Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Athinaios είπε:

χαρτης προβλεψη θερμοκρασιας απο gfs πρωινες ωρες 2 του μηνα σε αισθητη πτωση και στην Αττικη!..

72-778GR.gif

Αν δεν είχε και συννεφιά θα είχαμε μέχρι και αρνητικές ελάχιστες το πρωί της Δευτέρας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

gens-0-1-252.png

gens-0-0-252.png

Και κανει καλο περασμα και για τα βορεια ...οι προσυνεμοι κοιταξτε το σεναριο 16..αν θες ανεβασε το φιλε φοβερο για σας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

για εδώ μια χαρά τα ανσάμπλ πάντως. αφιερωμένα στον μιχάλη από τη θεσσαλονίκη που άλλη μια φορά θα στοιχειώσει τα όνειρά του για κάτι ουτοπικό που μόνο στο cfs θα βλέπει

 

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τελειο ..ο υετος μονο ειναι λαθος εχεις βαλει της προηγουμενης μερας

 

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τελειο ..ο υετος μονο ειναι λαθος εχεις βαλει της προηγουμενης μερας

nai έχεις δίκιο, το διόρθωσα...tnks!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

Diagramme GEFS

για εδώ μια χαρά τα ανσάμπλ πάντως. αφιερωμένα στον μιχάλη από τη θεσσαλονίκη που άλλη μια φορά θα στοιχειώσει τα όνειρά του για κάτι ουτοπικό που μόνο στο cfs θα βλέπει

 

μόνο ουτοπικό δεν είναι ολόκληρη πτυχιακή έχει αποδείξει ότι έτσι χιονίζονται τα Γιάννενα, όταν η Θεσσαλονίκη είχε 10 χρόνια για να δει 10΄ποντο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

μόνο ουτοπικό δεν είναι ολόκληρη πτυχιακή έχει αποδείξει ότι έτσι χιονίζονται τα Γιάννενα, όταν η Θεσσαλονίκη είχε 10 χρόνια για να δει 10΄ποντο

με τη διαφορά ότι η θεσσαλονίκη το είδε το 10ποντο 3 φορές μέσα σε 2 χρόνια μετά τα 10 χρόνια που λες. τα γιάννενα το ψάχνουν από τότε που οι παππούδες σου παίζει να μην είχαν γνωριστεί ακόμα

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

διαγραμμα θερμοκρασιας-βροχης καπου στην Αττικη  πιθανοτητα για χιονια στα μακρινα...

graphe6_1000___23.4905660377_38.1781376518_.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονιζονται τα γιαννενα με κι αλλους τροπους απλα αυτος ειναι ο προσηνεμος δικος τους και βλεπουν μεγαλη παπλαμουδα ...αλλα δε προκειται να βαλουν πολυ χιονι με τετοιο καιρο που θες μιχαηλ μονο κανα 3 ωρο χιονοπτωση στο τελος παντα βλεπουν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

με τη διαφορά ότι η θεσσαλονίκη το είδε το 10ποντο 3 φορές μέσα σε 2 μετά τα 10 χρόνια που λες. τα γιάννενα το ψάχνουν από τότε που οι παππούδες σου παίζει να μην είχαν γνωριστεί ακόμα

ναι πέρσι είχαμε 2 20ποντο, πρόπερσι 5 χιονοπτώσεις κάποια μικρά πασπαλίμστα  αριάδνη είχαμε 30 πόντους στο κέντρο, και η Θεσσαλονίκη στα 500 μέτρα τι έκανε τότε άραγε???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

με τη διαφορά ότι η θεσσαλονίκη το είδε το 10ποντο 3 φορές μέσα σε 2 μετά τα 10 χρόνια που λες. τα γιάννενα το ψάχνουν από τότε που οι παππούδες σου παίζει να μην είχαν γνωριστεί ακόμα

Τι 10 ποντοι..αυτοι περσι εκει στα γιαννενα ειχαν αρκετο χιονι βρε...απλα οχι με το καιρο του μιχαηλ

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ναι πέρσι είχαμε 2 20ποντο, πρόπερσι 5 χιονοπτώσεις κάποια μικρά πασπαλίμστα  αριάδνη είχαμε 30 πόντους στο κέντρο, και η Θεσσαλονίκη στα 500 μέτρα τι έκανε τότε άραγε???

στα 500 μέτρα; όταν γυρίσω σπίτι θα σου δείξω. επίσης μέσα στα 10 χρόνια που αναφέρεις η θεσσαλονίκη έχει δει και μισόμετρα (και παραπάνω) στα 500 μέτρα.

 

εγώ μιλάω για τις διατάξεις που γράφεις συνέχεια ότι θες να δεις και οι οποίες δεν πρόκειται να βγουν ποτέ. κατά τα άλλα τα 20ποντα (τόσο είχε η θεσσαλονίκη στη σοφία δίπλα στη θάλασσα) δε νομίζω ότι είναι και κάτι φοβερό για ημιορεινές περιοχές. για τα γιάννενα ίσως και να είναι,σε όλη την υπόλοιπη ελλάδα τα αντίστοιχα 500 μέτρα βλέπουν τέτοια χιόνια στις χειρότερες χρονιές τους

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως θα ναι ενα δυνατο περασμα αν δε μεινει ο αζορικος πιο ψηλα ..πρεπει να μην τον στειλουν γρηγορα ανατολικα τα χαμηλα στον ατλαντικο για να χουμε πιθανοτητες γαι κατι καλο...παντως ακομα δε καταλαβα γιατι αλλαξαν τοσο πολυ τα ενσεμπλς σε ενα τρεξιμο τι μπορει να ειδαν..

Ειναι επικινδυνο γιατι οπως αλλαξαν ευκολα προς το καλυτερο ετσι αλλαζουν και προς το χειροτερο

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, Galanto said:

Παντως θα ναι ενα δυνατο περασμα αν δε μεινει ο αζορικος πιο ψηλα ..πρεπει να μην τον στειλουν γρηγορα ανατολικα τα χαμηλα στον ατλαντικο για να χουμε πιθανοτητες γαι κατι καλο...παντως ακομα δε καταλαβα γιατι αλλαξαν τοσο πολυ τα ενσεμπλς σε ενα τρεξιμο τι μπορει να ειδαν..

Ειναι επικινδυνο γιατι οπως αλλαξαν ευκολα προς το καλυτερο ετσι αλλαζουν και προς το χειροτερο

Νομίζω ότι το θέμα δεν είναι αν θα έρθει ψυχρή κατάβαση, το θέμα είναι κατά πόσο κάτω θα κατέβει και πόσο έντονη θα είναι!Αυτό πιστεύω εγω, που πάντα κρατάω μικρό καλάθι για αυτά που βλέπω πάνω από 6-7 μέρες!Επειδή βλέπω ότι δείκτες και ενσεμπλ αφήνουν αρκετές πιθανότητες για κρύο στα ανατολικά θεωρώ ότι κάτι θα επηρεάσει και τη χώρα μας, το κατά πόσο θα το δούμε.Ούτε για χιόνια Πάρνηθας μιλάω όύτε για χιόνια πεδινών στα βόρεια, κάτι θα πάρουμε όμως τότε!

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

στα 500 μέτρα; όταν γυρίσω σπίτι θα σου δείξω. επίσης μέσα στα 10 χρόνια που αναφέρεις η θεσσαλονίκη έχει δει και μισόμετρα (και παραπάνω) στα 500 μέτρα

άντε περιμένω [θαφύγω και εγώ γυρίζω Λάρισα σε λίγο οπότε θα είμαι εκτός για 4-5 ώρες] Αλλά το νοημα μου είναι ένα. ότι η διάταξη που ψάχνω μόνο ουτοπική δεν είναι. αλλιώς τότε και η Θεσσαλονίκη και τα άλλα κεντροβόρεια θα έψανχαν για πάντα το χιόνι. Γιατί μαζί με την τυπική διάταξη, υπάρχει και το 00ζ του χθεσινού τζίφου που έβγαζε ένα τυπικό χαμηλό από τα δυτικά να περνάει βόρεια. Αλλιώς πως θα χιονίζονταν και τα νότια Βαλκάνια έτσι

 

 

ορίστε ένα παράδειγμα εδώ που έχει βγει

archives-2005-1-26-18-0.pngarchives-2005-1-26-18-1.png

 

αυτή είναι από τις μεγαλύτερες παπλαμούδες που έχουν πέσει ποτέ στα Γιάννενα από το 2000 και μετά.. Φυσικά είχε και ηλεκτρικά. Και πέρσι που έβαλα εχθές το ποστ με την περσινή αποτυχημένη ευκαιρία αποδεικνύει γιατί μόνο ουτοπικό δεν είναι

και για να μην ξαναβάλω αυτό που έβαλα εχθές το απόγευμα η μεγαλύτερη παπλαμούδα που έχω ζήσει είναι 2/2/2015. ψάξε χάρτες και βρες.

Δεν μου λείπει το χιόνι. Εγώ ψάχνω την χιονοκαταιγίδα που μόνο με δυτική διάταξη είναι εφικτό κάτι τέτοιο. 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...