Jump to content
Ευαγγελος

AΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Μια χαρα..και τκ καλο ειναι οτι αυτη τη φορα υποστηριζουν και τα ανσαμολ ευρωπαιου 

 

graphe3_1000___21.320754717_39.95951417_.gif

Μακραν ανωτερα τα ensembles του Ευρωπαιου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, MenNaousa11 είπε:

Το οτι κοιμηθηκε ο Θεος μια 10ετια δε σημαινει κατι. Κατα ΜΟ η Θεσσαλονικη εχει 1.5 στρωσιμο >10εκ ανα ετος. 

Τεσπα εσεις ξερετε που μενετε απο κει...μπορει να διαφωνω με τη φιλοσοφια επειδη μ αρεσει το ιδιο ειτε ριξει μια πασπαλα ειτε 5ο ποντους και μ αρεσουν το ιδιο οι χαρτες....το μονο που μ αρεσει παραπανω στους 50 ποντους εινια η διαρκεια....σορρυ για το οφτοπικ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χρηστος είπε:

Μακραν ανωτερα τα ensembles του Ευρωπαιου..

Ναι σιγουρα αλλα την προηγουμενη φορα που δεν ακολουθουσαν τα ανσαμπλ ευρωπαιου του τζιφου ηταν ακυρα,...ενω τωρα ειναι πιο καλα που συμφωνουν και τα 2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Το οτι κοιμηθηκε ο Θεος μια 10ετια δε σημαινει κατι. Κατα ΜΟ η Θεσσαλονικη εχει 1.5 στρωσιμο >10εκ ανα ετος. 

Δν ξερω κατα ποσο κοιμηθηκεο θεος η οφειλεται η κλιματικη αλλαγη και η λαρισα κατα μο ενα χιονα 10 ποντων ανα ετος εχει αλλα πλεον ολα αυτα μπορει να αλλαξουν για ολους μας καθως πολλα αλλαζουν με τα χρονια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 minutes ago, Galanto said:

Κααι στα γρεβενα εριχνε συνεχεια 50 ποντα αλλα δε λεω ειναι 20 ποντο δεν ασχολουμαι ουτε 5 ποντο δεν ασχολουμαι..ποσο μαλλον μια μεγαλη παραθαλασσια πολη

Είναι η άποψή σου και είναι σεβαστή. Των άλλων δεν είναι;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Το οτι κοιμηθηκε ο Θεος μια 10ετια δε σημαινει κατι. Κατα ΜΟ η Θεσσαλονικη εχει 1.5 στρωσιμο >10εκ ανα ετος. 

Αν εξαιρεσουμε το 2017 και τις φετινες χιονοκακοκαιριες ποτε ειχαμε τελευταια φορα 10ποντο? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, ICELARISSA είπε:

Αν περιμενετε μονο βλεποντα τα τρεξιματα να δειτε αν θα υπαρξει ψυχρη εισβολη θα απογοητευεστε η θα χαιρεστε προσκαιρα...υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις που δν αποτυπωνονται ακομα οτι το γεναρη θα εχουμε σιγουρια μια η δυο χιονοεισβολες στη χωρα...

Oσο τις ενδειξεις ομως δεν τις αποτυπωνεις με ημερομηνια σε εικονες,να δουμε και εμεις περι τινος προκειται θα παραμεινουν ενδειξεις και πιθανων μονο για σενα φιλε (Γιωργο αν δε κανω λαθος) .Και επειδη τετοιες ενδειξεις διαβαζουμε συνεχεια αριστερα και δεξια καλο θα ειναι εδω μεσα οταν αναφερεστε σε μια περιοδο και σε μια ψυχρη εισβολη να δειχνετε εικονα και να στοιχειοθετειτε αυτο που λετε.Διοτι αλλοιως κανενας δε προκειται να παρει σοβαρα καμια τετοια φιλολογικη ''ενδειξη''. Οταν λοιπον κατι δεν αποτυπωνεται ακομα οπως λες...απλα το υποθετεις οτι μπορει να συμβει.Επισης το ακρως γενικο 1-2 ακομα χιονοεισβολες στη χωρα μπορει να μου το πει ο οποιοσδηποτε ανθρωπος που δεν ασχολειτε και με τα καιρικα.

Και για να γυρισω στη πρωτη προταση σου,εσυ απο τι βλεπεις οτι θα υπαρξει ψυχρη εισβολη? Γιατι ολοι εμεις εδω κυκλοφορια και χαρτες προσπαθουμε να κατανοησουμε... 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Τεσπα εσεις ξερετε που μενετε απο κει...μπορει να διαφωνω με τη φιλοσοφια επειδη μ αρεσει το ιδιο ειτε ριξει μια πασπαλα ειτε 5ο ποντους και μ αρεσουν το ιδιο οι χαρτες....το μονο που μ αρεσει παραπανω στους 50 ποντους εινια η διαρκεια....σορρυ για το οφτοπικ

Δε μενω εκει. Τα στοιχεια που σου παραθετω τα ειχε δημοσιευσει σε μια μινι ερευνα η ομαδα του northmeteo. Αφορουσαν μια περιοδο 70 ετων νομιζω μεχρι το 2016-17, καπου εκει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Αν εξαιρεσουμε το 2017 και τις φετινες χιονοκακοκαιριες ποτε ειχαμε τελευταια φορα 10ποντο? 

Το 2006

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Είναι η άποψή σου και είναι σεβαστή. Των άλλων δεν είναι;

Εχεις δικιο φιλε το εξηγησα πριν στο παιδι απο ναουσα οτι ειναι αποψη μου.. απλα δε το διατυπωσα σωστα πριν..συμφωνω και βεβαια ειναι σεβαστη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, MenNaousa11 είπε:

Το 2006

Τωρα ειδα το μηνυμα σου για την ερευνα... Ο μεσος ορος μετα το 2000 ειναι σιγουρα πολυ μικροτερος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, Galanto said:

Εχεις δικιο φιλε το εξηγησα πριν στο παιδι απο ναουσα οτι ειναι αποψη μου.. απλα δε το διατυπωσα σωστα πριν..συμφωνω και βεβαια ειναι σεβαστη

Nα'σαι καλά. Την έκανα την παρέμβαση, ισως και off-topic (sorry mods), γιατι απλά κι εγώ όταν μου λέει ο Μπαρμπα-Γείτονας π.χ. "θα δουμε χιονι", μέσα στο μυαλό μου συνδεω σχεδόν αυτόματα την χιονοστρωση με την χιονόπτωση. Δηλαδή χιόνι αν δεν ειναι στρωμένο, έστω ένα 5ποντο που λέει ο λόγος, μέσα στο μυαλό μου δεν το υπολογίζω ως χιόνι. Μετεωρολογικά όμως μιλώντας, η δική μου άποψη είναι εσφαλμένη γιατί και αερομεταφερόμενες νιφάδες να πέσουν π.χ. στην Αθήνα ή στη Λάρισα ή οπουδήποτε η ΕΜΥ υπολογίζει την ημέρα ως "ημέρα χιονόπτωσης" για την σχετική περιοχή, και πράττει σωστά, καθώς δεν υπάρχει floor mm χιονουετού για να χαρακτηρίσεις μια μέρα ως "ημέρα χιονόπτωσης". Από την άλλη εγώ το βλέπω σαν τον Τάσο, μη σου πω και χειρότερα 😋

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Oσο τις ενδειξεις ομως δεν τις αποτυπωνεις με ημερομηνια σε εικονες,να δουμε και εμεις περι τινος προκειται θα παραμεινουν ενδειξεις και πιθανων μονο για σενα φιλε (Γιωργο αν δε κανω λαθος) .Και επειδη τετοιες ενδειξεις διαβαζουμε συνεχεια αριστερα και δεξια καλο θα ειναι εδω μεσα οταν αναφερεστε σε μια περιοδο και σε μια ψυχρη εισβολη να δειχνετε εικονα και να στοιχειοθετειτε αυτο που λετε.Διοτι αλλοιως κανενας δε προκειται να παρει σοβαρα καμια τετοια φιλολογικη ''ενδειξη''. Οταν λοιπον κατι δεν αποτυπωνεται ακομα οπως λες...απλα το υποθετεις οτι μπορει να συμβει.Επισης το ακρως γενικο 1-2 ακομα χιονοεισβολες στη χωρα μπορει να μου το πει ο οποιοσδηποτε ανθρωπος που δεν ασχολειτε και με τα καιρικα.

Και για να γυρισω στη πρωτη προταση σου,εσυ απο τι βλεπεις οτι θα υπαρξει ψυχρη εισβολη? Γιατι ολοι εμεις εδω κυκλοφορια και χαρτες προσπαθουμε να κατανοησουμε... 

 

Υπομονη 3 μερες...μπορεις να διαβασεις και την μηνιαια του δεκεμβρη που ανεβασα του βασιλη πανακογλου και της ομαδας μας .....1 γεναρη θα βγει η μηνιαια του ιανουριου απλα επειδη εχουμε προβληματα με καποιους αντιγραφεις δν την ανεβασαμε ακομα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, Χρηστος said:

Τωρα ειδα το μηνυμα σου για την ερευνα... Ο μεσος ορος μετα το 2000 ειναι σιγουρα πολυ μικροτερος

Ναι γιατί η περίοδος 2006-2016 ειναι η κακή περίοδος της Θεσσαλονίκης. Ο μέσος όρος διαφοροποιείται κατά πολύ αν εξετάσει π.χ. κανείς την περίδο 1906- 2006 ή 1916-2016.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, ICELARISSA είπε:

Υπομονη 3 μερες...μπορεις να διαβασεις και την μηνιαια του δεκεμβρη που ανεβασα του βασιλη πανακογλου και της ομαδας μας .....1 γεναρη θα βγει η μηνιαια του ιανουριου απλα επειδη εχουμε προβληματα με καποιους αντιγραφεις δν την ανεβασαμε ακομα...

Με το καλο να την ανεβασετε και εδω (στις ερασιτεχνικες προγνωσεις καιρου) οποτε μπορειτε.😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Aυτός ο χάρτης του GFS (6αρι) δεν νομιζετε ότι δεν συμβαδίζει με τα υπόλοιπα δεδομένα του 6αριου? Δινει χιονοστρωση 1εκ μέχρι το κύμα της Αττικής.....

Modele GFS - Carte prévisions

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

Aυτός ο χάρτης του GFS (6αρι) δεν νομιζετε ότι δεν συμβαδίζει με τα υπόλοιπα δεδομένα του 6αριου? Δινει χιονοστρωση 1εκ μέχρι το κύμα της Αττικής.....

Modele GFS - Carte prévisions

Οχι ακριβως γιατι αν πατησεις ανσαμπλ εκει που λεει 1 εκατοστο θα σου βγαλει υψομετρα 150 και 200 μετρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 minutes ago, salonikatasos said:

Οχι ακριβως γιατι αν πατησεις ανσαμπλ εκει που λεει 1 εκατοστο θα σου βγαλει υψομετρα 150 και 200 μετρα

Ρε συ Τάσο, 200 μ τα παράλια της ανατολικής αττικής; Και μετά ακόμα και 200μ να πεις, οι χάρτες χιονοϋετού δεν δείχνουν τιποτα για χιονοπτωση στο λεκανοπέδιο ακόμα και σε υψόμετρο 200μ τόσο ανατολικά του νομου.... Δεν βρισκω συνάφεια μεταξύ χαρτών χιονόπτωσης και χιονόστρωσης θελω να πω

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Ρε συ Τάσο, 200 μ τα παράλια της ανατολικής αττικής; Και μετά ακόμα και 200μ να πεις, οι χάρτες χιονοϋετού δεν δείχνουν τιποτα για χιονοπτωση στο λεκανοπέδιο ακόμα και σε υψόμετρο 200μ τόσο ανατολικά του νομου.... Δεν βρισκω συνάφεια μεταξύ χαρτών χιονόπτωσης και χιονόστρωσης θελω να πω

Εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα με του ευρωπαιου στο μετεολοτζικ...τα γενικευουν ολα πολυ....ξερεις ποσες φορες μου δινουν χιονι και δε ριχνει....μονο του υετου ειναι καλοι στις 0.25

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 minutes ago, Galanto said:

Εχουν ακριβως το ιδιο προβλημα με του ευρωπαιου στο μετεολοτζικ...τα γενικευουν ολα πολυ....ξερεις ποσες φορες μου δινουν χιονι και δε ριχνει....μονο του υετου ειναι καλοι στις 0.25

Αυτο θελω να πω. Γιατι και του υετου και της χιονοκαλυψης στη 0.25 μοιρα υποτιθεται οτι τους δινει ο τζιφος.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Χειρότεροι σήμερα οι δείκτες...

1552020798_nao.sprd2(1).thumb.gif.b4b8286fbd833843bf961aac04b14a96.gif

193334903_ao.sprd2(1).thumb.gif.092846c0c664af2879c4873dc48bbfcb.gif

Εγω δε τιυς βλεπω τοσο κακους...ισα ισα αρχισαν και στα κοντινα να πεφτουν..απλα βαζουν και δυτικη ευρωπη μεσα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...