκυρας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Καλημερα σε ολους τους φιλους...Καλο μηνα...Υπεροχα ξεκινα ο μηνας...Απο τις οψιμοτερες χιονοπτωσεις στην Καλλιθεα που θυμαμαι...Δεν εχουν προλαβει να λιωσουν οι χιονουρες και εχουμε και παλι νεα χιονοστρωση...Δειτε τι γινεται...

Στης Καλλιθεας τα στενα το χιονι δε τελειωνει μεχρι να λιωσει το παλιο,καινουργιο το πλακωνει.

20220124_180756.jpg

Σακαρε και εδω μια απ τα ιδια ειναι πρωτογνωρο αυτο. Και επειδη δεν μπορουσα να το αφησω ετσι το εψαξα διεξοδικα μεσω ιστορικων αναφορων σε κειμενα του 18ου και 17ου αιωνα και δεν υπαρχει ουτε μια περιπτωση τοσο οψιμου καθολικου χιονια στο λεκανοπεδιο Απριλιο μηνα! Εδω 11:30 το πρωι πλεον εχουμε Τ -0,9 και η ενταση η καλυτερη ολων των εποχων, 35 ποντακια πλεον Γερακα και μεχρι το μεσημερι παμε για 50, ουτε του παπά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλημέρα και καλό μήνα. Πάτρα ενώ είχαμε γύρω στους 18 βαθμούς πριν ένα 2ωρο τώρα έβγαλε έναν περίεργο βδκο με ριπες στα 7 μποφορ και έχουμε φοβερη πτώση της Τ στους 5.1!!! 3.3 χιλ και η ποτιστικη δυναμώνει. 

4.4 ΤΩΡΑ! Λέτε να το δούμε επιτέλους;;; Ο Αρνιακος είπε για στρώσιμο αυστηρά πάνω από την περιφερειακή. Για να δούμε 

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το βραδάκι έκανε ένα καλό περασμα και το έστρωσε Εύβοια. Μόλις άνοιξε ο καιρός και μου εστειλαν φωτό οι δικοί μου.(7 Φεβρουαρίου 2023 είναι οι φωτό) IMG-23c1e08829638148b6111e311abcd7c2-V.jpg.c808a357c357201c7b0b282d99e52cdd.jpgIMG-2a50ad92d5d7fbf69cd41a43aeea556e-V.jpg.e2af52f4c58be768f623c6f9dd5f7011.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Περιμενω με αγωνια σημερα την ραδιοβοληση, ηδη ειμαι σιγουρος οτι στα 850 εχει γινει τρομερα ξηρη η ατμοσφαιρα (ισως και κατω απο 15%) με συνεπακολουθο πιθανες αναστροφες. Κατι μου λεει οτι θα δουμε μερα τυπου κλιματικη τιμης Ιουλιου (17 στα 850)

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Επειδη καποιοι ανεβαζουν ψευδεις φωτο...Στη Καλλιθεα νυχτωνει και το στρωσιμο μεγαλωνει..Τι κι αν αλλαξε η ωρα,τι κι αν μεγαλωσε η μερα..Λυγισαν οι φοινικες ρεεεεε.....Νυχτωσε. shelf cloud με χιονονεφος...Μολις μπηκε απο Σαρωνικο..Εγκλωβισμος ψυχους και παρτα!!!Επος Απριλιατικο....

20220124_194419.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλό μήνα!

Από ότι βλέπω έκανε ένα καλό πέρασμα το πρωί με τη θερμοκρασία να φτάνει τους 3,2β. Λίγο ακόμα ήθελε...

Στα ψηλά του Αιγάλεω και του Ποικίλου όρους τα πήγαν καλύτερα..😝

Ποικίλο σήμερα από τη πρωινή βόλτα

Δείτε πως καθαρίζουν χιόνια στην Ιαπωνία (Video) – carzine.gr

Προφήτης Ηλίας

Surviving Extreme Cold and Winter Storms! - The Climate Advisor

 

Ο Πειραιάς ως γνωστόν σε άλλο κόσμο. Με -16 στα 850, ειδα αυτό κοντά στην προβλήτα

Ταπετσαρία Ζώα 29 Καμήλες στην έρημο

 

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλο μηνα..το στρωσε και στον Πανουργια σε σκατι αποχρωσεις..23+..υγρασια στα ταρταρα μεσα στο δασος

camera1 (1) (1).jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσεγγίζουμε τους 28 βαθμούς εδώ. Λόγω των ωραίων συνθηκών σε λίγο ξεκινάω μεγάλη βόλτα με το ποδήλατο προς Φαλάνη-Αμπελώνα😊

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστες Αττικής 29.1 Αυλώνας ο Davis και 28.6 Παλλήνη ΕΑΑ.

Το 31.0 της Λιβαδειάς αξιόλογο αλλά όχι πρωτόγνωρο για Ελλάδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Περιμενω με αγωνια σημερα την ραδιοβοληση, ηδη ειμαι σιγουρος οτι στα 850 εχει γινει τρομερα ξηρη η ατμοσφαιρα (ισως και κατω απο 15%) με συνεπακολουθο πιθανες αναστροφες. Κατι μου λεει οτι θα δουμε μερα τυπου κλιματικη τιμης Ιουλιου (17 στα 850)

Και ναι έγινε το ακραίο, η θερμότερη 1η Απριλίου όλων των εποχών για τα ορεινά επιβεβαιώνοντας τα λεγόμενά μου περί αναστροφής πάνω απ' τα 1000 μέτρα (χαμηλότερες Τ με υψηλότερη σχετική υγρασία στα 300 μέτρα από ότι στα 1000-1500 μέτρα) με 18.6 στα 850, μια απ' τις τοπ 5 τιμές αν δεν κάνω λάθος όλων των εποχών σε πρώτο δεκαήμερο Απριλίου, θα το ψάξω μετά που πάω σπίτι. Τιμές που παρουσιάζονται στις δύο θερμότερες μέρες του έτους κλιματικά 25-26/7 που είναι εκεί κοντά στο 18.5. Η ανωμαλία σε όλο της το μεγαλείο 

IMG_20240401_172137.jpg.3d9776bfd5c855029279999e5fd31e1c.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονοδρομικό κέντρο Ζήρειας στα 1500μ μέγιστη θερμοκρασία 20.7 !!!!!!!!!

Τέρμα ακραίο .....δεν πάει καθόλου καλά το πράγμα φέτος 

Επίσης Μεσορούγι Αχαΐας στα 1010μ 26.2 !!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω οτι ο Απριλης μπηκε με το χειροτερο δυνατο τροπο, ουτε φαρσα να μας εκανε ο Καυσωνακιας δηλαδη....

ΑΙΣΧΟΣ καιρικο ολη η χωρα, σκονη και μπιχλα και αηδια, και ζεστη καλοκαιρινη, γαιδουρινη, Ιουλιατικη

Για το 18,6 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! στα 850 (μπραβο φιλε Kapelos) νομιζω οτι η επιφανεια εδω στο λεκανοπεδιο τη γλιτωσε πολυ πολυ πολυ φθηνα....

24,4αρι (μολις) στα ψηλα του Ζωγραφου, 24,8 ο Βυρωνας, 24,9 ο δικος μου σταθμος στα 180 μετρα.....

Πραγματικα πιστευω οτι γλιτωσαμε τα εκτεταμενα 30-32αρια επειδη ακριβως εχει αυτη τη θολο-συννεφο-σκονη

15 - 15,5αρια οι ελαχιστες, δεν βρισκω χαμηλοτερη για μες στα μπετα, τα οποια θερμαινονται επικινδυνα και ανεξελεγκτα, 1η Απριλη με τιμες τελη Μαη - Αρχες Ιουνη !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάρτε και ένα εντυπωσιακό δεδομένο σήμερα 

Πάος Καλαβρύτων στα 630μ 

Ελάχιστη 2.9 και μέγιστη 27.7 !!!!!!!!!!!

Όλες οι εποχές μέσα  σε 7-8 ώρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

56 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πάρτε και ένα εντυπωσιακό δεδομένο σήμερα 

Πάος Καλαβρύτων στα 630μ 

Ελάχιστη 2.9 και μέγιστη 27.7 !!!!!!!!!!!

Όλες οι εποχές μέσα  σε 7-8 ώρες 

Εντυπωσιακο.....βεβαια εκει με το 2,9 ελαχιστη και για ενα 7-8 ωρο που η θερμοκρασια θα παραμενει μονοψηφια, ανασαινεις, ξανανιωθεις....

Ενω τα μπετα μας δυστυχως πυρωνουν με ταχυτατους ρυθμους, ηδη εχω φθασει για πλακα 21,5 - 22αρια εσωτερικες

21,5 - 22,0 ακομα επιμενει το σιχαμα, αντε να δυσει ο Βρωμιαρης και παμε για την πιο ζεστη ημερα αυριο, μακαρι να πεσει εστω λιγο απο Τεταρτη και κυριως, ΜΑΚΑΡΙ να ερθουν οι βροχουλες και η πτωση που συνεχιζει να ταζει για μετα τις 12-13 του μηνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...