Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι θα γινει με τις βροχες στην Αττικη ο ευρωπαιος δεν δειχνει κατι μεχρι τις 10 του μηνα αντε να δουμε μεχρι που θα το παει ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, notios_polos είπε:

φιλε μου εχεις καμια σχεση με καποιο παιδι που εγραφε στο παλιο φορουμ και ηταν απο ξανθη αν δεν κανω λαθος.η απλα το νικ νειμ ειναι "συνωνυμια"?...οσον αφορα τα γεννεθλια σου παιζει κατ εμε δυνατα το ενδεχομενο να σου κανει ο καιρος ενα βροχερο η καταιγιαδτο δωρακι...😀

Ο τασος είναι χιονακιας και καλοκαιρακιας.Γουστα είναι αυτά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντυπωσιακες κατεγραμμενες εικονες από τον τυφωνα Dorriah, από δορυφορο.Μαλιστα παρατηρούνται και ηλεκτρικες εκκεννωσεις μεσα στο ματι του και γυρω από αυτό.

 

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζιψος και αικ0ν 18αρια προς ουκμο. Ελπιζουμε σε ενα ακομα τετοιο βημα και τα παντα θα αλλαξουν δραματικα. Ηδη αυξηθηκε πολυ η ασταθειαωια δευτερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 του μηνα και μετα περιμενω αλλαγες αν δεν τις κανει θα με νευριασει ακομα περισσοτερο και θα βαζω περισσοτερους παγους απο οσους βαζω τωρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα, είναι τρομερές οι διαφορές μεταξύ των κύριων μοντέλων ακόμα και στις 48 ώρες. Θέλουμε να βγει το ούκμο, μακριά από παίο. με ούκμο έχουμε αστάθειες κανονικά και με τον νόμο από Δευτέρα έως Τετάρτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 hours ago, salonikatasos said:

οι υπόλοιποι συνεχίζουμε τις καλοκαιρινές μας δραστηριότητες,τα μπάνια και ό,τι κάνει ο καθένας χωρίς κανένα απολύτως φόβο.

Δουλειές δεν έχετε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, yiannis_volos said:

24 ώρες έχει η μέρα, όχι 8 😉

Αν ζεις και δουλεύεις δίπλα σε θάλασσα μπορείς να κάνεις ενα ξενέρωτο μπάνιο μετά τη δουλειά όταν έχει πέσει ο ήλιος και έχει μία ήπια ζέστη .Αν όμως πρέπει να ταξιδέψεις για να φτάσεις στη θάλασσα τότε είναι αδύνατο και να δουλεύεις και να συνεχίζεις μπάνια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς ούκμο τελικά ο τζίφος. κάθε κινηση σημαντική για αύξηση φαινομένων.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πάντως αύριο η Ήπειρος θα βγάλει δυνατή καταιγίδα, και θα δούμε λίγη συννεφιά αύριο στην Λάρισα. Μπαρουφίτσες, αλλά τι να κάνουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Αν ζεις και δουλεύεις δίπλα σε θάλασσα μπορείς να κάνεις ενα ξενέρωτο μπάνιο μετά τη δουλειά όταν έχει πέσει ο ήλιος και έχει μία ήπια ζέστη .Αν όμως πρέπει να ταξιδέψεις για να φτάσεις στη θάλασσα τότε είναι αδύνατο και να δουλεύεις και να συνεχίζεις μπάνια.

εκεί που δουλεύω μπορώ να κάνω μπάνιο σε πισίνα σε 3 λεπτά μετά τη δουλειά. κι έχω κάνει αρκετά. μπάνιο στη θάλασσα κατά τα άλλα μπορείς να κάνεις όλες τις ώρες της ημέρας και επίσης υπάρχουν και τα σαββατοκύριακα.

 

στους χάρτες η κατάσταση παραμένει η ίδια. θερμοκρασίες πάνω από τα κανονικά (30-32 μέγιστες στη θεσσαλονίκη) και απουσία βροχών όσο πάει το μάτι. από τις 10 και μετά ίσως πέσει η θερμοκρασία απλά λίγο κάτω από τους 30,τίποτα άξιο λόγου φυσικά

MS_2341_ens.png

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν ήταν χειμώνας τώρα θα μιλούσαμε για πιθανό ισχυρό κεντροβόρειο χιονιά σε διάστημα 5-10 ημερών με αυτές τις διατάξεις, Τώρα θα είναι μια βαρβάτη λίμνη. Βέβαια πριν από αυτό έχουμε ακόμα μέσα το σενάριο του ούκμο ου θα φέρει τα άνω κάτω αν βγει. Και προς το παρόν κερδίζουμε έδαφος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, salonikatasos said:

εκεί που δουλεύω μπορώ να κάνω μπάνιο σε πισίνα σε 3 λεπτά μετά τη δουλειά. κι έχω κάνει αρκετά. μπάνιο στη θάλασσα κατά τα άλλα μπορείς να κάνεις όλες τις ώρες της ημέρας και επίσης υπάρχουν και τα σαββατοκύριακα.

 

Προσωπικά δεν μου λέει τίποτα το μπάνιο ως μπάνιο. Ως αίσθηση του σώματος μες το νερο. Πολλοί λένε ότι αυτή η αίσθηση τους χαλαρώνει και γι αυτό τους αρέσει το μπάνιο. Κι ότι μπορούν να κάθονται με τις ώρες μες το νερό επειδή αυτή η αίσθηση τους τραβάει στο μπάνιο.

 

Σε εμένα δεν ισχύει αυτό.  Μπαίνω για 5 λεπτά και μετά βαριέμαι και βγαίνω. Δεν με χαλαρώνει  κάποια αίσθηση. Δεν αισθάνομαι δηλαδή το νερό τριγύρω μου ως κάποια φοβερή απολαυση.

Για μένα το μπάνιο όταν πάω στη θάλασσα είναι η διαδικασία, να ειμαι εκει το μεσημέρι που έχει τη περισσότερη ζέστη, το πως θα βρω σκιά να ξαπλώσω στη παραλία, τα φρούτα που θα πάρω μαζί μου για να φάω , να δω κόσμο και μωρα με μαγιό και με ελάχιστα ρούχα. 

Για μένα αυτό είναι το καλοκαιρινό μπάνιο. 

Να πάω στις 6 το απόγευμα, με μια χαζή ανόητη ζέστη 26 βαθμών, σε μια παραλία , να κρυωνω να μπω μες το νερο, και στη παραλια να ειναι 5 συνταξιουχοι κι ανωμαλος που τον παίζει κάτω απ τη πετσέτα, τι να το κάνω τέτοιο μπάνιο.  

Όταν ήμουν Ελλάδα  πήγαινα για μπανια μέχρι το πολύ τέλος Αυγούστου.  Μετά χαλούσε η συνταγή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Κώστας. είπε:

Προσωπικά δεν μου λέει τίποτα το μπάνιο ως μπάνιο. Ως αίσθηση του σώματος μες το νερο. Πολλοί λένε ότι αυτή η αίσθηση τους χαλαρώνει και γι αυτό τους αρέσει το μπάνιο. Κι ότι μπορούν να κάθονται με τις ώρες μες το νερό επειδή αυτή η αίσθηση τους τραβάει στο μπάνιο.

 

Σε εμένα δεν ισχύει αυτό.  Μπαίνω για 5 λεπτά και μετά βαριέμαι και βγαίνω. Δεν με χαλαρώνει  κάποια αίσθηση. Δεν αισθάνομαι δηλαδή το νερό τριγύρω μου ως κάποια φοβερή απολαυση.

Για μένα το μπάνιο όταν πάω στη θάλασσα είναι η διαδικασία, να ειμαι εκει το μεσημέρι που έχει τη περισσότερη ζέστη, το πως θα βρω σκιά να ξαπλώσω στη παραλία, τα φρούτα που θα πάρω μαζί μου για να φάω , να δω κόσμο και μωρα με μαγιό και με ελάχιστα ρούχα. 

Για μένα αυτό είναι το καλοκαιρινό μπάνιο. 

Να πάω στις 6 το απόγευμα, με μια χαζή ανόητη ζέστη 26 βαθμών, σε μια παραλία , να κρυωνω να μπω μες το νερο, και στη παραλια να ειναι 5 συνταξιουχοι κι ανωμαλος που τον παίζει κάτω απ τη πετσέτα, τι να το κάνω τέτοιο μπάνιο.  

Όταν ήμουν Ελλάδα  πήγαινα για μπανια μέχρι το πολύ τέλος Αυγούστου.  Μετά χαλούσε η συνταγή.

Έλα τώρα που θες και μωρά με λίγα ρούχα γέρος ΄άνθρωπος. Πέρασαν για την ηλικία σου αυτά. Να κάνεις οικογένεια.. Για εμένα μπάνιο είναι είτε με κυματάρες και αδρεναλίνη [συνηθίζω και το νερό πιο γρήγορα γιατί είμαι κρυουλιάρης] και όταν είναι ήρεμη η θάλασσα, πάμε στα βαθιά με στρωματάκι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και όντως βγήκε το ούκμο, αλλά παραπήγε στο ούκμο.. Ο αυλώνας από τις γαλλογερμανίες τελικά κατέληξε Τουρκία!!. Οπότε δεν θα έχει φαινόμενα για αντίθετο λόγο από ότι εχθές.. Χθες μας τον έφαγε η Ιταλία σήμερα Η Τουρκία, και ούτε ένα τρέξιμο έστω και για λίγο δεν έδωσε σε εμάς κάτι, παρόλο που η φυσιολογική ροή ήταν Ιταλία Ελλάδα Τουρκία. Απογοήτευση..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίος ο τζίφοςς το Σάββατο με supercellsModele GFS - Carte prévisions

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, [weathermaniac] said:

Έλα τώρα που θες και μωρά με λίγα ρούχα γέρος ΄άνθρωπος. Πέρασαν για την ηλικία σου αυτά. Να κάνεις οικογένεια.. Για εμένα μπάνιο είναι είτε με κυματάρες και αδρεναλίνη [συνηθίζω και το νερό πιο γρήγορα γιατί είμαι κρυουλιάρης] και όταν είναι ήρεμη η θάλασσα, πάμε στα βαθιά με στρωματάκι

Εσύ θα μπεις στις κυμματαρες; Μη χειροτερα.Θα σε ξεβρασει στο Σουέζ βρε καμπισιε. Που μου θες και κυμματα. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Κώστας. είπε:

Εσύ θα μπεις στις κυμματαρες; Μη χειροτερα.Θα σε ξεβρασει στο Σουέζ βρε καμπισιε. Που μου θες και κυμματα. 

 

στα Μεσάγκαλα έχει μόνο αμμουδιά οπότε δεν είναι επικίνδυνα από αυτή  την άποψη. Την τελευταία μέρα που ήμουν 11 Αυγούστου, είχε λάδι θάλασσα όμως είχε λάδι κύματα. Δεν ήταν ανακατεμμένη, αλλά τα κύματα μεγάλωναν πολύ απότομα καθώς πλησίαζαν. Και ενώ κοιτούσες μέσα δεν έβλεπες τίποτα το συνταρακτικό, τελικά το κύμα είναι 1-5 μέτρο+. Αλλά ήταν κάποια κύματα ρε που τα βλέπαμε ήδη από μέσα μεγάλα, και έμοιαζε  με τσουνάμι. Πρέπει να ήταν πάνω από 2 μέτρα, και αν βάλουμε το ύψος της θάλασσας, 3 μέτρα πάνω από το έδαφος. Ήταν και ****!!! Εγώ δεν μπαίνω στις κυματάρες απλά, έχω μείνει έξω επειδή είχε ήρεμη θάλασσα, αλλά μπήκα επειδή είχε τσουνάμι για κύματα.

 

Αν υπάρχει κάτι διασκεδαστικό στην θάλασσα όσο μια καταιγίδας στην ξηρά είναι σίγουρα οι κυματάρες. Βέβαια εντάξει σε κύματα πχ 3 μέτρων και πάνω δεν θα μπω εκεί που χτυπάνε. {γιατί φυσικά όταν έχει κυματάρες πάντα πηγαίνω εκεί που σκάνε στα ρηχά.]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ο ευρωπαίος έβγαλε το σωστό ενιάμεσο σενάριο, και η μετάφραση βγάζει καλές αστάθειες για τη Τετάρτη. Βέβαια δύσκολο να βγει, πρώτον γιατί το ούκμο φαίνεται ότι έγινε το πιο αξιόπιστο μοντέλο των τελευταίων ημερών, και δεύτερον, θέλει χειρουργική ακρίβεια, μεγαλύτερη της μέδουσας

 

 

πάντως για λόγους πληρότητας

mcenergy_europa_rrr_500_072_201909011200_balkan.png

mcenergy_europa_rrr_500_084_201909011200_balkan.png

 

 

 

 

και αν σκεφτούμε το τι έγινε σήμερα στην Ήπειρο και το τι έδινε ο παίος

mcenergy_europa_rrr_500_012_201909011200_balkan.png

 

 

τότε σίγουρα θα είχαμε γενικευμένες καταιγίδες και σε στεριά και θάλασσα κάποιες από αυτές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...