Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το ξερω φιλε.. μακαρι να χιονιστεις 

Το σεναριο τζιφου δεν σας χιονιζει εσας;; νομιζω θαβει γρεβενα φλωρινα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οσοι εχετε ευαγγελιο τον τζιφο,εχετε χασει απο τωρα το παιχνιδι της προγνωσης. Τιποτα δεν εχει κλειδωσει παρα μονο η εγκατασταση του αζορικου βορεια της Γαλλιας. Απο εκει και περα περιμενουμε την αναδιπλωση του ανατολικου σκελους ,που βρισκεται ακριβως βορεια μας,και τον στροβιλισμο του. Το πρωτο τερας χαμηλο που περνα απο τις βορειες ραχες του αζορ,εκμεταλευεται τον στροβιλισμο και κινειτε πιο νοτια. Σε αυτο που βασιζομαστε οι ανατολικοπροσηνεμοι,ειναι ο αζορ να κινηθει τοσο βορεια ωστε να ενωθει ατυπα με τον γροιλανδικο,ωστε να δημιουργησει ενα μικρο προσκαιρο μπλοκ,και ταυτοχρονα να βαλει ραχη ωστε οι ψυχρες μαζες να κινηθουν νοτιοτερα. Ετσι θα ισχυροποιηθει το χαμηλο και θα δημιουργηθει αυλωνας κινουμενο νοτιοτερα. Ενα δευτερο σεναριο ειναι να παιξει μπαλα μονος του ο αζορικος. Σε αυτη την περιπτωση θα παιξει ρολο και το που βρισκεται η υφεση της Ισπανιας-Μαροκο! Η αληθεια ειναι οτι οι βορειοι δεν μπορουν να περιμενουν πολλα πραγματα σε αυτη τη φαση. Σε δευτερευουσα ομως φαση θα κερδισουν πολλα περισσοτερα τα οποια θα τα αναλυσουμε απο αυριο βραδυ. Ξεχασα να αναφερω ,οπως ειπα και το μεσημερι,οτι μεγαλο ρολο,κατι το οποιο ακομη δεν μπορουν αν το δουν τα μοντελα,ειναι ο ρυθμος μεταβολης της ταχυτητας των ανεμων του πολου(απλοικα). Αυριο ξεκινα μια αλλη μερα και νομιζω θα εχει πολλες εκπληξεις!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να ξέρετε παιδιά ότι δεν θέλω να ακούγομαι κακός κτλ, αλλά ειλικρινά αν έβλεπα ότι κάτι μπορεί να αλλάξει όπως πχ στον Ηφαιστίωνα θα το έγραφα. Οι υποθέσεις μου γίνονται με πολύ απλά πράγματα.

 Η διαδικασία σκέψης μου πάει κάπως έτσι:

 

1]Εύρεση μεταβλητών που καθορίζουν στοιχεία του αυλώνα με σειρά σημαντικότητας.

2] Ανάλογα την ημέρα και την απόσταση των μεταβλητών βλέπω τι έχει κλειδώσει μέχρι τότε, που δεν μπορεί να αλλάξει δηλαδή, και εξετάζω κάθε πιθανό συνδυασμό μεταβλητών που δίνει τα άκρα της ταλάντωσης ενός αυλώνα ή γενικότερα κακοκαιρίας.

3] Βλέπω ποιο μοντέλο τα πάει καλά και σε τι. Αυτό μπορεί να μας βοηθήσει στο πως θα καθίσουν εν τέλη μεταβλητές που τα μοντέλα έχουν διαφωνία.  Άρα με βάση το τι είναι πιθανότερο να αλλάξει στα μοντέλα φτιάχνεται το νέο εκκρεμές με μικρότερο πλάτος, δηλαδή απορρίπτω γκάμα σεναρίων. Αυτό περιέχει το ρίσκο γιατί δεν γίνεται να πέφτει κάθε φορά το ίδιο μοντέλο μέσα. Αλλά προφανώς χωρίς το ρίσκο δεν γίνεσαι μετεωρολόγος, το οποίο επιβάλλεται να το δοκιμάσω. Αλλιώς ας περίμενα και εγώ τα μοντέλα μέχρι τελευταία στιγμή και μετά θα έλεγα τι θα γίνει. Όμως έτσι αν πάω Αμερική θα είμαι απλά σε διαφορετικό ταμείο ανεργίας.🤣 Φυσικά το ρίσκο πρέπει να έχει και ένα μέτρο το οποίο να μην περιλαμβάνει λεπτομέρειες που σε καθιστούν μερομηνά.

4] Ανάλυση την κακοκαιρίας που πέρασε στις επαληθεύσεις μοντέλων την οποία λαμβάνουμε υπόψιν στην επόμενη καθώς μπορεί να φανεί χρήσιμη

Αυτά είναι λίγο πολύ τα βήματα που εγώ ακολουθώ, για να βγάλω συμπέρασμα. Ακόμα και Λάρισα όταν είμαι τα μοντέλα τα βλέπω περισσότερο από τους γονείς μου οπότε κάνω και εγώ θυσίες.🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, antinod είπε:

Οσοι εχετε ευαγγελιο τον τζιφο,εχετε χασει απο τωρα το παιχνιδι της προγνωσης. Τιποτα δεν εχει κλειδωσει παρα μονο η εγκατασταση του αζορικου βορεια της Γαλλιας. Απο εκει και περα περιμενουμε την αναδιπλωση του ανατολικου σκελους ,που βρισκεται ακριβως βορεια μας,και τον στροβιλισμο του. Το πρωτο τερας χαμηλο που περνα απο τις βορειες ραχες του αζορ,εκμεταλευεται τον στροβιλισμο και κινειτε πιο νοτια. Σε αυτο που βασιζομαστε οι ανατολικοπροσηνεμοι,ειναι ο αζορ να κινηθει τοσο βορεια ωστε να ενωθει ατυπα με τον γροιλανδικο,ωστε να δημιουργησει ενα μικρο προσκαιρο μπλοκ,και ταυτοχρονα να βαλει ραχη ωστε οι ψυχρες μαζες να κινηθουν νοτιοτερα. Ετσι θα ισχυροποιηθει το χαμηλο και θα δημιουργηθει αυλωνας κινουμενο νοτιοτερα. Ενα δευτερο σεναριο ειναι να παιξει μπαλα μονος του ο αζορικος. Σε αυτη την περιπτωση θα παιξει ρολο και το που βρισκεται η υφεση της Ισπανιας-Μαροκο! Η αληθεια ειναι οτι οι βορειοι δεν μπορουν να περιμενουν πολλα πραγματα σε αυτη τη φαση. Σε δευτερευουσα ομως φαση θα κερδισουν πολλα περισσοτερα τα οποια θα τα αναλυσουμε απο αυριο βραδυ. Ξεχασα να αναφερω ,οπως ειπα και το μεσημερι,οτι μεγαλο ρολο,κατι το οποιο ακομη δεν μπορουν αν το δουν τα μοντελα,ειναι ο ρυθμος μεταβολης της ταχυτητας των ανεμων του πολου(απλοικα). Αυριο ξεκινα μια αλλη μερα και νομιζω θα εχει πολλες εκπληξεις!

ακριβως οπως τα λες.η ταση ειναι οπισθοχωριση σε δευτερο χρονο του αζορικου και στην ουσια αυτο σημαινει ενοποιηση 2 αυλωνων κατα καποιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ακριβως οπως τα λες.η ταση ειναι οπισθοχωριση σε δευτερο χρονο του αζορικου και στην ουσια αυτο σημαινει ενοποιηση 2 αυλωνων κατα καποιο.

Η βομβα καπου θα σκασει. Δεν υπάρχει περιπτωση να χαθεί αυτή η ευκαιρία για βαρκόχιονο ή λευκοπυργόχιονο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Να ξέρετε παιδιά ότι δεν θέλω να ακούγομαι κακός κτλ, αλλά ειλικρινά αν έβλεπα ότι κάτι μπορεί να αλλάξει όπως πχ στον Ηφαιστίωνα θα το έγραφα. Οι υποθέσεις μου γίνονται με πολύ απλά πράγματα.

 Η διαδικασία σκέψης μου πάει κάπως έτσι:

 

1]Εύρεση μεταβλητών που καθορίζουν στοιχεία του αυλώνα με σειρά σημαντικότητας.

2] Ανάλογα την ημέρα και την απόσταση των μεταβλητών βλέπω τι έχει κλειδώσει μέχρι τότε, που δεν μπορεί να αλλάξει δηλαδή, και εξετάζω κάθε πιθανό συνδυασμό μεταβλητών που δίνει τα άκρα της ταλάντωσης ενός αυλώνα ή γενικότερα κακοκαιρίας.

3] Βλέπω ποιο μοντέλο τα πάει καλά και σε τι. Αυτό μπορεί να μας βοηθήσει στο πως θα καθίσουν εν τέλη μεταβλητές που τα μοντέλα έχουν διαφωνία.  Άρα με βάση το τι είναι πιθανότερο να αλλάξει στα μοντέλα φτιάχνεται το νέο εκκρεμές με μικρότερο πλάτος, δηλαδή απορρίπτω γκάμα σεναρίων. Αυτό περιέχει το ρίσκο γιατί δεν γίνεται να πέφτει κάθε φορά το ίδιο μοντέλο μέσα. Αλλά προφανώς χωρίς το ρίσκο δεν γίνεσαι μετεωρολόγος, το οποίο επιβάλλεται να το δοκιμάσω. Αλλιώς ας περίμενα και εγώ τα μοντέλα μέχρι τελευταία στιγμή και μετά θα έλεγα τι θα γίνει. Όμως έτσι αν πάω Αμερική θα είμαι απλά σε διαφορετικό ταμείο ανεργίας.🤣 Φυσικά το ρίσκο πρέπει να έχει και ένα μέτρο το οποίο να μην περιλαμβάνει λεπτομέρειες που σε καθιστούν μερομηνά.

4] Ανάλυση την κακοκαιρίας που πέρασε στις επαληθεύσεις μοντέλων την οποία λαμβάνουμε υπόψιν στην επόμενη καθώς μπορεί να φανεί χρήσιμη

Αυτά είναι λίγο πολύ τα βήματα που εγώ ακολουθώ, για να βγάλω συμπέρασμα. Ακόμα και Λάρισα όταν είμαι τα μοντέλα τα βλέπω περισσότερο από τους γονείς μου οπότε κάνω και εγώ θυσίες.🤣

αυτο ελειπε να μην κανεις.ειπαμε εισαι απο τους τυχερους που το απολυτο χομπι το σπουδαζεις και θα το κανεις και επαγγελμα😋..εδω εμεις και εχουμε σπαταλησει χιλιαδες ωρες μοντελιγκ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης κάτι σημαντικό είναι ότι κ στα καλύτερα σενάρια,οι θερμ στα 850 είναι κάτι -7…-8… στη καλύτερη περίπτωση...δηλαδή Αυλώνας της πλάκας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, antinod είπε:

Ξεχασα να αναφερω ,οπως ειπα και το μεσημερι,οτι μεγαλο ρολο,κατι το οποιο ακομη δεν μπορουν αν το δουν τα μοντελα,ειναι ο ρυθμος μεταβολης της ταχυτητας των ανεμων του πολου(απλοικα). Αυριο ξεκινα μια αλλη μερα και νομιζω θα εχει πολλες εκπληξεις!

Τι εννοεις "δεν μπορουν να δουν τα μοντελα" βρε Μακη;Ποιος προβλεπει τις ταχυτητες του p.v αν οχι τα μοντελα;Εσυ που το ειδες πριν απο τα μοντελα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Το σεναριο τζιφου δεν σας χιονιζει εσας;; νομιζω θαβει γρεβενα φλωρινα

Τη φλωρινα ναι εμας οχι...αλλα σιγα δε προκειται να βγει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Τι εννοεις "δεν μπορουν να δουν τα μοντελα" βρε Μακη;Ποιος προβλεπει τις ταχυτητες του p.v αν οχι τα μοντελα;Εσυ που το ειδες πριν απο τα μοντελα;

Γιωργο μου,αυτη η μεταβλητη δεν μπαινει στη εξισωση προβλεψης αν δεν συγκεντρωσει μεγαλο ποσοστο πιθανοτητων. Συνηθως,αυτο γινεται απο τις 192 ωρες και κατω!! Ζητω συγνωμη,για την λαθος εκφραση!! θα μπρουσα να πω οτι δεν εχει χρησιμοποιηθει. Επισης,δεν την 'ειδα' νωριτερα απο τα μοντελα,απλα ειναι μια λογικη των πραγματων και προηγουμενων γεγονοτων. Σαν ανθρωπος,την χρησιμοποιω!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ωραία κακοκαιρία το αικον 19-20 του μήνα με δυτικό ρεύμα και κοντά στο 0 τα 850! Ενισχυμένο σενάριο ούκμο κατά κάποιο μόνο τρόπο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

ακριβως οπως τα λες.η ταση ειναι οπισθοχωριση σε δευτερο χρονο του αζορικου και στην ουσια αυτο σημαινει ενοποιηση 2 αυλωνων κατα καποιο.

Βαγγελη μηπως εννοεις αυτο που δειχνει το κοντρολ του τζεμ και τα σεναρια 1 και 2 του τζεμ για κοιτα λιγο;;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Beach-snow NG said:

Σπύρο γελάει ο κόσμος με αυτά που δίνει το GFS….πραγματικά.....σκουπιδαριό....δεν το βλέπεις αλήθεια?

Πραγματι βρισκω ατοπο με τετοιο αντικυκλωνα να μη κατεβαζει κογκα εστω και στο τατζικισταν... Μου κανει εντυπωση δηλαδη το GFS υπονοει με αυτα που δινει σαν αποτελεσματα οτι το PV ειναι τοσο ισχυρο που παραβιαζει τους νομους της φυσης... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Βαγγελη μηπως εννοεις αυτο που δειχνει το κοντρολ του τζεμ και τα σεναρια 1 και 2 του τζεμ για κοιτα λιγο;;;

ανα μπραβο..αυτο λεω στο περιπου.δεν ξεχωριζει ο πρωτος απο τον δευτερο αυλωνα και στην ουσια ο πρωτος φαινομενικα αποτυχημενος αποτραβιεται πισω και ο αζορικος στην προκειμενη δεν ειναι ακριβως ανδιπλουμενος γι αυτο και δεν χρησιμοποιησα την λεξη αναδιπλωση αλλα οπισθοχωρει κατα καποιο τροπο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

gfs-0-66.png?18ECM1-72.GIF

 

 

66 ώρες και ο τζίφος συνεχίζει να μην δίνει την σφήνα, την ωρα που στα άλλα μοντέλα είναι κάτω από 1000mb

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

gfs-0-66.png?18ECM1-72.GIF

 

 

66 ώρες και ο τζίφος συνεχίζει να μην δίνει την σφήνα, την ωρα που στα άλλα μοντέλα είναι κάτω από 1000mb

Θα βγαλει αλλο.σεναριο.Μιχαηλ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

στις 96 ωρες ενω το καναδικο χαμηλο βαθαινει και αλλο και ο γροιλανδικος αδυνατιζει και αλλο παρ ολα αυτα το χαμηλο ειναι πιο δυτικα και ο αζορικος πιο δυτικα και ελαφρα β.δυτικα..ισως αυτο να εχει να κανει σχεση με τον παραγοντα που ποσταρε ο σωτος σε προηγουμενα ποστ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Θα βγαλει αλλο.σεναριο.Μιχαηλ

για την λίμνη ναι φυσικά. για τον αυλώνα παίζει να γίνει ακόμα χειρότερο. πάντως σίγουρα δεν θα είναι καλό. τουλάχιστον για τον πρώτο αυλώνα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

για την λίμνη ναι φυσικά. για τον αυλώνα παίζει να γίνει ακόμα χειρότερο. πάντως σίγουρα δεν θα είναι καλό. τουλάχιστον για τον πρώτο αυλώνα.

σκεψου και το σεναριο που σου ειπα για τους διδυμους αυλωνες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

για την λίμνη ναι φυσικά. για τον αυλώνα παίζει να γίνει ακόμα χειρότερο. πάντως σίγουρα δεν θα είναι καλό. τουλάχιστον για τον πρώτο αυλώνα.

Καλύτερο θα βγει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, notios_polos είπε:

σκεψου και το σεναριο που σου ειπα για τους διδυμους αυλωνες

μα αυτό είναι εξαρχής στο μυαλό μου. σε αυτό ελπίζω, όπως εξάλλου δείχνει ο μέσος όρος του ευρωπαίου και τα σενάρια του galanto

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...