Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Αλλο ενα τραγικο τρεξιμο για τα βορεια.... Απο το χθεσινο ονειρικο 12αρι πηγαμε στο σχεδον τιποτα... Προτιμαω να φαω 80mm βροχης/χιονονερου που εδειχνε το χθεσινο 12αρι απο τα 2-3 mm σε χιονι/ χιονονερο

Ούτε αυτά τα 2-3 χιλιοστά δεν θα χει η βόρεια χώρα φιλε μου ήλιο αέρα και το πολύ συννεφιά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, sotos*snow said:

Άντε τα προσηνεμα να ετοιμάζονται ....το παιχνίδι πλέον παίζεται μεταξύ προσηνεμων και Τουρκίας 

Τουρκία καρφί πηγαινει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και όσοι μιλήσαμε για σάρωμα του τζιφου μάλλον πρέπει να αναθεωρήσουμε γιατί όλα πάνε προς σενάρια Ευρωπαίου και ουκμο χτεσινά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Ούτε αυτά τα 2-3 χιλιοστά δεν θα χει η βόρεια χώρα φιλε μου ήλιο αέρα και το πολύ συννεφιά 

Ετσι οπως το παει ετσι οπως λες θα τη βγαλουμε

Εγω ελπιζω σε αρνητικες ελαχιστες τουλαχιστον.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα όπως το δείχνει εδώ χιονίζει αξιοπρεπώς. Στην υπόλοιπη Θεσσαλία λιγότερο λόγω του υετού. Αν πάει και άλλο ανατολικά θα το χάσουμε και εμείς στο τέλος και θα χιονίσει μόνο στη Δίρφυ. Για νοτιότερα πεδινά δεν θα έχει Τ λογικά. Θα μας φάει η αγωνία μέχρι το 12άρι..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρακάτω διαγραμμα απο gfs 00z εχθες το πρωι 31-12-2019 για την περιοχή της Χαλκίδας.

Για 6 και 7/1 ούτε υποψια ψυχρής εισβολής, στο +2 ο μ.ο. και στο +4 το κυριο. ο δε 500αρις ανοιξιατικος...

 

533860507_31-12-201900Z.png.abdec76029be01e065f8254533cd3dc4.png

Σημερινό 00ζ 010-01-2020 για την ίδια περιοχή.

Για 6 με 7/1 καταφερε απο +2 τον μ.ο. να τον παει στο -5 και το κυριο στο -6, ο δε 500αρις αγγιζει το -30 (στο 6αρι που τρεχει τωρα ειναι ακομη πιο κατω). Και απο 0% για χιονι πηγε στο 60% για την ιδια περιοχή.

όλες αυτές οι αλλαγές μεσα σε ένα 24ωρο για 120-144 μπροστά και δε λεω για τα κυρια τρεξίματα όσο για το μ.ο.

1077419782_01-01-202000Z.png.dea1bf2221e48fc2dd80046ae9271990.png

Απο την άλλη ο μ.ο. του ευρωπαικου εχθες το πρωί ήταν στο -2,5, διαταξη Αιγαιο/Τουρκια και σε καμια περιπτωση Ιταλια και Ισπανια που έδειχναν πολλα σεναρια του gfs.

Σήμερα ο μ.ο. του ευρωπαικου τρέχει πάλι στους -3 στις 120 ώρες (αντιστοιχες 144 ώρες εχθες) με διαταξη καθαρά προσήνεμη.

Εχθές στο βράδυ στα 12αρια το ευρωπαικο ήταν μόνο απέναντι σε όλα τα άλλα μοντέλα, σήμερα το πρωί είδαμε όλοι τι γίνεται.

Δεν ξέρω τι θα γίνει ακριβώς σε 5 μέρες από τώρα αλλά στην παρούσα φάση εάν κάποιος μου πει ότι το ευρωπαικό τουμπαρε προς τα άλλα εγω θα βάλω τα γελία.

Την καλημέρα μου και εύχομαι πολλά χιόνια σε όλους το 2020! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Τώρα όπως το δείχνει εδώ χιονίζει αξιοπρεπώς. Στην υπόλοιπη Θεσσαλία λιγότερο λόγω του υετού. Αν πάει και άλλο ανατολικά θα το χάσουμε και εμείς στο τέλος και θα χιονίσει μόνο στη Δίρφυ. Για νοτιότερα πεδινά δεν θα έχει Τ λογικά. Θα μας φάει η αγωνία μέχρι το 12άρι..

απο 850 στην υψηλη αναλυση χιονιζει οριακα εδω. μυγες αλλα χιονιζει.. λιγο καλυτερο 500αρη θελουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

Παρακάτω διαγραμμα απο gfs 00z εχθες το πρωι 31-12-2019 για την περιοχή της Χαλκίδας.

Για 6 και 7/1 ούτε υποψια ψυχρής εισβολής, στο +2 ο μ.ο. και στο +4 το κυριο. ο δε 500αρις ανοιξιατικος...

 

533860507_31-12-201900Z.png.abdec76029be01e065f8254533cd3dc4.png

Σημερινό 00ζ 010-01-2020 για την ίδια περιοχή.

Για 6 με 7/1 καταφερε απο +2 τον μ.ο. να τον παει στο -5 και το κυριο στο -6, ο δε 500αρις αγγιζει το -30 (στο 6αρι που τρεχει τωρα ειναι ακομη πιο κατω). Και απο 0% για χιονι πηγε στο 60% για την ιδια περιοχή.

όλες αυτές οι αλλαγές μεσα σε ένα 24ωρο για 120-144 μπροστά και δε λεω για τα κυρια τρεξίματα όσο για το μ.ο.

1077419782_01-01-202000Z.png.dea1bf2221e48fc2dd80046ae9271990.png

Απο την άλλη ο μ.ο. του ευρωπαικου εχθες το πρωί ήταν στο -2,5, διαταξη Αιγαιο/Τουρκια και σε καμια περιπτωση Ιταλια και Ισπανια που έδειχναν πολλα σεναρια του gfs.

Σήμερα ο μ.ο. του ευρωπαικου τρέχει πάλι στους -3 στις 120 ώρες (αντιστοιχες 144 ώρες εχθες) με διαταξη καθαρά προσήνεμη.

Εχθές στο βράδυ στα 12αρια το ευρωπαικο ήταν μόνο απέναντι σε όλα τα άλλα μοντέλα, σήμερα το πρωί είδαμε όλοι τι γίνεται.

Δεν ξέρω τι θα γίνει ακριβώς σε 5 μέρες από τώρα αλλά στην παρούσα φάση εάν κάποιος μου πει ότι το ευρωπαικό τουμπαρε προς τα άλλα εγω θα βάλω τα γελία.

Την καλημέρα μου και εύχομαι πολλά χιόνια σε όλους το 2020! 

καλύτερα δεν θα μπορουσες να τα πεις... χρονια πολλα Πατρίδα με υγεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

απο 850 στην υψηλη αναλυση χιονιζει οριακα εδω. μυγες αλλα χιονιζει.. λιγο καλυτερο 500αρη θελουμε

Εννοώ αξιοπρεπώς. Να πιάσει έστω και λίγο στο δρόμο. Τώρα φελιζόλ και άλλα τέτοια μπορεί να ρίξει σε κάποια έξαρση. Πάντως για κεντρική Ελλάδα και πάνω θα έχει Τ αυτή η κακοκαιρία. Έτσι όπως το δείχνει τώρα..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά. 

Όταν λέμε για Τουρκία να μη ξεχνάμε πως μιλάμε για μια χώρα με γεωγραφικό μήκος σχεδόν όσο της Ελλάδας και της Ιταλίας μαζί, οπότε πέρα από την ευνοϊκή της θέση και μορφολογία εδάφους είναι και μαθηματικά πιθανότερο να πάρει κάτι. 

Όσον αφορά την Αττική και καρφί να έρθει ο αυλώνας πάνω μας, δε φαίνεται να πρόκειται για κάτι διαφορετικό από όσα έχουμε δει τα τελευταία χρόνια, οπότε καλύτερα να φύγει πιο δυτικά να δώσει κάτι καλο στα κεντροβορεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Εννοώ αξιοπρεπώς. Να πιάσει έστω και λίγο στο δρόμο. Τώρα φελιζόλ και άλλα τέτοια μπορεί να ρίξει σε κάποια έξαρση. Πάντως για κεντρική Ελλάδα και πάνω θα έχει Τ αυτή η κακοκαιρία. Έτσι όπως το δείχνει τώρα..

για δρόμο παίζουμε οριακά.. Απο το τίποτα μέχρι ωραίες καταστάσεις.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καλημερα!!! εμφανεις ανατολικευση των μοντελων πλην ευρωπαικου.δεν ξερω που θα παει ο αυλωνας αλλα ξερω οτι θα παει νοτια το χαμηλο! κ αυτο για β.ελλαδα δεν ειναι καλο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To 6άρι λέει πεδινά Θεσσαλίας. Βόρεια της Λάρισας δύσκολο για πεδινά, θα τελειώσει ο υετός. Νότια του Βόλου ίσως και της Λαμίας δεν θα έχει Τ..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, tzelilis είπε:

καλημερα!!! εμφανεις ανατολικευση των μοντελων πλην ευρωπαικου.δεν ξερω που θα παει ο αυλωνας αλλα ξερω οτι θα παει νοτια το χαμηλο! κ αυτο για β.ελλαδα δεν ειναι καλο. 

Καλημέρα και καλή χρονιά, ο μ.ο. του ευρωπαικου δεν είναι ανατολικα στις 120?

EDE1-120.GIF?01-12

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εκείνο το χαμηλάκι νότια της γροιλανδιας που το εμφανίζει ο τζιφος στις 96H θα μας καθορίσει πολλά κάτι που στο Ευρωπαικό δεν φαίνεται προς το παρόν  και μένει να δούμε αν θα το εμφανίσει και που ,  στο επόμενο ραν..... Θεωρώ πως δεν θα την βγάλουμε με ήλιο όπως διάβασα πριν.... θα έχουμε ευχάριστη ανατροπή προς το καλύτερο....

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

To 6άρι λέει πεδινά Θεσσαλίας. Βόρεια της Λάρισας δύσκολο για πεδινά, θα τελειώσει ο υετός. Νότια του Βόλου ίσως και της Λαμίας δεν θα έχει Τ..

image.thumb.png.ddfb10c1d52b8369cdc6867fed4e9f7e.png

επιπεδα παγοποισης στοπικ των φαινομενων,λογικα θα το εφτανε μεχρι τη θαλασσα αν αναλογιστουμε τα γευωδυναμικα,την υποστιριξη και τον ΒΔ επιφανειας.Οι Τ ειναι υπερ αρκετες κατα την αποψη μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, HuxFlux said:

Ατιμο πραμα η θαλασσα....

Δεν έχει ανανεώσει διαβατήριο ο Αυλώνας. Αυτό λέμε τόσες μέρες.  Η Αττική και η πεδινή Εύβοια θέλουν συνδυασμό πολλών παραμέτρων όχι απλά Χ στη Ρόδο π.χ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το χαμηλό 1010 που πετάει ο τζιφος στις 102 ωρες στις ανατολικες κυκλαδες, εάν το εβγαζε 450 - 500 χιλιόμετρα δυτικότερα με τις ιδιες όμως θερμοκρασίες, κι επειτα ακολουθούσε ανατολική τροχιά πιθανοττα θα χιονίζονταν σταδιακα όλος ο ηπειρωτικός κορμός και με πολυ περισσότερο υετό φυσικά

Επεξεργάστηκε από LarissaSnow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Πολυ ωραια κακοκαιρια για το συνολο της χωρας.Ναι..δεν ειναι αυτο που θελουμε οι περισσοτεροι απο χιονι αλλα η κακοκαιρια αυτη μπορει να βγει πολυ δυνατη.

anim_fag6.gif

Καταπληκτικο το 0.25 teo. Ειναι και το αιγαιο. Θα εχεις πολυ καλο υετο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...