Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, Winterlove said:

Ακριβώς αυτό κι εμένα! Το απαρραίτητο ψύχος και μια σωστή διάταξη θέλουμε, να συνδιαστούν όλοι εκείνοι οι παράγοντες που πάντοτε, εδώ και 12 χρονια όλο και κάποιος ξεφεύγει....

Θέλω μια φορά επίσης να δω τα ensemble να κορδονιάζουν στο -13 κι όχι στο -10 στα 850hPa στη καλύτερη, όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια εδώ στην Αθήνα!

Ναι ρε φίλε μου, ακριβώς, το 2016 μόνο χιονόπτωση είχαν τα παραλιακά, το 2017 ήταν η καλύτερη στιγμή της 10ετίας που είχε μια πέτσα κι έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες ενώ το 2019 δε χιόνισε καν, ήταν τσουρούτικος χιονιάς λεκανοπεδίου αφού μέχρι κι εγω εδω πάλευα με μυγάκια και είχα και 0 βαθμούς να φανταστείς ενω 5 χιλιόμετρα μακριά μου χιόνιζε με 1 βάθμο κάργα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Ναι ρε φίλε μου, ακριβώς, το 2016 μόνο χιονόπτωση είχαν τα παραλιακά, το 2017 ήταν η καλύτερη στιγμή της 10ετίας που είχε μια πέτσα κι έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες ενώ το 2019 δε χιόνισε καν, ήταν τσουρούτικος χιονιάς λεκανοπεδίου αφού μέχρι κι εγω εδω πάλευα με μυγάκια και είχα και 0 βαθμούς να φανταστείς ενω 5 χιλιόμετρα μακριά μου χιόνιζε με 1 βάθμο κάργα!

Πέρυσι φίλε ήμασταν άτυχοι και εμείς που μένουμε δυτικά άτυχοι στην ατυχία μας, άτυχοι εις το τετράγωνο κατά κάποιον τρόπο! Αλλά σαν χειμώνας ήταν πολύ καλός! Τέλος πάντων, αν δε μας κάνει καναν καλό χιονια φέτος, βολεύομαι και με τις γίδες αρκεί να συνεχίσουν.... καταπίωνες, υποτροπικοί και τέτοια μακριά μας.. αναμενουμε τη κακοκαιρία του Σαββάτου.....

Σαφώς ανώτερη η Αριάδνη εδώ στα δυτικά, σε αντίθεση με τον Τηλέμαχο....

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Panos_Katerini said:

Πολυ αισιοδοξους σας βρισκω σχετικα με τα υψομετρα χιονοπτωσης του Σαββατου. Εγω κοιτωντας τις Τ στα 850hpa και τα επιπεδα παγοποιησης, μου φαινονται απαγορευτικα σχεδον για ολα τα χιονοδρομικα πλην Βασιλιτσας, Καιμακ και (ισως) Πισοδεριου που φτανουν σε λιγο μεγαλυτερα υψομετρα...

Μακαρι να κανω λαθος αλλα ουτως η αλλως ο,τι και να ριξει και σε οποιο υψομετρο, θα τα εξαφανισει ολα την επομενη εβδομαδα με το θερμοκρασιακο εκτρωμα που διαφαινεται...

Στην έναρξη των φαινομένων στα ΒΔ τα υψόμετρα θα πέσουν καμιά 200αρια μέτρα λόγω των γνωστών συνθηκών σε τέτοιες φουριόζες μπούκες....Μετά θα ανέβουν πάλι, στο Μέτσοβο που είδα π.χ. θα ναι 700 μέτρα ξημερώματα Σαββάτου μέχρι και τα Καλάβρυτα παίζουν στα 800 μέτρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μέτριος ο παίος για αύριο καλύτερος από το πρωί όμως, λίγο χειρότερα 18αρια αικον τζίφου, αλλά καλά . για την συνέχεια  θα ήταν ενδιαφέρον αυτά που βλέπω, αλλά θα είμαι Λάρισα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εμένα μου έχει λείψει ένα μισόμετρο στην πόρτα μου όπως το 2014 😛

σε χαλασαν τα 15-20 ποντακια της αριαδνης και οι 11 μερες χιονοκαλυψη??? 😛 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Panos_Katerini είπε:

Πολυ αισιοδοξους σας βρισκω σχετικα με τα υψομετρα χιονοπτωσης του Σαββατου. Εγω κοιτωντας τις Τ στα 850hpa και τα επιπεδα παγοποιησης, μου φαινονται απαγορευτικα σχεδον για ολα τα χιονοδρομικα πλην Βασιλιτσας, Καιμακ και (ισως) Πισοδεριου που φτανουν σε λιγο μεγαλυτερα υψομετρα...

Μακαρι να κανω λαθος αλλα ουτως η αλλως ο,τι και να ριξει και σε οποιο υψομετρο, θα τα εξαφανισει ολα την επομενη εβδομαδα με το θερμοκρασιακο εκτρωμα που διαφαινεται...

Ακριβώς κι εγώ αυτό απορώ......τι να πω..θα δείξει.......ίσως όσοι μιλάνε για θάψιμο χιονοδρομικών έχουν δίκαιο..μακάρι.....εγώ με τα λίγα που γνωρίζω δεν βλέπω να χιονίζει σε άλλα χιονοδρομικά εκτός από αυτά που ανέφερες...και αυτά λογικά πάνω από τα 1800-2000......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα χιόνια στην Πίνδο ακόμα και με ευρωπαίο θα ξεκινάνε λίγο πάνω από τα 1000 μέτρα και το στρώσιμο πάνω από τα 1200 μέτρα. Το πολύ δυνατό δυτικό ρεύμα πάντα δίνει ευχάριστες εκπλήξεις. εκτός αν αύριο το πρωί τα μοντέλα καταλήξουν σε σενάριο τζεμ ή χειρότερα γαλλικού, που τότε τα υψόμετρα ανεβαίνουν δραματικά...

 

και κάτι ακόμα . σε γενικές γραμμές είπαμε ότι ο τζίφος για αύριο τα πήγε καλύτερα σε σχέση με τα άλλα μοντέλα. άρα θα μπορούσε κάποιος να τον θεωρήσει μπούσουλα για μετά? όχι!! Στην Αμερική τούμπιασε σήμερα από το 6αρι στον ευρωπαίο/ούκμο, άρα και πάλι δεν έχουμε τίποτα για μπούσουλα!!!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το θετικο στα τρεξιματα εκτος του οτι εστω στις 300 εμφανισε σε δυο ραν ψυχρη εισβολη ειναι οτι τα χαμηλα τερατα δειχνουν να ακολουθουν πιο βορεια τροχια ειδεν και τις επομενες μερες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

oi διαφορές τζίφου και παίου στην Αμερική χαώδεις επειδη στον ευρωπαίο στις δυτικές ακτες το αποκομμένο χαμηλό ενισχύεται και  μπαίνει στην κυκλοφορία, ενώ στον τζίφο εξασθενεί. και τελικά

 

gfsna-0-138.png?18ECN1-144.GIF?11-0

ορίστε όσο αφορά την τούμπα τζίφου, δείτε πχ σήμερα τι δίνει στην Αμερική

gfsna-0-114.png?18

την τούμπα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Το θετικο στα τρεξιματα εκτος του οτι εστω στις 300 εμφανισε σε δυο ραν ψυχρη εισβολη ειναι οτι τα χαμηλα τερατα δειχνουν να ακολουθουν πιο βορεια τροχια ειδεν και τις επομενες μερες

που?? εδώ άλλα πράγματα βλέπω στα σημερινά τρεξίματα με πολλά σενάρια να φέρνουν πιέσεις κάτω από 990 σε Ιταλία. Αν αύριο αλλάξει κάτι οκ, αλλά δεν το βλέπω αυτό που λες παραμόνο στο 12αρι κύριο του τζίφου.

Τουλάχιστον πλέον ξέρουμε ότι το αισχρό κύμα ζέστης τελειώνει 19 Δεκέμβρη, που και πάλι πάνω από τα κλιματικά θα είμαστε

 

gfs-15-132.png?18

 

και όταν τελειώσει σε εισαγωγικά

gfs-15-192.png?18

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σ' ενα weather club που έχει σήμα του τη ΧΙΟΝΟΝΥΦΑΔΑ , χιόνι παντού στην πόρτα μου στο βουνό μου οπουδήποτε, 

Αν δεν έχει χιόνι δε μπα να έχει ότι θέλει - ήλιο , σύννεφα , βροχή.

Και δυστυχώς δεν φαίνεται για πεδινά στα Χριστούγεννα, ας έχει τουλάχιστον ποιο ψηλά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

που?? εδώ άλλα πράγματα βλέπω στα σημερινά τρεξίματα με πολλά σενάρια να φέρνουν πιέσεις κάτω από 990 σε Ιταλία. Αν αύριο αλλάξει κάτι οκ, αλλά δεν το βλέπω αυτό που λες παραμόνο στο 12αρι κύριο του τζίφου.

Τουλάχιστον πλέον ξέρουμε ότθ το αισχρό κύμα ζέστης τελειώνει 19 Δεκέμβρη, που και πάλι πάνω από τα κλιματικά θα είμαστε

Μα μονο ο τζιφος τρεχει σε τοσο μακρινες ωρες μιχαηλ οποτε και το 6αρι και το 12αρι ειναι σε καλο δρομο....κλιματικα θα δουμε την αλλη βδομαδα που θα φτασουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μα μονο ο τζιφος τρεχει σε τοσο μακρινες ωρες μιχαηλ οποτε και το 6αρι και το 12αρι ειναι σε καλο δρομο....κλιματικα θα δουμε την αλλη βδομαδα που θα φτασουμε

μα ο ευρωπαίος στις 200 ώρες ήδη δείχνει άλλα πράγματα, εκτός αν μιλάτε για αλλαγές Κώστα στις 300 ώρες, που και εκεί τα σενάρια του τζίφου τα έβαλα πριν. Τέλος πάντων σίγουρα και στο 18αρι δεν εμφανίζει εικόνα ο τζίφος σαν τα άλλα μοντέλα, και θεωρώ ότι θα βγάλει ψυχρή εισβολή.

 

το 18αρι γαλλικό συνεχίζει να είναι το χειρότερο σενάριο, αλλά ευτυχώς βελτιώθηκε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλησπερα στην παρεα.Εχασα καποιες μερες και δεν εχω ιδεα τι εδειχναν τα μοντελα αλλα τωρα με μια ματια στα γρηγορα δεν βλεπω να χαλασε κατι οσον αφορα την αλλαγη (επιτελους) της κυκλοφοριας που μας ταλαιπωρησε πανω απο 3 μηνες και εγκατασταση υψηλων πιεσεων προς τον βορρα και προς την αγγλια.Τα χριστουγεννα ακομη δεν ειναι εκτος για χειμωνιατικη κακοκαιρια(και οταν λεμε χριστουγεννα μιλαμε μια μερα πισω μια μπροστα) αλλα οπως και να χει ολα δειχνουν οτι για ακομη μια χρονια θα παμε για το μεγαλο ενδιαφερον καπου μεσα στις γιορτες με την ευροια εννοια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Αρχιζει να μυριζει μπαρουτι το 18ρι στο τελος της πρωτης καρτελας η ειναι ιδεα μου; Αζορικος σε πολυ καλυτερη θεση και πολυ ανεβασμενος, ο δε κογκας στα ΒΑ μας εμφανως πιο δυτικισμενος. Λιγο λιγο σε καθε τρεξιμο...

Αυτό θα σχολίαζα ..θετικό ότι σε αυτό το τρέξιμο η ανάπτυξη αντικυκλώνα στη βορειοδυτική ευρώπη έρχεται αρκετά νωρίτερα......μακάρι να είδε κάτι το μοντέλο και να ακολουθήσουν σταδιακά και άλλα μοντέλα από αύριο....λεπτομέρειες δεν κοιτάμε από τώρα..κοιτάμε πιθανές θέσεις αντικυκλώνων και χαμηλώνσε ευρύτερες γεωγραφικές περιοχές της ευρώπης..αν συνεχιστούν τα τρεξίματα και πέσουν οι ώρες θα χουμε τάση....αλλά μιλάμε για αρκετές μέρες μετά..τώρα απλά μόνο είναι μια από τις 100+ πιθανές διατάξεις......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλάχιστον ακόμα και με αυτό το σενάριο αν τυχόν επικρατούσε εν τέλη ..δεν θα χαμε ζεστές παραμονές και ζεστά Χριστούγεννα ....κάτι είναι και αυτό....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα'ναι το τρίτο σερί ραν που θα βγάλει έστω μια μίνι χειμερινή εισβολή στις 300+? Για εκεί το πάει πάντως. Έτσι απλά ίσα να γίνεται κουβέντα δηλαδή... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, giannis.mar είπε:

Θα'ναι το τρίτο σερί ραν που θα βγάλει έστω μια μίνι χειμερινή εισβολή στις 300+? Για εκεί το πάει πάντως. Έτσι απλά ίσα να γίνεται κουβέντα δηλαδή... 

ετσι κανει παντα, το βγαζει στις 300 και , μετα το παιρνει πισω κανα 2 ραν και το φερνει στις 180 ;ρ .....εγω το χω πει γυρω στις 15 του μηνος πιστευω θα αρχισει να υπαρχει μια ταση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ετσι κανει παντα, το βγαζει στις 300 και , μετα το παιρνει πισω κανα 2 ραν και το φερνει στις 180 ;ρ .....εγω το χω πει γυρω στις 15 του μηνος πιστευω θα αρχισει να υπαρχει μια ταση

Ναι ισχύει κατά κάποιον τρόπο... 

Το θέμα είναι να πάρουν μπρος και τα ανσαμπλς γιατί μέχρι τώρα (αν όντως κάτι ψιλιαζεται το κύριο) κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-312.png?18

Πολύ καλό σαν στήσιμο και σαν εικόνα. Ό,τι πρέπει το κέντρο του αζορ για τις απαραίτητες αναδιπλωσεις. Ούτε πολύ ανατολικά ούτε υπερδυτικα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, giannis.mar είπε:

gfs-0-312.png?18

Πολύ καλό σαν στήσιμο και σαν εικόνα. Ό,τι πρέπει το κέντρο του αζορ για τις απαραίτητες αναδιπλωσεις. Ούτε πολύ ανατολικά ούτε υπερδυτικα. 

αν και δεν εχει νοημα να κοιταμε απο τωρα θεσεις...ας κρατησουμε οτι ειναι το 3ο σερι ραν που δειχνει ενισχυση του αζορ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

αν και δεν εχει νοημα να κοιταμε απο τωρα θεσεις...ας κρατησουμε οτι ειναι το 3ο σερι ραν που δειχνει ενισχυση του αζορ

Σαφώς και δεν έχει κανένα πρακτικό νόημα, απλά καλό είναι να μαθαίνουν και τα νεότερα μέλη πώς και με ποιες προϋποθέσεις μπορεί να ρθει κάτι χειμωνιάτικο κατά δω... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...