Jump to content
vorios_polos

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Τον πάω πολύ αυτόν τον Άγγλο γιατί δεν κάνει προγνώσεις ούτε προβλέψεις μακροπρόθεσμες απλά αναλύει πολύ τα κάθε φορά δεδομένα εινσι ένας από εμάς γουστάρει πολύ τον καιρό φυσικά τον ενδιαφέρει περισσότερο η χώρα του αλλά μας βοηθάει κι εμάς εμεσα με όλα αυτά που ψάχνει και αναλύει .... τον παρακολουθώ εδώ και 3-4 χρόνια περιπου .... είναι πολύ καλός σε αυτό που κάνει 

προσπαθεια προβλεψης κανει ρε συ σωτο😋...εχει τρελλα με το μεσοπροθεσμο.φως φαναρι,και ειναι πολυ καλος σε αυτο που κανει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βαγγελη οπως ειπαμε και στη συναντηση, πιστευω κι εγω σ ενα μπαμ μεσα στο Δεκεμβρη φετος. Και οταν λεω μπαμ εννοω χιονια σε πεδινα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η βρυση ψυχους στην Αμερικη φαινεται να κλεινει συμφωνα με το χαρτη που εβαλε ο φιλος πιο πανω. Το κρυο συσσωρευεται ομορφα στο β.πολο, μενει μονο να δουμε που θα ξεχυθει που οπως ολα δειχνουν θα παιξει μπαλιτσα β.ανατολικη Ευρωπη και βλεπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επιμενει το gfs για πολικη κατεβασια προς τα τελη του μηνα τωρα που θα κατεβει ακριβως κανεις δεν ξερει πρεπει να περιμενουμε απλα τα επομενα τρεξιματα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βιαζομαστε πιστευω... Ας ερθουν μεσα δεκεμβρη και μετα ας κανει κατι δυνατο... Τσαμπα θα χαθουν ευκαιρίες αν ξεκινησουν απο νωρις... Θελουμε οσο πιο ευνοικες συνθηκες για καταβαση... Και ολοι ξερουμε οτι αλλο ενα -7 στα 850hpa τον Νοέμβριο και αλλο τον Δεκέμβριο ιδια Τ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιστεύω μόνο θετική για εμάς μπορεί να χαρακτηριστεί η πορεία του καιρού στην Αμερική απ' τις επομένες ημέρες κι έπειτα.... η κυκλοφορία φαίνεται πως σταματά να ευνοεί για δυνατές καταβασιές εκεί το επόμενο διάστημα, ενώ αδειάζει απ' το πολύ το ψύχος ο Καναδάς.... τη θέση των υψηλών πιέσεων που κυριαρχούσαν στον βορειοδυτικό Καναδά και ευνοούν τις τρελές τους καταβασιές, φαίνεται να παίρνουν κατα κύριο λογο διερχόμενα χαμηλά και γενικότερα χαμηλές πιέσεις από Αλάσκα μεριά.... έτσι ο αντικυκλώνας του Ειρηνικού θα δυσκολευτεί πολύ να σηκωθεί ξανά κατ' αυτόν το τρόπο, κάνοντας το γνωστό του έργο για τις επόμενες ημέρες τουλάχιστον ή το επόμενο διάστημα γενικότερα.......

Πιστεύω έτσι κι αν κρίνουμε κι απ' την ταλάντωση του βόρειου Ατλαντικού (ΝΑΟ), που φαίνεται να πέφτει σε ελαφρώς αρνητικές τιμές ή οριακά αρνητικές τις επόμενες ημέρες... πως βαδίζουμε προς μια πιο ευνοική περίοδο για την Ευρώπη ως προς κάτι περισσότερο χειμωνιάτικο επιτέλους..... λογικά και στη δική μας κυκλοφορία θα υπάρξουν ανάλογες αλλαγές, ανεξαρτήτως του μπάστακα στα ανατολικά...... θεωρώ πως είναι πολύ πιθανό τέλη μήνα προς αρχές Δεκέμβρη να έχουμε καταβασιά και μάλιστα καλή στην ηπειρό μας, την Ευρώπη.... αλλά το που θα σκάσει είναι αβέβαιο..  σε πρώτη φάση χαμηλες πιέσεις προς δυτική Μεσόγειο πλευρά θα μπορούσαν να τραβήξουν ενδεχόμενο αυλώνα από Σκανδιναβία - ΒΔ Ρωσία μεριά, προς κεντροδυτική Ευρώπη... η μπορεί να κατέρρεε ο αντικυκλώνας πάνω μας και το ψύχος να έφευγε ΑΒΑ.... πολλά θα μπορούσαν να παίξουν, κι αναδιπλώσεις κλπ.. αρκεί σε πρώτη φάση να αλλαξει η κυκλοφορία...

Είμαστε σε καλό δρόμο πλέον πιστεύω, το ταξίδι μας στην αγαπημένη μας εποχή το βλέπω να ξεκινάει σύντομα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Spartan είπε:

Εσεις με αυτά τα ανσαμπλς περιμενετε κρυα προς τα τελη του μηνος?

Όσο αισιοδοξος να ειμαι γενικότερα αυτή τη φορά θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε όντως έχεις δίκιο τα ensembless είναι άκρως ανυσηχητικά θα έλεγα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όμως φίλε Spartan από την άλλη αν δεις τον τζίφο στις 192 ωρες ((*σχετικά κοντά σε σχη με τις 384)))) δείχνει τα μπλε και μωρέ γεωδυναμικά να έχουν εισβάλει είδη στην πολύ βόρεια ευρωπη δεν λέω ότι αυτό επηρεάζει σε εμάς κάτι άλλα ότι γίνεται μια μεγάλη αλλά γιατί ξέρω εγώ σήμερα δεν έχει καθόλου σκούρα ούτε κάνα γαλάζια γεωδυναμικά στην ανατολικη και στην βορειότερα Ευρώπη. ...γνώμη μου  

Screenshot_2019-11-15-06-03-34.png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα . Όπως αναμενόταν  ψυχρές αέριες μάζες θα εμφανιστούν στα ΒΑ  μας .Τώρα πλέον ψάχνουμε μια  διάταξη για να κρυώσει ο καιρός στην χώρα μας και να πέσουν τα πρώτα  χιόνια . Ελάχιστες πιθανότητες φυσικά αλλά σαν σενάριο υπάρχει . Με άλλα λόγια μπήκαμε στο παιχνίδι αλλά με πολυ κακό χαρτί.Τουλάχιστον δεν θα κοιτάμε απέξω. Μακάρι να παραμείνει το ψύχος εκεί που είναι τώρα και θα μας δοθεί η ευκαιρία να ρεφάρουμε.

SmartSelect_20191115-074644_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Τα πρωινα ensembles φωναζουν φθινόπωρο κ αγνοούν τον χεινωνα!

DC3B4AFD-E6CD-4B90-A229-7131CEE9FDE7.gif

Μα ο Νοέμβρης φθινόπωρο είναι και όχι χειμώνας...

Και πέρισυ ο Νοέμβριος κάπως έτσι πήγε αλλά μετά δεν μας χάλασε. Δε λέω ότι θα κάνει το ίδιο φέτος αλλά ας μην βιαζόμαστε και εγώ προσωπικά έχω μια συγκρατημένη αισιοδοξία διότι να πάει τόσο χάλια η κυκλοφορία όλο το χειμώνα είναι δύσκολο, οπότε καλύτερα που το αίσχος ήταν το φθινόπωρο και να γυρίσει η κυκλοφορία όταν πρέπει (αρχές Δεκεμβρίου).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο μόνο που συμφωνούν τα πρωινά τρεξίματα είναι ότι τα χιονοδρομικά δεν θα ανοίξουν αρχές Δεκέμβρη ,κανένα ίχνος σοβαρού αντικυκλωνα παρόλο που μειώνεται η ατλαντικη ροή,και γενικά απουσία κρύου σε όλη την Ευρώπη μέχρι τέλους του μήνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παρόλο που εξασθένησαν δυστυχ΄ς το πέρασμα ης δευτέρας, θετικότατο ότι βρίσκονται νέοι τρόποι για νέα βροχοχαμηλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενταξει ο Νοεμβρης ανηκει στο Φθινοπωρο αλλα μας βγηκε Οκτωβρης φετος οπως και ο Οκτωβρης μας βγηκε Σεπτεμβρης.. εγω απλα δεν θα ειμαι ικανοποιημενος αν απο Δεκεμβρη και μετα ο χειμωνας ειναι απλα φυσιολογικος θελω ενα βαρυ παρατεταμενο χειμωνα ..αυτο το χαλι που περασα δε θελω να περασει στο ντουκου...

Επεξεργάστηκε από korfalonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το συστημα της δευτερας θα αφορα τα δυτικα...Απονερα ομως θα βγουν και στον υπολοιπο ηπειρωτικο κορμο...Καλα νερα θα δουν μεσα στη νεα βδομαδα και τα νησια του ανατολικου Αιγαιου..Το θετικο ειναι οτι ενισχυθηκε σχεδον απ ολα τα μοντελα το συστημα της τεταρτης..Ενω της Αγιας Αικατερινης ψηνεται νεο ισχυρο βροχοχαμηλο..

Κατεμε λαμπαδα πρεπει να αναψουμε που με τετοιο αντικυκλωνα καταλαβαμε εστω και με καθυστερηση τι εστι φθινοπωρο εστω και υετικα..Γιατι θερμοκρασιακα ειναι τραγικο..Μονιμως πανω απο τα κλιματικα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

παρόλο που εξασθένησαν δυστυχ΄ς το πέρασμα ης δευτέρας, θετικότατο ότι βρίσκονται νέοι τρόποι για νέα βροχοχαμηλά.

Κάτι μου λέει πως θα βρεθούν τρόποι να φθάσουν το 1000mm σταθμοί της Ηπείρου!  

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, korfalonas είπε:

Ενταξει ο Νοεμβρης ανηκει στο Φθινοπωρο αλλα μας βγηκε Οκτωβρης φετος οπως και ο Οκτωβρης μας βγηκε Σεπτεμβρης.. εγω απλα δεν θα ειμαι ικανοποιημενος αν απο Δεκεμβρη και μετα ο χειμωνας ειναι απλα φυσιολογικος θελω ενα βαρυ παρατεταμενο χειμωνα ..αυτο το χαλι που περασα δε θελω να περασει στο ντουκου...

Απόλυτα σωστός φίλε!
Φτάσαμε να κάνουμε μεγάλο θέμα το ότι χιονίζει στον Όλυμπο μέσα Νοεμβρίου! 🥴

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Το συστημα της δευτερας θα αφορα τα δυτικα...Απονερα ομως θα βγουν και στον υπολοιπο ηπειρωτικο κορμο...Καλα νερα θα δουν μεσα στη νεα βδομαδα και τα νησια του ανατολικου Αιγαιου..Το θετικο ειναι οτι ενισχυθηκε σχεδον απ ολα τα μοντελα το συστημα της τεταρτης..Ενω της Αγιας Αικατερινης ψηνεται νεο ισχυρο βροχοχαμηλο..

Κατεμε λαμπαδα πρεπει να αναψουμε που με τετοιο αντικυκλωνα καταλαβαμε εστω και με καθυστερηση τι εστι φθινοπωρο εστω και υετικα..Γιατι θερμοκρασιακα ειναι τραγικο..Μονιμως πανω απο τα κλιματικα..

Δύο κακοκαιρίες που φαίνεται να μας απασχολούν τις επόμενες 10 ημέρες...

5DB95875-F4EB-4C7E-A145-EA5EC3BA9905.gif

9125BCE2-FEF1-4DF2-97E2-62A844C4482D.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενσέμπλια και 7-8 βαθμοί στα τέλη Νοέμβρη στα 850 και πάλι καλά να λέμε, εδω κοιτάμε να πέσουμε κάτω απο 20 στις μέγιστες κι ο τζίφος σας δουλεύει με μπλεδάκια στους χάρτες για 15 μέρες μετά!Αν δε φορτώσει με ψύχος η Σιβηρία από πάνω, ούτε καν πτώση Τ δε θα χουμε εμεις σε προχειμερινά επίπεδα έστω.

Υ.Γ.:Έχουμε ακόμα 2-3 βροχοκακοκαιρίες μέχρι τοτε, ας τις χαρούμε και για τα κρύα έχουμε μέλλον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μάλλον εδώ στην κεντρική μακεδονια και ειδικά σε ανατολική ημαθια και Θεσσαλονίκη σημυμφωνα με τον τζίφο στις 20 Νοέμβρη θα εχουμε επιτέλους καλά φαινομενα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...