Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Mετρια ensembles τζιφου για Αττικη, μικρες διαφορες απο το 6ρι, χρηζουν βελτιωσης για να το δει το Λεκανοπεδιο:

image.png.26f4f916b5ac8f53e97ef54d3be1f811.png

 

Παμε για κρισιμο 12ρι Ευρωπαιου τωρα. Αν βγει οπως το θελουμε, εχουμε ταση πλεον.

Ξερεις γιατι αυτο;;; επειδη αν δεις τα σεναρια αυτα που πανε τον αυλωνα πανω μας στελνουν το χαμηλο αφρικη ..περιεργο αλλα γι αυτο αλλιως θα χε 40 τοις εκατο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μη πιάνεστε από τα δυτικά σενάρια του τζίφου, σχεδόν μόνος του είναι και αλλάζει δραματικά τα ανσαμπλ του ανα ημέρα, δείτε ανσαμπλ 12αριου εχθές και συγκρίνετε με σημερινό.

Έχει πάρα πολύ δρόμο ακόμη και ας περιμένουμε να δούμε και το ευρωπαικό μετά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περιμένοντας τον ευρωπαίο σε λίγη ώρα ...που για μένα είναι πολύ σημαντικό τρέξιμο...αν δεν δίξει κάτι ανάλογο με τζίφο ή τζεμ και κινηθεί στα πλαίσια του ούκμο λογικά στην καλύτερη κάπου στην μέση να τα βρούνε....πάντως σπάνια ο ευρωπαίος έχει μεγάλες αποκλείσεις στις 96 και 120 ώρες αλλαγές κάνει αλλά όχι μεγάλες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αληθεια ειναι οτι θα αλλαξουν πολυ τα συναισθηματα μεχρι τις 28.Αλλα τουλαχιστον εχουμε κατι να ασχολουμαστε.Και ειναι και μεσα στις γιορτες.Χιονια πολλα σε  οποιους τυχερους....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οπως ακριβως το λεγαμε και απο τον Οκτωβριο κιολας....δυσκολα πριν το τελος Δεκεμβριου να μιλησουμε για σοβαρες χιονοπτωσεις στην χωρα σε χαμηλα υψομετρα..ηρθε η ωρα λοιπον να μπουμε στην πριζα με την πρωτη πραγαμτικη χειμερινη κατεβασια που σιγουρα θ αδωσει αρκετο νερο σε πολλες περιοχες και μαλιστα φαινεται πως δεν θα ειναι εχπρες....το μεχρι που θα κυμανθουν τα υψομετρα χιονοπτωσης και σε ποιες περιοχες δεν εχει ακομα καθοριστει....και δυστυχως καποιοι απο εμας θα ευνοηθουν και καποιοι οχι....παντως ητε προκυτε για κεντροβορειο χιονια ή προσηνεμο...ο χειμωνας τωρα ξεκιναει και θα υπαρξουν και αλλες ευκαιριες...η Αττικη εκ των πραγματων χρειαζεται αρκετες παραμετρους ωστε να δει πεδινο χιονι αξιο λογου...δυσκολα ομως περιοχες πανω απο τα 400 στο νομο να μεινουν εκτος.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Περιμένοντας τον ευρωπαίο σε λίγη ώρα ...που για μένα είναι πολύ σημαντικό τρέξιμο...αν δεν δίξει κάτι ανάλογο με τζίφο ή τζεμ και κινηθεί στα πλαίσια του ούκμο λογικά στην καλύτερη κάπου στην μέση να τα βρούνε....πάντως σπάνια ο ευρωπαίος έχει μεγάλες αποκλείσεις στις 96 και 120 ώρες αλλαγές κάνει αλλά όχι μεγάλες

Μέχρις στιγμής το πιο σταθερό μοντέλο από τα κύρια είναι το gfs 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τρομερο διαγραμμα γθα τα ημιορεινα της Αττικης,με λιγη τυχη μπορει να βγει δυνατος χιονιας ανω του 40ποντου.Ειναι τοσο "ευθραυστη" η διαταξη ομως,που με λιγη ατυχια,χανονται σχ3δον ολα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από το σύνολο των βασικών μοντέλων τελευταίο που θα ήθελα να μας ευνοεί με το πιο δυτικό σενάριο είναι ο τζίφος. Αλλά αυτό έχουμε τώρα καλώς ή κακώς. Θα δείξει.

Μετά από πολλά χρόνια παρακολούθησης των μοντέλων είμαι και εγώ εδώ και κάποια, όχι πολλά δυστυχώς (χαχα), χρόνια στο λόμπι αυτών που καταλαβαίνουν ότι ένας κεντροβόρειος χιονιάς, κ ακόμα περισσότερο σαλονικιότικος που με ενδιαφέρει ως επί το πλείστον, δε γίνεται να μη σου βγάλει την ψυχή κ θα φτιάξει/εμφανιστεί σχεδόν ντεφάκτο στις 72/96 ώρες μαξ. Και ουσιαστικά αυτό είναι και το λογικό εδώ που τα λέμε, αλλά ο ενθουσιασμός μας σε συνδυασμό με τους χάρτες σε σχετικά προχωρημένες ώρες μας κάνουν ανυπόμονους αναγκαστικά κ εκεί την έχουμε πατήσει πολλάκις. Με μια σχετική εμπειρία λοιπόν και "καιρική ωριμότητα" μπορεί κάποιος να αποφύγει αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία. Για μένα τουλάχιστον έτσι είναι πλέον.

Οπότε άμα τώρα στις 138-144 ο τζίφος μου έδινε δυτικό σενάριο και αποκοπή ΒΔ που την θέλουμε σίγουρα δε θα ήμουν χαρούμενος. Έναν χάρτη σε αυτές τις ώρες όπως τον βλέπεις, δεν τον ξαναβλέπεις. Και σε αυτή τη χώρα χιόνι=λεπτομέρειες κ μόνο.

Αλλά...στην προκειμένη από τη στιγμή που θα έρθει με το καλό αυλώνας προς τα μέρη μας βλέπω ευνοημένα τα κεντρικά και τα λίγο ψηλότερα υψόμετρα αττικής με την υπόλοιπη να έχει να δώσει μάχη, κ εμάς εδώ να παλεύουμε για ένα εξπρές 6ωρο. Αν στήριζε κάποιος άλλος τον τζίφο θα ήμουν πιο αισιόδοξος για λίγο πιο δυτικά κ γιατί όχι κ μια κατάλληλη αποκοπή για κάτι πολύ καλύτερο,, αλλά προς το παρόν το βρίσκω λίγο δύσκολο. Όχι ακατόρθωτο βέβαια. Κρίσιμο το 12αρι παιου αν κ δε μπορώ να πιστέψω πως θα κινηθεί προς τζίφο. Μακάρι για εμάς βέβαια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης αν δε κάνω λάθος είναι η 4η-5η σερί χρονιά που μεταξύ Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς κάτι έρχεται προς τα μέρη μας αλλά εδώ δε μας κάθεται με τίποτα μέχρι τώρα αυτό το διάστημα χαχα.

Το "κλέψιμο" του Βόλου πριν λίγα χρόνια μου είναι ακόμα χαραγμένο στη μνήμη αχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, geopithis είπε:

Το "κλέψιμο" του Βόλου πριν λίγα χρόνια μου είναι ακόμα χαραγμένο στη μνήμη αχαχα.

Πω φίλε το θυμάμαι τέλη δεκεμβρίου του 2014... πόσο κρίμα 40 ποντο ο βόλος τότε εμείς το πρωί μία έξαρση και μία το βράδυ που πασπάλισε ίσα ίσα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Stelios είπε:

Πω φίλε το θυμάμαι τέλη δεκεμβρίου του 2014... πόσο κρίμα 40 ποντο ο βόλος τότε εμείς το πρωί μία έξαρση και μία το βράδυ που πασπάλισε ίσα ίσα....

Εμείς με τις κλασικές και ατελειώτες πέτσες μας ναι. Είχα πάρει την αδελφή μου, που ζούσε στο Βόλο, 2-3 μέρες πριν κ της είχα πει ετοιμάσου έρχεται χαμός. Σοβαρά μου έλεγε, δε το πίστευε, δεν είχε ιδέα. Αυτή δεν είχε ιδέα και εγώ είχα δάκρυα στα μάτια αχαχα. Ευτυχώς πήραμε καλή ανάσα-τζούρα 2 χρόνια τώρα κ κυρίως πέρσι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, salonikatasos είπε:

Στις 0 ώρες ο ευρωπαίος ήταν ολόιδιος με το προηγούμενο 12αρι του. Φοβερό. 

Οι 120 και 144 μας ενδιαφέρουν

Κλαίω Τάσο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, geopithis είπε:

Εμείς με τις κλασικές και ατελειώτες πέτσες μας ναι. Είχα πάρει την αδελφή μου, που ζούσε στο Βόλο, 2-3 μέρες πριν κ της είχα πει ετοιμάσου έρχεται χαμός. Σοβαρά μου έλεγε, δε το πίστευε, δεν είχε ιδέα. Αυτή δεν είχε ιδέα και εγώ είχα δάκρυα στα μάτια αχαχα. Ευτυχώς πήραμε καλή ανάσα-τζούρα 2 χρόνια τώρα κ κυρίως πέρσι.

Ηταν τοτε που ειχε να χιονισει καλα 27 χρονια στον Βολο? Κατι αχνοθυμαμαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...