Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, south coast είπε:

O Κογκας βγηκε παγανια.

στον ευρωπαίο?????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, BrainA είπε:

τεράστιες οι αλλαγές από ραν σε ραν. Άγνωστη η πορεία μετά τις 19 ακομα

Το 12αρι εξαφάνισε ολόκληρα τμήματα του PV μέσα σε ένα ραν. Ας μη βιαζόμαστε 

Τι έχεις παθει φίλε μου;μήπως κουμπώνεις τίποτα;εσύ ήσουν ο ορισμός της μιρλας😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως αναφέρθηκε και πιο πριν αυτή η λίμνη στην Ιβηρική κάνει όλη την ζημιά. Πρέπει να αποκοπεί και να μείνει στην κεντρική Μεσόγειο και όχι να καταλήξει στο Μαρόκο. Νομίζω το ιδανικό σενάριο είναι κάτι κοντά στον τζίφο στην Μεσόγειο και το σενάριο των άλλων μοντέλων στον Ατλαντικό. Ευτυχώς υπάρχει λίγος χρόνος ακόμη...

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εξαφανιστηκε ενα ολοκληρο ριτζαρισμα του αζορικου προς σκανδιναβια μεσα σε μιση μερα.πλεον ακομη και ο τζιφος δειχνει αυλωνα.ολα παιζουν ακομη και να παει δυτικη μεσογειο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Όπως αναφέρθηκε και πιο πριν αυτή η λίμνη στην Ιβηρική κάνει όλη την ζημιά. Πρέπει να αποκοπεί και να μείνει στην κεντρική Μεσόγειο και όχι να καταλήξει στο Μαρόκο. Νομίζω το ιδανικό σενάριο είναι κάτι κοντά στον τζίφο στην Μεσόγειο και το σενάριο των άλλων μοντέλων στον Ατλαντικό. Ευτυχώς υπάρχει λίγος χρόνος ακόμη...

Πολύ δύσκολα αλλάζει αυτό πλέον...είναι δεδομένο.....το θέμα πλέον είναι να αποκοπεί γρηγορότερα αν γίνεται και να οπισθοδρομίσει ακόμα ποιο μέσα στον Ατλαντικό..να καταλήξει δυτικότερα από ότι φαίνεται τώρα στις 144....αφού δεν γίνεται να πάει ανατολικότερα από την αρχή ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η λιμνη χρειαζεται για να βγει κατασταση σε δυτικα και κεντροβορεια ενω τα προσηνεμα την θελουν delete η τερμα δυτικα 😎

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνεχίζει η τάση που ξεκίνησε από χτες το βράδυ από τον δείκτη ταχύτητας των δυτικών ανέμων στην στρατόσφαιρα -ζωνικότητα.....για μεγάλη μείωση-πτώση των ανέμων αυτών σε ποιο λογικά πλαίσια από το ρεκόρ έντασης που θα βρεθούν αυτοί οι άνεμοι αύριο...με περαιτέρω μάλιστα μείωση της ταχύτητας ακόμα και κάτω από τον μέσο όρο για την εποχή προς το τέλος του μήνα...(φυσικά γι αυτό είναι ακόμα πολύ νωρίς)..κι ενώ μέχρι το προηγούμενο τρέξιμο αυτό το σενάριο το υποστήριζαν μόνο τα ανσάμπλ του γφσ...πλεόν στο τελευταίο τρέξιμο άρχισαν να συμφωνού ευτυχώς προς το παρόν τουλάχιστον (και ας ευχηθούμε αυτό να μην αλλάξει) και τα μέλη του  κλιματικού cfs.....ενώ αυξήθηκαν και τα σενάρια που το κατεβάζουν ακόμα ποιο χαμηλά....για να δούμε...μπας και μπορέσει κανένας αντικυκλώνας να κάνει κανένα σοβαρό ριτζάρισμα βορειότερα και κατεβάσει καλύτερους αυλώνες και καλύτερο ψύχος τέλη του μήνα αρχές του άλλου,....

κοιτάξτε στην παρακάτω εικόνα το πόσο έντονοι θα είναι οι άνεμοι αυτοί αύριο μεθαύριο σε τιμές ρεκόρ(όταν ο μέσος όρος είναι κάπου στα 35m/s ..αυτοί θα είναι στα 65-70m/s....!!! και πόση βουτιά κάνουν μέσα σε ελάχιστες μέρες κοντά στον μέσο όρο...με πιθανότητες προς το τέλος του μήνα και κάτω από αυτόν(ας το ευχηθούμε..)

u10serie.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

επέστρεψα. καταρχάς ο τζίφος ΔΕΝ δείχνει αυλώνα. Αυτό που κατεβαίνει είναι από άλλο αυλώνα, άλλο σύστημα που εν τέλη σαν σενάριο ήταν πολύ καλό. Δεύτερο δεν είμαι 100% σίγουρος αν το ούκμο ήταν χειρότερο από παίο για αυλώνα. Αν και θεωρητικά κάνει χειρότερο εμποδισμό στην Γροιλανδία,η αποκομμένη λίμνη στις αζόρες πάει νοτιότερα κάτι που μπορεί να βοηθούσε μετέπειτα. 

Επίσης η λίμνη στην ισπανία κάνει ζημιά με αποτέλεσμα να κλείνει τις πόρτες στον αυλώνα  και να κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα με το αν δεν υπήρχε καθόλου

 

Με αυτά και με αυτά για εμένα τα εξής έχουν τις παρακάτω πιθανότητες ΠΆΝΤΑ για τον πρώτο αυλώνα και όχι το δεύτερο που κατέβασε ο τζίφος

 

0% κεντροβόρεια χώρα

10% προσήνεμα

40% Τουρκία

45% ανατολικότερα

~5% καθόλου αυλώνας [πχ σενάριο τζίφου]

 

οκ τα άλλαξα λίγο χεχε

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Πολύ δύσκολα αλλάζει αυτό πλέον...είναι δεδομένο.....το θέμα πλέον είναι να αποκοπεί γρηγορότερα αν γίνεται και να οπισθοδρομίσει ακόμα ποιο μέσα στον Ατλαντικό..να καταλήξει δυτικότερα από ότι φαίνεται τώρα στις 144....αφού δεν γίνεται να πάει ανατολικότερα από την αρχή ....

σωτο αυτη η λιμνη μπορει ανετα να κανει το μεγαλο μπαμ στις 120ωρες...δεν χρειαζεται απο τωρα.σημερα δεν ειδες οτι ενω σχεδον εξαφανισαν τον αυλωνα τωρα τον ξαναενφανησαν ολα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυτικότερα ο μέσος όρος του ευρωπαικού, πάλι φυσικά δεν δίνει τίποτα εννοείται. Όπως είπα και πριν το μόνο που έμεινε είναι να λεπτύνει ο αυλώνας σε συνδυασμό με κάποια ανατολίκιση της λίμνης, μόνο έτσι μπορούν να ελπίζουν οι προσήνεμοι θεωρώ. Και αυτά πάνω στο σενάριο του ευρωπαίου και του τζεμ πάντα που έχουν το δυτικότερο

 

Αυτό όμως μάλιστα είναι για κεντροβόρειους και δυτικούς. περίμενα από πριν αυτή την αλλαγή, απλά ήρθε ενδιάμεσα ο αυλώνας που δεν θα έρθει λογικά για 3 μέρες

EDE1-240.GIF?14-0

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

MT8_Athen_ens.png

Κατι ξεροκρυα βαση ανσαμπλς!! και με προοπτικη για περαιτερω ανοδος της θερμοκρασιας(μακροπροθεσμα)

Γελαει ο κοσμος με τους κογκες που ονειρευομαστε

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

επέστρεψα. καταρχάς ο τζίφος ΔΕΝ δείχνει αυλώνα. Αυτό που κατεβαίνει είναι από άλλο αυλώνα, άλλο σύστημα που εν τέλη σαν σενάριο ήταν πολύ καλό. Δεύτερο δεν είμαι 100% σίγουρος αν το ούκμο ήταν χειρότερο από παίο για αυλώνα. Αν και θεωρητικά κάνει χειρότερο εμποδισμό στην Γροιλανδία,η αποκομμένη λίμνη στις αζόρες πάει νοτιότερα κάτι που μπορεί να βοηθούσε μετέπειτα. 

Επίσης η λίμνη στην ισπανία κάνει ζημιά με αποτέλεσμα να κλείνει τις πόρτες στον αυλώνα  και να κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα με το αν δεν υπήρχε καθόλου

 

Με αυτά και με αυτά για εμένα τα εξής έχουν τις παρακάτω πιθανότητες ΠΆΝΤΑ για τον πρώτο αυλώνα και όχι το δεύτερο που κατέβασε ο τζίφος

 

0% κεντροβόρεια χώρα

10% προσήνεμα

40% Τουρκία

45% ανατολικότερα

~5% καθόλου αυλώνας [πχ σενάριο τζίφου]

 

οκ τα άλλαξα λίγο χεχε

μας ξεγραψες ε?..οκ..χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

δυτικότερα ο μέσος όρος του ευρωπαικού, πάλι φυσικά δεν δίνει τίποτα εννοείται. Όπως είπα και πριν το μόνο που έμεινε είναι να λεπτύνει ο αυλώνας σε συνδυασμό με κάποια ανατολίκιση της λίμνης, μόνο έτσι μπορούν να ελπίζουν οι προσήνεμοι θεωρώ. Και αυτά πάνω στο σενάριο του ευρωπαίου και του τζεμ πάντα που έχουν το δυτικότερο

Ειναι μακρυα. Δεν ξερουμε καν αν θα δυτικισουν αλλο. 

Ουτε ποσο. 

Πολυ βιάζεσαι ενω φετος βλεπεις ποσο αλλαζουν οι χαρτες ακομα και 18 ωρες πριν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

επέστρεψα. καταρχάς ο τζίφος ΔΕΝ δείχνει αυλώνα. Αυτό που κατεβαίνει είναι από άλλο αυλώνα, άλλο σύστημα που εν τέλη σαν σενάριο ήταν πολύ καλό. Δεύτερο δεν είμαι 100% σίγουρος αν το ούκμο ήταν χειρότερο από παίο για αυλώνα. Αν και θεωρητικά κάνει χειρότερο εμποδισμό στην Γροιλανδία,η αποκομμένη λίμνη στις αζόρες πάει νοτιότερα κάτι που μπορεί να βοηθούσε μετέπειτα. 

Επίσης η λίμνη στην ισπανία κάνει ζημιά με αποτέλεσμα να κλείνει τις πόρτες στον αυλώνα  και να κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα με το αν δεν υπήρχε καθόλου

 

Με αυτά και με αυτά για εμένα τα εξής έχουν τις παρακάτω πιθανότητες ΠΆΝΤΑ για τον πρώτο αυλώνα και όχι το δεύτερο που κατέβασε ο τζίφος

 

0% κεντροβόρεια χώρα

10% προσήνεμα

30% Τουρκία

55% ανατολικότερα

~5% καθόλου αυλώνας [πχ σενάριο τζίφου]

Σου λείπει το όραμα Μιχαήλ. Νομίζω διαβάζεις απλά τέλεια τους χάρτες αλλά δεν τους δίνεις προοπτική. Χεχε. Φιλικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

168 ωρες...μια αιωνιοτητα..τα παντα ολα γινονται....και ακομα δεν ειδαμε τιποτα...ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ!!!

 

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ             Μ Η Ν    Π Ρ Ο Τ Ρ Ε Χ Ε Τ Α Ι   ΝΑ ΞΕΓΡΑΨΕΤΕ ΚΑΤΙ!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Hlioupolitis98 είπε:

Ειναι μακρυα. Δεν ξερουμε καν αν θα δυτικισουν αλλο. 

Ουτε ποσο. 

Πολυ βιάζεσαι ενω φετος βλεπεις ποσο αλλαζουν οι χαρτες ακομα και 18 ωρες πριν...

Δεν βιάζομαι Οδυσσέα, παλιότερα το έκανα αλλά όχι τώρα. Ξέρω ποιες είναι οι μεταβλητές που έχουμε, ξέρω ποιες έχουν αλλάξει, ποιες έχουν κλειδώσει, και με βάση αυτά λέω το τι μπορεί να είναι το καλύτερο. Πχ τα βόρεια δεν έχουν να ελπίζουν σε τίποτα. Δεν μπορώ να βρω κάτι παραπάνω που να φτάσει σε σημείο να χιονίζει σε εμάς.. Μόνο τα προσήνεμα μπορούν να μπουν μέσα με τον τρόπο που εξήγησα παραπάνω και αυτά δύσκολα. Γνώμη μου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

καταρχας μιχαηλ με το να ασχολεισε με την αμερικη χανεις την ευρωπη.δεν βλεπεις οτι η ταση ειναι 1.για αποτομο δυτικισμα του αζορικου και απομακρυνση απο το ριτζαρισμα στη σκανδιναβια το οποιο μπορει να σημαινει 2 πραγματα.ειτε ακομη πιο μεγαλη δυτικιση του αυλωνα ειτε αυτο που φαινεται στο τζιφο και στο μεσο ορο του παιου που εσυ αποκαλεις αλλον αυλωνα αλλα δεν ειναι αλλος αυλωνας αλλα η συνεχεια του ιδιου απλα βρισκει χωρο και ακολουθει απο πισω αλλο χαμηλο που μπορει να προκαλεσει στις ιδιες ημοεροηνιες αυτο που μπορει να αποτυχει εν μερη η ολικος ο πρωτος αυλωνας.και φυσικα ειναι ατοπο να καθοριζεις την θεση της μεσογειακης λιμνης..δεν προβλεπεται με τιποτα.το 0% ειναι ακυρο δεν υπαρχει σε τετοιες ωρες ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

μας ξεγραψες ε?..οκ..χαχαχαχα

ρε βαγγέλη, πες μου την δικιά σου οπτική γωνία. Πως πιστεύεις ότι θα μπορούσε να δει χιόνι η κεντροβόρεια χώρα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ρε βαγγέλη, πες μου την δικιά σου οπτική γωνία. Πως πιστεύεις ότι θα μπορούσε να δει χιόνι η κεντροβόρεια χώρα?

στο εγραψα πιο πανω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

καταρχας μιχαηλ με το να ασχολεισε με την αμερικη χανεις την ευρωπη.δεν βλεπεις οτι η ταση ειναι 1.για αποτομο δυτικισμα του αζορικου και απομακρυνση απο το ριτζαρισμα στη σκανδιναβια το οποιο μπορει να σημαινει 2 πραγματα.ειτε ακομη πιο μεγαλη δυτικιση του αυλωνα ειτε αυτο που φαινεται στο τζιφο και στο μεσο ορο του παιου που εσυ αποκαλεις αλλον αυλωνα αλλα δεν ειναι αλλος αυλωνας αλλα η συνεχεια του ιδιου απλα βρισκει χωρο και ακολουθει απο πισω αλλο χαμηλο που μπορει να προκαλεσει στις ιδιες ημοεροηνιες αυτο που μπορει να αποτυχει εν μερη η ολικος ο πρωτος αυλωνας.και φυσικα ειναι ατοπο να καθοριζεις την θεση της μεσογειακης λιμνης..δεν προβλεπεται με τιποτα.το 0% ειναι ακυρο δεν υπαρχει σε τετοιες ωρες ...

Πρώτον κοιτάω πάντα και τις 2 ηπείρους σε τέτοιες χρονικά αποστάσεις. Ποτέ με ποτέ δεν κοιτάω μόνο την μία τόσο μακριά. δεύτερον έτσι μπορώ να το γυρίσω εγώ. Δηλαδή εσύ κοιτάς την Ευρώπη και χάνεις την Αμερική...

Δεύτερον δεν υπάρχει συνέχεια άλλου αυλώνα, έχουν δύο ξεχωριστά κλειστά κέντρα με παρόμοιο μέγεθος λοβού. Άρα το να το αποκαλείς συνέχεια του αυλώνα είναι λάθος καθαρά μετεωρολογικό. Γενικότερα εδώ στο φόρουμ ότι είναι ψυχρή εισβολή το λέμε αυλώνα το οποίο είναι τελείως λάθος μετεωρολογικά μιλώντας. Είναι απλά λάθος!

Τρίτον, όσο αφορά την λίμνη της Ισπανίας. προφανώς και δεν έχω κλειδώσει την θέση της. Αλλά όταν το στοιχείο που έχει ως αποτέλεσμα την δυτική της αυτή θέση φαίνεται ΣΕ ΟΛΑ τα μοντέλα πλην τζίφουλας αναγκαστικά αυξάνεται πολύ η πιθανότητα η  λίμνη να βρίσκεται στην Ισπανία την χρονική στιγμή της ψυχρής εισβολής με το κακό αποτέλεσμα. Σου αφήνω να βρεις εσύ τι καθορίζει την θέση της λίμνης αυτής, αν και το έγραψα παραπάνω δυστυχώς οπότε μπορεί να κάνεις σκονάκι .😀

 

 

Επίσης θέλω να μου πεις το απότομο δυτίκισμα του Αζορικού από που προέρχεται? Γιατί μόνο αν ξέρεις τον λόγο μπορείς να προβλέψεις μια πιθανή δυτικότερη πορεία του αυλώνα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Κανα 3 4 προσηνεμα ...4 5 κεντρικα και κανα 2 3 κεντροβορεια ...τα αλλα ολα ο αυλωνας ειναι αλλου...

Στις 120 ωρες το θελω πανω μας. Οχι τωρα 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Spartan είπε:

 

Κατι ξεροκρυα βαση ανσαμπλς!! και με προοπτικη για περαιτερω ανοδος της θερμοκρασιας(μακροπροθεσμα)

Γελαει ο κοσμος με τους κογκες που ονειρευομαστε

Σπύρο γελάει ο κόσμος με αυτά που δίνει το GFS….πραγματικά.....σκουπιδαριό....δεν το βλέπεις αλήθεια?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...