Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 6αρι δείχνει πως δεν υπαρχει κανένας σοβαρος αζορικος, ο ατλαντικος μαλιστα σπρώχνει τον αζορικο σε πιο βόρεια κρασπεδα-μεχρι κεντρική Ευρώπη δλδ όχι κάτι σπουδαίο -αν είμαστε τυχεροί στην πορεία και ενωθεί με το ridge στη Βορειοαναταλικη  Ευρώπη θα είναι θαύμα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Jimmyrogue1984 είπε:

Υπό προυποθέσεις αυτή η λίμνη στην Ιταλία θα μπορούσε να αποδειχθεί χρυσή αλλά δεν επιτρέπει ο Η, να ''τραβήξει'' αυτό το πράγμα στα ΒΑ μας....

Αυτό το σενάριο έχω κι εγώ στο μυαλό μου από εχθές . Είναι μακριά ακόμη.. κάλλιστα έχουμε χρόνο για βελτιώσεις. Ήδη το 06 έκανε ένα βηματακι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάταια....όσο έχουμε αυτόν τον σπαστικό Ατλαντικό τίποτα δε πρόκειται να γίνει αφου σπρώχνει μονίμως τις υψηλές πιέσεις προς τα εμάς, άντε στη καλύτερη των περιπτώσεων σε τέτοιες περιπτώσεις να χουμε βροχοχαμηλά και light κρύα......Κοίτα πόσες μέρες είναι μπαστακωμένο το ισχυρό ψύχος στα ΒΑ και δε μπορεί να πηδαλιουχηθεί προς τα κάτω λόγω της τρισάθλιας αυτής κυκλοφορίας από τα δυτικά!

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα. Έγιναν και τα βαφτίσια του σημερινού-αυριανού περάσματος. Ετεοκλής..... 

Το γραψανε και τα παιδια στις αναφορές, τώρα το είδα

Επεξεργάστηκε από nikolasxm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρκετο κρυο βλεπει το gfs στα μακρινα δειχνει να εχει διαθεση να ερθει και προς την χωρα μας για να δουμε..

gfs-1-324.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οχι δεν έχει διάθεση γιατι έχει σκάσει μύτη προηγουμένως ο αφρικανικός από κάτω μας και εκτοπίζει κάθε προσπάθεια, αν δεν ανέβαινε τόσο ψηλά κάτι θα γινόταν.....Το βλέπεις κι απ τις υποστηρίξεις στα 500 που κολλάνε στη Μαύρη θάλασσα μέσα.Εδω βέβαια βλέπουμε το γνωστό ''back door'' που ευνοεί συνήθως τα προσήνεμα του Αιγαίου....

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντάξει Βασίλη έχεις δίκιο. και το 6αρι καλό είναι, και μάλλον δεν έχει σημασία. η διαφορά ευρωπαίου τζίφου δεν αποτυπώνεται σωστά στον υετό. το ένα δίνει πολύ το άλλο λίγο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως ένα έχω να πω. 

Ο παππούς ο Σάκης13 τα πετυχαίνει όλα!!  Ακόμα δεν έγινε τρελομπαμπάς  και η απέκτησε την σοφία ενός γέροντα... Τρένο πάει ότι λέει από τον Οκτώβρη μέχρι τώρα!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, Orinos είπε:

πάντως αυτό που συμβαίνει εδω και μήνες, δηλ η μόνιμη υπέρβαση του θερμοκρασιακού μέσου όρου σε συνδυασμό με την αδυναμία εισχώρησης στην Ελληνική Επικράτεια της ισόθερμης του μηδενός (0) για όλο τον Δεκέμβρη (ως φαίνεται), μάλλον δεν έχει ξανασυμβεί........ή κάνω λάθος;;;;;

Και εγω δεν θυμαμαι να εχει 'κολλησει' ο μεσος ορος τοσο εμμονικα για εμας.

Στον αντιποδα, οι χωρες της ΒΔ ευρωπης, οπως και της Β, ΒΑ Ανατολικης Αμερικης εχουν 'κολλησει' κατω απο τον μεσο ορο.

Το θεμα ειναι πως θα μας παει απο εδω και περα.

 

Φαινεται πως οι φιλοι μας Αγγλοι ζουν ενα δικο τους 'mini-ice age' εις βαρος ημων αλλα και της ΒΑ Ευρωπης.

Φυσικα για περιοχες Ουκρανιας, Λευκορωσσιας, Δυτικης Ρωσσιας κτλ, αυτο ειναι δωρο θεου.

Αντι για -20, εχουν -10...  

 

 

Επεξεργάστηκε από evonimos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεχαστε τα Πασχουγεννα..Ο καταιγιδακιας μερες τωρα το λεει...Το 06 αρι ακομα καλυτερο...Ειπαμε βλετιωσεις ξαφνικες...Και που στε ακομα...Θοδωρακο τι λες??βαζουμε πλωρη για 600mm ετησιο??Ανεταααα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Athinaios είπε:

αρκετο κρυο βλεπει το gfs στα μακρινα δειχνει να εχει διαθεση να ερθει και προς την χωρα μας για να δουμε..

gfs-1-324.png

Βαση ensebles  ο Τζιφος τρεχει τελειως μονος του σε εκεινες τις ωρες. Περα απο αυτο ειναι στις 300 ωρες, αρα πολυ μακρια για να εχουμε κατι ξεκαθαρο. Οχι οτι εμπιστευομαι τα ensebles, τα οποια στα επομενα τρεξιματα μπορει να δειξουν κατι αναλογο με τον τζιφο. Αλλα επιμενω οτι ειναι πολυ μακρια για να εχουμε εικονα για εκεινες τις ωρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

χαχαχα Τα ανσάμπλ του τζίφου ξαναχαλάσαν για όσο πάει το τρέξιμο....η ίδια διάταξη εις τους αιώνες των αιώνων....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

χαχαχα Τα ανσάμπλ του τζίφου ξαναχαλάσαν για όσο πάει το τρέξιμο....η ίδια διάταξη εις τους αιώνες των αιώνων....

.. αμήν..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι καλά που με τις βροχές τη μούχλα και την υγρασία εχουμε καλές πιθανότητες να νιώσουμε Χριστούγεννα. Ο πρώτος στόχος έχει ελπίδες να επιτευχθεί. 

Για χιόνια φέτος είμαι πολύ συγκρατημένος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σαν σήμερα το 2001 η καλύτερη χιόνοθύελλα που έχω ζήσει και να την θυμάμαι καλά περίπου 1 μέτρο χιόνι στο επταπυργιο και ατελείωτες ημέρες παγετό ποτέ θα ξαναγίνει άραγε? 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Σαν σήμερα το 2001 η καλύτερη χιόνοθύελλα που έχω ζήσει και να την θυμάμαι καλά περίπου 1 μέτρο χιόνι στο επταπυργιο και ατελείωτες ημέρες παγετό ποτέ θα ξαναγίνει άραγε? 

 

φετοςςςςς! !!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Που το ξερεις? 

Για πλακα το είπα εννοείται.. αλλά να σου πω την αλήθεια ΑΜΑ αλλάξει η κυκλοφορία επιτέλους μετά τις 25 θα ήθελα σαν τον περσινό χειμώνα γιατί εδώ ήταν ο καλύτερος εδώ και πολλα  Χρόνια. ..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, BrainA είπε:

Πάλι καλά που με τις βροχές τη μούχλα και την υγρασία εχουμε καλές πιθανότητες να νιώσουμε Χριστούγεννα. Ο πρώτος στόχος έχει ελπίδες να επιτευχθεί. 

Για χιόνια φέτος είμαι πολύ συγκρατημένος. 

Μαζί σου και εγώ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Seventower είπε:

Σαν σήμερα το 2001 η καλύτερη χιόνοθύελλα που έχω ζήσει και να την θυμάμαι καλά περίπου 1 μέτρο χιόνι στο επταπυργιο και ατελείωτες ημέρες παγετό ποτέ θα ξαναγίνει άραγε? 

 

2001 είχε ρίξει τρομερό χιόνι στα Τρίκαλα. Ίσως άγγιζε και τα 50 εκατοστά. Ήμουν 1η λυκείου και τα σχολεία ειχαν κλείσει πιο νωρίς για διακοπές καθώς μετά έκανε παγετό με θερμοκρασίες να αγγίζουν το μείον 20.ωραιες στιγμές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...