Jump to content
Κώστας.

Αναφορές εξωτερικού - Weather reports all over the world

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η χιονοθύελλα Birgit έκανε πάρτι στο Ταλίν της Εσθονίας, στις 12/12/2022 σήμερα το απόγευμα!!!

Μπορεί να είναι εικόνα 2 άτομα, χιόνι και δρόμος

Μπορεί να είναι εικόνα χιόνι, δρόμος και κείμενο που λέει "NITED TCHEN P"

Μπορεί να είναι εικόνα δρόμος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο δε Oimjakon αναφέρεται θερμοκρασία -71,2οC μέσα στην ημέρα, αλλά όχι από επίσημο σταθμ,ό, γιατί θα ήταν το απόλυτα ψυχρότερο ρεκόρ (-68οC Φεβρουάριο του 1933).....

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιμενω φωτο απο καιρικους ανταποκριτες....

Χιονισμενη απο προχθες Χριστουγεννιατικη Βιεννη, απλα ενα ονειρο να ζεις....γυρω στα 10-15 ποντακια παντου, το παγωσε με ολικο παγετο και οποτε περναει συννεφακι βαζει λιγο ακομα...

ΧΙΟΝΙ ΛΟΝΔΙΝΟ !!!! και το γραφω κεφαλαια γιατι δεν ειναι τοσο συνηθες.....ολικο παγετο κι εκει απο Κυριακη πρωι, και γυρω στους 20 ποντους (5-6 ιντσες λενε οι Αγγλαρες) στα προαστεια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To Ojmjakon μέχρι αύριο θα έχει μεγάλο ψύχος σταθερά κάτω από -50c...στη συνέχεια η θερμοκρασία ανεβαίνει πολύ και μάλιστα την επόμενη εβδομάδα αναμένεται βλέπω να ανέβει ακόμα και στους -25c που θεωρείται ακραίος καύσωνας για Δεκέμβρη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, geornik είπε:

To Ojmjakon μέχρι αύριο θα έχει μεγάλο ψύχος σταθερά κάτω από -50c...στη συνέχεια η θερμοκρασία ανεβαίνει πολύ και μάλιστα την επόμενη εβδομάδα αναμένεται βλέπω να ανέβει ακόμα και στους -25c που θεωρείται ακραίος καύσωνας για Δεκέμβρη...

Ακραίος καύσωνας νομίζω είναι υπερβολικός χαρακτηρισμός, έχει απόλυτη μέγιστη -6,5 το Δεκέμβρη. Δεν είναι και κάτι τόσο ακραίο θεωρώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιών είπε:

Ακραίος καύσωνας νομίζω είναι υπερβολικός χαρακτηρισμός, έχει απόλυτη μέγιστη -6,5 το Δεκέμβρη. Δεν είναι και κάτι τόσο ακραίο θεωρώ.

πάντως η μέση μέγιστη Δεκέμβρη βλέπω είναι -41,9c... ειναι ακραία υψηλότερη θ και το -25...16c θερμότερη από την κλιματική τιμή...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, geornik είπε:

πάντως η μέση μέγιστη Δεκέμβρη βλέπω είναι -41,9c... ειναι ακραία υψηλότερη θ και το -25...16c θερμότερη από την κλιματική τιμή...

Ναι δεν αντιλέγω, απλώς αυτά τα ακραία ηπειρωτικά κλίματα έχουν ακραίες διακυμάνσεις ακόμα και μέσα στον ίδιο μήνα απ' όσο έχω δει (μέχρι και 65 βαθμούς διαφορά η απόλυτη μέγιστη με την ελάχιστη του μήνα.) Εναλλάσσονται πολύ εύκολα αέριες μάζες λόγω ηπειρωτικότητας κι έτσι δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιες τέτοιες άνοδοι ή κάθοδοι αντίστοιχα της θερμοκρασίας.

Αυτό γίνεται και στον Καναδά όπου η πιο ακραία πόλη που έχω βρει είναι το Fort Vermillion με το εξής απίστευτο εύρος θερμοκρασίας το Φεβρουάριο: https://en.wikipedia.org/wiki/Fort_Vermilion

Απόλυτη μέγιστη Φλεβάρη +21,1 και απόλυτη ελάχιστη -57,2. Τουτέστιν 78,3 ολόκληροι βαθμοί διακύμανση μέσα στον ίδιο μήνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χιών είπε:

Ναι δεν αντιλέγω, απλώς αυτά τα ακραία ηπειρωτικά κλίματα έχουν ακραίες διακυμάνσεις ακόμα και μέσα στον ίδιο μήνα απ' όσο έχω δει (μέχρι και 65 βαθμούς διαφορά η απόλυτη μέγιστη με την ελάχιστη του μήνα.) Εναλλάσσονται πολύ εύκολα αέριες μάζες λόγω ηπειρωτικότητας κι έτσι δεν είναι ιδιαίτερα σπάνιες τέτοιες άνοδοι ή κάθοδοι αντίστοιχα της θερμοκρασίας.

Αυτό γίνεται και στον Καναδά όπου η πιο ακραία πόλη που έχω βρει είναι το Fort Vermillion με το εξής απίστευτο εύρος θερμοκρασίας το Φεβρουάριο: https://en.wikipedia.org/wiki/Fort_Vermilion

Απόλυτη μέγιστη Φλεβάρη +21,1 και απόλυτη ελάχιστη -57,2. Τουτέστιν 78,3 ολόκληροι βαθμοί διακύμανση μέσα στον ίδιο μήνα!

Λογικα θα ανεβαινει η θερμοκρασια οταν εχουν καποιο συγκεκριμενο ανεμο που θα δρα ως καταβατης...στο omjakon νομιζω εχει γενικα απνοιες με τα μεγαλα ψυχη.  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

-1 τώρα Φρανκφούρτη, μέγιστη ημέρας κι ελάχιστη -6. Εγώ μένω λίγο βορειοδυτικά του κέντρου, το πρωί ίσως έπεσε λίγο πιο κάτω. Ο,τι λίγα έριξε σε χιόνι χθες, σχεδόν έχουν μείνει άθικτα σε πάρκα κλπ χορταρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45-65 πόντοι πλέον εδώ ανάλογα το σημείο. ΝΔ Λετονία. Μιλαμε για όνειρο...Στους -3 τώρα. Ζέστανε. ΧαχαχαΑύριο παίζει να πάει +1. Έχει Ολικό παγετό από 18.11 !!!

 

294D52C1-AF7D-4EFE-9D3A-9C2EB1556A99.jpeg

E4CD3ADE-C066-4393-9ECA-691E7C40116E.jpeg

18CDBA26-8863-4639-A347-20F5081F91EC.jpeg

92DA8B9A-D073-451F-9BF7-3BA5F464A6E7.jpeg

36777C63-8396-4CE2-A776-6BF68C4493E6.jpeg

03C9F1B2-7F68-41EB-B146-01453C731CDE.jpeg

D7E57078-5883-466D-8683-AD22EFC2CE12.jpeg

176C6278-04C0-46E1-B039-83B147B4C03C.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, geornik είπε:

Οι πανευρωπαικοι βαρεις χειμωνες ειναι εγγυηση για ανυπαρξια χειμωνα στην ελλαδαρα.. 

Πολύ πολύ σωστά.. Και τα θερμά χειμερινά ρεκόρ στην Ευρώπη μας φέρνουν τα χιονάκια μας. Τώρα τα παιδιά απο Β. Ελλάδα λένε ότι τους ευνοεί παγωμένη κεντρική Ευρώπη. Εγω αυτό δεν το έχω δεί ποτέ, αλλά για τις περιοχές τους κάτι περισσότερο ξέρουν προφανως

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Πολύ πολύ σωστά.. Και τα θερμά χειμερινά ρεκόρ στην Ευρώπη μας φέρνουν τα χιονάκια μας. Τώρα τα παιδιά απο Β. Ελλάδα λένε ότι τους ευνοεί παγωμένη κεντρική Ευρώπη. Εγω αυτό δεν το έχω δεί ποτέ, αλλά για τις περιοχές τους κάτι περισσότερο ξέρουν προφανως

 

Θεωρητικα η Ηπειρος ειναι δυνητικα η πιο ευνοημενη με τετοια κυκλοφορια.  Μετα τα βορεια κ τελευταια κ καθιδρα τα προσηνεμα-Τουρκια.  .. βεβαια μεχρι στιγμης ολοι κουβα

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δύο θερμόμετρα χθες στο Οymjakon.....Aν επιβεβαιωθεί το -71οC, θα πρόκειται για την πιο χαμηλή θερμοκρασία από το 1933....89 ετών χαμηλή δλδ.....στους -55οC τώρα.....έσπασε όλα τα κοντέρ φέτος η περιοχή Σαχα της Σιβηρίας, από το Σεπτέμβριο ακόμη!!!

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...