Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σεναριο 6 τρεχει στους 13 βαθμους στα 850 για 12 Ιανουαριου...

Επεξεργάστηκε από Χρηστος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

βελτίωση για 2/1, 5/1 από ενσέμπλς, βέβαια η συνέχεια σάπια αλλά τέλος πάντων 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πλήρης έλλειψη ενδιαφέροντος μέχρι τις 10 γενάρη για βόρεια ελλάδα,περιμένουμε μετά την πρωτοχρονιά μπας και αρχίσει να φαίνεται τίποτα για μετά το πρώτο 10μερο του γενάρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, salonikatasos είπε:

πλήρης έλλειψη ενδιαφέροντος μέχρι τις 10 γενάρη για βόρεια ελλάδα,περιμένουμε μετά την πρωτοχρονιά μπας και αρχίσει να φαίνεται τίποτα για μετά το πρώτο 10μερο του γενάρη

Εγώ πιστεύω ότι για 5/1 η βόρεια και κεντρική Ελλάδα πρέπει να το κοιτάει σοβαρά πάντως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Εγώ πιστεύω ότι για 5/1 η βόρεια και κεντρική Ελλάδα πρέπει να το κοιτάει σοβαρά πάντως

δεν ασχολούμαι με νιφάδες και χιονοπτώσεις της πλάκας,δε μένω στη γαύδο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

δεν ασχολούμαι με νιφάδες και χιονοπτώσεις της πλάκας,δε μένω στη γαύδο

καλά. Αν και μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο από αυτό. Βέβαια θέλει λίγο μέχρι να φανεί κάτι τέτοιο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, salonikatasos είπε:

δεν ασχολούμαι με νιφάδες και χιονοπτώσεις της πλάκας,δε μένω στη γαύδο

Τασο κρεμομαι απβτα χειλη σου. Πες μου κατι αισιοδοξο. Εγω χθες το βραδυ το ειδα το χιονακι μου. (Απ την καμερα ,10 νιφαδες ηταν)😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, George Trilofianos είπε:

Τασο κρεμομαι απβτα χειλη σου. Πες μου κατι αισιοδοξο. Εγω χθες το βραδυ το ειδα το χιονακι μου. (Απ την καμερα ,10 νιφαδες ηταν)😅

το μόνο αισιόδοξο αυτή τη στιγμή είναι ότι ο χειμώνας δεν τελειώνει 10 ιανουαρίου. αν τελείωνε τότε, θα σου έλεγα ότι πρέπει να περιμένεις άλλον 1 χρόνο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, salonikatasos said:

δεν ασχολούμαι με νιφάδες και χιονοπτώσεις της πλάκας,δε μένω στη γαύδο

Θα συμφωνήσω απόλυτα με Τάσο σε αυτό. Είναι λογικό ανάλογα με την γεωγραφική περιοχή του ο καθείς να έχει ανάλογες προσδοκίες. Δεν σημαίνει αυτό ότι αν κάποιος περιμένει και τη νιφάδα, που λέει ο λόγος έχει άδικο, αλλά, αντίστοιχα δεν έχει "άδικο" και κάποιος που περιμένει όταν λέει "χιόνι" να εννοεί τουλάχιστον χιονόστρωση 5, 10 cm ή και πολύ παραπάνω. Εγώ όταν ζούσα Τρίκαλα, τα 10cm ήταν απλά ότι χιόνισε, π.χ. Eν αναμονή μιας ψυχρής εισβολής ΑΒ Βασιλοπουλου και όχι Lidl, προτείνω να δείτε αυτό αν έχετε χρόνο.

s4fimg-5116302_big-or1.jpg

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

πάλι κάποια παλαβά σενάρια με 1085 γροιλανδικό

gens-16-1-336.png

γενικά παίζει πολύ μεγάλη βαθμίδα πιέσεων σε πολλά σενάρια, και κατακόκκινους πανίσχυρους αντικυκλώνες και κατάμαυρους πανίσχυρους αυλώνες, αν πάει έτσι η κυκλοφορία θα τρελαθεί και μακάρι γιατί έχει πολύ ενδιαφέρον κάτι αντίστοιχο με το παραπάνω

φυσικά το καλύτερο σενάριο για εδώ θα ήταν ποιο άλλο? το 10

gens-10-1-384.png

 

βέβαια εδώ η συνταγή θα χαλούσε από το το 1030 που τρυπάει τον Α, βέβαια και πάλι, ωραίο θα ήταν

 

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επίσης, διαπιστώνω τα τελευταία χρόνια μια αδυναμία να έρθει Τ κάτω του -7/850 στην Αττική. Γενικευμένα εννοώ όπως παλιά και όχι του τύπου "το -7 πιάνει για 6 ώρες την Χ περιοχή της Αττικής". Και φοβάμαι ότι θα κάνουμε καιρό να το ξαναδούμε γενικευμένα...... Να το πω λίγο χοντροκομμένα: αν η Σαλονικα δεν έχει -10/850 η Αττική δύσκολα βλέπει γενικευμένο σοβαρό χιονιά 

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Επίσης, διαπιστώνω τα τελευταία χρόνια μια αδυναμία να έρθει Τ κάτω του -7/850 στην Αττική. Γενικευμένα εννοώ όπως παλιά και όχι του τύπου "το -7 πιάνει για 6 ώρες την Χ περιοχή της Αττικής". Και φοβάμαι ότι θα κάνουμε καιρό να το ξαναδούμε γενικευμένα...... Να το πω λίγο χοντροκομμένα: αν η Σαλονικα δεν έχει -10/850 η Αττική δύσκολα βλέπει γενικευμένο σοβαρό χιονιά 

Άμα δεν δούμε το μοβακι στα Βαλκάνια δουλειά δεν γιναιτε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με Τάσο σε αυτό. Είναι λογικό ανάλογα με την γεωγραφική περιοχή του ο καθείς να έχει ανάλογες προσδοκίες. Δεν σημαίνει αυτό ότι αν κάποιος περιμένει και τη νιφάδα, που λέει ο λόγος έχει άδικο, αλλά, αντίστοιχα δεν έχει "άδικο" και κάποιος που περιμένει όταν λέει "χιόνι" να εννοεί τουλάχιστον χιονόστρωση 5, 10 cm ή και πολύ παραπάνω. Εγώ όταν ζούσα Τρίκαλα, τα 10cm ήταν απλά ότι χιόνισε, π.χ. Eν αναμονή μιας ψυχρής εισβολής ΑΒ Βασιλοπουλου και όχι Lidl, προτείνω να δείτε αυτό αν έχετε χρόνο.

s4fimg-5116302_big-or1.jpg

Ε οχι βρε φιλε δεν ειναι ετσι....η θεσσαλονικη ειχε 10 χρονξα να χιονιστει σοβαρα και τωρα θα ψαχνει με μια χρονια τα 20 ποντα;; χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Επίσης, διαπιστώνω τα τελευταία χρόνια μια αδυναμία να έρθει Τ κάτω του -7/850 στην Αττική. Γενικευμένα εννοώ όπως παλιά και όχι του τύπου "το -7 πιάνει για 6 ώρες την Χ περιοχή της Αττικής". Και φοβάμαι ότι θα κάνουμε καιρό να το ξαναδούμε γενικευμένα...... Να το πω λίγο χοντροκομμένα: αν η Σαλονικα δεν έχει -10/850 η Αττική δύσκολα βλέπει γενικευμένο σοβαρό χιονιά 

Δεν φαινεται και καμια σοβαρη εισβολη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αν περιμενετε μονο βλεποντα τα τρεξιματα να δειτε αν θα υπαρξει ψυχρη εισβολη θα απογοητευεστε η θα χαιρεστε προσκαιρα...υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις που δν αποτυπωνονται ακομα οτι το γεναρη θα εχουμε σιγουρια μια η δυο χιονοεισβολες στη χωρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, Galanto said:

Ε οχι βρε φιλε δεν ειναι ετσι....η θεσσαλονικη ειχε 10 χρονξα να χιονιστει σοβαρα και τωρα θα ψαχνει με μια χρονια τα 20 ποντα;; χαχα

Eπ' αυτού καλέ μου φιλε πιστεύω το εξής: η επί 10 χρόνια ατυχία της Θεσσαλονίκης σε μια συγκεκριμένη δεκαετία, δεν αποτελεί κατ εμέ τον μέσο όρο ημερών χιονόπτωσης της περιοχής. Τα 2 ακρα δεν κάνουν έναν μέσο όρο με άλλα λόγια. Η Θεσσαλονίκη μπορεί να είναι παραθαλάσσια πόλη με όλα τα αρνητικά αυτού του γεγονότος αλλά δεν βλέπει χιόνι κάθε 10 χρόνια. Αυτό συνέβη μία συγκεκριμένη περίοδο. Αν αυτή η περίοδος επαναληφθεί ξανά και ξανά στις επόμενες δεκαετίες, πράγμα που απεύχομαι, τότε κάποιος, π.χ. το εγγόνι σου θα είχε δίκιο να πει αυτό που είπες τώρα εσύ παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Πάντως αυτή η αδελφή της Ζηνοβίας, έχει καλύτερες θερμοκρασίες στα 850, σύμφωνα με το gfs. Κινούμαστε στο -7 κατά περιόδους στην Αττική. Δλδ περίπου 2 βαθμούς κάτω σε σχέση με σήμερα. Γιατί να μην πασπαλίσει έστω σε αρκετές περιοχές; Εγώ είμαι αισιόδοξος. Αν τελικά δεν μας κάτσει ούτε αυτή η αδελφή, μετά μας μένουν οι 3 αδερφές του Τσέχωφ...

Δακρυα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, CATHA είπε:

Κακό 6αρι για τα πεδινά της Αττικής... θα λιώσουμε στη βροχή αύριο... κρύο χωρίς τίποτα ιδιαίτερο από Τρίτη...  

Ρε τι διαβαζουμε εδω μεσα.Κακο το 6αρι με -32 στα 500 και -7 στα 850?

 

20010206_2906.gif

 

20010206_2906.gif

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, menidi είπε:

Δλδ αν την Πέμπτη ρίξει και στρώσει 5 πόντους Κηφισιά, είναι άσχημο; Καλημέρα!

 

Μπορει να το κανει και για γουρι δεν ξερω,

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

MT8_Athen_ens.png

 

Τα ανσαμπλς μας κρατανε στην μπριζα(οσο παει το ματι)

Ο μεσος ορος κατω απο την κοκκινη γραμμουλα μονιμα.

Επεξεργάστηκε από Spartan
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Eπ' αυτού καλέ μου φιλε πιστεύω το εξής: η επί 10 χρόνια ατυχία της Θεσσαλονίκης σε μια συγκεκριμένη δεκαετία, δεν αποτελεί κατ εμέ τον μέσο όρο ημερών χιονόπτωσης της περιοχής. Τα 2 ακρα δεν κάνουν έναν μέσο όρο με άλλα λόγια. Η Θεσσαλονίκη μπορεί να είναι παραθαλάσσια πόλη με όλα τα αρνητικά αυτού του γεγονότος αλλά δεν βλέπει χιόνι κάθε 10 χρόνια. Αυτό συνέβη μία συγκεκριμένη περίοδο. Αν αυτή η περίοδος επαναληφθεί ξανά και ξανά στις επόμενες δεκαετίες, πράγμα που απεύχομαι, τότε κάποιος, π.χ. το εγγόνι σου θα είχε δίκιο να πει αυτό που είπες τώρα εσύ 

Κααι στα γρεβενα εριχνε συνεχεια 50 ποντα αλλα δε λεω ειναι 20 ποντο δεν ασχολουμαι ουτε 5 ποντο δεν ασχολουμαι..ποσο μαλλον μια μεγαλη παραθαλασσια πολη

 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

άσχετο, αν και χαλασμένα τα γεωδυναμικά το Cfs έβγαλε καμιά 5αρια ιστορικές προσήνεμες κακοκαιρίες, όλες με κάτω από -8

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

46 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Ε οχι βρε φιλε δεν ειναι ετσι....η θεσσαλονικη ειχε 10 χρονξα να χιονιστει σοβαρα και τωρα θα ψαχνει με μια χρονια τα 20 ποντα;; χαχα

Το οτι κοιμηθηκε ο Θεος μια 10ετια δε σημαινει κατι. Κατα ΜΟ η Θεσσαλονικη εχει 1.5 στρωσιμο >10εκ ανα ετος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...