Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο ευρωπάιος δεν βγάζει την κακοκαιρία στα κοντινά... ενώ για την συνέχεια τούμπαρε

 

γεωδυναμικά που και καλοκαίρι να ήταν πάλι δεν θα έβγαζε αστάθεια

ECG1-168.GIF?29-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ο ευρωπάιος δεν βγάζει την κακοκαιρία στα κοντινά... ενώ για την συνέχεια τούμπαρε

 

γεωδυναμικά που και καλοκαίρι να ήταν πάλι δεν θα έβγαζε αστάθεια

ECG1-168.GIF?29-0

Δε προκειται να βγει ποτε...Αυριο ηδη στο πρωινο θα τρεχει αλλο σεναριο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο τέτοια ώρα θα έχει μπει ο βοριάς για να ρίξει επιτέλους σε πιο χειμερινά επίπεδα τον υδράργυρο. Τελικά φαίνεται το κρύο να είναι λίγο περισσότερο και να φτάνει πιο νότια από ότι το δείχνανε τα μοντέλα πριν από 2-3 μέρες, ενώ μετά φαίνεται να λιμνάζει κυρίως στην Βόρεια Ελλάδα περιμένοντας την μικροδιαταραχή από τα Βαλκάνια στις 4 του μήνα. Ωραίο σενάριο έχει το gem για το πως θα θέλαμε να βγει..

Υ.Γ. Χρόνια σου πολλά Μιχαήλ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάνω κάτω τα ίδια τρεξίματα με χθες τα σημερινά, δεν έχει αλλάξει κάτι για το πρώτο δεκαήμερο, δύο πρόσκαιρες και πολύ μικρής δυναμικής ψυχρές εισβολές και μετά φαίνεται να επανέρχεται η ζέστη. Το τι θα ακολουθήσει μετά τις 8-10/12 άγνωστο ακόμη.

Ας ελπίσουμε Προς το παρών να πάρουμε τα μέγιστα από τις δύο "ψυχρές εισβολές" που φαίνονται. Το καλύτερο σενάριο έχει το τζεμ, λίγο ακόμη και θα βγάλει χιόνια εγκλωβισμού σε περιοχές όπως η Δυτ. Μακεδονίας. 

 

Υ.Γ. Χρόνια πολλά Μιχαήλ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μόνο που η πρώτη μέρα του Δεκέμβρη θα μπει με 0 στα 850 θετικό είναι. Πόσο καιρό έχουμε να δούμε μήνα να μπαίνει φυσιολογικά; Εκτός από το καλοκαίρι βέβαια που είναι πάντα πιστό στο ραντεβού του δυστυχώς.

 

Χρόνια Πολλά Μιχαήλ και κάθε μέρα καταιγίδες από Μάιο μέχρι Οκτώβρη!!  🙂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως να παρει κανεις στα σοβαρα τον παιο..Δειτε τι εβγαζε εχθες στις αντιστοιχες ωρες και θα καταλαβετε..Τουλαχιστον το gfs μερα με τη μερα εφερνε το χαμηλο προς τα ανατολικα με φυσικο επακολουθο σημερα να βγαλει στο 12αρι  διαταραχη στην Ελλαδα..Αντιστοιχα και το gem βγαζει ακομα πιο δυνατη διαταραχη..Φυσικα τιποτα δεν εχει κλειδωσει...Αλλα απλα δεν θα βγει ο παιος...Το γιατι??

Γιατι ετσι μας αρεσει!!!Αναφερομαι φυσικα στην διαταραχη του Αγιου Νικολαου...Μεταβατικη περιοδο διανυουμε και τα μοντελα ψαχνονται..Απολυτως λογικο!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 Συμφωνα με αυτο το διαγραμμα που δειχνει σε ποιο υψομετρο η θερμοκρασια ειναι κατω απο το 0 , υπαρχουν πιθανοτητες να χιονιστει η κορυφη του χορτιατη ( 1200 m ) στις 4 δεκεμβριου

graphe12_1000___22.9439_40.6403_Thessalonνki.gif

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιχαήλ χρόνια πολλά γεμάτα καιρικές συγκινήσεις  όποιες επιθυμείς εσύ!!!

Στα των μοντέλων δεν άλλαξε κάτι ζωνική μέχρι νεοτέρας.....το πρώτο δεκαήμερο είπαμε θεωρείται δεδομένο ότι θα φύγει χωρίς χειμωνιάτικο καιρό...να δούμε τι μας επιφυλάσσει το υπόλοιπο του Δεκέμβρη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δουβλινο... Το βαζω γιατι μας ενδιαφερει ο αζορικος ( αν και ειναι πιο νοτια ο αζορικος αλλα ειναι ενδιαφερον το διαγραμμα)

graphe4_1000___-6.24889_53.3331_Dublin.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τους δεικτες  AO NAO που μπορουμε να τους δουμε? Επισης μπορει καποιος να κανει μια πολυ συντομη περιγραφη? Το μονο που ξερω ειναι οτι ο AO πρεπει να ειναι αρνητικος για βαρυ χειμωνα εδω...( αν δεν κανω λαθος )

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Τους δεικτες  AO NAO που μπορουμε να τους δουμε? Επισης μπορει καποιος να κανει μια πολυ συντομη περιγραφη? Το μονο που ξερω ειναι οτι ο AO πρεπει να ειναι αρνητικος για βαρυ χειμωνα εδω...( αν δεν κανω λαθος )

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.shtml

Εγώ ξέρω απλά για τον δείκτη ΝΑΟ ότι για να 'χουμε χιόνια εδώ πρέπει να πέσει σε αρνητικές τιμές αλλά όχι πολύ αρνητικές, διότι δεν είναι και λίγες οι φορές που οι πολύ αρνητικές ευννούν τη κεντροδυτική Ευρώπη.. μερικές φορές οδηγούν και σε Γροιλαδικό αντικυκλώβνα απ' ότι έχω καταλάβει...... ελαφρώς αρνητικές για εμάς έως και οριακά θετικές νομίζω πως μας ευνοούν καλύτερα...

Ο δείκτης ΝΑΟ (ταλάντωση Β. Αντλαντικού) έχει να κάνει με τη διαφορά πιέσεων μεταξύ Αζόρων - Ισλανδίας..... με τον ΑΟ και 'γω θα ήθελα περισσότερα να μάθω καθώς δεν έχω ασχοληθεί με αυτόν ιδιαίτερα........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Winterlove είπε:

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.shtml

Εγώ ξέρω απλά για τον δείκτη ΝΑΟ ότι για να 'χουμε χιόνια εδώ πρέπει να πέσει σε αρνητικές τιμές αλλά όχι πολύ αρνητικές, διότι δεν είναι και λίγες οι φορές που οι πολύ αρνητικές ευννούν τη κεντροδυτική Ευρώπη.. μερικές φορές οδηγούν και σε Γροιλαδικό αντικυκλώβνα απ' ότι έχω καταλάβει...... ελαφρώς αρνητικές για εμάς έως και οριακά θετικές νομίζω πως μας ευνοούν καλύτερα...

Ο δείκτης ΝΑΟ (ταλάντωση Β. Αντλαντικού) έχει να κάνει με τη διαφορά πιέσεων μεταξύ Αζόρων - Ισλανδίας..... με τον ΑΟ και 'γω θα ήθελα περισσότερα να μάθω καθώς δεν έχω ασχοληθεί με αυτόν ιδιαίτερα........

Σε ευχαριστω πολυ...

Πιστευω οτι χρησιμο θα ηταν να ανοιξει καποιος θεμα με σημασιες απο μετεωρολογια και πως να διαβαζεις χαρτες ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWlink/pna/nao.shtml

Εγώ ξέρω απλά για τον δείκτη ΝΑΟ ότι για να 'χουμε χιόνια εδώ πρέπει να πέσει σε αρνητικές τιμές αλλά όχι πολύ αρνητικές, διότι δεν είναι και λίγες οι φορές που οι πολύ αρνητικές ευννούν τη κεντροδυτική Ευρώπη.. μερικές φορές οδηγούν και σε Γροιλαδικό αντικυκλώβνα απ' ότι έχω καταλάβει...... ελαφρώς αρνητικές για εμάς έως και οριακά θετικές νομίζω πως μας ευνοούν καλύτερα...

Ο δείκτης ΝΑΟ (ταλάντωση Β. Αντλαντικού) έχει να κάνει με τη διαφορά πιέσεων μεταξύ Αζόρων - Ισλανδίας..... με τον ΑΟ και 'γω θα ήθελα περισσότερα να μάθω καθώς δεν έχω ασχοληθεί με αυτόν ιδιαίτερα........

Ανανεωνουν καθε μερα στις 17:00?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

βαγγέλη έχεις αθετήσει την υπόσχεση σου, έπρεπε να χαίρεσαι αν δυτικίσει ο αυλώνας. Σε κάθε περίπτωση δεν θα χιονίσει Θεσσαλονίκη με αυτόν τον αυλώνα με τίποτα, τζάμπα περιμένεις, όπως τζάμπα περίμενες την καμήλα

Υ.Γ το Cfs ΄έχει κάνει τον δεκέμβριο στα τελευταία τρεξίματα ακριβώς όπως το ονειρεύομαι στα Γιάννενα

βρε τι παθαμε!!!μπιγκ μπραδερ😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ανανεωνουν καθε μερα στις 17:00?

στις 15.30.δεν ειναι πανακεια οι δεικτες χρηστο,αλλαζουν και αυτοι δραματικα ακομη και σε μια μερα.απλα ειναι ακομη ενα εργαλειο.οσον αφορα για την αττικη και την ανατολικη ελλαδα που ανεφερε πιο πανω ο φιλος συνηθως ο ΝΑΟ πρεπει να ειναι ελαφρα θετικος απο το 0.3 -0.5 και πανω αλλα και παλι δεν ειναι ο κανονας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά! Φυσικά  για να μην γίνομαι κουραστικός δεν θα το ξαναγράψω, αλλά θα πω ευχαριστώ εκ των προτέρων. 😊

 

Το καλύτερο δώρο μου έκανε ο καιρός εχθές το βράδυ που μετά από τις 2 καταιγίδες που πέρασαν ξυστά ήρθε μαι τρίτη πάνω μου ακριβώς, έκανε ένα σύντομο βίαιο ξέσπασμα το καλύτερο να φανταστείτε από όλο το καλοκαίρι! και αυτό με το που μπήκε η 29η Νοέμβρη. Μου έβγαλε και όμορφα 18αρια εχθές και κοιμήθηκα σαν πουλάκι😀

α σωστα!!!εχεις γεννεθλια..ευχομαι λοιπον εκτος απο υγεια τυχη(που την χρειαζεσαι ειναι αληθεια...😋) επιτυχια και αλλα τετοια ομορφα,να ζησεις και τον απολυτο δυτικο χιονια φετος να γινει και αυτο ονειρο σου πραγματικοτητα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

α σωστα!!!εχεις γεννεθλια..ευχομαι λοιπον εκτος απο υγεια τυχη(που την χρειαζεσαι ειναι αληθεια...😋) επιτυχια και αλλα τετοια ομορφα,να ζησεις και τον απολυτο δυτικο χιονια φετος να γινει και αυτο ονειρο σου πραγματικοτητα 

ακριβώς. τύχη έχω να περάσω γενέθλια με την υγεία μου καλά κάτι. χρόνια τώρα. Σήμερα έχουμε πιασίματα χαχαχα Κατά τα άλλα ο δυτικός χιονιάς δεν θα βγει μόνος του. σε θέλω μια φορά μαζί μου

κοίτα τι έβγαλε και τώρα το cfs

http://images.meteociel.fr/im/2151/anim_nyn2.gif

 

kai to 9 mois το 00αρι βγάζει και άλλα

http://images.meteociel.fr/im/2318/anim_apn2.gif

 

 

ζητάω πολλά? αυτά δίνουν λιγότερα από το περσινό χαμένο

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ακριβώς. τύχη έχω να περάσω γενέθλια με την υγεία μου καλά κάτι. χρόνια τώρα. Σήμερα έχουμε πιασίματα χαχαχα Κατά τα άλλα ο δυτικός χιονιάς δεν θα βγει μόνος του. σε θέλω μια φορά μαζί μου

κοίτα τι έβγαλε και τώρα το cfs

http://images.meteociel.fr/im/2151/anim_nyn2.gif

ρε τι επαθα..αντε ωραια.τωρα δυσκολα να σου ρθει ρε συ.αν ειναι να ρθει με σοβαρες πιθανοτητες θα με μαζι σου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ρε τι επαθα..αντε ωραια.τωρα δυσκολα να σου ρθει ρε συ.αν ειναι να ρθει με σοβαρες πιθανοτητες θα με μαζι σου

εμ μην δίνεις υποσχέσεις που δεν μπορείς να κρατήσεις, εγώ για αυτό πάντα είμαι αηδιαστικά ρεαλιστής.😀 και παρόλα αυτά πιστεύω ότι μπορεί να γίνει αυτό που ζητάω. Τι θα ήταν αδιανόητο να ζητάω? Κάτι σαν την Υπατία αλλά να έρχεται από τα βδ και έτσι θα είχαμε και εγκλωβισμό και δεν θα ανέβαινε ούτε η τ [καθώς βοηθάει η κατεύθυνση του αυλωνα σε αυτό]. Δηλαδή 150 χιλιοστά σε χιόνι παγωμένα. Τότε ναι δεν θα έβγαζε νόημα.

 

Σε κάθε περίπτωση όπως βλέπεις τα τρεξίματα βγάζουν ζωνική, απλά μέχρι ν α κάνουν την κατάβαση. Δεν είναι τυχαίο που ψάχνομαι εδώ. Σχεδόν σε κάθε ραν καταλήγει σε κάποιον δυτικό χιονιά και για αυτό ξέρω ότι έχω πιθανότητες. Για μετά τις 8

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...