Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ ''ΖΗΝΟΒΙΑ'' 27-31/12/2019

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από παραμονές Χριστουγέννων ως 10/1 κύριε Χελμέ, θα είμαστε από -1 έως -7 τουλάχιστον σε θερμ στα 850, με 4 ή και 5 ψυχρές εισβολές....αυτό λέγεται δώρο Θεού και καιρού, κάτω από αντίξοες κυκλοφοριακές συνθήκες και θεωρώ καιρικό κακούργημα να "υβρίζουμε' τον καιρό και τα χειμερινά καλούδια που μας χαρίζει....Σάκη περίμενε λίγο έχε υπομονή.....το 12άρι βγάζει ένα 12-15ωρο χιόνια ως τις βάρκες και στρωσίδια από 100-150μ. και δεν θα είναι το μόνο....

Συγγνώμη για την κατάχρηση, μιας και έχουμε αναφορές εδώ.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Beach-snow NG είπε:

Από παραμονές Χριστουγέννων ως 10/1 κύριε Χελμέ, θα είμαστε από -1 έως -7 τουλάχιστον σε θερμ στα 850, με 4 ή και 5 ψυχρές εισβολές....αυτό λέγεται δώρο Θεού και καιρού, κάτω από αντίξοες κυκλοφοριακές συνθήκες και θεωρώ καιρικό κακούργημα να "υβρίζουμε' τον καιρό και τα χειμερινά καλούδια που μας χαρίζει....Σάκη περίμενε λίγο έχε υπομονή.....το 12άρι βγάζει ένα 12-15ωρο χιόνια ως τις βάρκες και στρωσίδια από 100-150μ. και δεν θα είναι το μόνο....

Βρε μια χαρα ειμαι..αυριο θα σπασω και την 600αρα σε mm...Κανενα παραπονο δεν εχω απο το 19..Τωρα εαν δουμε και χιονακι πεδινο θα ηταν απλα το κερασακι στην τουρτα...Και πιστευω οτι συμφωνεις...Η διαταραχη ειναι μια χαρα ψυχρη εισβολη..Αλλα χιονιας δεν ειναι...Χιονιας ηταν το 04,το 06,το 08, και παει λεγοντας..Καταλαβαινεις πως το εννοω...Υπαρχει μια δοση υπερβολης...που εν τελει οδηγει σε παραπληροφορηση...Και δεν εννοω το φορουμ...Οταν δε μπορει να στρωσει εστω ενα 5 ποντο στις περιοχες που προανεφερα στο προηγουμενο μου σχολιο...Ε για ποιον χιονια μιλαμε..??Μεχρι αυτη την ωρα 4 κατοικημενες περιοχες του νομου εχουν χιονι..Ιπποκρατειος,δροσοπηγη,βιλλια και ερυθρες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Αυτο ακριβώς ήθελα να γράψω σε προηγούμενο post αλλά το είπα σε μια γραμμή και στεναχωρησα τον φίλο μου τον Κωστα(Beach snow) 

Μη μου τσιγκλατε τον μπαρμπα Beach ρε, θα χες...με!😂

απ´την αλλη ομως παιδες, Δυτικα ειδα με τα ματια μου υποτυπωδη χιονοστρωση απο τα 180 μ. 

τηρουμενων των δεδομενων κ των προσδοκιων, ηταν υπερβαση.

και να δουμε αποψε αργα τι αλλο επιφυλασσει ο καιρος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Xιονιάς είναι γενικά μια ψυχρή εισβολή Σάκη και όχι οι "ακρότητες" των ετών που ανεφερες….αυτοι οι χιονιάδες έχουν επαναληψιμότητα 25-30 ετών για πολεις σαν την Αθήνα....δεν είναι το σύνηθες, αλλά το αντίστροφο....αν είμαστε τυχεροί για κάτι ενδιάμεσο ή και περισσοτερο μια χαρά....αλλά και τώρα μια χαρά είμαστε....κι εδώ σε μένα χθες βράδυ στα 300-320μ. είχαμε ελαφριά χιονόστρωση…..ο χιονιάς δεν καθορίζεται από εκεί που στρώνει χιόνι 1 ή 7 ημέρες....απλά είναι ξεχωριστών κατηγοριών, αναλόγως την ένταση....

Ζουμε μια ευλογία καιρική και αυτό θα συνεχιστεί μέρες αρκετές ακόμη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5.0c εδω με ασθενη οριζοντιοποιημενη σχεδον βροχη εξαιτιας του ΒΔ που δεν εχει σταματησει λεπτο.Γενικα στην ευρυτερη περιοχη εχουμε ΒΒΔ ανεμους επιφανειας απο χθες.Αυτο συμβαλει στη πτωση της t εδω σε σχεση με αντιστοιχα παραθαλασσια υψομετρα στα ανατολικα που εχουμε εως και 4c δαιφορα.

image.png.7ec85663ef28e688434ebb1d0a1fb77a.png

Ο οποιος υετος υπαρχει κατα τοπους εξακολουθει να υφισταται απο τη διαταραχη της ατμοσφαιρας και οχι απο καποιο σχηματισμενο χαμηλο.Οποτε και τα φαινομενα δεν δυναται να ειναι πολλα και γενικευμενα.Αυτο θα συμβει σταδιακα απο σημερα μετα τα μεσανυχτα εως το πρωι. με το Χ να παιρνει τη γνωστη του θεση κοντα στη Ροδο.

image.png.6584bfa2310ac869c492a7359ad3521f.png

Εκει κατα το ξημερωμα-πρωι και πριν την ανοδο της t στα ανατολικα θα πρεπει να χιονισει σε υψομετρα 200-400μ. (φυσικα και πανω απο αυτα) Οχι ομως και στα νοτιοτερα τμηματα του νομου οπου τα υψομετρα θ ανεβουν.Τις πρωινες ωρες και αν επιβεβαιωθουν οι χαρτες θα πρεπει να περιμενουμε χιονοπτωσεις στη δυτικη Αττικη μεχρι χαμηλα.Ισως και στα 150μ της Μανδρας η και λιγο πιο κατω.Υπαρχει η πιθανοτητα για χιονι μεχρι παραθαλασσια στα πιο δυτικα τμηματα. Οι υπολοιποι με βροχη και χιονονερα οπου τα φαινομενα θα ειναι ισχυρα κατα τη διαρκεια της μερας.Εξακολουθω να πιστευω σε λευκο Ποικιλο και Ορος Αιγαλεω στα ψηλα.

image.png.254f9a1b5061ea57bc056663f966c7e1.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιος ειναι εδωωωωωω. Ειμαι ο γιωργος, ο ski snow. Σας βρηκα με βοηθεια τον beach snow. Καλησπερα στην καλη παλια παρεα. Παιδια, χαθηκαμε. Παμε για δυνατο αυριανο και χιονισμενη πεμπτη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Ski snow είπε:

Ποιος ειναι εδωωωωωω. Ειμαι ο γιωργος, ο ski snow. Σας βρηκα με βοηθεια τον beach snow. Καλησπερα στην καλη παλια παρεα. Παιδια, χαθηκαμε. Παμε για δυνατο αυριανο και χιονισμενη πεμπτη.

Καλως ηρθες Γιωργαρε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προχωρα ενα 3ωρο παρακατω Τεο να δεις τα Επ. Παγοποιησης κατεβασμενα στα 500 μ. Ακομα και σε σενα στο Περαμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για δείτε το επόμενο βίντεο και απλά σκεφτείτε τι ζούμε και τι μπορούσαμε να ζούμε!!!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Ski snow είπε:

Ποιος ειναι εδωωωωωω. Ειμαι ο γιωργος, ο ski snow. Σας βρηκα με βοηθεια τον beach snow. Καλησπερα στην καλη παλια παρεα. Παιδια, χαθηκαμε. Παμε για δυνατο αυριανο και χιονισμενη πεμπτη.

Γεια σου Γιωργαρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει, γελοία κακοκαιρία για την Μαγνησία η "Ζηνοβία". Μονο τα Χάνια έχουν πάρει τα αναμενόμενα. 

 

6.8 στον Βολο τώρα, για να δούμε αν θα φτάσει 10αρι!

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Ski snow είπε:

Ποιος ειναι εδωωωωωω. Ειμαι ο γιωργος, ο ski snow. Σας βρηκα με βοηθεια τον beach snow. Καλησπερα στην καλη παλια παρεα. Παιδια, χαθηκαμε. Παμε για δυνατο αυριανο και χιονισμενη πεμπτη.

Έλα Γιωργηηηηηηηηη!!!!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Εντάξει, γελοία κακοκαιρία για την Μαγνησία η "Ζηνοβία". Μονο τα Χάνια έχουν πάρει τα αναμενόμενα. 

Βασικά από τη Μαγνησία και πάνω. Φθιώτιδα έκανε τίποτα; Αττική πόσο ήταν το χαμηλότερο υψόμετρο που χιόνισε κανονικά; Όχι χιονόνερα ή φελιζόλ. Χιόνι κανονικό..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Γεια σου Γιωργαρα

Γιωργοοοο. Αλλαξα τηλεφωνο και χαθηκα . Ενταξει, μια χαρα φιλε. Εδω μεσα ζει το φορουμ. Χρονια πολλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Βασικά από τη Μαγνησία και πάνω. Φθιώτιδα έκανε τίποτα; Αττική πόσο ήταν το χαμηλότερο υψόμετρο που χιόνισε κανονικά; Όχι χιονόνερα ή φελιζόλ. Χιόνι κανονικό..

180μ. τουλάχιστον....και βλέπουμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σου ρε Γιωργη συντοπιτη!

τολμαω να πω αποψε προς το ξημερωμα, ριξε καλου κακου καμια ματια στη λαμπα! Κατι μπορει να αερομεταφερεται!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Βασικά από τη Μαγνησία και πάνω. Φθιώτιδα έκανε τίποτα; Αττική πόσο ήταν το χαμηλότερο υψόμετρο που χιόνισε κανονικά; Όχι χιονόνερα ή φελιζόλ. Χιόνι κανονικό..

Απ' ότι έχω δει Φθιώτιδα-Βοιωτία δεν έιχαν κάνει καλή αρχή χθες. Νομίζω γενικά λίγο κατώτερη για αυτές τις περιοχές η κακοκαιρία. Για άλλες δεν ξέρω, νομίζω η Αττική μια χαρά τα πάει έως τώρα. 

 

Γενικά όμως για πολλές προσήνεμες περιοχές δεν ήταν αυτό που προσωπικά θα περίμενα. Ειδικά για την Μαγνησία. Ελπίζω σε καμία έκπληξη αύριο, αλλιώς θα εξελιχθεί σε μια από τις μεγαλύτερες μούφες για φέτος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 4.7 ξαφνικα οση ωρα εγραφα απο τους 5.5 εδω. Και ανοδο της υγρασιας απο 82 σε 86%.

αναμονη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Παπλαμουδας είπε:

Γεια σου ρε Γιωργη συντοπιτη!

τολμαω να πω αποψε προς το ξημερωμα, ριξε καλου κακου καμια ματια στη λαμπα! Κατι μπορει να αερομεταφερεται!

Παπλαμουδα. Φιλε συντοπιτη. Σας βρηκα. Ειστε δυνατοι ακομα. Περιμενω λιγο χιονι το πρωι εδω. Την πεμπτη περισσοτερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...