Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αρκετά πιο φειδωλός ο ευρωπαίος ευτυχώς. Οι αστάθειες είναι μετατοπισμένες Παρασκευή-Σάββατο, αντί Πέμπτη Παρασκευή, που μάλλον έτσι θα γίνει αφού ο ευρωπαιος ως συνήθως νικάει σε αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

αρκετά πιο φειδωλός ο ευρωπαίος ευτυχώς. Οι αστάθειες είναι μετατοπισμένες Παρασκευή-Σάββατο, αντί Πέμπτη Παρασκευή, που μάλλον έτσι θα γίνει αφού ο ευρωπαιος ως συνήθως νικάει σε αυτές τις περιπτώσεις.

Απλά ο ευρωπαίος το δίνει για κάνα δυο μέρες αργοτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Κώστας. είπε:

Απλά ο ευρωπαίος το δίνει για κάνα δυο μέρες αργοτερα

ναι αλλά 12 μέρες μετά, μέχρι τότε θα έχει βρεθεί τρόπος να χαλάσει. Που και πάλι ο ευρωπαίος θα έβγαζε εξαρχής ένα ηπιότερο σενάριο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ μην το παλεύεις.δεν χαλάει.απλα θα παιχτεί αν τα 42αρια θα με τοπικά η γενικευμένα και αν θα χτυπήσουμε και κάνα 45αρι.αν και πιστεύω ότι το χειρότερο είναι αμέσως μετά όταν η αφρικανα αναδιπλωθεί και στον επόμενο Αυλώνα της κεντροανατολικής Ευρώπης στόχευση ακριβώς πάνω μας 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θα βγει γιατί δεν θα βγει. Ας δούμε αυτές τις ομορφιές πρώτα

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

 

και βλέπουμε για το κύμα καύσωνα που το κλειδώνουν κάποιοι στις 200 ώρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εύχομαι αύριο να ξυπνήσουμε με αυτό

gens-17-0-180.png

 

εφόσον  υπάρχει σαν σενάριο έχει δυνατότητες να βγει. ΑΝ και βασίζεται σε μία μεταβλητή που την θεωρώ καταδικασμένη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βέβαια δεν υπάρχει κανένα θέμα να βγει ο καύσων αν είναι να ετοιμαστεί έδαφος για το τέρας

Modele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisionsModele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμένα δεν με προβληματίζει τόσο ένας καύσωνας των 2-3 ημερών. Ειδικά στο Βόλο σιγά τα αυγά, θέλει κάτι πολύ ακραίο για να φτάσει 40αρι. A/C παντού, στο σπίτι, στο αυτοκίνητο, στη δουλειά, θα την παλέψουμε. Το χειρότερο κατά τη γνώμη μου είναι το "σιγοβράσιμο" να έχει δηλαδή 35-36αρια καθημερινά για μέρες χωρίς ανάσες αστάθειας..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 minutes ago, yiannis_volos είπε:

Εμένα δεν με προβληματίζει τόσο ένας καύσωνας των 2-3 ημερών. Ειδικά στο Βόλο σιγά τα αυγά, θέλει κάτι πολύ ακραίο για να φτάσει 40αρι. A/C παντού, στο σπίτι, στο αυτοκίνητο, στη δουλειά, θα την παλέψουμε. Το χειρότερο κατά τη γνώμη μου είναι το "σιγοβράσιμο" να έχει δηλαδή 35-36αρια καθημερινά για μέρες χωρίς ανάσες αστάθειας..

Καλημέρα...Όπως το 2012 φίλε μου;;Κάνε θεέ μου να μας λείψει κάτι τέτοιο που το θεωρώ χειρότερο και από το 2007....

Συγχαρητήρια για το blog σας , πολύ όμορφο και ιδιαίτερα αξιόλογο.... 💪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

με τα πρωινά τρεξίματα έχουμε τον ένα καύσωνα μετά τον άλλο με διάλειμμα 1-2 μέρων ενδιάμεσα. ούτε το 2012 έτσι αν βγουν αυτά που δείχνουν σήμερα (ειδικά ο τζίφος)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς δεν λέει να φύγει... το μόνο καλό είναι ότι μάλλον θαείναι σύντομο κύμα καύσωνα με 2 μέρες, αλλά θα ξεπεράσουμε τους 40 βαθμούς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 hours ago, [weathermaniac] said:

Εύχομαι αύριο να ξυπνήσουμε με αυτό

gens-17-0-180.png

 

εφόσον  υπάρχει σαν σενάριο έχει δυνατότητες να βγει. ΑΝ και βασίζεται σε μία μεταβλητή που την θεωρώ καταδικασμένη..

Εδώ κολαει η έκφραση. Κι ύστερα ξύπνησες. Χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν το θέλω... μπορείτε να με ξυπνήσετε μόλις ξεκινήσει το φθινόπωρο;;;;

28c στα 850hpa ποσό αντιστοιχεί σε ευαίσθητες στην ζέστη περιοχές;;;;

 

46DDA926-518E-4D90-B1E3-47208F4D5E96.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Άγγελος είπε:

Δεν το θέλω... μπορείτε να με ξυπνήσετε μόλις ξεκινήσει το φθινόπωρο;;;;

28c στα 850hpa ποσό αντιστοιχεί σε ευαίσθητες στην ζέστη περιοχές;;;;

 

46DDA926-518E-4D90-B1E3-47208F4D5E96.gif

45αρι εδώ. Τι να κάνουμε υπάρχουν και ανώμαλοι που τους αρέσει να βρωμάνε από ιδρώτα χαχα. Αφού το θέλουν όμως πάμε να το κάνουμε 30αρι στα 850, ας έρθει η Αφρική πάνω μας, εγώ θα κοιμάμαι πάντως και όχι εκείνοι. Πάντως λυπάμαι πραγματικά τους υπόλοπους που δεν αντέχουν την ζέστη, και δεν έχουν κλιμαστιστικό σε κάθε δωμάτιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε κάθε δωμάτιο δεν χρειάζεται. Αρκεί να έχει η κουζίνα και η κρεβατοκάμαρα, τα πιο χρήσιμα δωμάτια του σπιτιού. Και στην τουαλέτα χωρίς μπλούζα εννοείται 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, yiannis_volos είπε:

Σε κάθε δωμάτιο δεν χρειάζεται. Αρκεί να έχει η κουζίνα και η κρεβατοκάμαρα, τα πιο χρήσιμα δωμάτια του σπιτιού. Και στην τουαλέτα χωρίς μπλούζα εννοείται 😛

Αν είσαι Λαρισαίος χρειάζεται😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους, 12 η ώρα θα μου πεις... ντάξει πρωί είναι ακόμα...

Ένα ΣΚ έλλειψα γιατί είχα μια εργασία να τελειώσω και σήμερα τελειώνω με το τελευταίο μάθημα! Δεν είχα δει ενς και είδα χθες το βράδυ!! Τι εγινε ρε παιδιά... γατάκι ο τζίφος? Τι φούξια είναι αυτά... πάμε για καύσωνα τελικά αμέσως μετά τις εκλογές απ' ότι φαίνεται... δε τη γλιτώνουμε! Θα μου πεις είναι 200 ώρες μπροστά.... το βλέπω κι εγώ ! Τουλάχιστον ένα +25 στα 850 hPa, στη διάθεσή μας!!!! Έχουμε συνηθίζει εμείς σ' αυτά... τι να κάνουμε.. υπομονή....

Θα συμφωνήσω στο ότι η παρατεταμένη ζέστη σαν του 2012, με τα σερί 36άρια-37, είναι πολύ χειρότερο πράγμα απ' το να 'χεις ένα γενικά νορμάλ θερμοκρασιακά καλοκαίρι, που να σ' αφήνει να ανασάνεις, κι ας έχει κάνει κι έναν δυνατό καύσωνα ή 2-3 μικρότερους καύσωνες. Η διάρκεια είναι χειρότερο πράγμα απ' την ένταση στις ζέστες και στους καύσωνες! Εγώ ας πούμε, πιο πολύ κατάλαβα τον καύσωνα του Ιουνη 2016, με 37-40 βαθμούς για 5 μέρες, παρά αυτόν του 2017 με 41-43 εδώ, και διάρκεια 3 ημέρες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...