Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρελό κόλλημα με τη δυτική, κεντροδυτική Ευρώπη συνέβη πρόπερσυ.... τουλάχιστον αν είναι να συμβεί κάτι παρόμοιο και φέτος, παρήγορο θα 'ναι η συνέχιση αυτών των βροχών.. τουλάχιστον κάτι να μας απασχολεί.... αν και προσωπικά θεωρώ δύσκολο να επαναληφθεί παρόμοιο έργο φέτος, στο βαθμό τουλάχιστον που πρόπερσυ ήταν, να κλαίμε και το Φλεβάρη.. θα μας ευνοήσει δε μπορεί... τώρα αρχές Δεκέμβρη δεν?... θα ναι αργότερα? Εξακολουθώ να ελπίζω κι αναμένω, κάτι πιο χειμερινό που με ενδιαφέρει κυρίως........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ηρεμήστε. Κοιτάξτε πως επανήλθε το κρυουλακι για πρώτη του μήνα. Αφήστε να μπει στην εβδομάδα ο Αυλώνας κι εκεί θα δούμε πως θα πάει. Επιμένω να λέω πως βλέπουμε το εκκρεμές να πάει από την μια Ιόνιο και από την άλλη Κορσική. Αφήστε το λίγο να 'κατσει' και θα το δείτε στις 3 μέρες πόσο όμορφα θα είναι. Προσοχή,δεν δίνω ελπίδες στους Αθηναίους...ο λόγος μου αφορά μόνο την βόρεια Ελλάδα,μέσα και η Σαλόνικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το κλιματικο cfs αλλαξε το φερνει και ανατολικα ολα γινονται πλεον για να δουμε το gfs τι θα κανει τωρα..

cfs-0-216.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τεράστια μείωση υετού από τζίφο στο 6άρι για Πέλλα Πιερία και Ημαθία...μετακίνηση όλων των φαινομένων βορειότερα και ανατολικότερα...άλλη διάταξη στη θέση του χαμηλού στο βόρειο Αιγαίο βγάζει σε σχέση με το προηγούμενο..από τα 80-90 για εδώ έπεσε σε ένα ραν στα 30-40...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Τεράστια μείωση υετού από τζίφο στο 6άρι για Πέλλα Πιερία και Ημαθία...μετακίνηση όλων των φαινομένων βορειότερα και ανατολικότερα...άλλη διάταξη στη θέση του χαμηλού στο βόρειο Αιγαίο βγάζει σε σχέση με το προηγούμενο..από τα 80-90 για εδώ έπεσε σε ένα ραν στα 30-40...

Σωτο στο πα ..η δορυφορικη ηταν χαλια φαινοταν οτι δε θα γινει αυτο που εδειχναν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πάντως η συντριπτική πλειοψηφία των τρεξιμάτων του cfs του τελευταίου μήνα (με όση σημασία μπορείς να τους δώσεις) , δίνει λίγες ελπίδες και αυτές για κεντροβόρια......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Σωτο στο πα ..η δορυφορικη ηταν χαλια φαινοταν οτι δε θα γινει αυτο που εδειχναν

Ετσι είναι..εγώ το υποψιαζόμουν από την αρχή κι εννοώ όταν πρωτοέδωσαν και επέμεναν κιόλα όλο αυτόν τον χαμό....πάντα γίνεται έτσι και στο τέλος δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα χιονια για αρχες δεκεμβρη απο τι δειχνει και ο χαρτης του gfs λιγο πιο πανω απο την χωρα μας βρηκαν να κολλησουν τι να πει κανεις..θα υπαρχουν και αλλες ευκαιριες αργοτερα λογικα..

gfs-2-216.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτοί οι χάρτες θα αλλάξουν χίλιες φορές μέχρι τότε φίλε..μην τους δίνεις σημασία....με τον καιρό με τα χρόνια θα το συνηθίσεις..θα μάθεις..δεν σε παρεξηγούμε .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ενα αλλο κρυο κινειται προς την χωρα μας στα μακρινα απο χθες επιμενει το gfs με μπλε σκουρα γεωδυναμικα για να δουμε..

gfs-0-336.png

 

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίοι χάρτες με την κεντρική ευρώπη στο επίκεντρο. Η σωστή πορεία για να έρθει ο χειμώνας και στη μακεδονία μέσα στο επόμενο 10μερο. Ο στόχος φυσικά είναι να χιονίσει μέχρι το κύμα και όχι στα κορφοβούνια που μένουν 50 άτομα και δεν ασχολείται κανείς

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Hlioupolitis98 είπε:

Αντε παλι θεμα με τα βουνα.

Αν δεν χιονισει στα βουνα δεν θα χιονισει πουθενα αλλου. 

θα χιονίσει και στα βουνά μαζί με τα παραθαλάσσια. δε γίνεται να χιονίζει εδώ και να μη χιονίζει στα βουνά. το αντίθετο γίνεται όμως και δεν το θέλει κανείς

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

θα χιονίσει και στα βουνά μαζί με τα παραθαλάσσια. δε γίνεται να χιονίζει εδώ και να μη χιονίζει στα βουνά. το αντίθετο γίνεται όμως και δεν το θέλει κανείς

Απλα δεν καταλαβαινω το θεμα και στην άλλη περίπτωση. Απο το να ειναι ανωμαλος ο χειμωνας με ηλιο καλυτερο να βαζουν τα βουνα χιονια που κανει και καλο.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

θα χιονίσει και στα βουνά μαζί με τα παραθαλάσσια. δε γίνεται να χιονίζει εδώ και να μη χιονίζει στα βουνά. το αντίθετο γίνεται όμως και δεν το θέλει κανείς

λάθος κάνεις. μόο εσύ δεν το θες. Υπάρχουν πάρα πολλά άτομα που θέλουν να βλέπουν τα χιόνια ν έρχονται με την σειρά και ένας από αυτούς είμαι και εγώ.  Είναι πιο ωραία η αργή αλλά φυσιολογική διαδικασία για έναν τυπικό καρόφιλο. Τώρα για έναν που δεν θέλει βροχές και μόνο χιόνια είναι λογικό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

λάθος κάνεις. μόο εσύ δεν το θες. Υπάρχουν πάρα πολλά άτομα που θέλουν να βλέπουν τα χιόνια ν έρχονται με την σειρά και ένας από αυτούς είμαι και εγώ.  Είναι πιο ωραία η αργή αλλά φυσιολογική διαδικασία για έναν τυπικό καρόφιλο. Τώρα για έναν που δεν θέλει βροχές και μόνο χιόνια είναι λογικό.

για τη θεσσαλονίκη μιλάω. αλλού μπορεί να μην θέλουν καν χιόνια,στα ορεινά χωριά μπορεί επίσης να μη θέλουν χιόνια κλπ. ο στόχος κάθε χρόνο είναι μόλις μπει ο δεκέμβρης το οτιδήποτε πέφτει να είναι χιόνι. αν μέχρι τώρα δεν έκανε χιόνια στα βουνά είναι πρόβλημα του φθινοπώρου και σιγά μην στεναχωρηθώ που δε χιονίζει εκεί ή να περιμένω 1 μήνα να γίνει κι αυτό για να δω χιόνια έξω από την πόρτα μου,επειδή ο καιρός είναι 1 μήνα πιο πίσω από ότι θα έπρεπε

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελειώνουν τα ψέματα. Καλά μας πήγε ο Νοέμβρης από βροχές. Δύο βδομάδες ακόμη μείνανε μέχρι 10 Δεκεμβρίου που ορίζω στο περίπου την αρχή του Χειμώνα, όχι αναγκαστικά για χιόνι στην πόρτα μου αλλά γενικά για χειμωνιάτικες Τ. Άντε να δούμε που θα το πάει και αν θα συνεχίσει αυτό το αίσχος που βιώνουμε εδώ και μήνες θερμοκρασιακά. Πλέον κρύο να είναι και ότι να 'ναι, ακόμη και ξερόκρυο με 8 μποφόρ βοριά..

Υ.Γ. Και εγώ χιόνια στην πόρτα μου θέλω να δω, αυτό περιμένω 10 μήνες. Τώρα αν θα χιονίσει σε βουνό Δεκέμβρη μήνα δεν είναι είδηση αλλά το φυσιολογικό. Φυσικά αν χιονίσει στην πόρτα μου θα χιονίσει και στα 200 και στα 400 και στα 1000 κτλ..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Athinaios είπε:

τα χιονια για αρχες δεκεμβρη απο τι δειχνει και ο χαρτης του gfs λιγο πιο πανω απο την χωρα μας βρηκαν να κολλησουν τι να πει κανεις..θα υπαρχουν και αλλες ευκαιριες αργοτερα λογικα..

gfs-2-216.png

ΡΕ σταματήστε να  ανεβάζετε ακυρους χαρτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κεντρική ευρώπη

Diagramme GEFS

 

τουρκία

Diagramme GEFS

 

ο χειμώνας για εδώ στα βόρεια περνάει από την κεντρική ευρώπη. οπότε πάμε ιδανικά προς το παρόν,άσχετα τι δείχνουν οι χάρτες σαν τελικό αποτέλεσμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...