Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά με το 6άρι είμαι ευχαριστημένος. Σίγουρα δεν είναι κάτι ιστορικό, αλλά αυτό έλλειπε να περιμέναμε ιστορικό κάθε χρόνο στα 0μ, είναι όμως ένα αξιοπρεπές χιόνι που λογικά θα στρώσει έστω και λίγο στο δρόμο. Αν βγει αυτούσιο που ούτε καν δηλαδή..

Επεξεργάστηκε από yiannis_volos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, LarissaSnow είπε:

Το χαμηλό 1010 που πετάει ο τζιφος στις 102 ωρες στις ανατολικες κυκλαδες, εάν το εβγαζε 450 - 500 χιλιόμετρα δυτικότερα με τις ιδιες όμως θερμοκρασίες, κι επειτα ακολουθούσε ανατολική τροχιά πιθανοττα θα χιονίζονταν σταδιακα όλος ο ηπειρωτικός κορμός και με πολυ περισσότερο υετό φυσικά

Αυτό είναι το θέμα, δεν θα είχε Τ. Είναι τζούφιος ο αυλώνας. Ο σωστός αυλώνας είναι αυτός που κουβαλάει ένα -16 στο κέντρο του και οι θερμοκρασίες οι "γεμάτες" σε όλα τα στάδια. Αλλά τι να κάνουμε, θα πορευτούμε με αυτό τώρα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα χρόνια πολλά καλή χρονιά να πω ότι είναι το γνωστό παλατσαρισμα (εκρεμμες) και λογικά το Χ θα καταλήξει ιόνιο με Πελοπόννησο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οι κεντροβορειοι δεστε σεναρια 8,9,5,17,20.Γενικα τα περισσοτερα δειχνουν Τουρκια,γενικα ειναι κακος ο μεσοςορος,χειροτερος απο το 00αρι

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα νομίζω ότι για κεντροβορεια χάλασε πολύ η δουλειά.και τα ενσεμπλ χαλιά.και δεν ξέρω αν μπορεί να αλλάξει κάτι δραματικά στισ ώρες που είναι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, yiannis_volos είπε:

Αυτό είναι το θέμα, δεν θα είχε Τ. Είναι τζούφιος ο αυλώνας. Ο σωστός αυλώνας είναι αυτός που κουβαλάει ένα -16 στο κέντρο του και οι θερμοκρασίες οι "γεμάτες" σε όλα τα στάδια. Αλλά τι να κάνουμε, θα πορευτούμε με αυτό τώρα..

Όλα διορθώνονται, ο τζίφος εκτός του ότι ανατολίκευσε, πάχυνε και τον αυλώνα γι αυτό κατέβασε και καλύτερες θερμοκρασίες σε όλα τα υψόμετρα, άνετα στα επόμενα ραν μπορούν να γίνουν -16, αλλά και τα -12 που φερνει τωρα στα βαλκάνια, υπεραρκετά είναι. Το βασικότερο είναι να είναι και το χαμηλό σε ιδανική θέση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σεναρια 3 4 6 14 19 ειναι πολύ καλά για προσήνεμα.. 

διάγραμμα αρκετά καλό για αρχή

 

https://www.meteociel.fr/cartes_obs/gens_display.php?ext=1&lat=38.25910931174089&lon=23.679245283018865

graphe3_0000___23.679245283_38.2591093117_.png

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πολυ αυξημενα τα σεναρια για βροχη στο διαγραμμα gfs για αθηνα 6-7 του μηνα θα ριξει αρκετο χιονι αν υπαρχουν ιδανικες θερμοκρασιες..

gfs-athens-gr-38n-235e.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, LarissaSnow είπε:

Όλα διορθώνονται, ο τζίφος εκτός του ότι ανατολίκευσε, πάχυνε και τον αυλώνα γι αυτό κατέβασε και καλύτερες θερμοκρασίες σε όλα τα υψόμετρα, άνετα στα επόμενα ραν μπορούν να γίνουν -16, αλλά και τα -12 που φερνει τωρα στα βαλκάνια, υπεραρκετά είναι. Το βασικότερο είναι να είναι και το χαμηλό σε ιδανική θέση.

Απλά εννοώ ότι δεν είναι γεμάτος ο αυλώνας. Ο σωστός αυλώνας όπως τον έχω στο μυαλό μου είναι μία όμορφη, συμπαγής, μπλε στήλη με -16 στην Ουκρανία, -14 λίγο νοτιότερα, -12 στα Βαλκάνια, -10 στην Βόρεια Ελλάδα και -8 εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ότι έχει κάπως κακοποιηθεί ο όρος "κεντροβορειοι". Γιατί. Γιατί υπάρχει και το "κεντρονοτιοι". Και στα 2 σενάρια το μόνο σίγουρο είναι το κέντρο. Τα 2 άκρα είναι με τη Bepanthol ανα χείρας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πως σε πετσόκοψαν έτσι ε τζίφε??😭

 

Αν είναι να γίνει η χαζομάρα του 6αριού [που δυστυχώς η χαζομάρα θα είναι πολύ καλό σενάριο αν σκεφτούμε το αικον..] Ας βγει και η μαμημένη συνέχεια τουλάχιστον!!

gfs-0-312.png?6

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ιδια χαλια και το 6αρι του τζιφου. Τα πραγματα πρεπει να μετακινηθουν βορεια στα επομενα τρεξιματα. Κι αυτο να γινει αμεσα,γιατι πλεον δε μιλαμε για τοσο μακρινες ωρες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μου αρεσει που οι βορειοι πανηγυριζαμε και τωρα τα βαφουμε μαυρα, και οι νοτιοι τα ειχανε βαψει μαυρα και τωρα πανηγυριζουνε. Ο Παιος προς Τζιφο, ο Τζιφος προς Παιο και οι κωλοτουμπες συνεχιζονται. Για μενα ακομα δεν ξεκαθαρισε τπτ και μεχρι παρασκευη βραδυ θα δουμε και αλλα επεισοδια απο Τζουφιο και Σκουπιδαιο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οτι να ναι ειλικρινα απο Ιταλια πηγε προσηνεμα μεσα σε μια μερα.. τελικα καμια εμπιστοσυνη στα μοντελα πλεον

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν ξέρουν που τους πάνε τα 4 τα μοντέλα λέω γω. Στο τέλος θα έχουμε ντέρμπυ Ισπανία Τουρκία λες και είμαστε σε κάνα Γιούρο ξέρωγώ τουτοκεινο τοναταλλο κατότακατό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το βραδυ τα οριστικα κλαματα χαχα για ολους ετσι οπως ειμαι σημερα ουτε τα προσηνεμα βλεπουμ στα πεδινα χιονια ουτε οι βορειοι τελεια χχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόνο τα μικρά μοντέλα μας σώζουν πλέον πλην αικον για κεντροβόρεια. Πρέπει  πάσι θυσία να εξασθενήσει ο αυλώνας. Δεν είναι τυχαίο που το Jma που καπελώνουν τον Αζορικο τα χαμηλά, βγάζει πολύ καλύτερο σενάριο για εδώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Το βραδυ τα οριστικα κλαματα χαχα για ολους ετσι οπως ειμαι σημερα ουτε τα προσηνεμα βλεπουμ στα πεδινα χιονια ουτε οι βορειοι τελεια χχαχα

οριακά κάτι βλέπουμε.. όχι χιονόστρωση ομως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από δίπλα Τούρκοι καιροφιλοι θα γράφουν τζαλχαμ χαραλτζιμπεραν γιουλπασι τουρλού gfs τουμπρε γιουροπιναν ισμι χτζε ανατολου

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...