Jump to content
[weathermaniac]

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά φαινόμενα από τον ευρωπαίο για την συνέχεια, ελπίζουμε να μην βγει το αικον. προς το παρόν μόνο εκείνο δεν δίνει φαινόμενα.

 

mcenergy_europa_rrr_500_144_201909011200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_156_201909011200_balkan.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιχαηλ θεωρεις οτι το γιουκμο ειναι καλο και για τα κοντινα αλλα στρωνει τον δρομο καλυτερα και για το μετα(την μεγαλη κεντροευρωπαικη λιμνη που διαφαινεται)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

Πολλά φαινόμενα από τον ευρωπαίο για την συνέχεια, ελπίζουμε να μην βγει το αικον. προς το παρόν μόνο εκείνο δεν δίνει φαινόμενα.

 

mcenergy_europa_rrr_500_144_201909011200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_156_201909011200_balkan.png

 

ναι μονο αττικη μην ερθει και παθει τιποτα αν ειναι δυνατον τοσο καιρο πια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, notios_polos είπε:

μιχαηλ θεωρεις οτι το γιουκμο ειναι καλο και για τα κοντινα αλλα στρωνει τον δρομο καλυτερα και για το μετα(την μεγαλη κεντροευρωπαικη λιμνη που διαφαινεται)

νομίζω ότι όντως είναι καλό για εμετά, και το καλό είναι ότι πολλά διαφορετικά σενάρια είναι καλά./ Το κακό είναι ότι φεύγω. Βέβαια έτσι μπορείς να βεβαιωθείς 'ότι θα γίνει της πουτ@νας εδώ.

ναι μονο αττικη μην ερθει και παθει τιποτα αν ειναι δυνατον τοσο καιρο πια..

 ναι θέλει και άλλο νότια για Αττική, που είναι αρκετά δύσκολο διαταξιακά..

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

νομίζω ότι όντως είναι καλό για εμετά, και το καλό είναι ότι πολλά διαφορετικά σενάρια είναι καλά./ Το κακό είναι ότι φεύγω. Βέβαια έτσι μπορείς να βεβαιωθείς 'ότι θα γίνει της πουτ@νας εδώ.

το μεγιστο καλο σεναριο για μετα θα ειναι να αποκοπει οσο το δυνατον πιο νοτια και πιο αργα ο αυλωνας πριν γινει λιμνη και να καταφερει να επηρεασει και εμας...τελεια αρχη φθινοπωρου θα ειναι αυτη...ποτε φευγεις?παντως χανεις ωραιο τυφωνα...συμπαγεστατος και με πολυ ομορφο ματι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, notios_polos είπε:

το μεγιστο καλο σεναριο για μετα θα ειναι να αποκοπει οσο το δυνατον πιο νοτια και πιο αργα ο αυλωνας πριν γινει λιμνη και να καταφερει να επηρεασει και εμας...τελεια αρχη φθινοπωρου θα ειναι αυτη...ποτε φευγεις?παντως χανεις ωραιο τυφωνα...συμπαγεστατος και με πολυ ομορφο ματι

χάνω τυφώνα και θα χάσω και την διαταραχή Στην ΕΛλάδα για την συνέχεια. Κυριακή φεύγω. Και θα λείπω 15 μέρες!! Τον αγαπημένο μήνα.. ΕΛπίζω να κάνει κάτι ενδιαφέρον εκεί...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] είπε:

χάνω τυφώνα και θα χάσω και την διαταραχή για την συνέχεια. Κυριακή φεύγω. Και θα λείπω 15 μέρες!! Τον αγαπημένο μήνα.. ΕΛπίζω να κάνει κάτι ενδιαφέρον εκεί...

δεν με ειπες που πας για...😀..ανατολικη ακτη?...λογικα κατι θα εχει,ειναι στο γραντε της σεζον των τυφωνων εκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

δεν με ειπες που πας για...😀..ανατολικη ακτη?...λογικα κατι θα εχει,ειναι στο γραντε της σεζον των τυφωνων εκει

στο ξαναείπα ρε!! Ουάσιγκτον dc θα μένω στους θείους μου για 15 μέρες, ενώ θα κάνω ταξίδι στην νέα υόρκη, με λιμουζίνα μάλιστα. Αλλά όλα αυτά τα παρατάω αν γινόταν για ένα supercell Στην Λάρισα. Μόνο οι καταιγίδες με ενδιαφέρουν. ΧΑΧΑΧΑ

 

 

Πάντως είναι απίστευτο. Είμαι από τους λίγους ανθρώπους που βρίσκουν το νόημα της ζωής τους από μικρό παιδί, αλλά στην δικιά μου ζωή δεν βρίσκει το νόημα ζωής εμένα🤬

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, [weathermaniac] είπε:

στο ξαναείπα ρε!! Ουάσιγκτον dc θα μένω στους θείους μου για 15 μέρες, ενώ θα κάνω ταξίδι στην νέα υόρκη, με λιμουζίνα μάλιστα. Αλλά όλα αυτά τα παρατάω αν γινόταν για ένα supercell Στην Λάρισα. Μόνο οι καταιγίδες με ενδιαφέρουν. ΧΑΧΑΧΑ

 

 

Πάντως είναι απίστευτο. Είμαι από τους λίγους ανθρώπους που βρίσκουν το νόημα της ζωής τους από μικρό παιδί, αλλά στην δικιά μου ζωή δεν βρίσκει το νόημα ζωής εμένα🤬

χμμμμ...αυτος παιζει με γερες πιθανοτητες να επηρεασει την περιοχη που θα μενεις..στο καπακι να βγει και δευτερος με παρομοια πορεια λιγο δυσκολο οντος..εισαι και αρκετα βορεια..τελος παντων ποτε δεν ξερεις...παντως ειτε με τυφωνα ειτε χωρις μοναδικη εμπειρια ειδικα η νεα υορκη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, notios_polos είπε:

χμμμμ...αυτος παιζει με γερες πιθανοτητες να επηρεασει την περιοχη που θα μενεις..στο καπακι να βγει και δευτερος με παρομοια πορεια λιγο δυσκολο οντος..εισαι και αρκετα βορεια..τελος παντων ποτε δεν ξερεις...παντως ειτε με τυφωνα ειτε χωρις μοναδικη εμπειρια ειδικα η νεα υορκη

Σϊγουρα θα πάω σε μέρος το οποίο είναι και 200 χρόνια μπροστά από εδώ. Και επειδή ευελπιστώ να είναι η μελλοντική μου ήπειρος, πρέπει αν δω και πως είναι.

Πάντως και σε μέρες με τυφώνα να πήγαινα είμαι σίγουρος ότι θα άλλαζε τροχιά τελευταία στιγμή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μιχαηλ η αληθεια ειναι οτι η ζωνη απο την οποια γεννιουνται οι τυφωνες καπου μεταξυ αφρικης και βορειας λατινικης αμερικης δειχνει νεκρη..μετα απ αυτον δεν βλεπω κατι αλλο στο οριζοντα σε βαθος πολλων ημερων...χμμμμ...τωρα μου μπηκε μια στατιστικη συσχετιση εαν υπαρχει κατι τετοιο.εαν υποθεσουμε οτι φετος θα ειναι μια χρονια μεγαλης ησυχιας απο πλευρας τυφωνων μπορει να σημαινει κατι αυτο για τον καιρο της ευρωπης?και τι εγινε τις χρονιες που ειχαμε καποιο αναλογο φαινομενο?...κανενας "στατιστικολογος?....χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To 2014 ήταν πάντως η πιο ήσυχη σεζόν τυφώνων στον Ατλαντικό, μετά από εκείνη του 1997...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, Winterlove είπε:

To 2014 ήταν πάντως η πιο ήσυχη σεζόν τυφώνων στον Ατλαντικό, μετά από εκείνη του 1997...

χμμμ...δηλαδη χειμωνας 97-98 που ηταν η μεγαλυτερη μουφα ολων των εποχων..και χειμωνας 2014-15 που ηταν πολυ καλος με προσηνεμα χαρακτηριστικα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς ούκμο πάλι ο τζίφος. Τι έπαθε το ούκμο τρελάθηκε λες και θέλει να προβλέψει το μέλλον. Τα πάει εξαιρετικά στο πεδίο των 100 ωρων και κάτω!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και για την συνέχεια προς ούκμο που δεν με βολεύει γιατί χάνω την τελευταία ευκαιρία για αστάθειες το Σάββατο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχικά για αύριο μεθαύριο η κατάσταση χάλασε. Δεν υπάρχει κάποιο ενδιαφφέρον σεν΄ριο.. Για ΣΚ είναι η επόμενη προσπάθεια, ενώ η μεθεπόμενη και γενικευμένη εκεί που είπε ο Γιάννης

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το απόλυτο τίποτα μέχρι στις 240 ώρες και στα 2 μεγάλα μοντέλα. εκεί κάτι δίνουν από βροχές. φυσικά είναι 240 ώρες,οπότε καμία απολύτως σημασία τι δίνουν τώρα,αφού σε 6 ώρες μπορεί να δίνουν το απόλυτο 0,ειδικά από τη στιγμή που τα 2 δείχνουν αυλώνα,οπότε λίγο πιο δυτικά ή ανατολικά σημαίνει ότι βροχές γιοκ. για θεσσαλονίκη αυτά

κατά τα άλλα όπως φαινόταν στα μοντέλα και όπως αναμενόταν τίποτα το ιδιαίτερο τις επόμενες μέρες,πέρα από αστάθεια στα δυτικά-βορειοδυτικά κοντά σε ορεινούς όγκους. ανατολικά της πίνδου τίποτα απολύτως,είτε μιλάμε για βόρεια,είτε για κεντρική και νότια ελλάδα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 ώρες πριν, Κώστας. είπε:

Προσωπικά δεν μου λέει τίποτα το μπάνιο ως μπάνιο. Ως αίσθηση του σώματος μες το νερο. Πολλοί λένε ότι αυτή η αίσθηση τους χαλαρώνει και γι αυτό τους αρέσει το μπάνιο. Κι ότι μπορούν να κάθονται με τις ώρες μες το νερό επειδή αυτή η αίσθηση τους τραβάει στο μπάνιο.

 

Σε εμένα δεν ισχύει αυτό.  Μπαίνω για 5 λεπτά και μετά βαριέμαι και βγαίνω. Δεν με χαλαρώνει  κάποια αίσθηση. Δεν αισθάνομαι δηλαδή το νερό τριγύρω μου ως κάποια φοβερή απολαυση.

Για μένα το μπάνιο όταν πάω στη θάλασσα είναι η διαδικασία, να ειμαι εκει το μεσημέρι που έχει τη περισσότερη ζέστη, το πως θα βρω σκιά να ξαπλώσω στη παραλία, τα φρούτα που θα πάρω μαζί μου για να φάω , να δω κόσμο και μωρα με μαγιό και με ελάχιστα ρούχα. 

Για μένα αυτό είναι το καλοκαιρινό μπάνιο. 

Να πάω στις 6 το απόγευμα, με μια χαζή ανόητη ζέστη 26 βαθμών, σε μια παραλία , να κρυωνω να μπω μες το νερο, και στη παραλια να ειναι 5 συνταξιουχοι κι ανωμαλος που τον παίζει κάτω απ τη πετσέτα, τι να το κάνω τέτοιο μπάνιο.  

Όταν ήμουν Ελλάδα  πήγαινα για μπανια μέχρι το πολύ τέλος Αυγούστου.  Μετά χαλούσε η συνταγή.

Μαλλον εκει που πας γινονται αυτα στις 6 το απογευμα. Τα μωρα που λες θα πανε στην παραλια 3 και 4 το μεσημερι και θα κατσουν μεχρι να νυχτωσει. Οι συνταξιουχοι πανε στις 6 το πρωι,οχι το απογευμα και πανε σε παραλιες που δεν παει ο κοσμος. Δςν θα πανε εκει που ειναι το beach bar. 

 

Εσυ κρυωνεις με 25 και 30 βαθμους και σκεπαζεσαι το καλοκαιρι,τι μας φερνεις τον εαυτο σου ως παραδειγμα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν αλλάζει κάτι δραματική απλά αυξάνονται οι πιθανότητες για συννεφιές και βροχούλες μέρα με τη μέρα από Πέμπτη και μετά κι εδώ στα βορειοδυτικά χωρίς τίποτα ιδιαίτερο ενώ θερμοκρασιακα μέχρι τις 8-9 του μήνα θα μαστε πάνω από τα κανονικά μετά φαίνεται να δροσίζει αλλά είναι μακριά ακόμα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετός ευρωπαικού, και αν συνυπολογίσουμε ότι υποεκτιμάει τον υετό, τότε αν βγει η διάταξη [μόνο το ούκμο δεν με τρελαίνει].// τότε θα έχουμε κάτι καλύτερο από αυτό

mcenergy_europa_rrr_500_120_201909020000_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_132_201909020000_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_144_201909020000_balkan.png

έχει και άλλο για την συνέχεια, αλλά δεν έχει σημασία σε τέτοιες ώρες. Πάντως αν συμπεριλάβουμε μέσους όρους, και το γεγονός ότι θα βρίσκομαι χιλιάδες χιλιόμετρα   μακριά μετά τις 10 του μήνα οι κακοκαιρίες είναι δεδομένες. Για να μην πω μια νέα μηχανιώνα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τυφώνας θα κάνει το παραλιακό τουρ που λέγαμε. Μια ακόμα μεταβλητή στην Αμερική παίζει σημαντικό ρόλο για αυτό μετά τις 10 του μήνα. Αν βγει η κακοκαιρία στην Ελλάδα θα κλειδώσει ήδη από τις 150 μέρες. Μέχρι να πάω Αμερική θα έχει κλειδώσει εκείνη η μεταβλητή οπότε θα είμαι σε θέση να γνωρίζω αν θα έρθει κακοκαιρία που δεν θα αφήσει σπιθαμή ανεπηρέαστη . Η μεταβλητή είναι το 1010 πράσινο στον Καναδά που θα ενωθεί με τον τυφώνα.

gfsna-0-114.png?6

 

πάντως τρελαίνομαι που θα λείπω με τέτοιες διαταξάρες..

 

και πάλι λιμνάρα σε 6αρια για μετά τις 10 του μήνα. Τρελαίνομαι....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...