Jump to content
Winterlove

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Και έρχεται η σειρά του παιου...περνα τον τυφώνα μέσα στην Ευρώπη και μετά τρελλανε μας

Δεν φτάνει αυτό Βαγγέλη. μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

άντε πάρε λαέ

Modele GFS - Carte prévisions

 

 

και ο συνολικός υετός χεχε

Modele GFS - Carte prévisions

 

συνολικός υετός από τζεμ

 

gem-21-240.png?12

 

Η Αττική πάλι 3 θα πάρει !!!😂😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, oasis είπε:

Η Αττική πάλι 3 θα πάρει !!!😂😂😂😂

όντως ακόμα και να βγει το χαμηλό η Ανατολική ηπειρωτική χώρα θα πάρει τα ελάχιστα σε σχέση με τις υπόλοιπες περιοχές. Αυτό βέβαια εφόσον βγει η κακοκαιρία. 

 

Τώρα όσο αφορά τον ευρωπάιο για τα κοντινά βελτιώθηκε όπως ήταν αναμενόμενο, ενώ στην Αμερική καλός μου μοιάζει οπότε θα οδηγήσει σε κατάβαση εδώ, μιας και τον τυφώνα τον περνάει εξ ολοκλήρου στην Ευρώπη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, oasis είπε:

Η Αττική πάλι 3 θα πάρει !!!😂😂😂😂

Χαχαχα στόχος όμως μας να γράψουμε ένα 10αρακι αττικοο 😂..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κάτι άσχετο στον πρωινό παίο. Βλέπετε κάπου στον χάρτη ένα μπλε ψαράκι??? 😂

ECM1-120.GIF?30-12

Αυτό δεν είναι ψαράκι........ είναι τοοο ψαριιιι.. αν εννοείς στο ατλαντοχαμηλό! Ψάχνω κι εγώ σε Ατλαντικό και θάλασσα να βρώ κανα μικροοο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και πάλι αποκομμένο το χαμηλό στον ευρωπαίο. Ωστόσο πριν ακόμα ψάξουμε θέσεις χαμηλού, ας ελπίσουμε να βγει καταρχάς. Εν τέλη είναι λίγο καλύτερο από το πρωινό. Αν στις 168 ώρες είχε καλύτερη σύνδεση με τον αυλώνα τότε θα μιλούσαμε για ακόμα ένα τρελό σενάριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να τι θα γίνει αν πάει στραβά η φάση. Πρώτα κάποιες δυνατές βροχές και καταιγίδες στα δυτικά, και μετά αυτό

ECG0-240.GIF?30-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλός ο Ευρωπαίος για μεθαύριο. Αυριο το πρωί πρέπει να βελτιώθει και ο τζιφος λίγο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν φτάνει αυτό Βαγγέλη. μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα.

Αυτό είναι το πρώτο βρε Μιχαήλ....χωρίς αυτό δεν υπάρχει συνέχεια.εννοεοτε έχει και άλλες παραμέτρους....και μη μου πεις ότι δίνεις βάση στο κύριο του παιου που βγήκε.ενα προς τέσσερα είναι μέχρι στιγμής ο παιος σε αυτές τις ώρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

Αυτό είναι το πρώτο βρε Μιχαήλ....χωρίς αυτό δεν υπάρχει συνέχεια.εννοεοτε έχει και άλλες παραμέτρους....και μη μου πεις ότι δίνεις βάση στο κύριο του παιου που βγήκε.ενα προς τέσσερα είναι μέχρι στιγμής ο παιος σε αυτές τις ώρες.

Τον τυφώνα μπορούμε να τον κλειδώσουμε αύριο στα 12αρια θεωρώ. Αν και γενικά δύσκολα χαλάει το ατλαντικό χαμηλό που θα κάνει την δουλειά, είναι εφικτό όπως έχει αποδειχθεί. Κατά τα άλλα όσο αφορά την συνέχεια  και εφόσον βγει το χαμηλό, το σενάριο του παίου μου φαίνεται πιο εύκολο στην πράξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως τεράστια η αβεβαιότητα πέραν των 100-120 ωρών....πολύ χαμηλή προγνωσιμότητα κάθε μέρα και άλλο σενάριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλός ο μέσος όρος του ευρωπαίου για τις 168-192 ώρες αλλά ευρωπαίος είναι αυτός...και με τόσο χαμηλή προγνωσιμότητα αυριο ήδη από τα πρωινά στις ίδιες ώρες μπορεί να έχει ζωνική και αντικυκλώνα στην κεντρική Μεσόγειο αντί χαμηλών πιέσεων που έχει τώρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απλά θα πάμε σε πτώση από τα 26-27αρια στα 21-22αρια. Πάλι πάνω από τα κανονικά επίπεδα θα είναι αφού είμαστε πλέον στα μέσα του φθινοπώρου τουλάχιστον στατιστικά. Για νότια Ελλάδα βέβαια δεν είναι και τόσο σπάνιο τα 30αρια Οκτώβρη μήνα αλλά για εδώ πάνω αν είχαμε τόση ζέστη (που δεν θα έχουμε ευτυχώς) θα ήταν φρίκη σκέτη (θα μου πεις και Απρίλη έχει κάνει 30αρια στο παρελθόν) τέτοια εποχή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

να τι θα γίνει αν πάει στραβά η φάση. Πρώτα κάποιες δυνατές βροχές και καταιγίδες στα δυτικά, και μετά αυτό

ECG0-240.GIF?30-0

Μονο που ο μεσος ορος του ευρωπαικου, ακυρωνει αυτό το σεναριο

 

EDM0-240.GIF

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω εκτός τόπου και χρόνου το κύριο του παιου...εγώ πλέον έχω ξεπεράσει τις πιθανές βτοχουλες της Παρασκευής και ήδη το μυαλό μου ταξιδεύει στο πιο κάτω μιας και φαίνεται ότι έχει πιο πολλές πιθανότητες να είναι δυνατό με την ελπίδα να μην ξεφτισει και αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Μονο που ο μεσος ορος του ευρωπαικου, ακυρωνει αυτό το σεναριο

 

EDM0-240.GIF

Μην το λες τόσες ώρες μακριά όλα εινσι πιθανά και το περισσότερο κρυο και η ζέστη ....εδώ αλλάζουν αρδην για τις 144 στις 240 δεν θα αλλάξουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρασκευη βραδυ με Σαββατο πρωι το οποιο ενδιαφερων σε Αττικη,Ευβοια.(λιγο νωριτερα σε Πελοποννησο) Καποιοι δεικτες βγαζουν καταιγιδα ειδικα στα νοτια,κοντα στην αλλαγη της μερας αλλα αυτο θα αλλαξει απο λιγο εως πολυ.Αυριο βραδυ θα ειμαστε λιγο ποιο σοφοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μην το λες τόσες ώρες μακριά όλα εινσι πιθανά και το περισσότερο κρυο και η ζέστη ....εδώ αλλάζουν αρδην για τις 144 στις 240 δεν θα αλλάξουν 

Όπως και το κυριο που ανεβασε σαν παράδειγμα ο μιχαηλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προς το παρόν ας πούμε ότι το 18αρι αικον βελτίωσε για τα μακρινά τον κίνδυνο μη ύπαρξης χαμηλού στην Μεσόγειο. Για τα κοντινά είναι πραγματικά καλός για εδώ. Είναι πολύ πιο αναβαθμισμένη η κακοκαιρία από τζίφο ειδικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Legacy GFS has been stopped as planned on September 30th 2019. Only GFS-FV3 is left.

 

Αντίο legacy.. θα σε θυμόμαστε για τις πιο όμορφες τούμπες που έχουμε ζήσει ποτέ!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...