Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επειδή κάτι έχει ειπωθεί για αξιοπιστία μοντέλων θα παραθέσω σε κάποια ώρα στο ανάλογο θέμα πίνακα με το πόσο καλά τα πήγαν τα μοντέλα ecmwf gfs ukmo gem Για τις μέρες που διάγουμε με σύγκριση 5-6 ημερών τρεξιμάτων και πραγματικότητας. Δεν θα βάλω χάρτες, γιατί θα έπαιρνε 500 σελίδες, . εγώ απλά κάνω την πολύωρη σύγκριση και εσείς θα διαβάσετε το πινακάκι που έφτιαξα.

 

 

Θάνο ακρβώς έτσι είναι η τάση όπως τα λες..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μονο 4 βαθμους πανω απο τα κανονικα και 40αρια εκεινες τις ωρες με το 12αρι

 

Υγ. Αυριο ή την πεμπτη ισοφαριζουμε τη μεση τιμη του ιουνιου 2007 εδω περα. Τον ιουνιο ηδη τον περασαμε. Κατα τα αλλα ολα φυσιολογικα ειναι μεχρι στιγμης

 

gfs-15-216.png

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξερω τι λετε αττικη στα λευκα είμαστε :Ρ και δεν ειναι τοσο τραγικη η αποκλιση . Γτ το κανατε θεμα μου φαίνεται...

Η δυτικη ελλαδα μονο παει για ""ρεκορ""( αν ειναι εν τελη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To καλό έως τώρα είναι ότι παρότι έρχονται μεγάλες ζέστες κι ευτυχώς όχι καύσωνες κρατάνε σχετικά λίγο και δροσίζει ενδιάμεσα...κι έτσι φαίνεται και η συνέχεια ακόμα και καύσωνα να έχουμε πιθανότερο είναι να δροσίσει γρήγορα ξανά...με αυτα φάγαμε τον Ιούνη ...παμε για τον Ιούλη όμως και την καρδιά του καλοκαιριού....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποσο ****το είναι το σαιτ?Με μια αντιγραφη συνδεσμου.Τσουπ κατευθείαν στο φορουμ,Στο παλιο καναμε τον Μπομπ τον μαστορα για να ανεβάσουμε κατι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ έχω βρει και το Google που μιλάς και σου γράφει το κείμενο και είναι ακόμα πιο εύκολο .Μπορώ να κάτσω να γράψω τέσσερις σελίδες απλά υπαγορεύοντας τες στο Google

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 minutes ago, Κώστας. είπε:

Εγώ έχω βρει και το Google που μιλάς και σου γράφει το κείμενο και είναι ακόμα πιο εύκολο .Μπορώ να κάτσω να γράψω τέσσερις σελίδες απλά υπαγορεύοντας τες στο Google

Εξυπνο και αυτό ντοκτορ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 minutes ago, Κώστας. είπε:

Εγώ έχω βρει και το Google που μιλάς και σου γράφει το κείμενο και είναι ακόμα πιο εύκολο .Μπορώ να κάτσω να γράψω τέσσερις σελίδες απλά υπαγορεύοντας τες στο Google

Πολύ καλό αυτό και χρήσιμο εργαλείο... να μπορούσε να μεταφράζει τέλεια κιόλας στη μετάφραση google και τίποτ' άλλο! Εκεί κάνει λάθη, αλλά τι να κάνουμε... δε μπορούμε να τα έχουμε όλα... με τον καιρό εξελισόμαστε! Στο mac μου έχω και τη siri... της μιλάω στα Αγγλικά, μπορώ να τη χαιρετάω... τη ρώτησα αν μιλάει ελληνικά και μου λέει δε ξέρει... θα τα μάθει που θα πάει....

off topic... πάντως γενικά εξελισόμαστε! Καλά τώρα για το νέο αυτό φόρουμ τι να πω? Είναι πολύ μπροστά και καμία σχέση με το παλιό.... και σε ταχύτητα, και στο χειρισμό, σε όλα γενικότερα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 minutes ago, Spartan είπε:

Το τζεμ τα πηγε πολύ καλα τον περασμενο χειμωνα

ναι,πάντως στην λίμνη που πέρασε όχι τόσο.. έχω αναρτήσει πίνακα επαλήθευσης για τις μέρες που διάγουμε στο ανάλογο θέμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

επανήλθε ως ενα βαθμό η αποκομμένη λίμνη, αναγκαίο κακό να χειροτερεύσει η ψυχρή εισβολή του ΣΚ, για να μείνει η λίμνη, πυ θα οδηγήσει σε αποφυγή καύσωνα αρχικά.

 

πολύ καλό το τζεμ [ωστόσο το πρωί ήταν καλύτερο]

μέτριο το ούκμο, αν και είναι στην πραγματικότητα πιο κοντά με τζεμ παρά με τζίφο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυτο το πραγμα αρχιζει και μου την δινει στα νευρα...εχει που εχει ζεστη ριχνει σχεδον καθε μερα και μια ψιχαλα ετσι για να το κανει χειροτερα..η βρεξε η μην βρεχεις...εγω βλεπω παντως οτι θα αργησει η επομενη καταβαση δροσιας και ο αντικυκλωνας στη δυτικη μεσογειο να γινεται αντικυκλωνας γενικα μεσογειακος με οτι αυτο συνεπαγεται

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο meteothes θα σπάσει όλα τα ρεκόρ για ιούνιο και την παρασκευή υπάρχουν προϋποθέσεις να δούμε και την υψηλότερη θερμοκρασία των τελευταίων 10 ετών αν φτάσουμε 38αρι με τους ΒΔ ανέμους και 19-20 στα 850. δεν είναι κι απίθανο. 38αρι ο σταθμός έχει να γράψει από τον αύγουστο του 2012 και γενικά 38+ έχει κάνει μόνο το 2007 (και τους 3 μήνες) και τον αύγουστο του 2012. ιστορικά ζεστό το φετινό καλοκαίρι μέχρι στιγμής,χωρίς καν να έχει έρθει σοβαρή θερμή εισβολή στα ψηλότερα της τάξης των 25+ στα 850. επίσης ο ιούλιος φαίνεται να μπαίνει στα όρια του καύσωνα για αρκετές μέρες

γενικά η θεσσαλονίκη και η περιοχή της κεντρική μακεδονίας φαίνεται να έχει δικό της καιρό χειμώνα-καλοκαίρι τα τελευταία χρόνια.

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το 12αρι Cfs 1 mois είναι ο στόχος για τον Ιούλιο.. ΑΠό εκεί και πέρα, ο τζίφος φαίνεται να σταματάει το λάθος που κάνει συνεχώς στην περιοχή της Γροιλανδίας, ωστόσο επιμένεις για την αποκομμένη λίμνη εδώ, που θα έχει ως αποτέλεσμα να έχει αρχικά η Κρήτη καταιγίδες. Για να δούμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο δεν αποκλείεται να έχουμε καταιγίδες στα κεντρικά  και βόρεια καθώς θα έχουμε ένα περασματάκι με καλούτσικους δείκτες αστάθειας.. Το Σκ ανεμώδες σχετικά δροσερό, και με λίγα φαινόμενα στα ανατολικά ηπειρωτικά και προσήνεμα στο Αιγαίο. Λογικά απλές συννεφιές θα είναι με τοπικές βροχούλες. Και περιμένουμε με ενδιαφέρον από την επόμενη Πέμπτη, μπας και κάνει κάτι καλό τότε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Modele UKMO - Carte prévisions

 

 

Αν έβγαινε το ούκμο θα μας κατέβαζε λιμνάρα των λιμναρών.. Βασικά θα δημιουργούσε κανονικό χαμηλό, καθώς είναι καλύτερο από το χθεσινό τζεμ. Μέτρια όμως τα 12αρι τζίφων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπετε το προφανές το ότι το κύριο τρέξιμο του gfs συνεχίζει ακατάπαυστα να δίνει καύσωνα για μετα το Σαββατοκύριακο των εκλογών. Βαριέμαι να μετρήσω ποσά τρεξίματα το έχουν δείξει.

GFSOPEU12_288_2.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Κώστας. είπε:

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βλέπετε το προφανές το ότι το κύριο τρέξιμο του gfs συνεχίζει ακατάπαυστα να δίνει καύσωνα για μετα το Σαββατοκύριακο των εκλογών. Βαριέμαι να μετρήσω ποσά τρεξίματα το έχουν δείξει.

GFSOPEU12_288_2.png

Νομίζω από το ‘17 έχει να δώσει κάτι τόσο έντονο! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κόλαση ο τζίφος για μετά τις εκλογές στο 12αρι... απαπα!

Αν επιμείνει σε ένα τέτοιο σενάριο, έστω το κύριο, ξέρουμε σίγουρα ότι δε θα τον γλιτώσουμε τον καύσωνα αυτή τη φορά (δε πιστεύω σε κάτι τόσο ακραίο βέβαια αλλά σε κάτι σύντομο τουλάχιστον)... το κύριο άμα θέλει πιάνει καύσωνες κι από μακριά...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε σεις αφού είπαμε, την Δευτέρα μετά τις εκλογές θα υπάρξει τρομερή ανάπτυξη και χιλιάδες επενδυτές. Θα έχουν όλοι λεφτά θα A/C όλη μέρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...