Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που θα κρίνει τι ελπίδες έχουμε για τις 6-8 φλεβάρη θα συμβεί στις 1-2 φλεβάρη,στις 120 ώρες δηλαδή

EDM1-120.GIF?27-0

Το χαμηλό 990 φεύγει προς τα ΒΑ,αλλά ο αυλώνας που μένει πίσω του διαχωρίζει τα υψηλά πεδία πιέσεων,τα οποία μετά ενώνονται και γίνονται αζορικός. Νομίζω και χωρίς να το έχω κοιτάξει και πολύ σχολαστικά, ότι θέλουμε αυτός ο αυλωνίσκος να μην κατέβει πολύ νότια γιατί τότε θα απομακρυνθούν τα 2 πεδία και ο αζορικός θα σηκωθεί μάλλον αρκετά πιο ανατολικά. Αν δεν κατέβει καθόλου,μάλλον θα πάει ακόμα πιο δυτικά ο αζορικός. Μπορεί και ανάποδα,αλλά τώρα το είδα και δεν κοίταζα τις προηγούμενες μέρες τι έδειχναν,πήγαινα κατευθείαν στις 300 ώρες μπας και δω τίποτα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, menidi είπε:

Τι πανελλαδικος βρε παιδιά!! Αυτα συμβαίνουν πιο σπάνια και από πτώση μετεωρίτη. Ας έρθει αυλώνας και ας το χαρεί η κέντρο βόρεια, η δυτική η τα ανατολικά προσηνεμα. Όλα τα άλλα είναι μετριοτητες

 

 

Εγω εξέφρασα απλά την άποψη και την ευχή μου  μιλώντας  για Πανελλαδικο......Εσυ απάντησες στο post μου ειρωνευόμενος  οτι αυτα συμβαίνουν πιο σπάνια και απο μετεωρίτη.....και συνεχίζεις εκφράζοντας την διάθεση σου να έρθει αυλώνας ,αναφέροντας συγκεκριμένες περιοχές προτίμησης βάζοντας μάλιστα και το διαζευκτικό ή... Εαν λοιπον αυτό το μεταφράζεις εσυ ως ενδεικτικές περιοχές, μάλλον έχουμε διαφορετική οπτική γωνία επι του θέματος.. Το σταματώ εδω και δεν επανέρχομαι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΣ είπε:

θαυμάζω πάντως  την γεωγραφική κατανομή που απέδωσες ..τα υπόλοιπα είναι σκουπίδια ,σωστά το λες

ο δαιμον του πληκτρολογιου μπαμπη...😀..οπου υπολοιπα προφανος δεν εννοει περιοχες αλλα μετριους χιονιαδες στυλ πετσα κτλ...ετσι νομιζω η ετσι καταλαβα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, salonikatasos said:

Αυτό που θα κρίνει τι ελπίδες έχουμε για τις 6-8 φλεβάρη θα συμβεί στις 1-2 φλεβάρη,στις 120 ώρες δηλαδή

EDM1-120.GIF?27-0

Το χαμηλό 990 φεύγει προς τα ΒΑ,αλλά ο αυλώνας που μένει πίσω του διαχωρίζει τα υψηλά πεδία πιέσεων,τα οποία μετά ενώνονται και γίνονται αζορικός. Νομίζω και χωρίς να το έχω κοιτάξει και πολύ σχολαστικά, ότι θέλουμε αυτός ο αυλωνίσκος να μην κατέβει πολύ νότια γιατί τότε θα απομακρυνθούν τα 2 πεδία και ο αζορικός θα σηκωθεί μάλλον αρκετά πιο ανατολικά. Αν δεν κατέβει καθόλου,μάλλον θα πάει ακόμα πιο δυτικά ο αζορικός. Μπορεί και ανάποδα,αλλά τώρα το είδα και δεν κοίταζα τις προηγούμενες μέρες τι έδειχναν,πήγαινα κατευθείαν στις 300 ώρες μπας και δω τίποτα

Αντε ρε συ Τάσο και σηκώθηκε όπου σηκώθηκε. ΟΚ. Το προς τα που και το αν και το αν ναι πόσο γρηγορα θα καταρρευσει ο Αζορικός ποιος μπορεί να το εκτιμήσει τώρα π.χ.?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Ο Αζορ πρεπει να σηκωθεί ανατολικότερα, ή, να καταρρευσει ανατολικότερα για να έρθει ο αυλώνας σωστά πάνω μας. Με τα άλλα θα πανηγυρίζουν στο τέλος στη Νάπολι, τη Μασσαλία και τη Μαδρίτη.

Μαλιστα. Ναπολι, Μαρσειγ και;

Ρεαλ ή Ατλετικο; Εισαι λιγο ασαφης!

φιλε παντοφλο brain μια και γερνας πιο γοργα απο μενα, οντως υπηρχε χιονιας τον Μαρτιο του 11 αλλα ο τελευταιος χιονιας που τον πηρε απο το χερακι στις 300 ωρες και τον εφερε ηταν στις 9-10 Δεκ. του 2010.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Παπλαμουδας said:

Μαλιστα. Ναπολι, Μαρσειγ και;

Ρεαλ ή Ατλετικο; Εισαι λιγο ασαφης!

φιλε παντοφλο brain μια και γερνας πιο γοργα απο μενα, οντως υπηρχε χιονιας τον Μαρτιο του 11 αλλα ο τελευταιος χιονιας που τον πηρε απο το χερακι στις 300 ωρες και τον εφερε ηταν στις 9-10 Δεκ. του 2010.

σχωρνα με, δε θμαμαι τοσο πισω Πλαπλαμουδακο μ! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Χαλάρωσε Νικόλα. Στις 10 μέρες κι εγώ να ποστάρω χάρτη και να βάλω πάνω gfs μπορεί να είναι πιστευτος 😂

το κοντρολ ευρωπαιοθ δεν με αφηνει να ηρεμησω με την κεντροβορεια χαρά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Αντε ρε συ Τάσο και σηκώθηκε όπου σηκώθηκε. ΟΚ. Το προς τα που και το αν και το αν ναι πόσο γρηγορα θα καταρρευσει ο Αζορικός ποιος μπορεί να το εκτιμήσει τώρα π.χ.?

Όταν φτάσουμε σε εκείνες τις μέρες,θα απέχουμε 5 μέρες από αυτό που μας ενδιαφέρει,οπότε θα μπορούμε να το εκτιμήσουμε ναι. Θα μου πεις άρα μπορείς να εκτιμήσεις και αυτό που αναφέρεις στο παραπάνω μήνυμα. Όχι θα απαντήσω γιατί μιλάμε για χαμηλό,τα χαρακτηριστικά των οποίων είναι πιο ευκολομετάβλητα από ότι ένας αντικυκλώνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, menidi είπε:

Έλα ρε φίλε. Δεν ήθελα να σε ειρωνευτώ. Αν το εξέλαβες έτσι, ζητώ συγγνώμη. Σιγά το θέμα...

Και απο έμενα συγνώμη Θανάση....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Παπλαμουδας είπε:

Μαλιστα. Ναπολι, Μαρσειγ και;

Ρεαλ ή Ατλετικο; Εισαι λιγο ασαφης!

φιλε παντοφλο brain μια και γερνας πιο γοργα απο μενα, οντως υπηρχε χιονιας τον Μαρτιο του 11 αλλα ο τελευταιος χιονιας που τον πηρε απο το χερακι στις 300 ωρες και τον εφερε ηταν στις 9-10 Δεκ. του 2010.

Κι ομως και τον Μαρτη του 11 το ειχε παει καρφι αππ τις 240 ωρες τουλαχιστον. Χαρακτηριστικα ελεγα σε ενα παιδι στο γυμναστηριο 10 μερες πριν οτι θα χιονισει (αγνοια κινδυνου-καλος τζιφος) οπως και εγινε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, salonikatasos said:

Όταν φτάσουμε σε εκείνες τις μέρες,θα απέχουμε 5 μέρες από αυτό που μας ενδιαφέρει,οπότε θα μπορούμε να το εκτιμήσουμε ναι. Θα μου πεις άρα μπορείς να εκτιμήσεις και αυτό που αναφέρεις στο παραπάνω μήνυμα. Όχι θα απαντήσω γιατί μιλάμε για χαμηλό,τα χαρακτηριστικά των οποίων είναι πιο ευκολομετάβλητα από ότι ένας αντικυκλώνας

Αυτο ακριβώς λέω: ότι αν απομονώσουμε 2 ή 3 παραμέτρους στους χάρτες όλα φαίνονται ευκολότερα. Αλλά είναι τόσες πολλές οι παράμετροι και τόσες πολλές οι πιθανές μεταβολές που ευκολότερα πιάνουμε το ΛΟΤΤΟ παρά την εξέλιξη αυτές τις ώρες...... Anyway

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνδαιτημυμονες ( αλλά beach snow )

Πανελλαδικος δε συνεπαγεται ταυτοχρονα χιονι σε Γιαννενα-Σαλονικα-Αθηνα, Χιο.

αλλα σε 2η, 3η φαση!

αν ερθει δλδ δυνατος αυλωνας με ψυχος ( οπως λεει ο Βαγγος ) και αποθηκη ψυχους απο πισω ( το σημαντικοτερο αυτο ) και σκασει Ιονιο, που θα καταληξει μετα;

ανατολικα καταρρεουν οι αντικυκλωνες οχι πισω στον Ατλαντικο.

μη ξαναθυμιζουμε ιστοριες με χιονια Δυτ. -Κεντρικη Μακεδονια, Ηπειρο κτλ, κ Αττικη νοτια, βροχη 12αρια και μετα απο 2 μερες, βορια, χιονι 3-4 μεγιστη.

και 5-6 μερες μετα το αρχικο γεγονος να ριχνει ακομα στην ημιορεινη κ οχι μόνο Κρητη!

Επεξεργάστηκε από Παπλαμουδας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παντως αν υποθεσουμε οτι ο αυλωνας θα ειναι μεγαλος και δεν θα παμε για στριγκ τοτε τα ανσμπλ των μοντελων απ εδω και περα θα πρεπει να κατρακυλησουν στα μειον σιγα σιγα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αντε ας κανω και το αγαπημενο μου με τα ποσοστα..χαχαχα...20% καθολου αυλωνας που σημαινει οτι κατι θα παει πολυ λαθος στην ενωση των 2εμποδισμων..10%τουρκια και ανατολικοτερα.20% ελλαδα και ανατολικοτερα(προσηνεμα δηλαδη) .30% δυτικα της ελλαδας και μετα πανω μας(δυτικοκεντροβορεια η και πανελλαδικος τυπου 2ηφαση κτλ).20% ακομη πιο δυτικα(με ελπιδες για τα κεντροβορεια και τον μιχαηλ σε δευτερη φαση πραγμα που θα εξαρτηθει απο πολλους παραγοντες ομως)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, notios_polos είπε:

αντε ας κανω και το αγαπημενο μου με τα ποσοστα..χαχαχα...20% καθολου αυλωνας που σημαινει οτι κατι θα παει πολυ λαθος στην ενωση των 2εμποδισμων..10%τουρκια και ανατολικοτερα.20% ελλαδα και ανατολικοτερα(προσηνεμα δηλαδη) .30% δυτικα της ελλαδας και μετα πανω μας(δυτικοκεντροβορεια η και πανελλαδικος τυπου 2ηφαση κτλ).20% ακομη πιο δυτικα(με ελπιδες για τα κεντροβορεια και τον μιχαηλ σε δευτερη φαση πραγμα που θα εξαρτηθει απο πολλους παραγοντες ομως)

70% Δυτικά και κεντροβόρεια

20% Μόνο Δυτικά

5% Να μην κατεβει αυλώνας

5% προσήνεμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χιονουετος σε 40 απο τα 50 σεναρια του ευρωπαιου στη χωρα μας ...καπιια καθαρα κεντροβορεια κανα 2 προσηνεμα κλασσικα...και αρκετα πανελλαδικα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Χιονουετος σε 40 απο τα 50 σεναρια του ευρωπαιου στη χωρα μας ...καπιια καθαρα κεντροβορεια κανα 2 προσηνεμα κλασσικα...και αρκετα πανελλαδικα 

αυτά τα πανελλαδικά είδα και πάλι εδω.. δεν κόβεται το μικρόβιο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

αυτά τα πανελλαδικά είδα και πάλι εδω.. δεν κόβεται το μικρόβιο

Νικολα ακομα εδω;;;🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

απ το 2012 βλεπω χαρτες.. δεν κόβεται το μικρόβιο.. ΔΕΝ 

Απ´το 12;

χαρτες ειδες πολλους, προκοπη καμία!😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...