Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Τα ενσεμπλ για το παραπονιαρη μιχαηλ την αλλη εβδομαδα θα αλλαξουν μην αγχωνεσαι

Καλά μακάρι, αλλά αυτό ακούγεται σαν πυθία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

Καλά μακάρι, αλλά αυτό ακούγεται σαν πυθία

βρε κοίτα τάση ανσάμπλς στα 00 και 12 και ηρέμησε λέμε. Βρυχάται το θεριό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, HuxFlux είπε:

Αυτα που εβαλα αφορουν το Γενναρη, παρ'ολα αυτα αν εχω κανει κατι λαθος το καταλαβαινω κι ας μεταφερθουν στο σωστο thread αντι για τις επαναλαμβανομενες παρατηρησεις.

Παντως για να ξεκαθαρισω τη θεση μου, ο λογος που τα ποσταρα εδω, ειναι η ιδια λογικη που συζηταμε τα ensembles που αφορουν την ιδια ακριβως περιοδο.

Ναι το καταλαβα αυτο

Απλα στο ανεφερα διοτι  για τετιου ειδους αναλυσεις εχουμε ξεχωριστο θεμα

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενταξει ρε παιδια μπορει να μν δειχνουν τα ενσεμπλς κατι δυνατο για τις επομενες μερες αλλα τουλαχιστον θερμοκρασιακα ειμαστε κοντα στο 0 με μειον κ υποψια υετου απο 10-15 γεναρη που συνεπαγεται για καθαρο χιονι στα βουνα μας ,μν τα ισοπεδωνουμε ολα,,,,για μετα τις 20 ειναι ανευ σχολιασμου γτ θα αλλαξουνε αρκετες φορες,,παντως οι εκτιμησεις του ευρωπαικου ειναι ενθαρρυντικες!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν βγει το ευρωπαικό [σκόρδοοοο]  ζήτω που καήκαμε στα Γιάννενα. Από κακό χειμώνα θα πάμε σε άθλιο ίσως τον χειρότερο εβερ, και επειδή εγώ θέλω να πιστεύω πως η στατιστική έχει μια λογική, ελπίζω να ξαναγίνει δυτικό το ρεύμα με τον Αζορικό στην περιοχή από την οποία πήρε το όνομα του. Αλλιώς τέλος. Και όλα αυτά μετά από άθλιο φθινόπωρο, αθλιότερο καλοκαίρι και έναν χειμώνα πέρσι που χαρακτήριζα κακό [ναι είχαμε 2 καλές χιονοστρώσεις, αλλά ένας χειμώνας δεν είναι μόνο αυτό] με 20 μέρες, αλλά τελικά όπως το πάει το φετινό έκτρωμα  κάνει και το περσινό κακό χειμώνα να φαίνεται καλός.. Που φτάσαμε... Για Γιάννενα και για δυτική χώρα πάντα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, baristrs είπε:

Μπορει καποιος να ανεβασει τους σημερινους δεικτες?

nao.sprd2.gif

ao.sprd2.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο αφορά τους δείκτες, θεωρώ πως υπάρχει ένας ψίθυρος για μετά τις 15 Γενάρη.........

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Χιονίζει στον Άγιο Ευβοιας πυκνά

Σταματάνε οδηγούς η Τροχαία στο Προκοπι που δεν έχουν αλυσίδες κ καλά κάνουν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυξηση υετου για αττικη απο gfs για αυριο πρωι + μεσημερι αρα παραπανω χιονια αντε να δουμε..

18-779GR.gif

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πλεον δειχνει χιονια αττικη και απογευμα που στο προηγουμενο τρεξιμο δεν εδειχνε το gfs!

Επεξεργάστηκε από Athinaios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Αν βγει το ευρωπαικό [σκόρδοοοο]  ζήτω που καήκαμε στα Γιάννενα. Από κακό χειμώνα θα πάμε σε άθλιο ίσως τον χειρότερο εβερ, και επειδή εγώ θέλω να πιστεύω πως η στατιστική έχει μια λογική, ελπίζω να ξαναγίνει δυτικό το ρεύμα με τον Αζορικό στην περιοχή από την οποία πήρε το όνομα του. Αλλιώς τέλος. Και όλα αυτά μετά από άθλιο φθινόπωρο, αθλιότερο καλοκαίρι και έναν χειμώνα πέρσι που χαρακτήριζα κακό [ναι είχαμε 2 καλές χιονοστρώσεις, αλλά ένας χειμώνας δεν είναι μόνο αυτό] με 20 μέρες, αλλά τελικά όπως το πάει το φετινό έκτρωμα  κάνει και το περσινό κακό χειμώνα να φαίνεται καλός.. Που φτάσαμε... Για Γιάννενα και για δυτική χώρα πάντα.

Ο αθλιοτερος χειμωνας στα Γιαννενα και στην γυρω κοντινη περιοχη μεχρι στιγμης.Ουτε στα 1810 μετρα δεν μπορει να χιονισει στο Μιτσικελι και φτασαμε 5 ιανουαριου.Οταν λεμε χιονι στα 1810 μετρα εννοω χιονι και οχι καποια πασπαλα που θα λιωσει σε λιγες ωρες.

Ειχαμε πολλες βροχες ως τα 2000 μετρα και το κερασακι στην τουρτα ηταν οι τελευταιες καλες βροχες τον δεκεμβριο ως τα 2300-2400 μετρα υψομετρο.Λιγα χιονια προλαβαν και επεσαν ως τα 1850-1900 μετρα υψομετρο.Μετα ηλιος ηλιος ηλιος και καποιες πασπαλες σε λακμο και τζουμερκα.

Χορτασαμε βροχες ως τα 2000+ μετρα.Βλεπω θα χορτασουμε και πολλες μερες με αρκετο ηλιο.Ελπιζω στην επομενη κακοκαιρια να μην εχουμε παλι υψηλες θερμοκρασιες με βροχες ως τα 2000+ μετρα.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Ο αθλιοτερος χειμωνας στα Γιαννενα και στην γυρω κοντινη περιοχη μεχρι στιγμης.Ουτε στα 1810 μετρα δεν μπορει να χιονισει στο Μιτσικελι και φτασαμε 5 ιανουαριου.Οταν λεμε χιονι στα 1810 μετρα εννοω χιονι και οχι καποια πασπαλα που θα λιωσει σε λιγες ωρες.

Ειχαμε πολλες βροχες ως τα 2000 μετρα και το κερασακι στην τουρτα ηταν οι τελευταιες καλες βροχες τον δεκεμβριο ως τα 2300-2400 μετρα υψομετρο.Λιγα χιονια προλαβαν και επεσαν ως τα 1850-1900 μετρα υψομετρο.Μετα ηλιος ηλιος ηλιος και καποιες πασπαλες σε λακμο και τζουμερκα.

Χορτασαμε βροχες ως τα 2000+ μετρα.Βλεπω θα χορτασουμε και πολλες μερες με αρκετο ηλιο.Ελπιζω στην επομενη κακοκαιρια να μην εχουμε παλι υψηλες θερμοκρασιες με βροχες ως τα 2000+ μετρα.

και εγώ αυτό ελπίζω Μίλτο, πραγματικά το έκτρωμα φέτος δεν υπάρχει, ειδικά με το γεγονός ότι πέρσι είχαμε συνεχώς ανατολικό καιρό καιρό και άρα φέτος περίμενα μεγαλύτερη εμμονή δυτικού καιρού, αλλά και  χιονοκαιρου.. Ψάχνω να βρω τρόπο στους χάρτες για να έρθει ευνοική κυκλοφορία για εμάς Υπάρχει. Πρέπει όμως κάτι να κατέβει από την κεντρική ευρώπη επιτέλους και να μπει κεντρική Μεσόγειο. Τόσο δύσκολο είναι αυτό άραγε? ... Ας ελπίσουμε να αλλάξει το συντομότερο αυτό. Αϋριο έρχομαι Γιάννενα και στον δρόμο πάλι άχιονα θα είναι τα βουνά...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

προβλημα για αυριο θα εχει η νοτιοανατολικη Αττικη με τις Τ.....καλυτερο το τρεξιμο παντως.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Άγγελος είπε:

Σταματάνε οδηγούς η Τροχαία στο Προκοπι που δεν έχουν αλυσίδες κ καλά κάνουν!

Ναι με σταμάτησαν κι εμένα, λέγοντας μου ότι χιονίζει πάνω. Φυσικά δεν ίσχυε (είχε 3 βαθμούς και βροχή), αλλά καλύτερα να μας τρομάζουν παρα να χουμε ατυχήματα...

Αντε να δούμε τι θα δούμε κι απ αυτή την κακοκαιρία! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, antinod είπε:

Επικό τρέξιμο από το 12αρι του τζιφου,για τα δεδομένα που είχαμε μέχρι τώρα. Γιώργο σνοουμαν,η φωτογραφία ισχύει!!!

Μάκη... Την νυφιτσα την είδες; αχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Που ειναι ο υετος?😂

ens_image.png

Η ιστορική μούφα για χειμώνα καραδοκεί πλέον. Εκτός αν κάνει καλό Φεβρουάριο που έχει κάτι χρόνια

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...