Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο θετικό που προκυπτει πραγματι απο την κακοκαιρια 3-4/12 και την ερχομενη 9-11/12 ειναι οτι οταν πλησιαζουμε βελτιώνονται. 

Ας το εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας καθε φορα που ασχολουμαστε πέρα των 144 ωρων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για 9-11 πάντως δεν φαίνεται κάτι σοβαρό, ίσα ίσα κάτω από το μηδέν στα 850, άντε να το φτιάξει λίγο και να πάει -2. -6 τουλάχιστον με καλά 500άρια για να χιονίσει πεδινά δεν θα γίνει, οπότε pass..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ποιο δυνατή κακοκαιρία για τη χώρα μας αλλά χωρίς ικανό κρύο δίνουν όλα σχεδόν τα πρωινά τρεξίματα από τα μοντέλα  για τις 10-11 του μήνα μια ποιο νότια πορεία στο χαμηλό εκ δυσμάς....έχουμε βελτιώσεις δηλαδή σε σχέση με τα μέχρι χτες τρεξίματα....

από την άλλη δεν είναι καλά τα νέα από το διάγραμμα της έντασης των δυτικών-ζωνικών ανέμων στη στρατόσφαιρα που ενώ μέχρι προχτές έδειχναν πτώση μετά τα μέσα του  μήνα πλέον όλα τα σενάρια εκτός από μια μέτρια πτώση εκεί στα μέσα του μήνα δείχνουν εκ νέου ένταση και μάλιστα με διάρκεια που αν επαληθευτούν δεν βλέπω να ηρεμεί καθόλου η ζωνική κυκλοφορία και το Ισλανδικό χαμηλό όχι μόνο για τον Δεκέμβρη...ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε να ξαναλλάξουν τα δεδομένα και να ηρεμήσουν εκεί πάνω τα πράγματα....

u10serie.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Μια ποιο δυνατή κακοκαιρία για τη χώρα μας αλλά χωρίς ικανό κρύο δίνουν όλα σχεδόν τα πρωινά τρεξίματα από τα μοντέλα  για τις 10-11 του μήνα μια ποιο νότια πορεία στο χαμηλό εκ δυσμάς....έχουμε βελτιώσεις δηλαδή σε σχέση με τα μέχρι χτες τρεξίματα....

από την άλλη δεν είναι καλά τα νέα από το διάγραμμα της έντασης των δυτικών-ζωνικών ανέμων στη στρατόσφαιρα που ενώ μέχρι προχτές έδειχναν πτώση μετά τα μέσα του  μήνα πλέον όλα τα σενάρια εκτός από μια μέτρια πτώση εκεί στα μέσα του μήνα δείχνουν εκ νέου ένταση και μάλιστα με διάρκεια που αν επαληθευτούν δεν βλέπω να ηρεμεί καθόλου η ζωνική κυκλοφορία και το Ισλανδικό χαμηλό όχι μόνο για τον Δεκέμβρη...ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε να ξαναλλάξουν τα δεδομένα και να ηρεμήσουν εκεί πάνω τα πράγματα....

u10serie.png

 Άρα συνεχίζει να ευνοείται η δυτική Ευρώπη;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

 Άρα συνεχίζει να ευνοείται η δυτική Ευρώπη;

Θεωρητικά δύσκολα θα κοπάσει η ζωνικη κυκλοφορία δηλαδή ούτε η δυτική Ευρώπη ποιο ήπιος καιρός κατά βάση σε όλη την Ευρώπη με κάποια διαστήματα μικρά με ευκαιρίες εισβολών κάπου στην Ευρώπη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κατάλαβα. Εγώ θέλω να έχει τουλάχιστον κρύο (<10 βαθμούς) γύρω στα Χριστούγεννα στην κεντροδυτική Ευρώπη..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Κατάλαβα. Εγώ θέλω να έχει τουλάχιστον κρύο (<10 βαθμούς) γύρω στα Χριστούγεννα στην κεντροδυτική Ευρώπη..

Πάντα έχει κρύο στην κέντρο δυτική Ευρώπη τον χειμώνα! 
 

+8c πάνω από Πράγα στα 850hpa αύριο κ η μέγιστη δεν ξεπερνά τους +3c και η ελάχιστη στους -3c!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μη το λες. Πριν δύο χρόνια ήμουν στην Πράγα τα Χριστούγεννα. Το πρώτο βράδυ χιόνιζε και λέω μια χαρά είμαστε. Όλες τις υπόλοιπες μέρες ήλιος και Τ λίγο πάνω από 10 βαθμούς, μέχρι και 15 έφτασε 😛

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μη το λες. Πριν δύο χρόνια ήμουν στην Πράγα τα Χριστούγεννα. Το πρώτο βράδυ χιόνιζε και λέω μια χαρά είμαστε. Όλες τις υπόλοιπες μέρες ήλιος και Τ λίγο πάνω από 10 βαθμούς, μέχρι και 15 έφτασε 😛

το ίδιο έπαθα κι εγώ στην Πράγα Χριστούγεννα του 2008 ..........χιόνιζε Αρκαδία κι εγώ λιαζόμουν στις πλατείες.......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Μη το λες. Πριν δύο χρόνια ήμουν στην Πράγα τα Χριστούγεννα. Το πρώτο βράδυ χιόνιζε και λέω μια χαρά είμαστε. Όλες τις υπόλοιπες μέρες ήλιος και Τ λίγο πάνω από 10 βαθμούς, μέχρι και 15 έφτασε 😛

15c στην Πράγα;;;; Είσαι σίγουρος;;;🤕

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, sotos*snow said:

Μια ποιο δυνατή κακοκαιρία για τη χώρα μας αλλά χωρίς ικανό κρύο δίνουν όλα σχεδόν τα πρωινά τρεξίματα από τα μοντέλα  για τις 10-11 του μήνα μια ποιο νότια πορεία στο χαμηλό εκ δυσμάς....έχουμε βελτιώσεις δηλαδή σε σχέση με τα μέχρι χτες τρεξίματα....

από την άλλη δεν είναι καλά τα νέα από το διάγραμμα της έντασης των δυτικών-ζωνικών ανέμων στη στρατόσφαιρα που ενώ μέχρι προχτές έδειχναν πτώση μετά τα μέσα του  μήνα πλέον όλα τα σενάρια εκτός από μια μέτρια πτώση εκεί στα μέσα του μήνα δείχνουν εκ νέου ένταση και μάλιστα με διάρκεια που αν επαληθευτούν δεν βλέπω να ηρεμεί καθόλου η ζωνική κυκλοφορία και το Ισλανδικό χαμηλό όχι μόνο για τον Δεκέμβρη...ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε να ξαναλλάξουν τα δεδομένα και να ηρεμήσουν εκεί πάνω τα πράγματα....

u10serie.png

Αυτό όμως δεν αποκλείει ένα μπλοκ στα βορειοανατολικά η έναν ισχυρό αζορικο σωστά?το διάγραμμα μας δείχνει μόνο την ταχύτητα του stream και όχι τα κύματα rossby που μπορεί να αλλάξουν την φορά των ανέμων η κάνω λαθος ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημέρα.. χάλασαν πολύ τα τρεξίματα για εμάς εδώ και πάλι. δεν κατεβαίνει τίποτα σωστά, όλο χαζοαποκοπές από τα μοντέλα, και όλα αυτά επειδή το ούκμο πήρεε στον λαιμό του, όλα τα υπόλοιπα μοντέλα... έλεος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

15c στην Πράγα;;;; Είσαι σίγουρος;;;🤕

και εγώ όταν πήγα ουάσιγντον τον Σεπτέμβρη έβλεπα weather channel που έλεγε για τις θερμοκρασίες ρεκόρ για την εποχή και άπειρο ήλιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

MT8_Athen_ens.png

 

Τι εγινε ρε παιδια?

Δεν θα ερθουν τελικα οι ζεστες που λεγατε?

 

Περα απο την πλακα

Τρελη μεταβλικοτητα στα ανσαμπλς,ακομα και σε  ποιο κοντινες ημερομηνιες πια.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

και εγώ όταν πήγα ουάσιγντον τον Σεπτέμβρη έβλεπα weather channel που έλεγε για τις θερμοκρασίες ρεκόρ για την εποχή και άπειρο ήλιο...

Που; Ουάσινγκτον; Τι θερμοκρασίες είχε; Έπειτα λογικό είναι τόσο η δυτική Ευρώπη όσο και οι δυτικές ΗΠΑ να είναι θερμότερη/θερμότερες από τα ανατολικά τμήματα τόσο της Ευρώπης όσο και της Αμερικής.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, OLYMPUS MONS είπε:

Αυτό όμως δεν αποκλείει ένα μπλοκ στα βορειοανατολικά η έναν ισχυρό αζορικο σωστά?το διάγραμμα μας δείχνει μόνο την ταχύτητα του stream και όχι τα κύματα rossby που μπορεί να αλλάξουν την φορά των ανέμων η κάνω λαθος ?

Ναι το συγκεκριμένο διάγραμμα δείχνει την ταχύτητα των δυτικών ανέμων στη στρατόσφαιρα....δεν γνωρίζω αν επηρεάζουν τα κύματα rossby....πάντως χοντρικά αν είναι δυνατοί οι άνεμοι εκεί συνήθως υπάρχει ποιο ζωνική κυκλοφορία στην ευρώπη....γενικά δύσκολα διακόπτεται η ροή χαμηλών στην Ισλανδία....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει να κάνει ξεκάθαρα με την κυκλοφορία. White Xmas έχει να κάνει εδώ από το 1986. Όσο για το 2008 συννεφιά και κρύο όπως σήμερα θυμάμαι είχε ανήμερα τα Χριστούγεννα. Επίσης οι παλιοί λένε πως ό,τι καιρό κάνει της Αγίας Βαρβάρας κάνει και τα Χριστούγεννα. Άμα σήμερα έχουμε 6οC και χιονόνερο μπορεί δηλαδή να έχουμε παρόμοιες καιρικές συνθήκες, παρόμοιους ανέμους και παρόμοιες θερμοκρασίες και τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Που; Ουάσινγκτον; Τι θερμοκρασίες είχε; Έπειτα λογικό είναι τόσο η δυτική Ευρώπη όσο και οι δυτικές ΗΠΑ να είναι θερμότερη/θερμότερες από τα ανατολικά τμήματα τόσο της Ευρώπης όσο και της Αμερικής.

 είχε νομίζω 33αρια αλλά με υγρασία εκείνη την ώρα πάνω από 60%

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και φυσικά τελευταια μέρα κλειδώσαμε τις μεταβλητές ακριβώς όπως δεν έπεπε.. ακόμα χειρότερο το 6αρι του τζίφου, οποιαδήποτε αλλαγή τώρα πάει και πάλι στις 300 ώρες....

κάτι πάει να καταφ'ερει, αλλά λογικά η προσπάθεια θα κοπεί από αυτή την μαούνα

gfsna-0-180.png?6

 

 

πάντως μπράβο στο ούκμο, τα πάει εξαιρετικά από την Βικτώρια και μετά

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...