Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

επειδη εχω περασει και εγω παμπολλες φορες την φαση της ξενερας (δεν βλεπω τα ραν) η γνωμη μ ειναι οτι δεν υπαρχει κανενας λογος, αν ειναι να δειξουν κατι θα το δειξουν ;ρ.....αν δεν τα βλεπεις θα σε τρωει  να τα δεις 

Πιστευω πως δεν αξιζει να βλεπω μοντελα ... Καλυτερα ημουν με το meteo που βλεπει 6 ημερες μπροστα και ενα διαγραμμα μεσης θερμοκρασιας για διαμερισματα μεχρι απο 7 - 11 μερες μπροστα...Με τα μοντελα ξενερωνω...Και κατι καλο να δειξει , πχ -10 στα 850 και 30 mm στο επομενο τρεξιμο θα τα παρει ολα πισω...Επισης συνεχεια εδω και 1 μηνα λεμε  " καιγεται το πρωτο δεκαημερο, παμε για το δευτερο " οταν ερχεται το πρωτο δεκαημερο λεμε " παει το δευτερο δεκαημερο , παμε για το τριτο " και παει λεγοντας... Καλυτερο ειναι οταν εισαι στην αγνοια η κοιτας μονο 6 ημερες μπροστα οπως το meteo...γνωμη μου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Πιστευω πως δεν αξιζει να βλεπω μοντελα ... Καλυτερα ημουν με το meteo που βλεπει 6 ημερες μπροστα και ενα διαγραμμα μεσης θερμοκρασιας για διαμερισματα μεχρι απο 7 - 11 μερες μπροστα...Με τα μοντελα ξενερωνω...Και κατι καλο να δειξει , πχ -10 στα 850 και 30 mm στο επομενο τρεξιμο θα τα παρει ολα πισω...Επισης συνεχεια εδω και 1 μηνα λεμε  " καιγεται το πρωτο δεκαημερο, παμε για το δευτερο " οταν ερχεται το πρωτο δεκαημερο λεμε " παει το δευτερο δεκαημερο , παμε για το τριτο " και παει λεγοντας... Καλυτερο ειναι οταν εισαι στην αγνοια η κοιτας μονο 6 ημερες μπροστα οπως το meteo...γνωμη μου...

Εγώ πάντως φίλε Χρήστο μου αρέσει πολύ να βλέπω τα μοντέλα σε σχέση με απλά σημαδάκια, αν και όντως θυμάμαι στιγμές στο γυμνάσιο που κοιτούσα το freemeteo και έλεγε ισχυρό χιονόνερο ή χιονι στις 5-6 μέρες και έλεγα, κράτα το κράτα το! και η αναμονή χωρίς να ξέρω τι γίνεται είχε το κάτι μαγικό μέσα. Αλλά κακά τα ψέμματα ή το ένα μπορείς να έχεις ή το άλλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Πιστευω πως δεν αξιζει να βλεπω μοντελα ... Καλυτερα ημουν με το meteo που βλεπει 6 ημερες μπροστα και ενα διαγραμμα μεσης θερμοκρασιας για διαμερισματα μεχρι απο 7 - 11 μερες μπροστα...Με τα μοντελα ξενερωνω...Και κατι καλο να δειξει , πχ -10 στα 850 και 30 mm στο επομενο τρεξιμο θα τα παρει ολα πισω...Επισης συνεχεια εδω και 1 μηνα λεμε  " καιγεται το πρωτο δεκαημερο, παμε για το δευτερο " οταν ερχεται το πρωτο δεκαημερο λεμε " παει το δευτερο δεκαημερο , παμε για το τριτο " και παει λεγοντας... Καλυτερο ειναι οταν εισαι στην αγνοια η κοιτας μονο 6 ημερες μπροστα οπως το meteo...γνωμη μου...

θα δεις την γλυκα οταν ερθει οντως κατι καλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Μιχαηλ εισαι λαθος οι δεικτες την εναρξη του χειμωνα δειχνουν...οπως ξαναειπαμε μετα τις 28 μονο χιονια

για αυτό τον λόγο δείχνουν τζεμ ή κάτι παραπλήσιο και όχι τζίφο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, g_ar είπε:

Αυτό τι κυκλοφορία είναι τώρα;😛

ECM1-240.gif.80a6c48542120771558e3745dc4a8a49.gif

κυκλοφορία τύπου δεν ξέρω τι μου γίνεται      (για το μοντέλο το λέω) 😉😞

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Αυτό τι κυκλοφορία είναι τώρα;😛

ECM1-240.gif.80a6c48542120771558e3745dc4a8a49.gif

Αν και δεν εχω δει τα ensembles πιθανον να ειναι πολυ διαφορετικα και να βγαινει αυτο σαν μεσος ορος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ενενα μαρεσει πολυ το ευρωπαικο.αδειαζει καβαδα κ αμερικη κ εχει πολυ καλες προοπτικες για μετα. ο τζιφος ειναι αλλο σκρο κ δεν θελω ουτε να τον βλεπω χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, Spartan είπε:

MT8_Athen_ens.png

 


Αυτο που εγραψα  και το μεσημερι.

Μακαρι να ανοιξουν και αλλο τα ανσαμπλς

Μονο ετσι θα εχουμε ελπιδες για κατι καλυτερο μακροπροθεσμα.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Αυτό τι κυκλοφορία είναι τώρα;😛

ECM1-240.gif.80a6c48542120771558e3745dc4a8a49.gif

Χαχαχα καλή ερώτηση 😜

Το καλό είναι ότι αδειάζει εντελώς ο ατλαντικός από βαθιά χαμηλά και επίσης ο μπλε "πυρήνας" των γεωδυναμικων είναι αρκετά ανατολικά ώστε σε ενδεχόμενη κατέβασα να μην το στείλει υπερδυτικα... 

Γενικά, αν συνέχιζε, σίγουρα θα έκανε ένα καλό ριτζαρισμα ο Α και θα συνέβαινε κάποια χαλαρή όμως εισβολή κάπου στα κεντροανατολικα της Ευρώπης..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μόνο καλό είναι η σταδιακή εξασθένηση του χαμηλού στην Αγγλία από τον μέσο όρο του ευρωπαίου....αλλά αυτό από μόνο του δεν μας σώζει γιατί άνετα εκ νέου κατέβασμα γεωδυναμικών από την Γροιλανδία στην Ισλανδία άνετα το ξαναφουντώνει σε χρόνο dt...επίσης κακό ότι δεν φαίνεται ουσιαστικό ανέβασμα του αζορικού ...αν δεν μπορέσει να κάνει ριτζ εκεί στις 24-25 του μήνα που εξασθενεί το χαμηλό της Αγγλίας πάλι θα πάρουμε πολύ παράταση.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παιδιά . Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο Τζίφος τουλάχιστον δείχνει αυτό που πρέπει και είμαι αρκετά αισιόδοξος.Προφανώς δεν μιλάω για κάτι το εξαιρετικό, αυτά βγαίνουν έτσι κι αλλιώς τα τελευταία 24ωρα  αλλά π.χ ένα έστω "ξηρό" -5  στα 850 δεν είναι άπιαστο για τα Χριστούγεννα .Πρώτος στόχος είναι να βγάλει μια κακοκαιρία γύρω  στις 20/12 ,όχι για να βρέξει άλλα για να μεγαλώσει η αβεβαιότητα στην πρόβλεψη για την συνέχεια . 

SmartSelect_20191214-224814_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Orinos είπε:

η ανανεωση cfs δειχνει ότι μετα τις 28 θα υπάρξει θεμα

 

 Μιλας με γρίφους γεροντα.... Για καντο λιανά..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

 Μιλας με γρίφους γεροντα.... Για καντο λιανά..... 

θα στο λύσω εγώ

cfs-0-408.png?12cfs-2-408.png?12

 

αν και από υετό γιοκ βγάζει λίγο πιο μετά

cfs-3-408.png?12

 

αλλά λέμε τώρα....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

θα στο λύσω εγώ

cfs-0-408.png?12cfs-2-408.png?12

 

αν και από υετό γιοκ

cfs-3-408.png?12

 

αλλά λέμε τώρα....

Δηλαδη προσπαθεις να λυσεις τους καιρικους γριφους εσυ στις 400+βαλε ωρες?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Δηλαδη προσπαθεις να λυσεις τους καιρικους γριφους εσυ στις 400+βαλε ωρες?

δεν καταλαβαίνω τις θες να πεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

δεν καταλαβαίνω τις θες να πεις

Αυτα που γραφεις.

Πως θα λυσεις εσυ τοσο ευκολα εναν καιρικο μακροπροθεσμο γριφο?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει χρόνο να πάει δυτικά τον αντικυκλωνα για να κατέβει στο Ιόνιο ο αυλωνας 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Αυτα που γραφεις.

Πως θα λυσεις εσυ τοσο ευκολα εναν καιρικο μακροπροθεσμο γριφο?

 

 μα δεν είπα αυτό και φυσικά είναι αδύνατον.. το μήνυμα στάθηκε αφορμή στο ποστ του Γιώργου με γρίφους μιλάς γέροντα, και εγώ απλά έγραψα τι εννοεί ο ορεινός 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

 μα δεν είπα αυτό και φυσικά είναι αδύνατον.. το μήνυμα στάθηκε αφορμή στο ποστ του Γιώργου με γρίφους μιλάς γέροντα, και εγώ απλά έγραψα τι εννοεί ο ορεινός 🤣

Βρε συ μιχαηλ

Με τους χαρτες του cfs?😅

Ειναι λες και πας να παιξεις τζοκερ,και εχεις 1 στο εκατομμυριο πιθανοτητα,για να γινεις εκατομυριουχος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Βρε συ μιχαηλ

Με τους χαρτες του cfs?😅

Ειναι λες και πας να παιξεις τζοκερ,και εχεις 1 στο εκατομμυριο πιθανοτητα,για να γινεις εκατομυριουχος.

ε ναι το ξέρω απλή μετάφραση έκανα. εξάλλου  στα επόμενα θα δείχνει άλλα. μπορείς να με λες και weather model trasnlator χαχα.  τέσπα.. για να θυμηθούμε τα παλιά πολύ παλιά περιμένουμε να δούεμ αν θα βγάλι ΘΑΨΙΜΟ το 18αρι.

 

 

 

[πλάκα κάνω χεχε]

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

να δεις που αυτό θα βγει, επειδή η διάταξη δεν πάει νότιοανατολικά, αλλά καθαρά ανατολικά και θα κλαίω από την συνάντηση!!!!

gfs-2-168.png?18

 

η συνέχεια αναμένεται τελείως διαφορετική. μέχρι να δούμε πως θα πάει η αποκοπή στην Αμερική σε συνδυασμό με άλλα πράγματα θα είμαστε τελείως ανήξεροι για το μέλλον.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...