Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

διαγραμμα χιονιου gfs Αθηνα μετα τις 18-19 υπαρχουν μερικα σεναρια αλλα τιποτα σιγουρο ακομα..

gfs-athens-gr-38n-235e.png

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

το ιαπωνικο jma δινει υετο αυριο πρωι και μεσημερι για αττικη σε συναρτηση με το -6 η -7 στα 850 hpa  ισως ριξει κανα χιονι θα δουμε..

J18-594.gif

Δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα ειναι τραγικο αυτο το μοντελο και δεν πετυχαινει ουτε κουνουπι στα 10 εκατοστα...Στην Βικτωρια που ειχα δει τον υετο απο αυτο το μοντελο , στην Θεσσαλονικη μας εδινε γυρω στα 100 mm και επεσαν αν θυμαμαι καλα 2.8 mm...Ασε που εχει και χαλια αναλυση

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το διάγραμμα του gfs κάθε μέρα δείχνει καλά σενάρια μόνο στις 350+ ώρες. Θα φτάσουμε Μάρτη κ ακόμα εκεί θα έχει τα καλά σενάρια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Δεν θελω να στενοχωρησω αλλα ειναι τραγικο αυτο το μοντελο και δεν πετυχαινει ουτε κουνουπι στα 10 εκατοστα...Στην Βικτωρια που ειχα δει τον υετο απο αυτο το μοντελο , στην Θεσσαλονικη μας εδινε γυρω στα 100 mm και επεσαν αν θυμαμαι καλα 2.8 mm...Ασε που εχει και χαλια αναλυση

το ξερω απλα στο θεμα βροχης καμια φορα κατι κανει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Athinaios είπε:

το ξερω απλα στο θεμα βροχης καμια φορα κατι κανει..

 Για υετο σου λεω και εγω...Μην περιμενεις κατι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

47 minutes ago, Athinaios said:

το ιαπωνικο jma δινει υετο αυριο πρωι και μεσημερι για αττικη σε συναρτηση με το -6 η -7 στα 850 hpa  ισως ριξει κανα χιονι θα δουμε..

J18-594.gif

OMG και 3 LOL 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα ωραία σενάρια για εμένα

gens-0-1-384.pnggens-11-1-384.pnggens-14-1-384.pnggens-19-1-384.png

 

το σενάριο 17 που μπήκε παραπάνω καθαρά δυτικος αυλώνας που θα έδινε θάψιμο στα Γιάννενα, αλλά κάθισε στην Τουρκία, ενώ ωραίο το κύριο

 

gfs-0-384.png?12

 

η χαζομάρα της υπόθεσης είναι ότι ούτε τα σενάρια δεν φτάνουν εκεί που θέλουμε να δούμε τα αποτέλεσμα σε όποιο μου αρέσει και μου  σπάει τα νεύρα...

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Χρηστος είπε:

Δεν θελω να σε στενοχωρησω αλλα ειναι τραγικο αυτο το μοντελο και δεν πετυχαινει ουτε κουνουπι στα 10 εκατοστα...Στην Βικτωρια που ειχα δει τον υετο απο αυτο το μοντελο , στην Θεσσαλονικη μας εδινε γυρω στα 100 mm και επεσαν αν θυμαμαι καλα 2.8 mm...Ασε που εχει και χαλια αναλυση

Ειδαμε και τα υπολοιπα παγκοσμια μοντελα που σαρωσαν....🤗...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ειδαμε και τα υπολοιπα παγκοσμια μοντελα που σαρωσαν....🤗...

Και ο τζιφος  αν θυμαμαι καλα μας εταζε 40 mm...Γενικα μας εταζαν πολλα ( ο τζιφος μας εταξε τον Νοεμβριο 2 κακοκαιριες με 40 mm , μια με 70 , 2 με 20 και τελικα ειχαμε μηνιαιο 33 mm) τα μοντελα και δεν επεφταν ουτε 5 mm σε καθε κακοκαιρια  με εξαιρεση τον Γηρυονη που επεσαν 12 mm 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, geod είπε:

Screenshot_20200107-185539__01.jpg

Βγαλτε τον γκουσγκουνη ρε(μπας κατεβει και σαν μαμικουλας)επιτελους

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ένα μόνο πόστ γιατί έχω τρέξιμο. Στο τέλος του τρεξίματος του 18z στην Αμερική σηκώνεται ο αντικυκλώνας [ας τον πούμε ανάλογο με τον αζορικό για να κατεβάσει ψυχρές αέριες μάζες] η μόνη διαφορά με εμάς είναι ότι εκεί δεν κατεβαίνει αυλώνας. κατεβαίνει η μισή πολική δίνη!!!! Αν συνεχιστεί αυτό πάμε για επανάληψη [μη] χειμώνα 13-14

 

gfsna-0-384.png?18gfsna-1-384.png?18gfsna-13-384.png?18

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

ένα μόνο πόστ γιατί έχω τρέξιμο. Στο τέλος του τρεξίματος του 18z στην Αμερική σηκώνεται ο αντικυκλώνας [ας τον πούμε ανάλογο με τον αζορικό για να κατεβάσει ψυχρές αέριες μάζες] η μόνη διαφορά με εμάς είναι ότι εκεί δεν κατεβαίνει αυλώνας. κατεβαίνει η μισή πολική δίνη!!!! Αν συνεχιστεί αυτό πάμε για επανάληψη [μη] χειμώνα 13-14

 

gfsna-0-384.png?18gfsna-1-384.png?18gfsna-13-384.png?18

 

Και είναι καλό αυτό?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Ensembles κεντρικής Ευβοιας. Δεν υπάρχει τίποτα στον ορίζοντα αλλά υπάρχει ένα καλό...δε φαινονται πουθενά νοτιάδες και οι θερμοκρασίες δε θα ενεβουν πολύ. Τα χιόνια θα παραμείνουν στα βουνά μας μέχρι το επόμενο...

Diagramme GEFS

Diagramme GEFS

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...