Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, g_ar είπε:

Πολύ ωραίο για τα προσηνεμα. Λογικά κάτι θα πρέπει να δίνει από υετό μέχρι την Μαγνησία...

λογικα στο ενδιαμεσο διαστημα(120-140)βγαζει ενα πολυ καλο περασμα απολαρισα και κατω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σε σχέση με το πρωί είναι πιο δυτικά ο ευρωπαίος καθώς έκανε ένα άπλωμα του αυλώνα. σε σχέση με εχθές δεν άλλαξε το χαμηλό [άρα το άλλαξε σε σχέση με το πρωί] αλλά επειδή κατεβάζει πιο λεπτό αυλώνα σε σχέση με εχθές +καλύτερος Σκανδιναβικός οπότε έχουμε ένα προσήνεμο το οποίο ίσως αφήσει χιονομπόρες στα κεντροβόρεια.

 

Νέα μεταβλητή.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

σε σχέση με το πρωί είναι πιο δυτικά ο ευρωπαίος καθώς έκανε ένα άπλωμα του αυλώνα. σε σχέση με εχθές δεν άλλαξε το χαμηλό [άρα το άλλαξε σε σχέση με το πρωί [ αλλά επειδή κατεβάζει [πιο λεπτό αυλώνα σε σχέση με εχθές +καλύτερος Σκανδιναβικός] οπότε έχουμε ένα προσήνεμο το οποίο ίσως αφήσει χιονομπόρες στα κεντροβόρεια.

 

Νέα μεταβλητή.

Σε ποια κεντροβορεια; Εγω δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου χιονομπορα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τρομερο διαγραμμα γθα τα ημιορεινα της Αττικης,με λιγη τυχη μπορει να βγει δυνατος χιονιας ανω του 40ποντου.Ειναι τοσο "ευθραυστη" η διαταξη ομως,που με λιγη ατυχια,χανονται σχ3δον ολα.

Σκεψου...Αγκαλια με την κορουλα σου στον καναπε πιο διπλα η βανουλα σου...Κουλουριασμενοι λιγο πιο περα Μπλανκο και Μπελλα και εξω να ριχνει χαρτοπετσετες...Τζακαρα και ζεστουλα....Εξω τριανταποντο και δυο τρελοι να σου χτυπουν την πορτα για μια σταγονα..για να ζεσταθουν..ξερεις ποιοι??Ριουυυυ🤪

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, MenNaousa11 είπε:

Σε ποια κεντροβορεια; Εγω δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου χιονομπορα.

μπορεί να εμφανίσει, έχει κάποιες ομοιότητες με τον προσήνεμο χιονιά Αττικής του Δεκεμβρίου του 2016. ΕΚείνη την ημέρα κατέβαινα από Λάρισα προς Αττική και είχε ήλιο. όμως λόγω του ήλιου και της μεγάλης κατακόρυφης θερμοβαθμίδας έφτιαξε νέφη κατακόρυφης ανάπτυξης και έριξε χλαπάτσα με 5 βαθμούς !  Αυτά βάση αναφορών εγώ εκείνη την στιγμή απολάμβανα το χιονόνερο του Πειραιά που την νύχτα έγινε τούφες. Ωστόσ είδα και φωτο και ζήλεψα. ήθελα πολύ να ζήσω χιονομπόρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Το 12αρι του παίου όπως βγήκε είναι αρκετά καλό για περιοχές από τα 300-350 μέτρα και πάνω των ανατολικών προσήνεμων. δυστυχώς για πιο κάτω οι θερμοκρασίες ακόμα και σε αυτά τα πολύ καλά σενάρια είναι αρκετά υψηλές ώστε να ελπίζουν σε κάτι οι πιο χαμηλοί

Αν έχει καλή υποστήριξη στα 500 φτάνει και το - 6. Το έκανε 29.12.16 με - 38 στα 500 με φουλ χιονοκαταιγιδες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τελειωμα της ημερας για τα κεντροβορεια ειναι θετικο υπαρχει επιπλεον ταση για δυτικισμα και για ακομα καλυτερο σκανδιναβικο οποτε μεχρι τεταρτη εχουμε ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Σε ποια κεντροβορεια; Εγω δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου χιονομπορα.

Με εγκλωβισμο μονο μπορεις να δεις εκει που εισαι,...αλλα επειδη δε κανετε καλο εγλωβισμο δε ριχνει..εμας στα γρεβενα ειχε και περσι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεχρι αυριο θα δειχνει κεντροβορειο ο ευρωπαιος το χουμε δει το εργο...αλλα ουτε το ευριανι θα βγει...θα φανει και απο τα ενσεμπλς μετα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχω να κανω μια ερωτηση... Για ποιον λογο οταν ερχονται φουριοζα τα -10 -12 προς βορεια Ελλαδα συνεχεια κολλανε στα Σκοπια? Το εχω παρατηρησει σε πολλα τρεξιματα που ενα -10 κολλαει στα βορεια μας...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον και μετά το τρέξιμο του παίου ο συντελεστής βαρύτητας για κάθε μοντέλο για εμένα είναι διαιρεμένος διά τον αριθμό των μοντέλων που δίνω σημασία, άρα λίγο πολύ δεν δίνω πλέον σε κανένα περισσότερη σημασία, και πάω βάση μέσου όρου. Δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς. Το ούκμο που ήταν καλό μέχρι προχθές τις τελευταίες 2 μέρες έβγαλε ότι ήθελε. Τα ίδια ο παίος τα ίδια ο τζίφος τα ίδια το τζεμ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Με εγκλωβισμο μονο μπορεις να δεις εκει που εισαι,...αλλα επειδη δε κανετε καλο εγλωβισμο δε ριχνει..εμας στα γρεβενα ειχε και περσι

Τι δε κανει εγκλωβισμο ρε ψηλε; Απο τα πιο δυνατα μερη σε εγκλωβισμο ειναι το Α Βερμιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Μυλωνάς είπε:

Αν έχει καλή υποστήριξη στα 500 φτάνει και το - 6. Το έκανε 29.12.16 με - 38 στα 500 με φουλ χιονοκαταιγιδες

ναι μόνο που τώρα δεν έχει -38 στα 500 και δεν έχει βορειοδυτικούς ανέμους όπως είχε τότε. οι βορειοδυτικοί άνεμοι είναι μεν πιο ξηροί,αλλά ρίχνουν τα υψόμετρα χιονόπτωσης. αντιθέτως οι ΒΑ είναι πιο υγροί ανεβάζουν την υγρασία και η θερμοκρασία πέφτει παραπάνω από ότι θα περίμενε κανείς με τις Τ στα 850 μόνο όταν έχει ραγδαιότητα ο υετός. για να βγει ΒΔ νομίζω η λίμνη-αυλώνας ακόμα και για τα αν. προσήνεμα πρέπει να είναι στην αρχή πιο δυτικά και όχι πάνω μας. ίσως έτσι έχει και 1-2 βαθμούς πιο κάτω στα 850 εκτός από χαμηλότερες θερμοκρασίες εδάφους λόγω ανέμων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πλέον και μετά το τρέξιμο του παίου ο συντελεστής βαρύτητας για κάθε μοντέλο για εμένα είναι διαιρεμένος διά τον αριθμό των μοντέλων που δίνω σημασία, άρα λίγο πολύ δεν δίνω πλέον σε κανένα περισσότερη σημασία, και πάω βάση μέσου όρου. Δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς. Το ούκμο που ήταν καλό μέχρι προχθές τις τελευταίες 2 μέρες έβγαλε ότι ήθελε. Τα ίδια ο παίος τα ίδια ο τζίφος τα ίδια το τζεμ.

Πάντα Μιχαήλ τα ensemble είναι οδηγός για αυτές τις ώρες. Τα κύρια λιγότερη σημασία έχουν. Όσον αφορά σήμερα το κύριο του gfs είναι το πιο σταθερό με διαφορά από τα υπόλοιπα και ας έχει το πιο δυτικό σενάριο..

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Τι δε κανει εγκλωβισμο ρε ψηλε; Απο τα πιο δυνατα μερη σε εγκλωβισμο ειναι το Α Βερμιο.

Μιλαμε για εγκλωβισμο στις θερμοκρασιες εδαφους ...εγω περσι ειχα μειον 3 και η βασιλιτσα 0 και εριξε καταιγιδες με χιονι...πρωτον δεν υπαρχει περιοχη στην ελλαδα να κανει τον εγκλωβισμο φλωρινας γρεβενων και πεδιαδα κλειστη θεσσαλιας...και δευτςρον πολυ σημαντικο μεχρι να φτασει απο τα δυτικα εκει σε εσενα η καταιγιδα εξασθενει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επείδη αρκετή κουβέντα γίνεται για πιο μοντέλο τα πήγε καλύτερα μέχρι στιγμής παραθέτω τα παρακάτω μετά τα χθεσινά 12αρια (περιοχή Χαλκίδας)

GFS

2133913621_22-12-201912Z.png.8f9ed7f0a25f3016727e1b63bc41baa1.png

M.O. ευρωπαικου για 29/12 (168 ώρες)

EDE1-168.GIF?12

EDE0-168.GIF?12

 

Κύριο και ανσαμπλ gfs τρέχαν αλλού για άλλου εχθές το βράδυ και μόνο ο μο του ευρωπαικου είχε παρει χαμπάρι τι θα γίνει.

Εγω δε λέω τιποτα άλλο τα συμπεράσματα δικά σας

Επεξεργάστηκε από DIMITRIS
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

ναι μόνο που τώρα δεν έχει -38 στα 500 και δεν έχει βορειοδυτικούς ανέμους όπως είχε τότε. οι βορειοδυτικοί άνεμοι είναι μεν πιο ξηροί,αλλά ρίχνουν τα υψόμετρα χιονόπτωσης. αντιθέτως οι ΒΑ είναι πιο υγροί ανεβάζουν την υγρασία και η θερμοκρασία πέφτει παραπάνω από ότι θα περίμενε κανείς με τις Τ στα 850 μόνο όταν έχει ραγδαιότητα ο υετός. για να βγει ΒΔ νομίζω η λίμνη-αυλώνας ακόμα και για τα αν. προσήνεμα πρέπει να είναι στην αρχή πιο δυτικά και όχι πάνω μας. ίσως έτσι έχει και 1-2 βαθμούς πιο κάτω στα 850 εκτός από χαμηλότερες θερμοκρασίες εδάφους λόγω ανέμων

Θα δούμε..... Όλα κρέμονται σε μια κλωστή 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Μιλαμε για εγκλωβισμο στις θερμοκρασιες εδαφους ...εγω περσι ειχα μειον 3 και η βασιλιτσα 0 και εριξε καταιγιδες με χιονι...πρωτον δεν υπαρχει περιοχη στην ελλαδα να κανει τον εγκλωβισμο φλωρινας γρεβενων και πεδιαδα κλειστη θεσσαλιας...και δευτςρον πολυ σημαντικο μεχρι να φτασει απο τα δυτικα εκει σε εσενα η καταιγιδα εξασθενει

Σε θερμα μετωπα εχω χαμηλοτερες τεμπ απο το Σελι...Δες εναν γεωφυσικο χαρτη και θα καταλαβεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

Σε θερμα μετωπα εχω χαμηλοτερες τεμπ απο το Σελι...Δες εναν γεωφυσικο χαρτη και θα καταλαβεις

Δεν ειπα οτι δε κανεις αλλα εδω ειναι τεραστιος ο εγλωβισμος περσι στις 6 το πρ ι ειχα νμειον 17 και το μεσημερι εφτασε μεχρι μειον 3  ...και επισης σου ειπα το κυριοτερο ειναι οτι ερχονται απο δυτικα τα μετωπα και δε φτανουν μεχρι εκει καταιγιδες ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Δεν ειπα οτι δε κανεις αλλα εδω ειναι τεραστιος ο εγλωβισμος περσι στις 6 το πρ ι ειχα νμειον 17 και το μεσημερι εφτασε μεχρι μειον 3  ...και επισης σου ειπα το κυριοτερο ειναι οτι ερχονται απο δυτικα τα μετωπα και δε φτανουν μεχρι εκει καταιγιδες ...

αλλου ειδους εγκλωβισμος αυτος, δεν εχει σχεση με χιονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...