Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Δεν δινει υετο... Εχει υπαρξει κατι παρομοιο στο παρελθον?

20μμ χιονουετου τουλαχιστον..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Να λες για τα δυτικα της κεντρικης μακεδονιας και οχι για ολη. Για θεσσαλονικη πχ λογω βαρδαρη το 12αρι ειναι τελειο. Τωρα για εσας δεν πειραζει,την επομενη φορα χαχα

βασικά εγώ δεν ειμαι δυτικά ειμαι στα ορια του νομού ημαθιας δίπλα στον νομό θεσσαλονικης και επήρεαζομαι από βαρδαρη οπότε θεωρούμε κάπως κεντρικά οι άτυχοι θα είναι τα παιδιά από ναουσα, βεροια ,ακόμη και ο Σωτήρης από μακροχωρι έως και αλεξανδρεια      οπότε τελικά ευνοημενος βγενω 😂😂😂

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

βασικά εγώ δεν ειμαι δυτικά ειμαι στα ορια του νομού ημαθιας δίπλα στον νομό θεσσαλονικης και επήρεαζομαι από βαρδαρη οπότε θεωρούμε κάπως κεντρικά οι άτυχοι θα είναι τα παιδιά από ναουσα, βεροια ,ακόμη και ο Σωτήρης από μακροχωρι έως και αλεξανδρεια      οπότε τελικά ευνοημενος βγενω 😂😂😂

Δεν εχουν αναγκη αυτοι. Ας χασουν 10-20 εκατοστα για να τα παρουμε εμεις. Πηραν μπολικα το 2012. Αλλωστε σε περιπτωσεις που βγαινει το χαμηλο αιγαιο μετα χιονιζει αρκετα και σε αυτους,προλαβαινει το κρυο να συνδυαστει με υετο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

βασικά εγώ δεν ειμαι δυτικά ειμαι στα ορια του νομού ημαθιας δίπλα στον νομό θεσσαλονικης και επήρεαζομαι από βαρδαρη οπότε θεωρούμε κάπως κεντρικά οι άτυχοι θα είναι τα παιδιά από ναουσα, βεροια ,ακόμη και ο Σωτήρης από μακροχωρι έως και αλεξανδρεια      οπότε τελικά ευνοημενος βγενω 😂😂😂

Το πλατυ εξω απο την αλεξανδρεια δεν ειναι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Δεν εχουν αναγκη αυτοι. Ας χασουν 10-20 εκατοστα για να τα παρουμε εμεις. Πηραν μπολικα το 2012. Αλλωστε σε περιπτωσεις που βγαινει το χαμηλο αιγαιο μετα χιονιζει αρκετα και σε αυτους,προλαβαινει το κρυο να συνδυαστει με υετο

χαχαχα ναι αλλά θυμάμαι αν λες τον Φεβρουάριο του 2012 η γενικά στον μεγαλο χιονια εδώ ειχαμε πρόβλημα το χιόνι ξεπέρασε το 1 μέτρο από τι θυμάμαι τέλος πάντων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Δεν εχουν αναγκη αυτοι. Ας χασουν 10-20 εκατοστα για να τα παρουμε εμεις. Πηραν μπολικα το 2012. Αλλωστε σε περιπτωσεις που βγαινει το χαμηλο αιγαιο μετα χιονιζει αρκετα και σε αυτους,προλαβαινει το κρυο να συνδυαστει με υετο

Xαζομάρες, ούτε μια φορά δεν έχει χιονίσει χαμηλά στη Θεσσαλονίκη με Βαρδάρη και εδώ έβρεχε, δε μιλάω τώρα για Χορτιάτηδες και τετοια, Μόνο όπου υπάρχουν ισχυροί καταβάτες ΒΔ δε χιονίζει με αυτό, με μειον 5 και ΒΔ, αρνητική εχω εδω. Επίσης το 2012 ειναι 7 χρόνια, το φυσιολογικό ειναι να χιονίζει εδω περισσότερο.

Επεξεργάστηκε από MenNaousa11
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Το πλατυ εξω απο την αλεξανδρεια δεν ειναι?

εχει μια απόσταση 8 περίπου χιλιομέτρων αλλά γενικά ανάμεσα και περίπου σε ένα σημείο βορια του πλατεος αυτό το σημείο το ονομαζουνε 45αρι και νομίζω είναι ότι από έκει και πέρα ανατολικα πιάνει ο Βαρδάρης επειδή απέχει 45 χιλιόμετρα από Θεσσαλονίκη (λιγότερα απέχει αλλά κάτι τέτοια λένε οι παλιοι ))κλείνει η παρένθεση γαι να μην φεύγουμε από το θέμα. .. 🙂

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

αρκετές ομοιότητες ούκμο τζεμ, να δούμε που θα το πάει

πολύ μεγάλη κακοκαιρία βγάζει πολύ μεγάλο και βαθύ χαμηλό και αυτό στην κεντρική Μεσόγειο περαν των 190-200 ωρών....κοίτα να δεις που για λίγο ανατολικότερα θα χάσουμε την πρώτη ευκαιρία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

πολύ μεγάλη κακοκαιρία βγάζει πολύ μεγάλο και βαθύ χαμηλό και αυτό στην κεντρική Μεσόγειο περαν των 190-200 ωρών....κοίτα να δεις που για λίγο ανατολικότερα θα χάσουμε την πρώτη ευκαιρία....

εδώ πέρα λειτουργεί όμως ως πλεονέκτημα για τα Γιάννενα. Φυσικά ιστορικός δυτικός δεν υπάρχει με τέτοια διάταξη, αλλά σκέτο δυτικός χιονιάς με 10-15 εκατοστά θα μπορούσε να βγει, με αικον πχ μετά από κάποιες μέρες. Με τζίφο έχουμε βροχές, αλλά ούτε νιφάδα μετά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σχεδόν ίδια είναι σαν προοπτική τα δυο μοντέλα-τίφος και τζεμ απλά ο τζίφος φέρνει το χαμηλό ποιο ανατολικά από το τζεμ.....ακόμα και στις μέρες έχουν μεγάλη ομοιότητα για τόσο μακριά 

Λίγο ανατολικότερα να γίνει η όλη φάση και θα χουμε τα πρώτα ξενύχτια για τα τρεξίματα έχουμε άπλετο χρόνο να αλλάξουν τα μοντέλα ...φυσικά και χειρότερα μπορεί να  γίνουν ...αλλά εμείς ας μιλήσουμε για το καλύτερο και ότι γίνει....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τζεμ λοιπόν βγάζει ισχυρό βροχοχαμηλό για εμάς. Οπότε οι διαφορές με το ούκμο νομίζω ότι θα οδηγούσε μάλλον σε ένα επικό ούκμο, με την πολύ πιο ψυχρή αέρια μάζα λίγο ανατολικότερα του τζεμ, και μάλλον πολύ καλό χιονιά για εδώ [και όχι μονο]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω το τζεμ έχει καλύτερο σενάριο (ως σύνολο) από τον τζίφο... Στον τζίφο μετά από μια αποτυχημένη καταβαση ψυχους και μια εξπρες βροχο-χιονοκαιρία, ο αντικυκλωνας καταρρέει πάνω μας πολύ πιο γρήγορα απο το τζεμ και μετά το γυρίζει σε ζωνικη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanasismtrk είπε:

πείτε αλεύρι πολύ χιόνι μας γυρευει!!!228-779GR.thumb.gif.15d94890c32ab5fcc92babfe9d4c3b04.gif

χαχαχα..αν επιβεβαιωνόντουσαν οι χάρτες για τόσο μακριά ακόμα θα ήμασταν αποκλεισμένοι από τους χιονιάδες που μας έχουν τάξει τόσα χρόνια..δυστυχως ούτε το 1% δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα.....εγώ είμαι της άποψης να σου βγάζει τέτοιους χάρτες κάτω από τις 90 ώρες...και πάλι δύσκολα είναι να επιβεβαιωθούν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sotos*snow είπε:

χαχαχα..αν επιβεβαιωνόντουσαν οι χάρτες για τόσο μακριά ακόμα θα ήμασταν αποκλεισμένοι από τους χιονιάδες που μας έχουν τάξει τόσα χρόνια..δυστυχως ούτε το 1% δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα.....εγώ είμαι της άποψης να σου βγάζει τέτοιους χάρτες κάτω από τις 90 ώρες...και πάλι δύσκολα είναι να επιβεβαιωθούν...

Κατω απο τις 36 Σωτο...εγω πλεον απο κει και κατω κλειδωνω...αμετρητες οι φαπες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Οπως ειναι το 12αρι στειλτε το. Για εδω εχει την ιδανικη θερμοβαθμιδα για ιδανικο συνδυασμο κρυου,βαρδαρη και παρα πολλων χιλιοστων σε χιονι. Περισσοτερων απο τα 20-25 της σοφιας. Με βροχη αρχικα. Οπως παλια

Οπως λεει και ο τασος συγκλιση στα ποδια της χαλκιδικης ,ξεκινημα με βροχη και μετα χιονι μεχρι  επανωμη και καλλικρατεια και απο εκει και κατω χιονονερο και βροχη και στο τελειωμα χιονι και παρακατω αλλα λιγοτερο σε ποσοτητα ,οπως γινοταν παλια

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Κατω απο τις 36 Σωτο...εγω πλεον απο κει και κατω κλειδωνω...αμετρητες οι φαπες

Κάτω από τις -16 ώρες εγώ.  Αφού το έχει στρώσει δηλαδή.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κάτω από τις -16 ώρες εγώ.  Αφού το έχει στρώσει δηλαδή.🤣

Εγω δεν κανω πλακα...οταν μιλαμε για χιονι εκει μονο κλειδωνω..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχουν υπαρξει πολλοι χιονιαδες που εξαφανιστηκαν απο τα μοντελα? Το ρωταω γιατι τα παρακολουθω για πρωτο χειμωνα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εγω δεν κανω για πλακα...οταν μιλαμε για χιονι εκει μονο κλειδωνω..

well οκ το καταλαβαίνω. εξάλλου και εγώ θα κοιτάξω μέχρι το τελευταίο ραν την κατάσταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χρηστος είπε:

Εχουν υπαρξει πολλοι χιονιαδες που εξαφανιστηκαν απο τα μοντελα? Το ρωταω γιατι τα παρακολουθω για πρωτο χειμωνα..

Στις 3 μερες και πανω,σιγουρα!!!Παιζει ρολο βεβαια και για τι διαταξη μιλαμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...