Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Να είσαι στα Γιάννενα αρχες Ιανουρίου και να βλέπεις τέτοιες εικόνες, τραγικές απλά... και το θέμα είναι ότι δεν είναι μόνο τα Γιάννενα, η Φλώρινα ή άλλες περιοχές της χώρα που είναι ακόμη άχιονες, είναι ότι το 70% της Ευρώπης τουλάχιστον δεν βιώνει χειμώνα.

 

Προσωπικά δεν θα μου έκανε εντύπωση να κυλούσε όλος ο υπόλοιπος χειμώνας με νοτιαδες, για να μην πω όλος ο χρόνος. Ειδικά μετά από μια τόσο μεγάλη περίοδο "ανωμαλίας" κυρίως στον καιρό της κεντρικής και δυτικής Ευρώπης(στην ουσία από πέρυσι τον Φλεβάρη έχει που ο καιρός για αυτές τις περιοχές έχει "αυτοκτονήσει")

Το ξέρω Γιώργο και για αυτό τρελαίνομαι. Στατιστικά και μόνο περίμενα κάτι πολύ καλύτερο από πέρσι. Δεν είχα βέβαια την αφέλεια να πιστεύω ότι θα κάνει κάτι σαν πρόπερσι που ένιωσα πως είναι ο πραγματικός χειμώνας στα Γιάννενα άσχετα που δεν έκανε κάτι άλλο. Οπότε εγώ ανυπομονούσα για φέτος τον χειμώνα ήμουν αισιόδοξος, ότι θα ξαναζήσω κάτι καλό, λίγο Γιαννιώτικο χειμώνα. Εμένα μου έλεγαν ότι όταν ξεκινάει να βρέχει σταματάει τον Μάιο λέει μια παροιμία στα Γιάννενα. Πλέον περιμένουμε το καλοκαίρι από τις καταιγίδες για βροχές. Που φέτος ήταν και αυτό ξηρό. Στην ουσία τι έγινε? Έπεσαν 450 χιλιοστά βροχής τον Νοέμβριο, αλλά αν δει κανείς την κατανομή του υετού, είναι άστα να πάνε. Από πέρσι τον Φλεβάρη ουσιαστικά έχουμε άπειρες μέρες ηλιοφάνειας.

 

Αλλά όπως είπες. Η Ευρώπη και αν έχει δράμα. γιατί αν δεν είχε, όλο και κάτι θα είχαμε στα Γιάννενα. Τι να πω, κρατώ μια πισινή για να αλλάξει επιτέλους η κυκλοφορία, μπας και έχουμε δυνατό Φεβρουάριο εδώ σε αντίθεση με πέρσι και σε όλα τα άλλα χρόνια. Ο φεβρουάριος στα Γιάννενα έχει ψοφήσει, όσα χρόνια είμαι εκεί σε γενικές γραμμές πάντως.

 

Υπομονή κάνω, αλλά πόση υπομονή πια.. Κακός περσινός χειμώνας, καλή άνοιξη, αλλά η πιο αδιάφορη εποχή, άθλιο καλοκαίρι άθλιο φθινόπωρο, και προς το παρόν εκτρωματικός χειμώνας

 

Ελπίζω οι δείκτες σε λίγο να ανοίξουν μια διέξοδο..

 

Υ.Γ δεν νομίζω ότι ειρωνεύτηκε κανείς εδώ μέσα. Διαφωνία ναι, αλλά δεν είδα κάποιο παιδί να ειρωνεύτηκε

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΏΠΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΕΓΚΛΙΣΕΙΣ ΘΑ ΈΡΘΟΥΝ ΠΟΙΝΕΣ

ΤΕΛΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

 

Ποιες αντεγκλισεις ρε παιδια?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΏΠΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΕΓΚΛΙΣΕΙΣ ΘΑ ΈΡΘΟΥΝ ΠΟΙΝΕΣ

ΤΕΛΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

 

Μια χαρα συζητηση κανουμε παντως με τον spartan

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Αυτοι που το έκαναν γνωριζουν

Και ποιοι  το εκαναν ρε γιωργο αυτο?

Διοτι εγω μεχρι στιγμης δεν ειδα κανεναν να παραφερετε 

Εσεις βλεπετε αντεγκλισεις στις διαφωνιες μας?

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΟΥΝ ΟΙ ΕΙΡΩΝΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΏΠΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΤΕΓΚΛΙΣΕΙΣ ΘΑ ΈΡΘΟΥΝ ΠΟΙΝΕΣ

ΤΕΛΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

 

Μαστίγιο Νο 8 θα προτιμούσα 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Μια χαρα συζητηση κανουμε παντως με τον spartan

Αν ειναι δυνατον ρε χρηστο

Επειδη διαφωνησαμε να μας κανουν και παρατηρησεις κιολας.

Υ.Γ Ενταξει ολα καλα ,δεν ηταν για τα δικα μας ποστ.😎

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως εγώ συνεχιζοντας να βλέπω το meteo.gr για τυχόν αλλαγές έχει παραμείνει σταθερό με χιόνια ακόμα και στον Πειραιά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΚΥΡΙΕ ΧΕΛΜΕ.. ΠΡΆΞΕΙΣ ΘΑ ΈΧΟΥΜΕ??
είπα να μη γράψω αλλα δεν αντέχω... μπορουμε να σχολιάζουμε μονο παρακαλώ εδω του ΄χαρτες?????????? Το στανιό μ μέσα... Σεβαστείτε λίγο
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, [weathermaniac] said:

και ένα τελευταίο οφ για εμένα

 

Εδώ βλέπετε την σημερινή εικόνα των Ιωαννίνων. Ούτε σε περιόδους με καύσωνα μέσα στο καλοκαίρι τέτοια εικόνα. Ούτε σύννεφο, ούτε χιονούρα ΤΙΠΟΤΑ [κατάλαθος έβαλα 2019 στο όνομα 2020 προφανώς]

600338698_ioannina2-1-2019.thumb.jpg.0d2aafd14b62dffa8ddcc81495ce9c81.jpg779472079_ioannina2-1-20192.thumb.jpg.dea3a866088b4edb183278f14fb0ba40.jpg

 

Εμένα τέτοιες εικόνες ειδικά με τις υψηλότερες απαιτήσεις σε σχέση με τον περσινό χειμώνα με κάνουν να χάνω την όρεξή μου για οτιδήποτε.  Οπότε απλά ελπίζω να πάρει μπρος επιτέλους η κεντροδυτική Ευρώπη που στην ουσία πέρα από κάτι αστείες λίμνες και εκεί το φθινόπωρο, μόνο τον Νοέμβριο ενεργοποιήθηκε.

τα δυτικα γενικα ειναι απο τις πιο, καιρικα, καλα περιοχες τις ελλαδας. ειτε απο υετο , απο θαμενα βουνα απο χιονια , παγετους , καταιγιδαρες κτλ.

εχει ολο το πακετο για καιροφιλους εκει. δεν νομιζω να εχουμε και παραπονο. απλα θεωρω οταν παρει μπροστα η περιοχη θα αναπληρωθουν τα παντα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδιά τα 12αρια πως τα περιμένουμε δυτικότερα η ανατολικότερα προς Τουρκία:??

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδια συγνωμη κιολας αλλα δεν ξερω για ποιους μιλατε, εαν εννοειτε εμενα και τον HulFlux απλα εχουμε μια διαφωνια για τα μοντελα οκ αλλα μεχρι εκει. Ουτε ειρωνευτηκε ο ενας τον αλλο ουτε χαρακτηρισαμε ο ενας τον αλλον. Απαγορευεται να μιλαμε? Δημοκρατια εχουμε. Οκ δεχομαι οτι ειναι ακυρο να συζηταμε για τα μοντελα σε αρθρο για σχολιασμο χαρτων αλλα δεν ειναι δυνατον καποιοι να ζητανε και αποκλεισμο μας. 

Και για να μην παρεξηγηθω γι'αυτα που γραφω, ξαναλεω οτι εαν τα λετε για εμενα και τον HulFlux ισχυουν αυτα που εγραψα. Αλλιως παω πασο και ζητω συγνωμη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, thanasismtrk είπε:

παιδιά τα 12αρια πως τα περιμένουμε δυτικότερα η ανατολικότερα προς Τουρκία:??

Οι κεντροβοριοι δυτικότερα.οι προσήνεμοι όπως είναι με ποιο συμπαγή Αυλώνα αν κάνω λαθοσ ασ με διορθώσει καποιοσ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οτι ασχετο με σχολιασμο θα σβηνεται.

Εχει κουρασει η ιστορια καθε φορα πιυ εχει ενδιαφερον ο καιρος στα προσηνεμα,να ανεβαζουμε φωτο απο τα αχιονα βουνα,σε αλλες περιοχες της χωρας.

Γενικα προσεχουμε το υφος μας!!!Οποιος χαλιεται μπορει να ρεπαρει για μερικες μερες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

1) Υπαρχει αναλογο τοπικ με τις επαληθευσεις μοντελων.Βαλτο εκει Μιχαηλ και οποιος θελει θα το δει.Οταν εισαι ετοιμος βαλε εδω μονο τον συνδεσμο. 

https://weather-club.gr/main/index.php?/topic/45-επαληθεύσεις-παγκοσμίων-μοντέλων/

2) Εχουμε ξαναπει οτι τυχον τοποθετησεις προβλεψεις-αναλυσεις-εκτιμησεις μετεωρολογων να μπαινουνε στο αναλογο τοπικ.Για αυτον το λογο φτιαχτηκε .Σεβαστειτε το οσο μπορειτε παιδες.

3) Το να χαρακτηριζουμε αρνητικα και να ειρωνευομαστε δημοσια εναν ερασιτεχνη η επαγγελματια μετεωρολογο για μια αστοχη προβλεψη η επειδη ''δε τον παμε'' δεν ειναι και οτι καλυτερο για την εικονα μας.Εκτος απο αυτο μπορει να αυξησει την ενταση μεταξυ των μελων που ''τον πανε'' τον εν λογω μετεωρολογο και να δημιουργηθει λεκτικο επεισοδιο. Υπαρχουν τροποι να παραθεσουμε την αποψη μας κοσμια χωρις να κανουμε τον οποιοδηποτε να νοιωσει αβολα,για τη δουλεια και τη προσπαθεια του.   

4) Καλο θα ηταν η αναπαραγωγη των αναγραμματισμενων λεξεων και προτασεων που θυμιζουν αλλους ιστοτοπους και καταστασεις,που δεν ειναι αρεστες σε πολλα παιδια (υπαρχουν προσωπικα μνμ) να εκλειψουν.

Για το 3 και 4 δεν υπαρχει καποιος κανονας επ αυτου.Το θετουμε ως προταση και οπως νοιωσει ο καθενας πραττει.  

 

Οκ Θοδωρή θα κάνω αυτό που λες, σωστά

10 λεπτά πριν, teo.sol. είπε:

τα δυτικα γενικα ειναι απο τις πιο, καιρικα, καλα περιοχες τις ελλαδας. ειτε απο υετο , απο θαμενα βουνα απο χιονια , παγετους , καταιγιδαρες κτλ.

εχει ολο το πακετο για καιροφιλους εκει. δεν νομιζω να εχουμε και παραπονο. απλα θεωρω οταν παρει μπροστα η περιοχη θα αναπληρωθουν τα παντα.

 

Μακάρι να αλλάξει η κατάσταση γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Αρκεί να μην αργήσει και φτάσει άνοιξη. Γιατί κακά τα ψέμματα διατάξεις που μπορούν να δώσουν φαινόμενα το καλοκαίρι ή τον χειμώνα, μπορεί να λειτουργούν αντίστροφα, τον χειμώνα ή το καλοκαίρι αντίστοιχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Οκ Θοδωρή θα κάνω αυτό που λες, σωστά

Μακάρι να αλλάξει η κατάσταση γιατί δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Αρκεί να μην αργήσει και φτάσει άνοιξη. Γιατί κακά τα ψέμματα διατάξεις που μπορούν να δώσουν φαινόμενα το καλοκαίρι ή τον χειμώνα, μπορεί να λειτουργούν αντίστροφα, τον χειμώνα ή το καλοκαίρι αντίστοιχα

Δεν εφυγε ακομα ο χειμωνας μιχαηλ

Εχε πιστη

Και τελος εδω πια με αυτη την συζητηση.Διοτι ειμαστε οφ τοπικ

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγω παντως ΣΟΒΑΡΟ χιονι αθηνα χωρις να εχει -31-32 και κατω δεν θυμαμαι απο το 2002 που παρακολουθω site καιρικου ενδιαφεροντος

Μονο με τις χαμηλες νεφωσεις δεν γινεται δουλεια εντος τειχων..

Ας με διορθωσει καποιος παλιος εαν θυμαται....

Επεξεργάστηκε από periklis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα ens το κύριο στα 500 για Αθήνα τρέχει σχεδόν μόνο του. Δεν καταλαβαίνω τον πεσιμισμό, όλα ανοιχτά είναι ακόμα για Αθήνα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Ωραια πραγματα....."3 κατεβασιες στα προσηνεμα  μεσα σε 10 μερες...." και? Ποιος σας ειπε οτι ο καιρος μπαινει σε καλουπια? Οταν εμεις εδω στην Ευβοια για 2 μηνες μεσα στο φθινοπωρο ξεχασαμε τι παει να πει βοριας και ειμαστε προσηνεμοι του? Αυτο δεν ηταν εμμονη νοτια ας πουμε? Στη δυτικη Ελλαδα δεν ειχαν σαπισει στα νερα λογω νοτια? Αυτη η λογικη του "ποσο αδικος ειναι ο καιρος...." θα πρεπει να σταματησει γιατι στο τελος ολοι θα καταληξουμε με ψυχολογικα! Κανεναν μας δεν θα ρωτησει η ατμοσφαιρα για το πως θα δρασει.... Ας το ξαναπουμε αλλη μια φορα λοιπον εμεις τα παλιομαχαιρα των προσηνεμων, οτι ΠΑΝΤΑ χιονιζε εδω κατω και θα συνεχιζει να το κανει χωρις να ΑΝΑΙΡΕΙ τα χιονια της Πινδου η γενικοτερα της κεντρικης και βορειας χωρας! Αλλα συστηματα, αλλες διαταξεις, αλλες καιρικες συνθηκες! Αυτο παλι το "η Τουρκια θα το φαει ολο το χιονι ΠΑΛΙ..."? Τα προσηνεμα με αυτον τον καιρο  χιονιζονται....εμμεσα απο "τουρκικο" χιονια! Εκτος κι αν θεωρειτε οτι θα πρεπει να σταματησουν να χιονιζονται τα δυτικοτερα μερη της Τουρκιας...?

Η πραγματικοτητα μεχρι στιγμης μιλαει για πετσα στα προσηνεμα, ΑΛΛΑ θεωρω οτι ακομα δεν εχει κλειδωσει τιποτα! Αυριο στα 12αρια θα ξερουμε που και πως θα εκφραστει αυτο που διαφαινεται.....απο πετσα μεχρι μια αξιοπρεπη χιονοπτωση.....ή με συννεφιες και ηλιο με ξεροβορι....

 

+100000
Τα είπες όλα φίλε, τα είπες όλα και κάλυψες πιστεύω το σύνολο των παιδιών από τα προσηνεμα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, periklis είπε:

Εγω παντως ΣΟΒΑΡΟ χιονι αθηνα χωρις να εχει -31-32 και κατω δεν θυμαμαι απο το 2002 που παρακολουθω site καιρικου ενδιαφεροντος

Μονο με τις χαμηλες νεφωσεις δεν γινεται δουλεια εντος τειχων..

Ας με διορθωσει καποιος παλιος εαν θυμαται....

μια απλη αναζητηση στο google.....και θα στη δωσει τη διορθωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τραγικη η συνέχεια από το 6αρι και να προσθέσω πως παρατηρώ ότι και αυτή η κακοκαιρία θα είναι παρόμοια με την Ζηνοβία αν δεν κάνω λάθος γιατί βλέπω όσο κοντεύουν οι μέρες παρόμοια ensemblesens_image.png.65e124f2c6d77434b6d5929d0b551396.png

Επεξεργάστηκε από thanasismtrk
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, tendcol said:

μια απλη αναζητηση στο google.....και θα στη δωσει τη διορθωση

ημερομηνια παρακαλω?

 

Επεξεργάστηκε από periklis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...