Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Spartan είπε:

Δεν νομιζω να υπηρχε παρομοια κυκλοφορια όμως στους χαρτες τοτε σε σχεση με την τωρινη.Αν κανω λαθος διορθωσε με.

Ευρωπαίος και τζίφος μαζί με τον μέσο όρο των ανσάμπλ τους τότε στις 216 και 240 ώρες για τις ημερομηνίες της Αριάδνης έδιναν ζωνική κυκλοφορία Σπύρο..!!!!!!

δες για παράδειγμα τι δίνει το gem στο 12αρι του για τις 240 και πόσο έυκολα πλέον εάν φυσικά βγει κάτι παρόμοιο με την μετατόπιση του αντικυκλωνα στην Αγγλία και τη βορειοδυτική ευρώπη ..πόσο ευκολα θα μπορούσε να κατέβει αυλώνας πλεον στην ανατολική ....

GEMOPEU12_240_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

και ο τζίφος θα χαλάσει στο δεύτερο λίγο, ευτυχώς όχι πολύ, αλλά προς το παρόν. Εξάλλου μιλάμε και για τζίφο.... . δυστυχώς πάει για το κάκιστο σενάριο που έβγαλε εχθές ο ευρωπαίος.. που απλά δεν υπάρχει κακοκαιριά νο2.... μέτριο το ούκμο, ευτυχώς όχι σαν το αικον

Μιχαήλ πες αλεύρι ο νοτιάς σε γυρεύει... μέχρι και τα τελη του μήνα, μάλλον! 

AE93ADDE-EBDE-479D-B0CA-95FE2833A596.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπεροχο τρεξιμο.Να ηρεμησει (ισως) ο Μιχαλακης μας,με μια 1000αρα χιλιοστα στην Ηπειρο.Δεν ξερω βεβαια αν ειναι αρκετα τα 1000μμ..😂🤣😂🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κατα την προσωπικη μου εκτιμιση ο Νοεμβριος εως τωρα ειναι παρα πολυ καλος για το συνολο σχεδον της χωρας...σημασια αυτην την εποχη εχει το να πεφτει νερο και ας ειναι η Τ λιγο ανεβασμενη...και στην τελικη τι εγινε...δεν ειναι η πρωτη χρονια ουτε η τελευταια που τα κρυα δεν εχουν ερθει ακομα....υπαρχει απλετος χρονος ακομα με αρχη το Δεκεμβριο να μπουμε σε πιο χειμωνιατικους ρυθμους.....ωφειλουμε να σεβομαστε τις επιταγες του καιρου....ο οποιος ξερει και κραταει οσο μπορει τις ισοροπιες.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρα..Βελτιωση απο τον τζιφο..Με τον εναν η τον αλλο τροπο..Βροχες,βροχες και βροχες...Εχουμε χρονο για χιονια...Πολυ χρονο...Don't worry!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ωραιος χαρτης απο το κοντρολ του gfs για τελη του μηνα   αντε να δουμε..

gens-0-1-384.png

gens-0-0-384.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υετικα πολυ καλα ensembles...το control δινει περιπου 80mm στα γενεθλια μου....απλα θεϊκο...

ens_image (1).png

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, sakis13 said:

Μια χαρα..Βελτιωση απο τον τζιφο..Με τον εναν η τον αλλο τροπο..Βροχες,βροχες και βροχες...Εχουμε χρονο για χιονια...Πολυ χρονο...Don't worry!!!

ας χαιρομαστε τον καιρο μερα μερα με αυτα που δινει και τα χιονια θα ερθουν την καταλληλη στιγμη.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζέστη. Μετά και τις τελευταίες βροχές τα θέλω μου σε ποσοστά πλέον είναι 100% κρύο ακόμη και ξερό και 0% βροχές..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Ζέστη. Μετά και τις τελευταίες βροχές τα θέλω μου σε ποσοστά πλέον είναι 100% κρύο ακόμη και ξερό, 0% βροχές..

Εμενα μεχρι πριν 2-3 ημερες ηταν  80% κρυο - 20% βροχες αλλα τωρα με τον υετο που ειδα αλλα και  τις καταιγιδες στην αττικη ( στο αναλογο θεμα ολοι μιλουσαν για αυτο και ζηλεψα ) τα ποσοστα ειναι  20% - 80%

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελεγα οτι ηθελα 100 mm μηνιαιο και ο galanto μου ελεγε να αλλαξω περιοχη😂😂😂 θα τα πετυχω και απο εδω αν επιβεβαιωθει το control που δεν νομιζω αλλα επιμενει σε πολλες βροχες για 25 νοεμβριου στα τελευταια τρεξιματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ δεν είναι ότι δεν θέλω τις βροχές, καλοδεχούμενες φυσικά αν έρθουν, απλά αυτό που ψάχνω σε κάθε run είναι το κρύο πλέον. Με αυτό το σκεπτικό πάει το 100-0..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επανεφερε στο διαγραμμα το gfs το σεναριο που ειχε βαλει προχθες για Αττικη 24-25 του μηνα τρεχει περιπου στα 50 χιλιοστα βροχης .. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Εγώ δεν είναι ότι δεν θέλω τις βροχές, καλοδεχούμενες φυσικά αν έρθουν, απλά αυτό που ψάχνω σε κάθε run είναι το κρύο πλέον. Με αυτό το σκεπτικό πάει το 100-0..

Εχω ελλειψη βροχων και ειδικα καταιγιδων...φυσικα και θελω  το κρυο αλλα εχω ζηλεψει με τα 80 mm της Αθηνας... απο αρχες δεκεμβριου θα αρχισω να ψαχνω μανιωδως το κρυο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

ΤΙ ΕΒΓΑΛΕ Ο ΤΖΙΦΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

ΤΙ ΕΊΝΑΙ ΨΥΧΡΌ ΠΛΙΖ ΑΝΕΒΑΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

Τώρα αυτό που πάει στην δυτική Ευρώπη ειναι πάλι κακό? ?

gfs-0-384.png

Για τόσο μακρυά τα πάντα μπορούν να συμβούν! Υπομονή...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sotos*snow είπε:

Ευρωπαίος και τζίφος μαζί με τον μέσο όρο των ανσάμπλ τους τότε στις 216 και 240 ώρες για τις ημερομηνίες της Αριάδνης έδιναν ζωνική κυκλοφορία Σπύρο..!!!!!!

δες για παράδειγμα τι δίνει το gem στο 12αρι του για τις 240 και πόσο έυκολα πλέον εάν φυσικά βγει κάτι παρόμοιο με την μετατόπιση του αντικυκλωνα στην Αγγλία και τη βορειοδυτική ευρώπη ..πόσο ευκολα θα μπορούσε να κατέβει αυλώνας πλεον στην ανατολική ....

GEMOPEU12_240_1.png

Μακαρι ρε σωτηρη να πανε ετσι τα πραγματα.Προς το παρον οι θερμοκρασιακες συνθήκες παραμενουν ηπιες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, teopap7 said:

Αρχες Δεκέμβρη στην Ελλαδα θυμησε μου ποτε εχουν ανοιξει? Στην καλυτερη λιγο πριν τα Χριστούγεννα. Τωρα αν εννοεις καποιες χρονιες που χιονισε Οκτώβρη βασιλιτσα και ανοιξε για μια μερα παω πασο

Πέρυσι πότε άνοιξαν θυμάσαι ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θελω να κρατησει τα 80 mm η να τα μειωσει ελαχιστα ( δεν νομιζω να τα αυξησει αφου ειναι ηδη ακραια τα 80 σε 36 ωρες...) και να αυξηθει ο υετος των ensembles..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...