Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Κλαίω με το πιατάκι γλάστρα... 🤣🤣🤣

χαχαχα... πιατάρα.... μέχρι το τέλος θα γίνει davis ....που θα παει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, freeze είπε:

χαχαχα... πιατάρα.... μέχρι το τέλος θα γίνει davis ....που θα παει

Χαχαχαχαχχα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Χαχαχαχαχχα

 

Λοιπόν για να δούμε τι κάναμε σήμερα .... 

εγώ μέγιστη 12,9

Νοεσις 12,8 

ενας davis Που ανακάλυψα στην θέρμη 12,4 

και ένας bresser που μπήκε τώρα 2χλμ από το σπίι μου 14,2 ...!!! (που σίγουρα δεν έχει την πατέντα)χαχα

αρα και η σκιαση λόγω του μικρού κλωβού παίζει ρόλο .... τώρα το αισθητικό κομμάτι θα το φτιάξουμε χεχεχε..!!

Βέβαια το σημαντικότερο είναι ο αέρας διότι δεν χρειάζεται τίποτα προσθετικό όταν είναι σταθερά μεγαλύτερος των 10χλμ /ώρα αλλά ίσως τα ανεμιστήρια να μην πιάνουν αυτή την ένταση .... Παρατηρώντας και κάνοντας ... θα κατασταλάξουμε κάπου

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τις επόμενες ημέρες λογικά ξεκινάω... για τον ξύλινο μετεωρολογικό μου κλωβό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 23/1/2020 at 1:14 ΜΜ, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Εμπεριέχει ρίσκο νομίζω ως κάτι καινούριο τεχνολογικά αλλά τα 250 ευρώ δεν ειναι νομίζω κάτι το φοβερό..... Οπότε εγώ θα το ρισκαρα

Ψήνομαι σοβαρά είναι η αλήθεια. Ελπίζω να ισχύει η προσφορά για λίγο ακόμα ώστε μόλις το επιτρέψουν τα οικονομικά μου να τον χτυπήσω....

Τώρα για τη θερμοκρασία που αναφέρει ο φίλος weatherlover, θα το διακινδυνεύσω και βλέπουμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, fuero είπε:

Ψήνομαι σοβαρά είναι η αλήθεια. Ελπίζω να ισχύει η προσφορά για λίγο ακόμα ώστε μόλις το επιτρέψουν τα οικονομικά μου να τον χτυπήσω....

Τώρα για τη θερμοκρασία που αναφέρει ο φίλος weatherlover, θα το διακινδυνεύσω και βλέπουμε...

Με τη θερμοκρασία σίγουρα θα έχεις θεματα και θα μπεις στη φάση τη δικιά μας να ψάχνεις πατεντες😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Με τη θερμοκρασία σίγουρα θα έχεις θεματα και θα μπεις στη φάση τη δικιά μας να ψάχνεις πατεντες😂

Σε λίγο η κονσόλα θα πιάνει και ΟΤΕ tv 🤣

IMG_20200127_134007.thumb.jpg.77b37c98f27b23ebf166df18996bb361.jpgIMG_20200127_134001.thumb.jpg.ad368d971b607d05d91f24fc2a89be33.jpg

Νομιζω αισθητικά είναι καλύτερο από τον δίσκο σερβιρίσματος στο προηγούμενο ποστ😋 .... Θα το κρατήσω λίγο να δω τι ψάρια θα πιάσουμε.... αν και γινεται δουλειά από ότι έδειξε 3 μέρες τώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάτι ακόμα γιατί αυτό το κομμάτι δεν το ξέρω .... Όταν λέμε κάνουμε συντήρηση σταθμού ... Τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε ??.... Να ανοιξουμε το βροχόμετρο και να το καθαρίσουμε ?? Να λαδωσουμε το ανεμόμετρο ?? Ας μας πει κάποιος που το κατέχει να το έχουμε στα υποψη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, freeze είπε:

Και κάτι ακόμα γιατί αυτό το κομμάτι δεν το ξέρω .... Όταν λέμε κάνουμε συντήρηση σταθμού ... Τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε ??.... Να ανοιξουμε το βροχόμετρο και να το καθαρίσουμε ?? Να λαδωσουμε το ανεμόμετρο ?? Ας μας πει κάποιος που το κατέχει να το έχουμε στα υποψη

Σωστός.... Και κάθε πότε πρέπει να γίνεται συντήρηση..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα με άπνοια και βροχή και εγώ και ο γειτονικος σταθμός στα 100μ και ο σταθμός του ΕΜΠ περίπου 400μ σε ευθεία γραμμή γράψαμε 9.2 mm

Φοβερό!!!!! 

Με τη σειρα.... Εγώ ο γείτονας και ο ΕΜΠ

 

Screenshot_20200127-163628.jpg

Screenshot_20200127-163602.jpg

Screenshot_20200127-163707.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, freeze είπε:

Σε λίγο η κονσόλα θα πιάνει και ΟΤΕ tv 🤣

IMG_20200127_134007.thumb.jpg.77b37c98f27b23ebf166df18996bb361.jpgIMG_20200127_134001.thumb.jpg.ad368d971b607d05d91f24fc2a89be33.jpg

Νομιζω αισθητικά είναι καλύτερο από τον δίσκο σερβιρίσματος στο προηγούμενο ποστ😋 .... Θα το κρατήσω λίγο να δω τι ψάρια θα πιάσουμε.... αν και γινεται δουλειά από ότι έδειξε 3 μέρες τώρα 

Πολυ εξυπνο σαν ιδεα αλλα προσεξε μηπως εχεις μεγαλυτερες ενδειξεις βροχης -ιδιαιτερα σε περιπτωση εντονης βροχης-  απο επιπλεον νερο που πιθανον να αναπηδαει πανω στο πιατο και μπαινει στο βροχομετρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Snowthunder είπε:

Πολυ εξυπνο σαν ιδεα αλλα προσεξε μηπως εχεις μεγαλυτερες ενδειξεις βροχης -ιδιαιτερα σε περιπτωση εντονης βροχης-  απο επιπλεον νερο που πιθανον να αναπηδαει πανω στο πιατο και μπαινει στο βροχομετρο.

Πολύ σωστή η παρατήρηση ... Θα το κοιτάξω .... Ούτως η άλλως είναι υπό δοκιμή δεν έχει μπει μόνιμα ... Είναι πορταμπλ ακόμα χαχα .... Έχω σκεφτεί ήδη μια λύση με κάποιο κομμάτι ύφασμα καραβόπανο ίσως ίσα ίσα να αποροφα την ορμή της σταγονας ....!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, freeze είπε:

Πολύ σωστή η παρατήρηση ... Θα το κοιτάξω .... Ούτως η άλλως είναι υπό δοκιμή δεν έχει μπει μόνιμα ... Είναι πορταμπλ ακόμα χαχα .... Έχω σκεφτεί ήδη μια λύση με κάποιο κομμάτι ύφασμα καραβόπανο ίσως ίσα ίσα να αποροφα την ορμή της σταγονας ....!!

'Η αλλη ιδεα θα ηταν αν μπορουσες να "ψηλωσεις" το στομιο του βροχομετρου εφαρμοζοντας καποιο κουβαδακι ιδιας διαμετρου ωστε να αποφυγεις την εισροη επιπλεον σταγονων λογω αναπηδησης. Με λιγα λογια δεν θα μπορει με αυτον τον τροπο να φτασει μεσα στο βροχομετρο παραπανω νερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Snowthunder είπε:

'Η αλλη ιδεα θα ηταν αν μπορουσες να "ψηλωσεις" το στομιο του βροχομετρου εφαρμοζοντας καποιο κουβαδακι ιδιας διαμετρου ωστε να αποφυγεις την εισροη επιπλεον σταγονων λογω αναπηδησης. Με λιγα λογια δεν θα μπορει με αυτον τον τροπο να φτασει μεσα στο βροχομετρο παραπανω νερο.

μπράβο ρε μαν... Ακόμη καλύτερο ... πάντως φαίνεται να κάνει δουλειά το πιάτο γιατί σ΄ημερα ήταν μια καλή μέρα για τεστ λόγω ζεστης με σχετική άπνοια ακριβώς δλδ εκει που πονάνε αυτοί οι σταθμοί και πήγε πολύ καλά ενδεικτικά θα βάλω καποιους σταθμούς της θέρμης max Temp.

δικός μου 16,5

Noesis 16,2 (davis)

ενας άλλος κοντα στο αεροδρόμιο 16,9 (davis)

και ενας Bresser χωρίς πατέντα (φαντάζομαι ) 18,8!!!!

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 λεπτά πριν, freeze είπε:

μπράβο ρε μαν... Ακόμη καλύτερο ... πάντως φαίνεται να κάνει δουλειά το πιάτο γιατί σ΄ημερα ήταν μια καλή μέρα για τεστ λόγω ζεστης με σχετική άπνοια ακριβώς δλδ εκει που πονάνε αυτοί οι σταθμοί και πήγε πολύ καλά ενδεικτικά θα βάλω καποιους σταθμούς της θέρμης max Temp.

δικός μου 16,5

Noesis 16,2 (davis)

ενας άλλος κοντα στο αεροδρόμιο 16,9 (davis)

και ενας Bresser χωρίς πατέντα (φαντάζομαι ) 18,8!!!!

Ναι η συγκεκριμενη πατεντα ειναι εγγυηση. Την ειχα κανει κ εγω πριν χρονια με ασυρματο αισθητηρα θερμοκρασιας ετσι για πειραμα, και πηγαινε σχεδον μαζι με Davis που ειχα στην ιδια ταρατσα. Και κατακαλοκαιρο μαλιστα. Στη χειροτερη απνοια κ ζεστη να εγραφε κανα βαθμο παραπανω. Εγω βεβαια ειχα χρησιμοποιησει δισκο σερβιρισματος χαχαχα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 ώρες πριν, Snowthunder είπε:

Πολυ εξυπνο σαν ιδεα αλλα προσεξε μηπως εχεις μεγαλυτερες ενδειξεις βροχης -ιδιαιτερα σε περιπτωση εντονης βροχης-  απο επιπλεον νερο που πιθανον να αναπηδαει πανω στο πιατο και μπαινει στο βροχομετρο.

 

6 ώρες πριν, freeze είπε:

Πολύ σωστή η παρατήρηση ... Θα το κοιτάξω .... Ούτως η άλλως είναι υπό δοκιμή δεν έχει μπει μόνιμα ... Είναι πορταμπλ ακόμα χαχα .... Έχω σκεφτεί ήδη μια λύση με κάποιο κομμάτι ύφασμα καραβόπανο ίσως ίσα ίσα να αποροφα την ορμή της σταγονας ....!!

Snowthunder , για να συμβει αυτο πρεπει και να βρεξει κιολας...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 ώρες πριν, Snowthunder είπε:

Ναι η συγκεκριμενη πατεντα ειναι εγγυηση. Την ειχα κανει κ εγω πριν χρονια με ασυρματο αισθητηρα θερμοκρασιας ετσι για πειραμα, και πηγαινε σχεδον μαζι με Davis που ειχα στην ιδια ταρατσα. Και κατακαλοκαιρο μαλιστα. Στη χειροτερη απνοια κ ζεστη να εγραφε κανα βαθμο παραπανω. Εγω βεβαια ειχα χρησιμοποιησει δισκο σερβιρισματος χαχαχα...

Τέτοια πατέντα πλάκα έχει χαχα.. δε την έχω δοκιμάσει αλλά αφού είναι εγγύηση, θα τη δοκιμάσω αν είναι στον σταθμό που ήδη έχω.... αυτός που έχω δε συνδέεται internet κι ούτε μπορώ να επεξεργαστώ τα δεδομένα και να αποθηκεύω αρχεία στον υπολογιστή.. οπότε προτεραιότητά μου είναι εν τέλη να συνδέεται internet ο επόμενος σταθμός μου, κι αν δε μπορώ να βρω με χωριστά τους αισθητήρες, θα την έχω υπόψη τη πατέντα..

το ότι πήγαινε εξαιρετικά καλά ''κατακαλόκαιρό'' η πατέντα συγκριτικά με davis (να φανταστώ φυσικά με ανεμιστήρα), είναι το πιο σημαντικό.... χαχα εγγύηση επιτυχίας..

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Τέτοια πατέντα πλάκα έχει χαχα.. δε την έχω δοκιμάσει αλλά αφού είναι εγγύηση, θα τη δοκιμάσω αν είναι στον σταθμό που ήδη έχω.... αυτός που έχω δε συνδέεται internet κι ούτε μπορώ να επεξεργαστώ τα δεδομένα και να αποθηκεύω αρχεία στον υπολογιστή.. οπότε προτεραιότητά μου είναι εν τέλη να συνδέεται internet ο επόμενος σταθμός μου, κι αν δε μπορώ να βρω με χωριστά τους αισθητήρες, θα την έχω υπόψη τη πατέντα..

το ότι πήγαινε εξαιρετικά καλά ''κατακαλόκαιρό'' η πατέντα συγκριτικά με davis (να φανταστώ φυσικά με ανεμιστήρα), είναι το πιο σημαντικό.... χαχα εγγύηση επιτυχίας..

Ναι εννοειται με ανεμιστηρα. Θυμαμαι οτι ειχα ονομασει το πειραμα "Davis vs δισκοπιατοκλωβος" χαχα. Ειχα κανει το πειραμα Ιουνιο του '13 η' του '14 δεν θυμαμαι καλα. Αν βρω το μπλοκακι με τις καταγραφες θα το βγαλω φωτο και θα το ποσταρω να δεις ελαχιστες μεγιστες και των δυο κλωβων σε αντιπαραβολη. Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι σπανια η μεγιστη πηγαινε πανω απο +0.5. Σημειωτεον βεβαια οτι το πειραμα εγινε σε περιοχη με αρκετα μεγαλη μεση ταχυτητα ανεμου (Λουτσα) οποτε αυτο συνετεινε στο να ειναι πιο κοντα οι ενδειξεις. Για καποιον παντως που θελει να εχει αξιοπρεπεις μετρησεις ειναι αρκετα αξιοπιστη, φθηνη και ευκολη λυση. Βασικα η ιδεα ειναι το κλωβακι να επηρεαζεται οσο το δυνατον λιγοτερο απο την αμεση ηλιακη ακτινοβολια κατι που γινεται λογω της υπαρξης του δισκου απο πανω του ο οποιος παρεχει σκιαση. Βεβαια αν εχεις τρελα με την ακριβεια θελεις πιο συνθετες πατεντες, ανεμιστηρακια κλπ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πωπω παιδια ναστε καλα, εχω λιωσει στο γελιο με τις πατεντες, νομιζα οτι εκατσε κανενα ΑΤΙΑ επανω στον σταθμο. Αθανατο πατεντιαρικο ελληνικο μυαλο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν μετά από αρκετούς πειραματισμούς και πατεντάρες 😋 μπορώ να πω πως εχω βγάλει αρκετά συμπεράσματα και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής..... 

για τους σταθμούς σαν το δικό μου και του Χελμού και γενικά ιδιου τυπου all in οne με μικρο κλωβο ο  αερισμος του κλωβού παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο μιας και σημερα που φυσαει χωρίς καμια πατέντα πάνω, γράφει ακριβώς τα ιδια με davis fan aspirated και αυτό επιτυχάνεται όταν ο αέρας είναι μεγαλύτερος των 10χλμ κατα μέσο όρο οπότε και οι μετρήσεις είναι εγγύηση

σε μέρες με άπνοια η σκίαση βοηθάει αρκετά εως πολύ αλλά και εκει οταν σταματάει τελείως ο αερας  σε σημείο που να μην καταγράφει το ανεμόμετρο ενταση έχουμε μια διαφορά της ταξης εώς +0,5 C.... (αμελητέα θα μου πείτε ) 

οπότε λέω να εστιάσω στον αερισμό του κλωβού όπως έκανα στην αρχή με τα ανεμηστηράκια απλά πρέπει να τοποθετηθει το κατάλληλο ωστε να πιάνει τα 10χλμ και πάνω και το σημαντικότερο να τοποθετηθει κατά τέτοιο τρόπο ώστε να μην επιρρεάζει τον ανεμοδείκτη γιατί όλα ειναι πολύ κοντά 

υπαρχει και η λυση απομόνωσης του κλωβού όπως ειπώθηκε πολύ σωστά αλλά δεν το κατέχω και δεν αγγίζω μην τον καταστρέψουμε τελείως αν και πιστεύω είναι εφικτό αν είσαι γνώστης ...!!!

αυτά για την ώρα μέχρι την επόμενη πατέντα .../.😉

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, freeze είπε:

Λοιπόν μετά από αρκετούς πειραματισμούς και πατεντάρες 😋 μπορώ να πω πως εχω βγάλει αρκετά συμπεράσματα και τα αποτελέσματα έχουν ως εξής..... 

για τους σταθμούς σαν το δικό μου και του Χελμού και γενικά ιδιου τυπου all in οne με μικρο κλωβο ο  αερισμος του κλωβού παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο μιας και σημερα που φυσαει χωρίς καμια πατέντα πάνω, γράφει ακριβώς τα ιδια με davis fan aspirated και αυτό επιτυχάνεται όταν ο αέρας είναι μεγαλύτερος των 10χλμ κατα μέσο όρο οπότε και οι μετρήσεις είναι εγγύηση

σε μέρες με άπνοια η σκίαση βοηθάει αρκετά εως πολύ αλλά και εκει οταν σταματάει τελείως ο αερας  σε σημείο που να μην καταγράφει το ανεμόμετρο ενταση έχουμε μια διαφορά της ταξης εώς +0,5 C.... (αμελητέα θα μου πείτε ) 

οπότε λέω να εστιάσω στον αερισμό του κλωβού όπως έκανα στην αρχή με τα ανεμηστηράκια απλά πρέπει να τοποθετηθει το κατάλληλο ωστε να πιάνει τα 10χλμ και πάνω και το σημαντικότερο να τοποθετηθει κατά τέτοιο τρόπο ώστε να μην επιρρεάζει τον ανεμοδείκτη γιατί όλα ειναι πολύ κοντά 

υπαρχει και η λυση απομόνωσης του κλωβού όπως ειπώθηκε πολύ σωστά αλλά δεν το κατέχω και δεν αγγίζω μην τον καταστρέψουμε τελείως αν και πιστεύω είναι εφικτό αν είσαι γνώστης ...!!!

αυτά για την ώρα μέχρι την επόμενη πατέντα .../.😉

 

 Να φανταστω Στέφανε και πιατάκι και ανεμιστηρακι δεν χωράνε για κανένα λόγο ε? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

 Να φανταστω Στέφανε και πιατάκι και ανεμιστηρακι δεν χωράνε για κανένα λόγο ε? 

χωράνε αν πάμε σε κάτι τέτοιο https://www.ebay.com/itm/5W-Solar-Panel-Powered-USB-Charging-Mini-Portable-Fan-Outdoor-For-Camping-Hiking/312965907643  διότι έχει ξεχωριστό πάνελ και μπορεί να στριμωχτεί κάπου ο ανεμιστήρας .... απλά με το πιάτο σκέφτομαι ότι σε ένα μπουρίνι θα διαλυθεί όσο καλά στερεομένο και αν είναι γιατί δίνει μεγάλη επιφάνεια .... Το παραπάνω ανεμηστήρι παίζει να είναι δυνατό και κάνει και για εξωτερικο χώρο γιατί είναι αδιάβροχο οπότε σήμερα σκέφτομαι πως θα μπορούσε να τοποθετηθεί χωρίς να επιρρεάζεται ο ανεμοδείκτης ..... ειναι και ροζάκι ωραίο χρώμα 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λιώνω με όλα αυτά😂..

Βρήκαμε άνθρωπο που προσφέρεται να μου φτιάξει τον κλωβό! Απ' την άλλη θέλω και σταθμό που οπωσδήποτε να συνδέεται internet

... θα ακολουθήσω μάλλον μια μέση λύση.. θα τα κάνω όλα μαζί μάλλον χαχαχα.. όρεξη έχω πολλή οπότε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...