Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να λέμε ότι η Αμερική δεν είναι σημαντική μεταβλητή στον καιρο της Ευρωπης είναι σαν να λέμε ότι για να χιονίσει δεν χρειάζεται υετός.

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Για αυτό τον λόγο στο μέλλον θέλω αν το αποδείξω με εργασία και όχι αστεία, αλλά αν κάποιος ασχοληθεί πολύ δεν είναι δύσκολο να καταλάβει την συσχέτιση με κάποιες βασικές γνώσεις μετεωρολογίας. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν θέλει απλά πολύ ενασχόληση, αλλά με το συμπάθειο ξεκ@λιασμα

Μεχρι τοτε ομως

Σταματα να γραφεις ανακριβειες.

Δεν εισαι ο ζιακοπουλος για να σε παρω στα σοβαρα(χωρις παρεξηγηση)

Οταν με το καλο ομως γινεις(και το ευχομαι αυτο)

Τοτε θα σε διαβαζω καθημερινα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Μεχρι τοτε ομως

Σταματα να γραφεις ανακριβειες.

Δεν εισαι ο ζιακοπουλος για να σε παρω στα σοβαρα(χωρις παρεξηγηση)

Οταν με το καλο ομως γινεις(και το ευχομαι αυτο)

Τοτε θα σε διαβαζω καθημερινα.

Την γνώμη μου γράφω και εγώ όμως Σπύρο, όπως και οποιοσδήποτε άλλος.  Έτσι επειδή από πέρσι που ξεκίνησα να μελετάω την Αμερική έχω δει βαρβάτα αποτελέσματα σε αυτά που αναμένω για αυλώνες, και άρα θεωρώ ότι μου έλυσε τα χέρια, το γράφω εδώ και κάνω ότι είναι εφικτό για να το αποδείξω.  Οι ίδιοι μετεωρολογικοί κανόνες που ισχύουν εδώ ισχύουν και εκεί. Δεν είπα πως ο ευρωπαίος είναι ο θεος των μοντέλων.  Εξάλλου φέτος είναι και η χειρότερη χρονιά του.

Προς το παρόν το μόνο που κάνω είναι η σταδιακή εξέλιξη η οποία είναι πολύ πιο επιταχυνόμενη από ότι θα ήταν χωρίς τα καιρικά φόρουμ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Το να λέμε ότι η Αμερική δεν είναι σημαντική μεταβλητή στον καιρο της Ευρωπης είναι σαν να λέμε ότι για να χιονίσει δεν χρειάζεται υετός.

Αν ειναι ετσι οπως τα λες.Να κοιταμε  τοτε μονο της βορειοανατολικες πολιτειες της αμερικης.Για να μαντευουμε το ποτε θα χιονισει στην ελλαδα.

Ουτε τους  αεροχειμαρους τις αρκτικης  ουτε τιποτα αλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Αν ειναι ετσι οπως τα λες.Να κοιταμε  τοτε μονο της βορειοανατολικες πολιτειες της αμερικης.Για να μαντευουμε το ποτε θα χιονισει στην ελλαδα.

Ουτε τους  αεροχειμαρους τις αρκτικης  ουτε τιποτα αλλο.

Πιστεύω οτι πρέπει να κοιτάμε γενικά την περιοχή της Αμερικής και ιδιαίτερα την περιοχή από τις μεγάλες λίμνες μέχρι την Γροιλανδία. Τις περισσότερες φορές από εδώ καθορίζονται πάρα πολλά για την κατάσταση στον Ατλαντικό και ως συνέπεια στην Ευρώπη. Πχ το ποσό θα ανυψωθεί ο αζορικός, τι κλίση θα πάρει, ποσό δυτικά ή ανατολικά μέσα στον Ατλαντικό θα εγκατασταθεί και πολλά άλλα.  Εννοείται βέβαια πρέπει να κοιτάμε και τον βορά της Ευρώπης όπως και την ανατολή, ωστόσο νομίζω η ανατολή δεν έχει τόση σημασία στην διαμόρφωση του καιρου στην Ευρώπη, εκτός αν μιλάμε για μπακ ντορ ψυχρές εισβολές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Πιστεύω οτι πρέπει να κοιτάμε γενικά την περιοχή της Αμερικής και ιδιαίτερα την περιοχή από τις μεγάλες λίμνες μέχρι την Γροιλανδία. Τις περισσότερες φορές από εδώ καθορίζονται πάρα πολλά για την κατάσταση στον Ατλαντικό και ως συνέπεια στην Ευρώπη. Πχ το ποσό θα ανυψωθεί ο αζορικός, τι κλίση θα πάρει, ποσό δυτικά ή ανατολικά μέσα στον Ατλαντικό θα εγκατασταθεί και πολλά άλλα.  Εννοείται βέβαια πρέπει να κοιτάμε και τον βορά της Ευρώπης όπως και την ανατολή, ωστόσο νομίζω η ανατολή δεν έχει τόση σημασία στην διαμόρφωση του καιρου στην Ευρώπη, εκτός αν μιλάμε για μπακ ντορ ψυχρές εισβολές.

Γιατι οι μπακ ντορ εισβολες δεν ειναι στο παιχνιδι?

Ρυθμιστης ειναι ο ατλαντικος ναι.Αλλα οχι μια τεραστια ηπειρος οπως ειναι η αμερικη.Μην ξεχνας οτι επηρεαζεται απο ειρηνικο,και ατλαντικο ταυτοχρονως

+Οτι ολοκληρο τον χειμωνα το καναδικο χαμηλο κανει παρτυ απο πανω της

Αν υπαρχει καποια επισημη τοποθετηση απο μεγαλους  μετεωρολογους πανω σε αυτο το θεμα.Να την μαθουμε και εμεις οι ασχετοι.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Παιος στις 120 ωρες για Ζηνοβια, εβγαλε ημικαταπιωνα:

image.png.b908747e8c9682c07600e0c4b2f0779c.png

Παιος στις 96 ωρες αρχιζει την ενοργανη και τρεχει να φτασει τζιφο...:

image.png.6b2cc1c4aff21d82a745778ae9108440.png

Παιος στις 72 ωρες, ακομα παλευει την κυβισθηση προς τζιφο:

image.png.72f921b40db11e813f94e59e581ebc9b.png

 

Και τελικα στο σημερινο 00z o Παιος:

image.png.2e785ea1ba6c88b6d67d42c303059b7e.png

 

Παμε τωρα να δουμε και τον τζιφο.

120 ωρες:

image.png.eee3720a3e6ebcb20173dcc7e56efa27.png

 96 ωρες:

image.png.710cc5803ddd7e207890f5ca825bdbe5.png

72 ωρες:

image.png.3a5c5fa35cf8af883cb2cf56c317a445.png

 

Και τελικα:

image.png.ef196c21f01f24a5a22939867a61a2dc.png

 

Τι στατιστικες επιβεβαιωσης κλπ μου λετε για τον Παιο μετα απο το παραπανω; Εκει που ο τζιφος ηταν ακουνητος 5 μερες , ο παιος ετρεχε να προλαβει να τουμπαρει κανοντας εκπτωσεις στα παντα σε καθε τρεξιμο.

Ουτε ελεφαντα στα 2 μετρα δεν εχει πετυχει φετος σε οποιαδηποτε κακοκαιρια για Ελλαδα... Τ δεν πιανει, ο υετος του ειναι χαλασμενος, διαταξεις τραγελαφος, σε τι τα παει καλα για την Ελλαδα;

Παλι καλα που υπαρχουν και αυτες  οι αποδειξεις .Γιατι θα νομιζαμε οτι ειμαστε τυφλοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Γιατι οι μπακ ντορ εισβολες δεν ειναι στο παιχνιδι?

Ρυθμιστης ειναι ο ατλαντικος ναι.Αλλα οχι μια τεραστια ηπειρος οπως ειναι η αμερικη.Μην ξεχνας οτι επηρεαζεται απο ειρηνικο,και ατλαντικο ταυτοχρονως

+Οτι ολοκληρο τον χειμωνα το καναδικο χαμηλο κανει παρτυ απο πανω της

Αν υπαρχει καποια επισημη τοποθετηση απο μεγαλους  μετεωρολογους πανω σε αυτο το θεμα.Να την μαθουμε και εμεις οι ασχετοι.

ολα εχουν μια συνεχεια. ας πουμε για να φουντωσει ο αζορικος χρειαζεται κ καποιο μεγαλο χαμηλο δυτικα του που να παει νοτια. ετσι θα δψσει χωρο κ χρονο στον αζορικο να κανει ενα δυνατο ριτζ κ μετα να αντισταθει στα χαμηλα που θα ερθουν. επισης υπαρχει κ ο γροιλανδικος που τραβαει τον αζορικο κ στελνει τους αυλωνες δυτικη ευρωπη. ο καιρος εχει μια συνεχεια οποτε ολα παιζουν ρολο. 

ΥΓ κ αν σου πω οτι το λεει ενας μετεωρολογος θς αλλαξει τπτ στην αποψη σου; κ πως μπορει να στο αποδειξει καποιος απο την στιγμη που δεν το πιατευεις... ο καιρος ειναι σαν να μιλαμε για το συμπαν.πολυ θεωρια μικρη αποδειξη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

ολα εχουν μια συνεχεια. ας πουμε για να φουντωσει ο αζορικος χρειαζεται κ καποιο μεγαλο χαμηλο δυτικα του που να παει νοτια. ετσι θα δψσει χωρο κ χρονο στον αζορικο να κανει ενα δυνατο ριτζ κ μετα να αντισταθει στα χαμηλα που θα ερθουν. επισης υπαρχει κ ο γροιλανδικος που τραβαει τον αζορικο κ στελνει τους αυλωνες δυτικη ευρωπη. ο καιρος εχει μια συνεχεια οποτε ολα παιζουν ρολο. 

ΥΓ κ αν σου πω οτι το λεει ενας μετεωρολογος θς αλλαξει τπτ στην αποψη σου; κ πως μπορει να στο αποδειξει καποιος απο την στιγμη που δεν το πιατευεις... ο καιρος ειναι σαν να μιλαμε για το συμπαν.πολυ θεωρια μικρη αποδειξη

Ειπα εγω οτι η ατλαντικη ροη δεν ειναι ο ρυθμιστης για τον καιρο της ευρωπης?

Επιπλεον η ευρωπη δεν ειναι μονο ο αζορικος.Ειναι ο γροιλανδικος, ο σκαδιναβικος, και  ο σιβηρικος(που ειδικα τους χειμερινους μηνες ενεργοποιουνται)

Εγω τοσα χρονια αυτα παρατηρω στους χαρτες.

Ναι για πες μας επισημος ποιος συμφωνει με την ερευνα το μιχαλη.

Να κατσω να την διαβασω και εγω ρε παιδακι μου

Να μαθω καποια πραγματα περισσοτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Spartan είπε:

Ειπα εγω οτι η ατλαντικη ροη δεν ειναι ο ρυθμιστης για τον καιρο της ευρωπης?

Επιπλεον η ευρωπη δεν ειναι μονο ο αζορικος.Ειναι ο γροιλανδικος, ο σκαδιναβικος, και  ο σιβηρικος(που ειδικα τους χειμερινους μηνες ενεργοποιουνται)

Εγω τοσα χρονια αυτα παρατηρω στους χαρτες.

Ναι για πες μας επισημος ποιος συμφωνει με την ερευνα το μιχαλη.

Να κατσω να την διαβασω και εγω ρε παιδακι μου

Να μαθω καποια πραγματα περισσοτερα.

για να αναπτυχθει ο αζορικος που μας ενδιαφερει φυσικα κ παιζει ρολο η αμερικη ειναι προφανες. οσο αφορα τον σιβηρικο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κ δεν εχει να κανει με την ατλαντικη ροη. επισης το τζετ στριμ ας πουμε υπαρχει για ολο το β.ημισφαιριο κ εχει μια συνεχεια. δεν ξεκινα κ τελειωνει στην ευρωπη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στις εικόνες του huxflux βλέπουμε όμως επειδή είναι μικρές λόγω ωρών , αλλά πριν με σωστή κομβική μεταβλητή αποκλείσαμε το σενάριο μη κατάβασης αυλώνα και ότι δεν θα έχομε πασχούγεννα. Λίγο μεγαλύτερη διαφορα. Ναι ο τζίφος στο πεδίο των 100 ωρών τα πήγε καλύτερα από παίο. Μέχρι τότε όμως τα πήγε ΑΘΛΙΑ.

 

και όχι μόνο σε μία μεταβλητή του καναδά, αλλά και σε άλλες στην ίδια περιοχή.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, tzelilis είπε:

για να αναπτυχθει ο αζορικος που μας ενδιαφερει φυσικα κ παιζει ρολο η αμερικη ειναι προφανες. οσο αφορα τον σιβηρικο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κ δεν εχει να κανει με την ατλαντικη ροη. επισης το τζετ στριμ ας πουμε υπαρχει για ολο το β.ημισφαιριο κ εχει μια συνεχεια. δεν ξεκινα κ τελειωνει στην ευρωπη

Αν βαλουμε στην εξισωση και τον αρκτικο αεροχειμαρο,θα παμε πολυ μακρια την συζητηση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Πάντως,σε περίπτωση που κάτσει η μπίλια και για την Βόρεια Ελλάδα,μιλάμε για ένα γεμάτο διημερο χιόνια και βλέπουμε....Το λιγότερο 15ωρο!!

 

55 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Πάντως,σε περίπτωση που κάτσει η μπίλια και για την Βόρεια Ελλάδα,μιλάμε για ένα γεμάτο διημερο χιόνια και βλέπουμε....Το λιγότερο

55 λεπτά πριν, Χειμωνας είπε:

Πάντως,σε περίπτωση που κάτσει η μπίλια και για την Βόρεια Ελλάδα,μιλάμε για ένα γεμάτο διημερο χιόνια και βλέπουμε....Το λιγότερο 15ωρο!!

Για ποια ημερομηνία αναφέρεσαι για βόρεια Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Spartan είπε:

Αν βαλουμε στην εξισωση και τον αρκτικο αεροχειμαρο,θα παμε πολυ μακρια την συζητηση

ολα παιζουν ρολο φυσικα. δεν νομιζω να αμφιβαλεις για αυτο. το θεμα ειναι να μαθουμε να διαβαζουμε αυτα που βλεπουμε.εκει ειναι το δυσκολο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ευρωπαίος κυνηγάει τον τζιφο από τον Σεπτέμβρη χωρίς να σημαίνει ότι δεν κάνει κι αυτός λάθη ,σίγουρα τα πάει χειροτερα από τον τζιφο ,αναμένουμε το 18 αρι για την Πέμπτη για Αττική ,πολύ πιο χαμηλά τα υψομετρα μέχρι και κέντρο εφόσον δεν αλλάξει κατι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Πιστεύω οτι πρέπει να κοιτάμε γενικά την περιοχή της Αμερικής και ιδιαίτερα την περιοχή από τις μεγάλες λίμνες μέχρι την Γροιλανδία. Τις περισσότερες φορές από εδώ καθορίζονται πάρα πολλά για την κατάσταση στον Ατλαντικό και ως συνέπεια στην Ευρώπη. Πχ το ποσό θα ανυψωθεί ο αζορικός, τι κλίση θα πάρει, ποσό δυτικά ή ανατολικά μέσα στον Ατλαντικό θα εγκατασταθεί και πολλά άλλα.  Εννοείται βέβαια πρέπει να κοιτάμε και τον βορά της Ευρώπης όπως και την ανατολή, ωστόσο νομίζω η ανατολή δεν έχει τόση σημασία στην διαμόρφωση του καιρου στην Ευρώπη, εκτός αν μιλάμε για μπακ ντορ ψυχρές εισβολές.

Σωστά φίλε Γιώργο, η ανατολή δεν έχει σημασία εκτός από Back door. Και αυτό γιατί ενώ όλο το βόρειο ημισφαίριο έχει σημασία θεωρητικά, υπάρχει μια διαφορά φάσης ας το πούμε μέχρι να έρθουν εδώ τα αποτελέσματα των μεταβολών. Έτσι η Αμερική συνήθως παίζει κομβικότατο ρόλο στην ύπαρξη ή μη ύπαρξη ενός αυλώνα, ενώ στην συνέχεια ο ατλαντικός που επηρεάζεται από την ΑΜερική σημαντικά και μετά άλλες λεπτομέρειες επηρεάζουν την ανατολίκευση ή δυτίκιση [η και άλλα στοιχεία] του αυλώνα, αφού πλέον είμαστε σίγουροι ότι θα υπάρξη κατάβαση. Η πρώτη απόπειρα για μετάφραση της Αμερικής έγινε στην περσινή Σοφία όπου τότε ο ευρωπαίος και το ούκμο είχαν απίστευτη νίκη έναντι του τζίφου που κατέβαζε αυλώνα στην Κασπία. Μπορώ να βρω και  την ανάλυση στο άλλο φόρουμ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, tzelilis είπε:

ολα παιζουν ρολο φυσικα. δεν νομιζω να αμφιβαλεις για αυτο. το θεμα ειναι να μαθουμε να διαβαζουμε αυτα που βλεπουμε.εκει ειναι το δυσκολο.

Σιγουρα.Αλλα δεν ειμαστε και επαγγελματιες για να τα ξερουμε ολα και να τα διαβαζουμε κατα γραμμα..Καποια βασικα προσπαθουμε να μαθουμε,στο χαος που ονομαζεται καιρος.

Απλοι χομπιστες  ειμαστε οι περισσοτεροι.

Δεν συμφωνεις?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ευρωπαίος σαφως και είναι χειρότερος από άλλες χρονιές...και ο τζίφος είναι σαφώς αρκετά βελτιωμένος σε σχέση με τα τελευταία χρόνια....αλλά σε καμία περίπτωση κανένα από τα δυο μοντέλα δεν είναι πολύ ανώτερο του άλλου....έχουμε περιόδους που τα πάει καλύτερα το ευρωπαικό και περιόδους που τα πάει καλύτερα ο τζίφος....αρκετές φορές τα βρίσκουνε και στη μέση...σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να βλέπεις μόνο ένα μοντέλο και κανένα άλλο..ακόμα και τα  μικρότερα έχουν την αξία τους.....δεν γίνεται για παράδειγμα να σου δείχνουν όλα τα δευτεροτρίτα μοντέλα και τριτοτέταρτα ανατολική κίνηση σε έναν αυλώνα(Τουρκία) που ο ευρωπαίος ή ο τζίφος το δίνουν  δυτικά Ιταλία  και να μην τα πάρεις υπόψιν .....μπορεί Τουρκία να μην κάτσει αλλά κάπου ενδιάμεσα ίσως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spartan είπε:

Σιγουρα.Αλλα δεν ειμαστε και επαγγελματιες για να τα ξερουμε ολα και να τα διαβαζουμε κατα γραμμα..Καποια βασικα προσπαθουμε να μαθουμε,στο χαος που ονομαζεται καιρος.

Απλοι χομπιστες  ειμαστε οι περισσοτεροι.

Δεν συμφωνεις?

συμφωνω απολυτα. κ επισης ο καθενας μας βλεπει με την δικη του οπτικη τους χαρτες κ τα μοντελα. σκεψου το πιο απλο. αλλον τον βολευει το wetterzedrale κ αλλον το meteociel. ο καθενας μας βαζει τα σημαδια του αναλογα κ με την περιοχη του. για αυτο κ εγω ποτε δεν πηρα θεση οσον αφορα τον καιρο στην αττικη αν τον πιανει ο τζιφος η ο ευρωπαιος γτ πολυ απλα δεν ασχοληθηκα σοβαρα. αν ρωτησεις τον σωτηρη για τον υετο του ευρωπαικου θα σου πει οτι παντα τον υπερεκτιμαει. γτ ετσι συμβαινει για τηβ περιοχη του. απεναντιας σε μενα τα παει καλα. οποτε ο καθενας βλεποντας την περιοχη του κρινει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...