Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Τπτ δεν ειναι αγορινα.Τα υλικα ειναι ευκολο να βρεθουνε,απλα θελει λιγο να μπει μερακι.Αφου μπηκες στον χορο θα χορεψεις.😛Πρεπει να γινει κατι καλο.Ειδες οταν ειχε συννεφια και βροχες τι ωραια που σου δειχνε τις t? 

Ναι ρε συ έτσι ακριβώς έγινε με τις μετρήσεις..... 

Θα το παλέψω λοιπόν..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα που είχε αεράκι δεν είχα μεγάλη διαφορά..... 

Έγραψα 19.2 μεγιστη

με τον ΕΜΠ 18.0 και τον γειτονικό σταθμό 18.5

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν τω μεταξύ για βοηθήστε λίγο.... 

Ποια είναι η διαφορά σ αυτά τα 2?????

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται η μέγιστη ταχύτητα του ανέμου να συμπίπτει με τη μέγιστη ριπή..... 

Screenshot_20191220-153216.jpg

Screenshot_20191220-153231.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα.Εγώ δεν βλέπω κάτι περίεργο απλώς από τη μέρα λειτουργίας του σταθμού συμπίπτει στην ίδια τιμή σε αυτή που κατέγραψε στο μήνα(δεκέμβριος) άρα και μαξ στο έτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, mademjim είπε:

Καλησπέρα.Εγώ δεν βλέπω κάτι περίεργο απλώς από τη μέρα λειτουργίας του σταθμού συμπίπτει στην ίδια τιμή σε αυτή που κατέγραψε στο μήνα(δεκέμβριος) άρα και μαξ στο έτος

Καλησπέρα φίλε.... 

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ wind speed και wind gust???? 

Και πως μπορεί να προκύψει η ίδια τιμή(στη συγκεκριμένη περίπτωση 8.3χλμ/ωρα)?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

wind gust

Είναι η ριπή.Μάλλον σε όλη τη διαρκεια της μέρας ίσως επειδή δεν είχε πολύ αέρα δίνει ίδια τιμή.Δεν γνωρίζω εγώ.Δες το σε ανεμώδη ημέρα🌀

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πίνακας ανέμου (Wind)
Ταχύτητα ριπής ανέμου - Wind Speed (gust) 4 km/h Μέση ταχύτητα ανέμου - Wind Speed (avg) 1 km/h
Διεύθυνση ανέμου - Wind Bearing 181° S Μποφόρ - Beaufort F1 Light air

Wind Run

135,7 km

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Wind speed είναι η μέση τρέχουσα ταχύτητα του ανεμου, gust είναι η μέγιστη τρέχουσα ριπή, σε μια ανεμώδη μέρα θα σου δείχνει την μεγίστη ριπή ,και θα καταγράφεται στην μνημη, μέχρι να ρθει άλλη που θα είναι ποιο δυνατη.Σε μια νορμάλ μέρα χωρίς δυνατούς ανέμους θα δείχνουν σχεδον το ιδιο. νομίζω όμως ότι πρέπει να το σεταρης με την current λειτουργία, που σημαίνει τρεχουσα

Επεξεργάστηκε από weatherlover 64
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, weatherlover 64 είπε:

Wind speed είναι η μέση τρέχουσα ταχύτητα του ανεμου, gust είναι η μέγιστη τρέχουσα ριπή, σε μια ανεμώδη μέρα θα σου δείχνει την μεγίστη ριπή ,και θα καταγράφεται στην μνημη, μέχρι να ρθει άλλη που θα είναι ποιο δυνατη.Σε μια νορμάλ μέρα χωρίς δυνατούς ανέμους θα δείχνουν σχεδον το ιδιο. νομίζω όμως ότι πρέπει να το σεταρης με την current λειτουργία, που σημαίνει τρεχουσα

Τι εννοείς με το σεταρισμα????? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Τι εννοείς με το σεταρισμα????? 

Ο freeze θα σε κατατοπισει καλύτερα γιατί έχετε τον ίδιο σταθμό, κάθε σταθμός έχει και τις δικές του ρυθμισεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherlover 64 είπε:

Ο freeze θα σε κατατοπισει καλύτερα γιατί έχετε τον ίδιο σταθμό, κάθε σταθμός έχει και τις δικές του ρυθμισεις

Σωστός!!!! 

Freeze για πάμε να δούμε κι αυτό το θεματακι..... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δες εδώ https://www.wunderground.com/dashboard/pws/ITAGARAD2 σήμερα που είναι αρκετά ανεμωδης μέρα .... Θα δεις ότι ο σταθμός μετράει την μέση ταχύτητα ανέμου average wind speed και την ριπή σε μια δεδομένη χρονική στιγμή .... Έχω παρατηρήσει σε άλλους σταθμούς ότι πχ λέει 10χλμ ΒΔ και 40χλμ ριπή ....σε μας δεν θα δεις τόσο μεγάλες αποκλίσεις.... Ίσως γιατί μετράει την μέση ταχύτητα σε μια δεδομένη περίοδο κάποιων δευτερολέπτων ..... Τρέχουσα νομίζω δεν έχει αλλά θα το δω από βδομάδα γιατί είμαι εκτός έδρας 

Σήμερα στα στατιστικά του σταθμού που θα δεις πιο κάτω στην σελίδα που επικόλλησα θα δεις 41km wind speed μέγιστη και 53,9 km wind gust μέγιστη 

Τώρα σε μια τυπική μέρα χαλαρή των 0-2bf δεν θα δεις μεγαλες αποκλίσεις και πιθανόν να συμβαδιζουν

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν χρειάζεται κανένα σεταρισμα και νομίζω δεν γίνεται καν,  στον άνεμο .... Έχει μόνο να πειράξεις από το σετ απ την ταχύτητα που δεν σου το συνιστώ δλδ να αυξήσεις η να μειώσεις τις μετρήσεις του σταθμού αλλά έρχεται σεταρισμενος και διακριβωμενος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν κατάλαβα καλά οι ριπες που καταγράφονται είναι τη στιγμή στο 10λεπτο που ανανεώνει???? 

Αν πχ 3 λεπτά πριν είχε ριπή μεγαλύτερη δεν καταγράφεται???? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το weathercloud ισχύει αυτό που λες ....δλδ δεν καταγράφονται παρά μόνο οι τιμές στο σημείο που ανανεώνει στο 10λεπτο... Στο wunderground καταγράφονται τα πάντα γιατί έχει ανανέωση δευτερολέπτων

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δες σήμερα τι κατέγραψε το κλαουντ και τι το αντεργκράουντ

Screenshot_2019-12-22-21-53-51-594_com.android.chrome.thumb.jpg.099eec18517f6ed29ec5db20d7b8d420.jpgScreenshot_2019-12-22-21-54-24-340_com.android.chrome.thumb.jpg.8879b9936f286cee0bb76116daa2419c.jpg

Δλδ 54 km/h max gust το cloud και 68,4 km/h το wunderground....

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδια 13 μέρες και ο σταθμός μου δεν χει μπει ακόμα στο wunderground

Μήπως να κάνω delete τον σταθμο μου και να τον ξαναβάλω? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...