Jump to content
ΜΠΑΜΠΗΣ MJT

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Εδώ χιονίζει και πιο νωρίς από τέλη Δεκέμβρη πάντως. Δεν μιλάω για ιστορικά μισόμετρα, απλά για χιόνι..

Ο βολος εχει δει νιφαδες τα τελευταία  χρονια 5/5 δεκεμβρηδες και χιονισε και  30 νοεμβρη του 16

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο μέσος όρος του τζίφου μου αρέσει, φέρνει το επόμενο χαμηλό πιο γρήγορα, οπότε το φέρνει ενισχυμένο με αποτέλεσμα να κατεβάζει τον αυλώνα σε αντίθεση με το κύριο. Μοιάζει πολύ με αικον! Και επειδή τραβάει το χαμηλό το οποίο στο gfs μένει Αμερική, έχεις ως αποτέλεσμα και ο επόμενος αυλώνας να είναι πιο εξασθενημένος, άρα βοηθάει ακόμα περισσότερο στο να κατεβεί ο προηγούμενος

κύριο

gfs-0-180.png?12

 

 

μέσος όρος

gens-21-1-180.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Εκει κατω δυσκολα να κανει κατι καλο , και αν κανει δεν θα κανει τον Δεκεμβρη...Οποτε καλες ειναι και οι βροχες για Δεκεμβρη.... 

Καλα,δε μενει στην Αιγυπτο ο φιλος..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Είπαμε...πλέον σπανίζουν ιδιαίτερα οι περιπτώσεις με βαρύ Δεκέμβρη...όχι απλά δεν κάνει πλέον ...αλλά υπάρχει σαφής τάση θέρμανσης αυτού του μήνα.......και τα όποια πιθανά χιόνια μετατίθενται κατά κύριο λόγο στον Ιανουάριο μόνο αφού και ο Φλεβάρης διαταράχθηκε πλήρως....περιμένουμε ένα μήνα.. μη πω ένα 15ήμερο μπας και κάνει κάτι αξιόλογο για τα πεδινά...όταν επι δεκαετίες έβγαζε δυνατούς Δεκέμβρηδες τουλάχιστον 3-4 σε μια δεκαετία...και Φλεβάρηδες άλλους τόσους.......

Και εγώ θα διαφωνήσω για Δεκέμβρη Σωτήρη, δεν υπάρχει τάση θέρμανσης του μήνα, για τον Φεβρουάριο θα συμφωνήσω ναι. Μιλάω πάντα με στοιχεία που έχω για Λάρισα από το 1955 έως σήμερα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο φλεβαρης ειναι μακραν ο πιο ξενερωτος μηνας για εμας στην πεδιαδα καθως το χιονι εξαφανιζεται σε χρονο dt ενω δεκεμβρη και ιανουαριο το βλεπεις στρωμενο για μερες αλλη αισθηση αλλες συνθηκες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Και εγώ θα διαφωνήσω για Δεκέμβρη Σωτήρη, δεν υπάρχει τάση θέρμανσης του μήνα, για τον Φεβρουάριο θα συμφωνήσω ναι. Μιλάω πάντα με στοιχεία που έχω για Λάρισα από το 1955 έως σήμερα..

καλσ ο φεβρουαριος εχει σχεδον σταματήσει  να ναι χειμερινος μηνας ...2013,2014,2016,2018 δεν εκανε απολυτως τίποτα, στον βολο ζοριζεται να φτασει 0 τον φεβρουαριο...ελπιζω φετος να ρεφαρει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

μερικά σενάρια πραγματικά έχουν απίστευτους τρομακτικούς αυλώνες μόνο σαν εικόνα προκαλούν δέοςgens-5-1-216.png

gens-9-1-204.pnggens-12-1-228.pnggens-18-1-192.pnggens-19-1-192.png

 

 

και να μην χιόνιζε στα Γιάννενα, με τέτιους αυλώνες τα ψυχρά μέτωπα που θα ερχόντουσαν θα ήταν.... ασύλληπτα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παίδες  καλό είναι  να υπάρχει πλουραλισμός απόψεων..εξαλλου αυτό ωφελεί τον διάλογο..Τα νεύρα είναι τεντωμένα, όσο διατηρείται αυτή η κατάσταση και κάπου ξεφεύγουμε....Θερμή παράκληση, μην χαρακτηρίζετε συνομιλητές προσωπικά ή τα γραφόμενα αυτών..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σεναριο 3 !!! Δινει 120 mm για 15 Δεκεμβριου στην θεσσαλονικη 

GFSP03EU12_234_1.png

ens_image (1).png 

 Βλεπω και απο αλλες περιοχες εδω τριγυρω και δινει μεχρι και 160 mm !!!

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε όλους αρέσει το χιόνι αλλά με τέτοιο Ατλαντικό στο τέλος οχι κρύο, αλλά ούτε βροχές δε θα έχουμε στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας....Τέλος να πω κι εγω, ότι ο Δεκέμβρης θεωρητικά είναι ο μήνας που βλέπει χιόνι η κεντροβόρεια χώρα. σε χαμηλά υψόμετρα η πεδινά.Όμως κι η Αττική έχει και μάλιστα αποδεδειγμένα και με χάρτες, ευκαρίες κυρίως προς τέλη Δεκέμβρη με χιόνια μέχρι και χαμηλά αρκετά.Μπορεί να μη συμβαίνει κάθε Δεκέμβρη, αλλά συμβαίνει.Επειδή πολλοί την θεωρούν του Φλεβάρη, τα τελευταία χρόνια ή τέλη Δεκέμβρη θα χιονίσει ή Ιανουάριο (όπως έγινε στις 29/12/2016-09/01/2017-08/01/2019 ενω και 31/12/2017 είχε σοβαρή ψυχρή εισβολή προσήνεμη χωρίς όμως φαινόμενα)!

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, giannis.mar είπε:

Δεν χρειάζεται να κοιτάς τόσο τι χρώματα δείχνει πάνω από την Ελλάδα... Πιο πολλή σημασία και βαρύτητα έχει το τι γίνεται κοντά και εντός του αρκτικου κύκλου. Η ''στρατοσφαιρικη'' ιστορία μας έχει διδαξει ότι όταν επικρατούν τα ''κιτρινα" χρώματα εντός του αρκτικου κύκλου, μετά από μέρες αυτό έχει επίπτωση και στα κατώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας (τροποσφαιρα) και η υπάρχουσα κυκλοφορία ανατρέπεται σε μεγάλο βαθμό. 

Στην προκειμένη περίπτωση όμως βλέπουμε τα "μωβ" χρώματα να μετατοπιζονται πολύ ανατολικότερα και νοτιότερα απο ότι είναι τώρα, συν το γεγονός της θέρμανσης πάνω από Αλάσκα-Σιβηρία... 

Πιθανολογώ ότι αν επαληθευτεί ένα τέτοιο σενάριο, μετά τις 20 του μηνος θα κάνουμε σενάρια από εντελώς διαφορετική βαση σε σχέση με τώρα... 😉

Το μονο θετικο στην ολη υποθεση ειναι αυτη η εικονα που εβαλες. Γιατι οσο παει το ματι δεν φαινεται κατι αξιολογο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλή βροχοκαιρία από τον παίο αν και το πρωί τα περισσότερα φαινόμενα ήταν στην θάλασσα

 

πολύ καλό!ECM1-120.GIF?05-0

 

 

ισχυρότερο&ψυχρότερο χαμηλό

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ραν με ραν διαμορφωνεται και η ταση για την επομενη κακοκαιρια..10-11...διαταξιακα νομιζω οτι το ραν του ευρωπαικου που τρεχει τωρα μπορει και να ειναι το μεγιστο..για να δουμε τις 144

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

γιουκμο και παιος συμβαδιζουν .Μιλαμε για χαμηλο προχωρημενου νοεμβριου με πολλες βροχες και χιονια σε ορεινα και ισως στη φλωρινα αν τελικα το ψυχος ειναι αυτο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό και το Ευρωπαϊκό, λίγο νοτιότερα και λίγο περισσότερο κρύο και είμαστε οκ...

 

Για μετά νομίζω η δημιουργία ενός "μπάστακα" ίσως είναι η μόνη σωτηρία μας από την ζωνική...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν το λες και κακο σαν εξελιξη με την εννοια οτι τα παντα πανω απο τα 1000 -1200 μετρα θα ειναι κατασπρα και οτι δεν ασπρισε θα ασπρισει.Για 10 δεκεμβριου ειναι μια νορμαλ εξελιξη ασχετα εαν οπως εχω κι εγω δηλωσει το ζητουμενο ειναι και θα ειναι το χιονι σε πεδινα μεχρι τελος μαρτη.Απο την ατελειωτη λιακαδα και την ζεστη καλυτερα ο βοριας το σχετικο κρυο η βροχη στα χαμηλα και το χιονι στα ορεινα και στα βουνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, g_ar είπε:

Καλό και το Ευρωπαϊκό, λίγο νοτιότερα και λίγο περισσότερο κρύο και είμαστε οκ...

 

Για μετά νομίζω η δημιουργία ενός "μπάστακα" ίσως είναι η μόνη σωτηρία μας από την ζωνική...

😭😭😭😭😭😭....δαγκωσε την γλωσσα σου χριστιανε μου😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, kostasmarousi13 είπε:

Έχω κλείσει για Καλάβρυτα το επομενο σκ, παίζει να δω τίποτα απ' την κακοκαιρία της 11ης;;;; ευχαριστώ

Ακόμα δεν είναι τίποτα σίγουρο ούτε για την κακοκαιρία στις 10-11....προς το παρόν φαίνονται βροχές μέχρι εκείνα τα υψόμετρα από όσο μπορώ να καταλάβω ίσως στα τελειώματα αφήσει κάτι λίγα αναλογα τις θερμοκρασίες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αρχίζουμε να μιλάμε γιαννιώτικα επιτέλους. το ούκμο θα ήταν πολύ καλύτερο βέβαια

ECM1-192.GIF?05-0

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαίος φέρνει καλό βροχοχαμηλό για τις 10 και 11 του μήνα και στο καπάκι και άλλη κακοκαιρία από τα δυτικά στις 12-13-14 .....με αυτην τη κυκλοφορία μάλλον πάμε για αρκετά νερά... απλά .ένα κλικ χαμηλότερες θερμοκρασίες να γεμίσουν τα βουνά χιόνι.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

αρχίζουμε να μιλάμε γιαννιώτικα επιτέλους. το ούκμο θα ήταν πολύ καλύτερο βέβαια

ECM1-192.GIF?05-0

ειναι ιδανικο και για σενα αλλα και για οτιδηποτε ειναι δυτικα της πινδου.λιγο πιο βαρβατος να ηταν ο αυλωνας τοτε θα ειχες εναν ωραιο εικονικο,οχι τον τελειο αλλα ωραιο.σου υποσχεθηκα μεχρι τις 20 εναν χιονια και μετα ασχολεισε και με τους υπολοιπους.😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...