Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Όπως διαφαινόταν ήδη σα...λυχναράκι στο σκότος εδώ και κάποιες μέρες.....

Όπως ακουγόταν από μακριά ο βρυχηθμός του Κογκαλίωνα μέσα από τα Σιβηρικά σπήλαια.....

Κάτι περίεργο πάει να γίνει εκεί στις 15-21 του Γενάρη. 

Ας ελπίσουμε να δούμε κάτι καλό σε όλη τη χώρα.

Από 15 Γενάρη εγώ βλέπω χιόνια στη χώρα. Αλλά εκεί 15-21 πάει να γίνει κάτι καλό. Από 22/01 και μετά βέβαια βλέπω πάλι άνοδο της Τ. Άλλωστε και τα μερομήνια αυτό λένε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thanasismtrk είπε:

και κεντροβορειοι ή Μόνο προσηνεμοι 

Γενικα. Ακομα ειναι μακρια. Οταν πλησιασουμε στις 5 με 7 ημερες εστω, να δειξει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

σενάριο 10=αριάδνη νούμερο 2

gens-10-1-384.png

 

αρκεί να μην χαθεί το πρώτο σημαντικό χαμηλό όπως τότε που θα έδινε τα διπλάσια. Δεν θα χανόταν επειδή θα ήταν πιο δυτικά και θα είχε χώρο να οργανωθεί καλύτερα ακόμα και αν περνούσε πάλι βόρεια ειδικά για δυτικά. [αν και από πάνω πιστεύω ότι το χαμηλό θα ήταν λίγο νότιά μας]

gfs-0-6.png?6

Κάπως έτσι. 15-21/01 (δηλαδή την 3η βδομάδα του Γενάρη) θα κάνει παγωνιά (και βάσει των προσωπικών μου προβλέψεων) και από 22-23 και μετά θα μαλακώσει λίγο. Επίσης προβλέπω κάτι σαν κρύο να κατεβαίνει προς τα νότια προς τις 26-30. Και κάτι μου λέει ότι θα έχουμε ανοιξιάτικο Φλεβάρη μετά. Αλλά είναι νωρίς ακόμα. 17-20/01 υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες για χιόνια. Πιθανές ημερομηνίες Γενάρη 2020 για χιονόπτωση στην Πολίχνη: 17,18,19,20,26,27

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Ski snow είπε:

Γενικα. Ακομα ειναι μακρια. Οταν πλησιασουμε στις 5 με 7 ημερες εστω, να δειξει.

Μόνο Αλκυονίδες να μην έχουμε 15-21. Ας έχει και ήλιο με δόντια. Δε θέλω να διαβάζω προγραμματισμό και διακριτά με ήλιο και 15+ βαθμούς έξω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιόνια από 16/01 σε αρκετές περιοχές της χώρας με λίγα λόγια. Ειδικά 17-20 θα γίνει το μπαμ. Έχει πολλά χρόνια να κάνει χιονιά και παγωνιά 16-20/01. Και μάλιστα διαφαίνεται και νέα κρύα μπάλα (όχι τόσο ισχυρή όσο η 1η όμως) εκεί προς 25-26/01 και μέχρι 30/01. Έχει να κάνει από το 2012 πολύ κρύο ή χιόνι 16-20. Το 13, το 14 και το 15 τότε είχε Αλκυονίδες, το 16 ό,τι έκανε το έκανε 21-25, το 17 πήγε να βγάλει κάτι αλλά κόλωσε, το 18 το απόλυτο μηδέν, το 19 πάλι έφτιαξε και μαλάκωσε ο καιρός τότε μετά από ψυχρή εισβολή στις 14-15 και πάμε να δούμε φέτος τι θα γίνει!

Επεξεργάστηκε από WEATHER-FUN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Χιόνια από 16/01 παντού. Ειδικά 17-20 θα γίνει το μπαμ. Έχει πολλά χρόνια να κάνει χιονιά και παγωνιά 17-20/01. Και μάλιστα διαφαίνεται και νέο σύστημα εκεί προς 25-26/01 και μέχρι 30/01.

Που φαίνονται όλα αυτά? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Από 15 Γενάρη εγώ βλέπω χιόνια στη χώρα. Αλλά εκεί 15-21 πάει να γίνει κάτι καλό. Από 22/01 και μετά βέβαια βλέπω πάλι άνοδο της Τ. Άλλωστε και τα μερομήνια αυτό λένε.

 

15 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Κάπως έτσι. 15-21/01 (δηλαδή την 3η βδομάδα του Γενάρη) θα κάνει παγωνιά (και βάσει των προσωπικών μου προβλέψεων) και από 22-23 και μετά θα μαλακώσει λίγο. Επίσης προβλέπω κάτι σαν κρύο να κατεβαίνει προς τα νότια προς τις 26-30. Και κάτι μου λέει ότι θα έχουμε ανοιξιάτικο Φλεβάρη μετά. Αλλά είναι νωρίς ακόμα. 17-20/01 υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες για χιόνια. Πιθανές ημερομηνίες Γενάρη 2020 για χιονόπτωση στην Πολίχνη: 17,18,19,20,26,27

 

14 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Μόνο Αλκυονίδες να μην έχουμε 15-21. Ας έχει και ήλιο με δόντια. Δε θέλω να διαβάζω προγραμματισμό και διακριτά με ήλιο και 15+ βαθμούς έξω.

 

Μπερδεύτηκα λίγο...

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παρότι είναι πολύ νωρίς για να κάνει κάποιος οποιαδήποτε "πρόγνωση", δηλαδή εκτίμηση του πιθανού καιρού βάσει επιστημονικών δεδομένων και μεθοδολογίας, προσωπικά πιστεύω (ακα. "μαντεψιά") ότι στο διάστημα 16/1 με 18/1 αχνοφαίνονται στα ανσαμπλς καθόλου αμελητέες στατιστικά πιθανότητες, ραν με ραν, για σοβαρότατο μπλοκ.

Aπό τα διαγράμματα ατμοσφαιρικής πίεσης, τα οποία βέβαια αλλάζουν ραν με ραν, διαφαίνεται, άλλοτε περισσότερο και άλλοτε λιγότερο ανάλογα με το τρέξιμο, η δημιουργία πολύ ισχυρού εμποδισμού (της τάξης των 1040 - 1050) κάπου στη "βόρεια ευρώπη".   Το σε ποια περιοχή της βόρειας ευρώπης θα θεμελιωθεί το κέντρο του εμποδισμού είναι ακόμα πιο ασαφές σημείο, αλλά κάποια στοιχεία συνηγορούν στο ότι αυτό θα βρεθεί στον θαλάσσιο χώρο μεταξύ Μ. Βρετανίας, Κάτω Χωρών και Νορβηγίας.

Από κει και πέρα, παραμένει τελείως άγνωστο το αν η θέση και η έκταση του εμποδισμού (εφόσον αυτός συμβεί) θα είναι τέτοια που να ευνοήσει τη χώρα μας ή άλλες περιοχές.

ΥΓ1. Οι δείκτες που ανεβήκανε απο τους φίλους πριν δεν ξέρω αν δειχνουν αυτό που περιέγραψα. Αλλά και αυτοί μεταβάλλονται καθημερινά.

ΥΓ2. Κογκαλίωνα μόνο με εμποδισμούς 1035-1050 μπορούμε να περιμένουμε. 

ΥΓ3. Μακάρι η τύχη να μας χαμογελάσει.

ΥΓ4. Ο Μπαρμπα-Μπιτς θα χαμογελάει ισως τώρα με το σαρδόνιο χαμογελό του ξέρει αυτός χαχαχα

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλός ο ΝΑΟ! Ο ΑΟ δεν είναι κακός, μπορει να πέσει και λίγο ακόμα εαν θέλει.... νωρίς είναι ακόμη, μακάρι να συνεχίσουμε έτσι!

Εαν μας έρθει κανας κόγκας πάντως εκείνη τη περίοδο, θα έχουμε ξεκινήσει εξεταστική! Ήδη κάνω τα σενάριά μου! Και εγώ φίλοι μου, 12 χρόνια αναμονής και υπερ-υπομονής, 12 χρόνια ελπίδας για κάτι που δεν ήρθε ποτέ.. δεν θα τα θυσιάσω για οποιοδήποτε μάθημα της μιας μέρας ή καλύτερα ενός 6 μήνου! Εαν δε κλείσουν τη σχολή με ένα 20ποντο, υπάρχει και ο άχιονος Σεπτέμβρης! Για ένα ''μίνι'' εξάμηνο δεν θυσιάζω 12 ολοκληρα χρόνια αναμονής! 12 χρόνια τρέλας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

to μόνο που δείχνουν οι δείκτες είναι πιθανή κατάβαση στο διάστημα 19-22 τύπου Ηφαιστίωνα. κανένας σοβαρός κόγκας δεν φαίνεται μέχρι τότε.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες λιγο αυστοσυγκρατηση...μεχρι κ το κυριο που εδινε επι 4 μερες ψυχρη εισβολη μετα τις 20,τωρα κανει τον αλεκο..σαυτο που θα συμφωνησω,ειναι οτι καποια-λιγα-σεναρια επιμενουν σαυτο,με τη γνωστη ταση ομως να το πανε παραπισω.αν θα με ρωτουσε καποιος θα του ελεγα οτι ναι υπαρχουν πιθανοτητες για τελη Ιανουαριου,αρχες Φλεβαρη...ισως κ μεσα Φλεβαρη,για να τουμπαρει το ψυχος απο βορεια αμερικη κ να ανεβει επιτελους ο αζορικος...βεβαια μετερεολογος δεν ειμαι...μακαρι να πεσω εξω κ να ρθει πιο νωρις,κανεις δεν θελει να χαθει ο μηνας..θα σας πω ομως κατι,ημουνα Ρωσια για Πρωτοχρονια,κ δεν ειχε χιονι!!με -1 ηταν εκει,που κανονικα εχουνε -12 τωρα,το ψυχος αφαντο...γιαυτο λεω υπομονη να τουμπαρει το πραγμα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε κάθε περίπτωση πρέπει αυτή την φορά να παλέψουμε μόνο με Ιταλία [για να μην πω δυτικότερα για εδώ] Γιατί με Τουρκία ένα είναι σίγουρο. Ότι αυτή η άθλια και καθόλου αντιπροσωπευτική για την Ήπειρο εικόνα θα διατηρηθεί.

81356306_1075401176138400_6383339021342343168_n.png?_nc_cat=110&_nc_oc=AQnfvmDKJzeMBsQ3PEFg1SHfl3o6OqIN539go3I2ub2YkHcbn57wU9hSHAdAzfo7EExHAClhMK-9dY_XF718T62U&_nc_ht=scontent.fath3-3.fna&oh=0512511ec696ae123d46561f074321e1&oe=5EAF5A1A

 

 

τουλάχιστον ξέρω πως αν πάει πολύ δυτικά θα βρέξει τουλάχιστον με χιόνια στα βουνά αλλά όχι μόνο σε αετοφωλιές  [για εμένα αετοφωλιές>1500 μέτρων]

 

 

Τα λέμε μετά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα!Χρόνια πολλά....Δεν είναι κακοί οι δείκτες, αλλά νομίζω για κάτι "δυνατό" θα πρέπει να δούμε τον ΑΟ σχεδόν στο μηδέν.Όπως είναι τώρα φωτογραφίζει την ανατολική Ευρώπη και ίσως λίγο πιο ανατολικά ακόμα....Έχουμε πολλές μέρες ως τότε και αλλάζουν άνετα κι οι δείκτες...Είναι τέτοια η φάση φέτος που το πάνω χέρι ξεκάθαρα το χει η ανατολική Ευρώπη.Το θλιβερό είναι ότι η Σιβηρία κοιμάται τον ύπνο του δικαίου φέτος και δύσκολα θα "ρεφάρει"....Αρκετά θερμότερη των κλιματικών κι αυτό επηρεάζει και τις "ισχνές" καταβάσεις ως τη χώρα μας

Επεξεργάστηκε από Jimmyrogue1984
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, WEATHER-FUN είπε:

Κάπως έτσι. 15-21/01 (δηλαδή την 3η βδομάδα του Γενάρη) θα κάνει παγωνιά (και βάσει των προσωπικών μου προβλέψεων) και από 22-23 και μετά θα μαλακώσει λίγο. Επίσης προβλέπω κάτι σαν κρύο να κατεβαίνει προς τα νότια προς τις 26-30. Και κάτι μου λέει ότι θα έχουμε ανοιξιάτικο Φλεβάρη μετά. Αλλά είναι νωρίς ακόμα. 17-20/01 υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες για χιόνια. Πιθανές ημερομηνίες Γενάρη 2020 για χιονόπτωση στην Πολίχνη: 17,18,19,20,26,27

καθαρά δευτέρα σκέφτομαι να πάω παρίσι ή βαρκελώνη. τι καιρό θα κάνει θεσσαλονίκη; αν είναι να χιονίσει και να το χάσω πάω και πιο μετά προς το πάσχα ταξίδι. να ξέρω να κανονίσω από τώρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Πάλι με Τουρκία θα παλέψεις Μιχάλη. Το χει η μοίρα σου γραφτο 😂

nope. εγώ φέτος θα περιμένω να γυρίσει σε χειμώνα δυτικής ευρώπης μέχρι τέλους. Πέρσι ήταν χειμώνας ανατολικής ευρώπης.. οπότε μόνο από στατιστική και το τι είχαμε μέχρι τώρα με εξαίρεση 1 μήνα, δεν σβήνουν οι ελπίδες μου

 

και όταν λέω δυτικής Ευρώπης εννοώ, απλά να πάνε στα κλιματικά και αυτοί. Γιατί παγωμένο χειμώνα δυτικής [και κεντρικής προφανώς πως θα χιονίσει] ευρώπης, έχει κάτι πολλά χρονάκια να κάνει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

nope. εγώ φέτος θα περιμένω να γυρίσει σε χειμώνα δυτικής ευρώπης μέχρι τέλους. Πέρσι ήταν χειμώνας ανατολικής ευρώπης.. οπότε μόνο από στατιστική και το τι είχαμε μέχρι τώρα με εξαίρεση 1 μήνα, δεν σβήνουν οι ελπίδες μου

 

και όταν λέω δυτικής Ευρώπης εννοώ, απλά να πάνε στα κλιματικά και αυτοί. Γιατί παγωμένο χειμώνα δυτικής [και κεντρικής προφανώς πως θα χιονίσει] ευρώπης, έχει κάτι πολλά χρονάκια να κάνει.

προς το παρόν δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι ούτε στην δυτική,ούτε στην κεντρική,ούτε στην ανατολική ευρώπη. αντικυκλώνας σε όλους φαίνεται.

ακριβώς πάνω από την ελλάδα,βουλγαρία

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

nope. εγώ φέτος θα περιμένω να γυρίσει σε χειμώνα δυτικής ευρώπης μέχρι τέλους. Πέρσι ήταν χειμώνας ανατολικής ευρώπης.. οπότε μόνο από στατιστική και το τι είχαμε μέχρι τώρα με εξαίρεση 1 μήνα, δεν σβήνουν οι ελπίδες μου

 

και όταν λέω δυτικής Ευρώπης εννοώ, απλά να πάνε στα κλιματικά και αυτοί. Γιατί παγωμένο χειμώνα δυτικής [και κεντρικής προφανώς πως θα χιονίσει] ευρώπης, έχει κάτι πολλά χρονάκια να κάνει.

Παγωμένο χειμώνα δυτικής και θα σου σκάψει την Σαχαρα και θα σε κάψει εδώ με βροχούλες ως τα 2000μ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οσο περναει ο καιρος λιγοστευουν πια οι ευκαιριες για την Αττικη....μιας και ηδη τουλαχιστον 2 φορες το φετινο χειμωνα παιξαμε και χασαμε....περσι με μια κακοκαιρια 6 ωρων ουσιαστικα γιναμε μαγκες καταγραφοντας χιονοστρωση εως και το κεντρο.......φετος εως τωρα πανω απο 6-7 μερες χιονονερα και αποτελεσμα μηδεν οι κατω των 300 μετρων.....θεωριτικα και πρακτικα τιποτα δεν εχει τελειωσει ακομα....αλλα εκ των πραγματων παιζουμε πια με την πλατη στον τοιχο....ενω δικαιωματικα ειναι σειρα της Βορειας χωρας να δοκιμασει την τυχη της......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, WEATHER-FUN είπε:

Κάπως έτσι. 15-21/01 (δηλαδή την 3η βδομάδα του Γενάρη) θα κάνει παγωνιά (και βάσει των προσωπικών μου προβλέψεων) και από 22-23 και μετά θα μαλακώσει λίγο. Επίσης προβλέπω κάτι σαν κρύο να κατεβαίνει προς τα νότια προς τις 26-30. Και κάτι μου λέει ότι θα έχουμε ανοιξιάτικο Φλεβάρη μετά. Αλλά είναι νωρίς ακόμα. 17-20/01 υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες για χιόνια. Πιθανές ημερομηνίες Γενάρη 2020 για χιονόπτωση στην Πολίχνη: 17,18,19,20,26,27

Θαναση τις ημερομηνίες που έβαλες θα τις παίξω στο τζοκερ,τα μισά είναι δικά σου. Μόνο πες μου πιο να παίξω τζοκερ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς για τους Αττικάριους κάτσανε διατάξεις που ψάχναμε εδω και χρόνια, με σάπιες θερμοκρασίες.Τα ημιορεινά βάλανε μπόλικο πράγμα κυρίως με τη Ζηνοβία.Αυτά συμβαίνουν όταν η Σιβηρία ''ψήνεται'' και δε μπορεί να κατέβει ψύχος της προκοπής, λογικό είναι.Αντίθετα η βόρεια χώρα δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω σε θέμα ψύχους για να δει τα χιόνια της στα πεδινά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

32 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

προς το παρόν δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι ούτε στην δυτική,ούτε στην κεντρική,ούτε στην ανατολική ευρώπη. αντικυκλώνας σε όλους φαίνεται.

ακριβώς πάνω από την ελλάδα,βουλγαρία

Diagramme GEFS

flash news🤣 προφανώς και το ξέρω, Hopecasting κάνω

31 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Παγωμένο χειμώνα δυτικής και θα σου σκάψει την Σαχαρα και θα σε κάψει εδώ με βροχούλες ως τα 2000μ!

Με παγωμένο χειμώνα δυτικής Ευρώπης, κάποτε το χαμηλό θα έφτανε εδώ, και σχετικά κρύο μιας και είχε πολύ ψύχος θεωρητικά μέσα του. Οπότε μετά την θερμή εισβολή θα έκανε χιόνια και πιο χαμηλά από τα 2000 και πιο χαμηλά ίσως από τα 1000

 

Έστω όμως ότι έκανε χιόνια στα 2000 μέτρα , πάλι θα ήταν καλύτερα από τώρα μιας και τα χιόνια είναι περιορισμένα πάνω από τα 2200 χοντρικά [και δεν εννοώ πέτσες, που μπορεί να φτάνουν στα 2000] και όλα αυτά όμως συνοδεία βροχών/καταιγίδων = καιρικό ενδιαφέρον, σε σχέση με το ούτε ένα συννεφάκι που επικρατεί τόσο καιρό πλην 2 μερών... Και επιπλέον δεν θα υποφέρω τζάμπα από το κρύο στο σπίτι το οποίο θα άξιζε αν έριχνε έστω και πέτσα.. 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

flash news🤣 προφανώς και το ξέρω, Hopecasting κάνω

Με παγωμένο χειμών δυτικής ευρώπης, κάποτε το χαμηλό θα έφτανε εδώ, και σχετικά κρύο μιας και είχε πολύ ψύχος θεωρητικά μέσα του. Οπότε μετά την θερμή εισβολή θα έκανε χιόνια και πιο χαμηλά από τα 2000 και πιο χαμηλά ίσως από τα 1000

 

Έστω όμως ότι έκανε χιόνια στα 2000 μέτρα , πάλι θα ήταν καλύτερα από τώρα μιας και τα χιόνι είναι περιορισμένα πάνω από τα 2200 χοντρικά [και δεν εννοώ πέτσες, που μπορεί να φτάνουν στα 2000] και όλα αυτά όμως συνοδεία βροχών/καταιγίδων =καιρικό ενδιαφέρον, σε σχέση με το ούτε ένα συννεφάκι που επικρατεί τόσο καιρό πλην 2 μερών.  Και επιπλέον δεν θα υποφέρω τζάμπα από το κρύο στο σπίτι το οποίο θα άξιζε αν έριχνε έστω και πέτσα..

Έχεις δίκιο, είναι ότι χειρότερο το φολόκρυο χωρίς φαινόμενα, ειδικά αν είναι συνεχόμενες οι μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...