Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γεγονός και μόνο οτι απο τις 24 και μετά  αλλάζουν συνεχώς τα τρεξίματα , προσωπικά με καθιστά αισιόδοξο στην αρχική προ μηνών εκτίμηση μου οτι θα εχουμε σοβαρή ψυχρή εισβολή μετά τις 20....Νομίζω οτι την άλλη εβδομάδα, θα αρχίσει να φαίνεται η τάση.. οι εμπειρότεροι εμου ας πάρουν θέση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Το γεγονός και μόνο οτι απο τις 24 και μετά  αλλάζουν συνεχώς τα τρεξίματα , προσωπικά με καθιστά αισιόδοξο στην αρχική προ μηνών εκτίμηση μου οτι θα εχουμε σοβαρή ψυχρή εισβολή μετά τις 20....Νομίζω οτι την άλλη εβδομάδα, θα αρχίσει να φαίνεται η τάση.. οι εμπειρότεροι εμου ας πάρουν θέση.

και εγω αυτης της αποψης ειμαι, αλλα με προβληματιζει, που σε κανενα ραν δεν υπαρχουν πανω απο 2 σεναρια να κοβει η ζωνικη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το απόλυτο μηδέν για άλλο ένα run. Νομίζω καίγεται ο Δεκέμβρης ή περιμένουμε ακόμη; Για πεδινό χιόνι μιλάω πλέον, όχι βροχές με +5 στα 850 και κεραυνούς Δεκεμριάτικα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μπορει στις 27-28 να χιονιζει ακομα και στα πεδινα και το gfs να μην εχει παρει χαμπαρι ακομα τιποτα αλλαζει χαρτες για την πλακα του στα μακρινα..τρεξιμο με τρεξιμο και θα ερθει και το χιονι ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κεντρική Ελλάδα, από Βόλο-Λαμία και πάνω δεν είναι πάντα φωτοβολίδα το χιόνι πεδινών. Δεν λέω για κάτι ιστορικό, απλά για χιόνι. Εδώ μας αρκεί ένα -6 -7 στα 850 και ΒΔ που δεν είναι και κάτι απίθανο να συμβεί. Κέντρο Αθήνας, ναι, είναι φωτοβολίδα. Αλλά τι χιόνι πεδινών, ούτε στα 500 δεν μπορεί να χιονίσει..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Κεντρική Ελλάδα, από Βόλο-Λαμία και πάνω δεν είναι πάντα φωτοβολίδα το χιόνι πεδινών. Δεν λέω για κάτι ιστορικό, απλά για χιόνι. Εδώ μας αρκεί ένα -6 -7 στα 850 και ΒΔ που δεν είναι και κάτι απίθανο να συμβεί. Κέντρο Αθήνας, ναι, είναι φωτοβολίδα. Αλλά τι χιόνι πεδινών, ούτε στα 500 δεν μπορεί να χιονίσει..

τι -6 και -7 ;ρ περισυ εβαλε 5-10 ποντους στην θαλασσα με κατι σαπια -3 και -4 στον βολο λογο βδυτικου ....κεντρικη ελλαδα αν εχει βδυτικο και καλη δεξαμενη ψυχους βορειοτερα  το -5 αρκει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και Αθήνα τόσο θέλουμε ενα  -7 για χιονόπτωση πεδινών!Με ενα -33 ή -34 υποστήριξη και κομπλε!Τις φωτοβολίδες μπορεί να τις δείξουν και 10-12 μέρες πριν αλλά θα τις δείξουν σε λίγα run και όσο πλησιάζεις στα επαναφέρει.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποιος να μας ξεματιασει..... Δεν γίνεται αυτό φέτος .... Το τερμάτισε ο Ευρωπαίος.... Αν και μου φαίνεται άκυρο ραν 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Santa snow είπε:

Οι περισσότεροι καλοί χειμώνες ξεκινάνε μετά τις 20 Δεκεμβρίου. Μέχρι τις 25 δεν περιμένουμε τίποτα. Πρέπει όμως να δούμε κάτι χειμωνιάτικο μέχρι τις 10 Γενάρη αλλιώς τα πράγματα ζοριζουν πολύ.

Συνιστώ υπομονή γιατί ο Ατλαντικός έχει κέφια και μέχρι να στρώσει το πράγμα πρέπει να ωριμάσει ο χειμώνας. Ποντάρω στο διάστημα 1-7 για κάτι καλό

δηλαδή όπως πέρσι που εδώ το πρώτο χιονι ήταν 3 ιανουαριου (δεν προσθετω την μια νιφαδα που έπεσε μες τον Δεκέμβριο )

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα τελευταία χρόνια πάμε έτος ανά έτος, όταν κάνει καλούς χιονιάδες γενικώς τους κάνει Γενάρη (πέρυσι), όταν διανύουμε χειμώνα χωρίς σοβαρές ψυχρές εισβολές (ο φετινός) όλο και κάτι κάνει τέλη του χρόνου με χιόνια σε ημιορεινά ή χαμηλά υψόμετρα και Γενάρη τρώμε μάπες....Αυτό έχω παρατηρήσει, μακάρι να αλλάξει φέτος αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και ομως ο παιος εχει πολυ καλο σεναριο για τα μακρυνα,,αν το ραν εφτανε μεχρι τις 300ωρες θα βλεπαμε πολυ ωραιες διαταξξεις!Απλως το κακο ειναι οτι σε πρωτη φαση βγαζει πασουγεννα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ κακό το ευρωπαϊκό και γενικά όλα τα σημερινά 12αρια ήταν ένα μεγάλο βήμα προς τα πίσω... Ελαττωθηκαν πολύ οι πιθανοτητες για καποια κακοκαιρία μεταξύ 20-25 του μήνα...

 

Εντωμεταξύ ο παιος στις 240 βγάζει αυτό:

ECE1-240.gif.aee9d2831df254f21b2ec5a695dd9947.gif

Δεν το λες και κακό, αν είχε συνεχεια πιθανόν να έβγαζε ένα ωραίο σενάριο, αλλά για ακόμη μια φορά το θέμα είναι οι ώρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απορώ πως ο δείκτης ΝΑΟ  μετά τις 16 γίνεται αρνητικός έστω και ελάχιστα με τέτοιους χάρτες τέτοιο χαμηλό τέρας στο βόρειο Ατλαντικό.....

ECMOPEU12_192_1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Πολύ κακό το ευρωπαϊκό και γενικά όλα τα σημερινά 12αρια ήταν ένα μεγάλο βήμα προς τα πίσω... Ελαττωθηκαν πολύ οι πιθανοτητες για καποια κακοκαιρία μεταξύ 20-25 του μήνα...

 

Εντωμεταξύ ο παιος στις 240 βγάζει αυτό:

ECE1-240.gif.aee9d2831df254f21b2ec5a695dd9947.gif

Δεν το λες και κακό, αν είχε συνεχεια πιθανόν να έβγαζε ένα ωραίο σενάριο, αλλά για ακόμη μια φορά το θέμα είναι οι ώρες...

φιλε για την ασθ ανεβασε τι γινεται με την ασθ μηπως βλεπει κατι καλο για τα μακρινα?..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από τη στιγμη που μπαίνουμε στη λογική όλο και ποιο μετά όλο και ποιο πίσω....έχουμε πρόβλημα.....ενώ ο μέσος όρος του τζίφου είναι χάλια μέχρι τέλος του τρεξίματος στο 15ήμερο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Athinaios είπε:

φιλε για την ασθ ανεβασε τι γινεται με την ασθ μηπως βλεπει κατι καλο για τα μακρινα?..

Μια ασθ απο μονη της δεν λεει τίποτα. Επίσης νομίζω είναι πολύ πιο συχνό τέτοια φαινόμενα να αφορούν την Αμερική παρά την Ευρώπη οπότε δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τις ΑΣΘ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω εχω παψει να ασχολουμαι εχω προαισθημα οτι ουτε καν θα χιονισει φετος αλλα θα δειξει...παντως τις καλες χρονιες 2012 17 19 τα μοντελα οταν εβγαζαν ενα μειον τραβαγαν κι αλλα σεναρια τωρα ολο στα θερμα κινουνται και δεν ειναι καλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

φιλε για την ασθ ανεβασε τι γινεται με την ασθ μηπως βλεπει κατι καλο για τα μακρινα?..

Σημάδια για εκ νέου "τοπική" στρατοσφαιρικη θερμανση στις 300+, αυτήν τη φορα σε πιο ευνοϊκή θέση ανατολικά της ευρωπαϊκής ηπείρου, και όχι στην άπω ανατολή που στο τέλος αποδείχτηκε μουφα... 

anim_msw6.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

Δεν έχουμε καθαρή εικόνα τι θα γίνει μετά της 20. 

Μέχρι τις 22-23 είναι σχεδόν δεδομένα Στέλιο....δεν πρόκειται να έχουμε τίποτα μόνο ζέστη για την εποχή....εκεί 23-24 απλά παίζει να κατεβάσει κάποιο χαμηλό δυτικά μας ο ατλαντας με τη βοήθεια ενός σηκώματος του αζορ...κάτι που έδειχναν τα πρωινά ραν αλλά  τώρα πλέον και αυτό είναι σε μεγάλη αμφισβήτηση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

Το γεγονός και μόνο οτι απο τις 24 και μετά  αλλάζουν συνεχώς τα τρεξίματα , προσωπικά με καθιστά αισιόδοξο στην αρχική προ μηνών εκτίμηση μου οτι θα εχουμε σοβαρή ψυχρή εισβολή μετά τις 20....Νομίζω οτι την άλλη εβδομάδα, θα αρχίσει να φαίνεται η τάση.. οι εμπειρότεροι εμου ας πάρουν θέση.

@ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ

Δεν παίρνω κάποια θέση, αλλά θα σου μιλήσω με όσα είμαι σε θέση να γνωρίζω. Θα συμμεριζομουν την ελπίδα σου αν μέρος των ανσαμπλς κινούνταν αρκετά καθοδικα ήδη από αυτές τις μέρες σε βάθος δεκαημερου. Το κακό είναι ότι μετά βίας υπάρχουν σενάρια έστω με μηδέν στα 850. Ας αρχίζουν σιγά σιγά τα σενάρια για σταδιακό άδειασμα του ατλαντικου (με συμμάχους μας τους ευνοϊκους δείκτες σε βάθος δεκαημερου) , και ας φανούν αργότερα τα καλά ανσαμπλς... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...