Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Τεχνικά θέματα μετεωρολογικών σταθμών

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

 

SOS. Σίγουρα έχω κάνει λάθος από την εγκατάσταση του σταθμού και τώρα που έχει βδ αέρα δείχνει αντίθετη διεύθυνση ανέμου.Δηλαδή νδ ή νότια.Εβγαλα τις μπαταρίες και τον σύνδεσα πάλι αλλά τα ίδια μου κάνει.Καμμιά ιδέα;Κάποιο βήμα δεν κάνω σωστά σίγουρα.😡

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, mademjim είπε:

SOS. Σίγουρα έχω κάνει λάθος από την εγκατάσταση του σταθμού και τώρα που έχει βδ αέρα δείχνει αντίθετη διεύθυνση ανέμου.Δηλαδή νδ ή νότια.Εβγαλα τις μπαταρίες και τον σύνδεσα πάλι αλλά τα ίδια μου κάνει.Καμμιά ιδέα;Κάποιο βήμα δεν κάνω σωστά σίγουρα.😡

Οταν τοποθετεις εξ αρχης τον σταθμο πρεπει να ειναι στραμμενος στον βορρα αλλιως ειναι λογικο να σου δειχνει αλλα αντι αλλων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Παρατηρώ πως στις 2 τελευταίες κακοκαιριες που φυσάει δαιμονισμένα ο σταθμός μου γράφει περίπου 20% λιγότερο υετο από τον γειτονικό σταθμό στα 100μ σε ευθεία γραμμη

Τώρα εγώ γράφω 7.6 και ο άλλος 10.4mm

Τι παίζει?????? 

update

21.2mm εγω

28.8mm ο γειτονικος μου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ελα Γιώργο τώρα τα είδα τα μνμ σου.... λοιπόν όπως ΄ςχουμε πει ...ο σταθμός όσο φυσάει αέρας της τάξης των 10χλμ και άνω κατά μέσο όρο είναι εγγύηση.... Εχω δυο βδομάδες που είμαι στην άλλη έδρα μου και δεν μπορώ να σου πω τι γίνεται αν και πρέπει να πέσει ο αέρας για να βγάλω και εγώ εκτίμιση και από ότι παρακολουθώ φυσάει και σε μας ασταμάτητα ..... 

όσο αφορά τα mm που έγραψες .... παίζει πρώτον αν δεν έχει στερεωθεί καλά ο άλλος σταθμος και ταλαντεύεται να γράφει κανα Mm παραπάνω

επίσης αν είναι σε πιο υπήνεμο μέρος να πιάνει καλύτερα την βροχή από ότι ο δικό σου που ανεμοδέρνεται.... αύριο πάω πίσω στην έδρα μου .,.... μεθαύριο θα σου έχω φώτος και ίσως και μια άλλη πατέντα για σκια που σκέφτηκα..... εμένα πήγε πολύ καλά με μετρήσεις ακριβέστατες όλο αυτό τον καιρό που φυσάει και άς έχουμε ήλιο νταλα..... η βδομάδα αυτή που έρχεται θα είναι ιδανική για συμπεράσματα μιας που πέφτει ο αέρας και λογικά θα έχουμε ηλιοφάνεια ... αν και σε μας η ομίχλη μας αγαπάει ,.... θα σε έχω ενήμερο πάντως

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, mademjim είπε:

SOS. Σίγουρα έχω κάνει λάθος από την εγκατάσταση του σταθμού και τώρα που έχει βδ αέρα δείχνει αντίθετη διεύθυνση ανέμου.Δηλαδή νδ ή νότια.Εβγαλα τις μπαταρίες και τον σύνδεσα πάλι αλλά τα ίδια μου κάνει.Καμμιά ιδέα;Κάποιο βήμα δεν κάνω σωστά σίγουρα.😡

σιγουρέψου ότι κοιτάζει τον βορρά.... μην εμπιστεύεσαι κινητά ...βρες μια καλή πυξίδα

και δες μήπως κάποιο εμπόδιο κοντινό στροβιλίζει τον άνεμο και του δίνει άλλη φορά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 26/12/2019 at 12:48 ΜΜ, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Κανένας????? 

Για βοηθηστε.... Έχω εκπληκτική θέα από δω..... Αξιζει

και γι αυτό θα σου έχω νεα .... έχω παραγείλει μία ήδη απλά δεν ξέρω αν θα δίνει δεδομένα στο wunderground .... αλλά θα σε πω

επίσης το σημαντικότερο .... να προσέχεις εσύ που μένεις σε πόλη να μην καταγράφει κοντινά κτίρια γιατι θα έχεις να κάνεις με προσωπικά δεδομένα και τέτοια ... εγώ που μένω εξοχή δεν έχω θέμα .... ο γείτονας από την μεριά που θα κοιτάει η κάμερα  είναι στα 300μ ....

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, freeze είπε:

και γι αυτό θα σου έχω νεα .... έχω παραγείλει μία ήδη απλά δεν ξέρω αν θα δίνει δεδομένα στο wunderground .... αλλά θα σε πω

επίσης το σημαντικότερο .... να προσέχεις εσύ που μένεις σε πόλη να μην καταγράφει κοντινά κτίρια γιατι θα έχεις να κάνεις με προσωπικά δεδομένα και τέτοια ... εγώ που μένω εξοχή δεν έχω θέμα .... ο γείτονας από την μεριά που θα κοιτάει η κάμερα  είναι στα 300μ ....

Δεν εχω τιποτα μπροστα μου....βουνο μονο θα δειχνω.....

Τι εκανες με την πατεντα σου τελικα???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Δεν εχω τιποτα μπροστα μου....βουνο μονο θα δειχνω.....

Τι εκανες με την πατεντα σου τελικα???

σου έγραψα βρε πιο πάνω .... !! 😀

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, freeze είπε:

σου έγραψα βρε πιο πάνω .... !! 

ωπ....τώρα είδα

Ο σταθμός είναι μια χαρά στερεωμένος .Θα βάλω μια από αυτές τις μέρες ένα αναλογικό βροχόμετρο ακριβώς δίπλα για σύγκριση....Σίγουρα ο γειτονικός σταθμός είναι υπήνεμος γιατί ενώ εγώ έγραψα πχ σήμερα 61χλμ ριπή αυτός έγραψε 32.....Όταν όμως δε φυσάει γράφουμε το ίδιο....

Το μεγάλο πρόβλημα είναι με την έκθεση του στον ήλιο που ακόμα και όταν φυσάει βαράω 3-5 βαθμούς πάνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανενα μα κανενα βροχομετρο σαν τα δικα μας δεν προκειται να γραψει σωστα σε δυνατο ανεμοβροχι, σκεφτειται την πορεια της σταγονας με δυνατο ανεμο σε τοσο μικρη διαμετρο του βροχομετρου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα σας. Σοφή η παροιμία...όποιος δεν έχει μυαλό έχει ποδάρια. Λοιπόν το πλαστικό καπάκι στον ανεμοδείκτη είχε με μικρά γράμματα N,S,E,W. Εγώ φυσικά δεν το είδα και το Ν ήταν γυρισμένο προς το νότο και όχι στο βορά.Έτσι δεν έδειχνε σωστά αλλά ανάποδα.Τέλος καλό όλα καλά..😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν Γιώργο έβγαλα φωτό όπως σου υποσχέθηκα..... Έχω το ένα πάνω θα μπει και το δεύτερο αύριο μεθαύριο .... Απλά δεν έχει κάνει μια μέρα  με άπνοια να βγάλω συμπεράσματα .... Παρ όλα αυτά έτσι έχει το πράμα.....

IMG_20200108_130020.thumb.jpg.66379b43fe5b29a4a6306faf7610856e.jpgIMG_20200108_125956.thumb.jpg.338930a20ca680e8fdac371443863ac8.jpgIMG_20200108_125950.thumb.jpg.bec8030b64a4a649decc0c1d8ab2d20e.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, freeze είπε:

Λοιπόν Γιώργο έβγαλα φωτό όπως σου υποσχέθηκα..... Έχω το ένα πάνω θα μπει και το δεύτερο αύριο μεθαύριο .... Απλά δεν έχει κάνει μια μέρα  με άπνοια να βγάλω συμπεράσματα .... Παρ όλα αυτά έτσι έχει το πράμα.....

 

Στέφανε πολύ ενδιαφέρον.Εγώ είμαι για την ώρα ευχαριστημένος από τον δικό μου.Θα δείξει άνοιξη και καλοκαίρι.👍

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραίος Στέφανε.... 

Πες μας και όταν θα έχεις άπνοια..... 

Εγώ σήμερα παρόλο που είχε μεγάλα διαστηματα με ήλιο έγραψα σχεδόν τα ίδια με τον επαγγελματικό σταθμό του ΕΜΠ.... Προφανώς λόγω του ασταμάτητου αερα

 

Screenshot_20200108-182154.jpg

Screenshot_20200108-181847.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης Στέφανε για δώσε ένα link από κει που παρήγγειλες τα ηλιακά ανεμιστηρακια να είμαι stand by.... Με ποιο τρόπο το τοποθετήσες πάνω στο σταθμό????? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, freeze είπε:

Λοιπόν Γιώργο έβγαλα φωτό όπως σου υποσχέθηκα..... Έχω το ένα πάνω θα μπει και το δεύτερο αύριο μεθαύριο .... Απλά δεν έχει κάνει μια μέρα  με άπνοια να βγάλω συμπεράσματα .... Παρ όλα αυτά έτσι έχει το πράμα.....

IMG_20200108_130020.thumb.jpg.66379b43fe5b29a4a6306faf7610856e.jpg

Ωραίος!!!! Πες μας εαν έχει αποτελέσματα!! Λογικά εγώ θα φτιάξω τον ξύλινο κλωβό αλλά ποτέ δε ξέρεις..... έχω ψάξει για ηλιακά ανεμιστηράκια αλλά για την ώρα δεν έχω βρει κατι! Για τον σταθμό που ήδη έχω τουλάχιστον, μπορεί να βοηθήσει......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαίρομαι που σας άρεσε ... Απλά είμαι λίγο επιφυλακτικός κατά πόσο μπορεί ένας ανεμιστήρας έξω από τον κλωβό να είναι αποδοτικός .... Πάντως σήμερα σε μια δόση πριν το μεσημερι είχε πέσει ο αέρας και η θερμοκρασία παρέμεινε σταθερή .... Λοιπόν το κολησα με κάτι σαν και αυτό 

Screenshot_2020-01-09-00-07-48-261_com.android.chrome.thumb.jpg.369291320cc853e6ae92aefc87ffcf7a.jpgκαι το λινκ για ηλιακα ανεμιστηρακια ειναι 

 

https://www.google.com/amp/s/m.aliexpress.com/popular/portable-solar-fan.html

Αν τα εμφανίζει όπως και σε εμένα έχω και το δεύτερο στην σειρά και το τρίτο σαν αυτό που έχω στον σταθμο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Θα σου κρατήσει η ταινία διπλής όψης???? 

Δεν μπορείς με Tyre up να το πιασεις κάπως???? 

Και εγώ είχα αυτήν την απορία ....αλλά μέχρι στιγμής έχει αντέξει άνεμο 80χλμ/ώρα και αρκετή βροχή χωρίς το παραμικρό.... Εμένα η ταινία διπλής που έβαλα ήταν από ένα Κιτ με αξεσουάρ για την gopro που ειχα .... Με ταιρ απ είναι λίγο δύσκολο γιατί πρέπει να έχει μικρή κλίση για να πιάνει τον κλωβό και να βγαίνει λίγο έξω για να μην χτυπάει ο ανεμιστήρας στο πλαστικο του σταθμού

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, freeze είπε:

Και εγώ είχα αυτήν την απορία ....αλλά μέχρι στιγμής έχει αντέξει άνεμο 80χλμ/ώρα και αρκετή βροχή χωρίς το παραμικρό.... Εμένα η ταινία διπλής που έβαλα ήταν από ένα Κιτ με αξεσουάρ για την gopro που ειχα .... Με ταιρ απ είναι λίγο δύσκολο γιατί πρέπει να έχει μικρή κλίση για να πιάνει τον κλωβό και να βγαίνει λίγο έξω για να μην χτυπάει ο ανεμιστήρας στο πλαστικο του σταθμού

Κατάλαβα..... 

Εγώ κάποια στιγμή θα κοιτάξω να φτιάξω κατασκευή από κόντρα πλακέ θαλάσσης και βλεπουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 9/1/2020 at 12:14 ΠΜ, freeze είπε:

Χαίρομαι που σας άρεσε ... Απλά είμαι λίγο επιφυλακτικός κατά πόσο μπορεί ένας ανεμιστήρας έξω από τον κλωβό να είναι αποδοτικός .... Πάντως σήμερα σε μια δόση πριν το μεσημερι είχε πέσει ο αέρας και η θερμοκρασία παρέμεινε σταθερή .... Λοιπόν το κολησα με κάτι σαν και αυτό 

Screenshot_2020-01-09-00-07-48-261_com.android.chrome.thumb.jpg.369291320cc853e6ae92aefc87ffcf7a.jpgκαι το λινκ για ηλιακα ανεμιστηρακια ειναι 

 

https://www.google.com/amp/s/m.aliexpress.com/popular/portable-solar-fan.html

Αν τα εμφανίζει όπως και σε εμένα έχω και το δεύτερο στην σειρά και το τρίτο σαν αυτό που έχω στον σταθμο

Στέφανε αυτό είναι???? 

Screenshot_20200110-091522.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, freeze είπε:

Ναι Γιώργο ... Πάρε και εκείνο που είναι μαύρο .... Ένα και ένα .... 

Γιατί ένα και ένα????? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Γιατί ένα και ένα????? 

μήπως κάποιο από τα δύο δουλεύει καλύτερα (καλύτερη ισχυ΄ς).... εγώ ετσι τα πήρα.... απλα΄το μαυρο δεν το εχω τοποθετήσει ακόμα.... πρώτα βεβαια θα βαφεί προσεκτικά λευκό 

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πήρα 2 άσπρα και βλέπουμε..... Εν τω μεταξύ μπορεί να φτιάξω ένα Π από κόντρα πλακέ θαλάσσης στην ανατολική πλευρά της κυψέλης που επιρρεαζεται από την ώρα που σκάει ο ήλιος πίσω από τον Υμηττο και από την απέναντι πλευρά θα βάλω το ανεμιστηρακι.... Για να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...