Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ωραία Χρήστο, οπότε ακολούθα τα βήματα που έχω βάλει στο άλλο θέμα εχθές, και από εδώ και πέρα μπορείς να δεις όποτε θες τον υετό του ευρωπαίου. Αν και να σε πληροφορήσω πως δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος στον υετό ο ευρωπαίος.

Μαικ σας εχουν πει εκει που σπουδαζεις,η εχεις μαθει απο πουθενα τον λογο που γινεται αυτο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, teo_73 είπε:

Μαικ σας εχουν πει εκει που σπουδαζεις,η εχεις μαθει απο πουθενα τον λογο που γινεται αυτο?

όχι φίλε Θοδωρή μιας και τα μαθήματα είναι επιλογής και δεν τα παίρνουν άτομα που απαραίτητα ενδιαφέρονται για μαθήματα σχετικά με την ατμόσφαιρα. Τώρα στο μεταπτυχιακό  πιστεύω πως θα εμβαθύνουμε πολύ πολύ περισσότερο όπως είναι λογικό, οπότε θα υπάρχουν και τέτοιες ερωτήσεις και διάφορες άλλες προς τους καθηγητές. Λογικά κάποιες απαντήσεις θα υπάρξουν στο β εξάμηνο που θα έχω συνοπτική μετεωρολογία [δηλαδή με χάρτες και τα άλλα συναφή]

 

 

ο ευρωπαίος από το καλύτερο σενάριο πήγε στο χειρότερο μέσα σε ένα τρέξιμο για μετά...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

τραγικά μεγάλες αλλαγές από τρέξιμο σε τρέξιμο κάθε μοντέλο όπως και του παίου, λόγω δυσκολίας του Αταντικού. Και πάλι θα δούμε ένα καινούργιο σενάριο που δεν θα βγει.  Υετός ευρωπαίου σε λίγο, ο οποίος υποχώρησε προς τζίφο, αφού ο τζίφος είχε ήδη κάνει τόσο θεαματικές αλλαγές

mcenergy_europa_rrr_500_060_201910281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_072_201910281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_084_201910281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_096_201910281200_balkan.pngmcenergy_europa_rrr_500_108_201910281200_balkan.png

 

 

δεν βάζω πιο μετά δεν έχει νόημα

Μου αρέσει!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, billipiros12 είπε:

Μου αρέσει!!!! 

εμένα απλά μου αρκεί. προς το παρόν.  Σίγουρα καλύτερα από ότι εχθές και τουλάχιστον για 3 μέρες θα φθινοπωριάσει. Να δούμε πότε ξανά όμως και πότε για τα καλά.

 

 

Υ.Γ Απλά μην δείτε ευρωπαίο για το καλό της ψυχικής σας υγείας

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Παιδια πάντως θερμοκρασία είμαστε πολύ άσχημα. Πάλι με 10 στα 850 θα μαστε

 προσωρινά..Γιατί μετά δείχνει να ρχεται ο Σεπτέμβριος και πάλι με 13 και 15 στα 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, Galanto είπε:

 προσωρινά..Γιατί μετά δείχνει να ρχεται ο Σεπτέμβριος και πάλι με 13 και 15 στα 850

Γ*****τα φέτος όλα πάνε στραβά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλειδώνει έτσι απλά από όλα σχεδόν τα μοντέλα η θερμή εισβολή στην περιοχή μας από βδομάδα !!!! Ε ναι φυσιολογικό αφού πέφτει ολόκληρος ο Ατλαντικός στην ιβηρική πάλι .... υπομονή μέχρι τις 15 του μήνα κάνω μετά θα αρχίσω το βρισιμο ....😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

όχι φίλε Θοδωρή μιας και τα μαθήματα είναι επιλογής και δεν τα παίρνουν άτομα που απαραίτητα ενδιαφέρονται για μαθήματα σχετικά με την ατμόσφαιρα. Τώρα στο μεταπτυχιακό  πιστεύω πως θα εμβαθύνουμε πολύ πολύ περισσότερο όπως είναι λογικό, οπότε θα υπάρχουν και τέτοιες ερωτήσεις και διάφορες άλλες προς τους καθηγητές. Λογικά κάποιες απαντήσεις θα υπάρξουν στο β εξάμηνο που θα έχω συνοπτική μετεωρολογία [δηλαδή με χάρτες και τα άλλα συναφή]

 

 

ο ευρωπαίος από το καλύτερο σενάριο πήγε στο χειρότερο μέσα σε ένα τρέξιμο για μετά...

Kαταλαβα. Εαν σας που κατι ενδιαφερων μετεφερε το μας αν θες.😉

Πολλες φορες (αν οχι παντα) περιμενουμε απο τα μοντελα καιρου να πιασουν με μικρη αποκλιση τα ακριβη χιλιοστα.Αυτο στην Ελλαδα συμβαινει σπανιως και εχει να κανει και με την αποτυπωση της ορογραφιας.Οχι μονο της χωρας μας δλδ αλλα παγκοσμιως.Οταν ενα μοντελο δειχνει π.χ ενα μετωπο,αποτελουμενο κυριως απο μεσες και χαμηλες υετοφορες νεφωσεις να περναει με ευκολια τη Πινδο και να βρεχει τα ανατολικα τμηματα αυτης ειναι γιατι βλεπει τη Πινδο 800μ (μ.ο) κοντυτερη απο οτι ειναι.Παρακατω μπορεις να δεις την ορογραφια του Ευρωπαιου,αλλα και του cosmo7 της Ελβετικης μετεωρολογικης υπηρεσιας.Και δεν εχει να κανει μονο με την Ελλαδα,αλλα ουτε και μονο με αυτο το μοντελο.Το προβλημα ειναι γενικο. Εαν στην Ελλαδα ειχαμε πολυ υψηλης αναλυσης περιοχικα μοντελα (τυπου ΑLADIN των 3-5xlm grid) που θα επαιρναν τις αρχικες συνθηκες απο τα μεγαλα μοντελα,τοτε (γνωμη μου) θα ειχαμε μια ακριβεστερη προγνωση τοσο ως προς τον υετο και τη ραγδαιοτητα του κατα τοπους,οσο και την ακριβη εναρξη και ληξη των φαινομενων.

Οι περισσοτερες ακριβεις προγνωσεις γινονται σε χωρες η περιοχες οπου ειναι πεδινες η που δεν εχουν μεγαλους ορεινους ογκους.

image.png.59447aece5f4adb39d9e93ae9deeba1a.png                image.png.74c5c69519bcf858d9f952d95ec28090.png 

image.png.dc1a0ccb6f2352f273d4f5aaed2f446a.png              image.png.5d2c558a6fb57837ebc02c11d444b92c.png

 

 

image.png.200109e138d60e546e47465fb4d885ed.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγαλες διαφορες ακομα στα 2 μοντελα για πεμπτη εδω περα. Ο παιος δινει βροχες ολη μερα και αρκετα χιλιοστα,ο τζιφος δε δινει τπτ απολυτως,αντε ισως καμια ψιχαλα. Επειδη ο παιος δεν πεφτει ποτε μεσα θα παω και αυτη τη φορα με τον τζιφο. Απο βδομαδα ζεστες παλι να δουμε μεχρι ποτε. Με 1-2 μερες "κρυο" πεμπτη και παρασκευη δεν θα προλαβουν να κρυωσουν και τα σπιτια οποτε τα καλοριφερ εχουμε δρομο ακομα μεχρι να παρουν μπρος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπέροχη ανάλυση teo 73 !! σε ευχαριστούμε! Εννοείται φίλε, ότι μαθαίνω εγώ θα μαθαίνετε και εσείς στο σύντομο [επιτέλους] μέλλον

 

Ευτυχώς ο μέσος όρος του πάιου ακυρώνει τελείως το κύριο τουλάχιστον για τις αρχικές βροχές. Δηλαδή θα έβγαζε πολύ καλά πράματα εδώ και τουλάχιστον θα είχαμε ενέργεια για επόμενη θερμή εισβολή που ακόμα και στον μέσο όρο του ευρωπαίου θα έβγαινε και πάλι. Αν δεν αλλάξει κάτι εκτός από τα δυτικά στις υπόλοιπες περιοχές θα έχει ήλιο ζέστη και υγρασία για την εποχή τουλάχιστον μέχρι τις 10 Νοεμβρίου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτά τα 30άρια στα μέσα Νοέμβρη ο Τζίφος τα δείχνει από χθες!Θα μου πεις μιλάμε για μετά από 15 μέρες...Είναι όμως απίστεύτη η εμμονή αυτή φέτος πάνω μας με το ζόρι θερμοκρασίες προχωρημένης άνοιξης τη μέρα, που αν κάτσεις στον ήλιο μάλιστα θυμίζει και Ιούνιο άνετα!Ακόμα και οι καλοκαιράκηδες κάποια στιγμή θα μπουχτίσουν!Άποψη μου είναι ότι το πρώτο μισό του Νοέμβρη θα κυλήσει άνομβρα κι αυτό (ίσως η δυτική χώρα να χει κάποια νερά που και που) και με αρκετά παραπάνω του φυσιολογικού θερμοκρασιακά!Χαμένο φθινόπωρο, που θα εμφανίζεται κατά περιόδους το χειμώνα και χαμένος χειμώνας που δεν θα τον δούμε ποτε φέτος αν καταλαβαίνω κι από τις ενδείξεις δεικτών...Μακάρι να σκάσει καμιά φωτοβολίδα τουλάχιστον με χιόνια ως βάρκες μέσα σε όλο αυτό!Η χρονιά της δυτικής Ευρώπης...

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τhx Mike.

Και επειδη προφανως καποιοι επιστημονες ασχοληθηκαν με τις διαφορες στην αναλυση το μακρινο 2002-03,βγηκαν και τα πορισματα. (Μεταφρασμενο)

Διακρίνονται οι διαφορές μεταξύ μετεωρολογικών πεδίων πάνω από την Αδριατική Θάλασσα, όπως προβλέπεται από το μετεωρολογικό μοντέλο μεσαίας κλίμακας ALADIN / HR και το παγκόσμιο μοντέλο ECMWF, για επεισόδια sirocco (μαλλον τον ΝΑ ανεμο εννοουν) μεταξύ Νοεμβρίου 2002 και Σεπτεμβρίου 2003. Τα αποτελέσματα υποδηλώνουν ότι η ορογραφία, συγκεκριμένα τα βουνά Gargano και τα Apennines, μπορεί να έχουν σημαντική επίδραση στη ροή αέρα του sirocco. 

https://www.researchgate.net/publication/41120194_Orographic_influences_on_the_Adriatic_sirocco_wind

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2-3 μερες φθινοπωρο και μετα απριλιος παλι....παμε φουλ για δευτερο 15μερο νοεμβριου.Η καλυτερα ελπιζουμε να παμε για εκει..γιατι αν δεν παμε μαζι με τον σωτο θα αρχισω κι εγω τα @@@@@

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

2-3 μερες φθινοπωρο και μετα απριλιος παλι....παμε φουλ για δευτερο 15μερο νοεμβριου.Η καλυτερα ελπιζουμε να παμε για εκει..γιατι αν δεν παμε μαζι με τον σωτο θα αρχισω κι εγω τα @@@@@

Είναι δυνατόν να καίγονται έτσι οι καλύτεροι μήνες του έτους! 
Δεν θυμάμαι ξανά τέτοιο φθινόπωρο! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Είναι δυνατόν να καίγονται έτσι οι καλύτεροι μήνες του έτους! 
Δεν θυμάμαι ξανά τέτοιο φθινόπωρο! 

η αληθεια ειναι οτι φετος μεχρι στιγμης χτυπαει 5αδα σιγουρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 minutes ago, notios_polos said:

2-3 μερες φθινοπωρο και μετα απριλιος παλι....παμε φουλ για δευτερο 15μερο νοεμβριου.Η καλυτερα ελπιζουμε να παμε για εκει..γιατι αν δεν παμε μαζι με τον σωτο θα αρχισω κι εγω τα @@@@@

Είναι πρωτοφανές αυτό που γίνεται φέτος!Φυσικά είχαμε και στο παρελθόν και στο πρόσφατο ακόμη, φθινόπωρα με λίγες βροχές αλλά δε θυμάμαι τέτοια εμμονή σε θερμοκρασίες που βλέπεις την άνοιξη.Επίσης και στο θέμα των βροχών μπορεί να προηγήθηκαν φθινόπωρα με λίγες ημέρες βροχόπτωσης, αλλά σε αυτές τις λίγες μέρες είχαμε και ικανοποιητικά ή μεγάλα ύψη βροχής!Εδω αν εξαιρέσεις τα δυτικά που στις αρχές Οκτώβρη είχαν 2 μέρες δυνατών βροχών, τα υπόλοιπα έχουν μέχρι και κάτω από 10μμ...Τίποτα δηλαδή.Και το κακό όπως λες κι εσυ είναι έχουμε 15 μέρες μπροστά χωρίς να φαίνεται κάποια αλλαγή...Ή θα κάνει κάνα μπαμ πριν φύγει το φθινόπωρο με πλημμύρες ή θα τα βγάλει την άνοιξη και τον Ιούνιο!Θα ισορροπήσει δε μπορεί...

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και καταιγιδάκιας όταν αλλάξει ξανά ελπίζω να με πετύχει και στο επόμενο καλοκαίρι, οπότε να είναι δυνατό γεμάτο καταιγίδες και μια υπερκυτταρική όπως στην Χαλκιδική, αλλά πάνω μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μιας και καταιγιδάκιας όταν αλλάξει ξανά ελπίζω να με πετύχει και στο επόμενο καλοκαίρι, οπότε να είναι δυνατό γεμάτο καταιγίδες και μια υπερκυτταρική όπως στην Χαλκιδική, αλλά πάνω μου.

Η υπερκυτταρικη θα ερθει αλλα αφου ξερεις πανω σου δε γινεται....αν ερθει λαρισα θα εισαι γιαννενα και το αντιστροφο....πλακα κανω😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Η υπερκυτταρικη θα ερθει αλλα αφου ξερεις πανω σου δε γινεται....αν ερθει λαρισα θα εισαι γιαννενα και το αντιστροφο....πλακα κανω😂

δεν χρειάζεται να κάνεις πλάκα. Δεν είναι πλάκα. Είναι η μαμημένη πραγματικότητα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η μασχαλίλα και η σιχαμάρα θα συνεχιστεί μετά το 3ημερο φθινοπωρινό διάλειμμα. Τουλάχιστον μέχρι τις 15 Δεκέμβρη υπάρχει χρόνος να αλλάξει..

Και στο 00. Λίγος υετός για 31-2 και μετά κλασσικά καρδιογράφημα νεκρού ο υετός. 2-3 μέρες "κακοκαιρία" και 15 μέρες ήλιος. Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προς το παρόν τα πράγματα κυλάνε όπως το φθινόπωρο του 2012. και τότε είχαμε ζεστό και σχετικά άνυδρο φθινόπωρο ύστερα από ολοκαύτωμα το καλοκαίρι. βέβαια φέτος καταφέραμε να το ξεπεράσουμε κι εκείνο σε ό,τι αφορά τις θερμοκρασίες. και τότε τέλη οκτώβρη,αρχές νοέμβρη είχαμε μια κακοκαιρία,όπως θα έχουμε τώρα αν και δεν έχει ξεκαθαρίσει αν θα επηρεαστεί και η θεσσαλονίκη. θερμοκρασιακά όπως και τότε ο νοέμβρης θα ξεκινήσει με 20+ ξεκινώντας από βδομάδα. το αμέσως επόμενο φθινόπωρο που μοιάζει με το φετινό είναι το 2001. έχουμε δηλαδή 2 χειμώνες που ακολούθησαν και ήταν ο ένας στο ένα άκρο ως ένας από τους καλύτερους και στο άλλο άκρο ένας από τους χειρότερους (για μένα ο χειρότερος,μιας και όταν δεν κάνει χειμώνα προτιμώ 2006-2007 παρά το αίσχος που είχαμε το 2012-2013). 

 

το δεκέμβρη πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον,ελπίζω να είναι χειμερινό,γενάρης-φλεβάρης πιστεύω θα είναι αδιάφοροι

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, yiannis_volos είπε:

Η μασχαλίλα και η σιχαμάρα θα συνεχιστεί μετά το 3ημερο φθινοπωρινό διάλειμμα. Τουλάχιστον μέχρι τις 15 Δεκέμβρη υπάρχει χρόνος να αλλάξει..

Και στο 00. Λίγος υετός για 31-2 και μετά κλασσικά καρδιογράφημα νεκρού ο υετός. 2-3 μέρες "κακοκαιρία" και 15 μέρες ήλιος. Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια..

Θα γυρισει...Δε μπορει...Δεν μπορουμε να επεμβουμε στον καιρο..Αλλα μετα απο τετοια βαρετοκαιρια και ενα φθινοπωρο που δεν ηρθε ποτε..Ψαχνω εξιλεωση...Αδιαφορω για τις συνεπειες...Αρκει να τα γ...σει ολα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...