Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας ''ΗΦΑΙΣΤΙΩΝΑΣ'' 5-8 Ιανουαρίου 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, DIMITRIS είπε:

εγω συμφωνουσα για βροχες και το ειχα γραψει εαν θυμασε "Χαλκιδα βροχη με θερμοκρασια 4-5 βαθμούς"

Η βροχη συνεχίζεται με αυξομειώσεις περιπου 30mm απο εχθες το βραδυ και η θερμοκρασία αυτη τη στιγμή στους 4,5 βαθμούς στο σταθμό μου.

Εγω ημουν πιο αισιοδοξος ναι! Με επιπεδα παγοποιησης για σημερα 400+ μετρα, με ΒΒΔ ανεμο με -5,5/-6 , με το χαμηλο στην ιδανικη για εμας θεση και με τετοιες ραγδαιοτητες.....που να φανταστω ομως οτι εχουμε ενα ρεταλι απο πανω μας με -3,7 στα 850; Ακομη και με αυτα τα στοιχεια πηραμε εντονο χιονονερο για ωρες στα ορια του χιονολυτου. Φαντασου να ειχαμε και συμμαχο ενα -6 στα 850; 

Τεσπα ας δουμε τι μας επιφυλασσουν οι επομενες ωρες και θα κανουμε ταμειο αυριο το απογευμα....

Συνεχιζεται χωρις ελεος η βροχη-χιονονερο στη Χαλκιδα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 minutes ago, enigma said:

Αυτό είναι το πιο ανησυχητικό. Σε συνδυασμό με τη στασιμότητα του χαμηλού. Που να έρθει το - 6 όταν η ραδιοβοληση πριν 5 ώρες που κανονικά είχαμε - 5 έδειξε - 3.5....δεν 

Δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι. Δυστυχώς νεράκι μέχρι τώρα. Θερμοκρασία κολλημένη 2.8°C

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, EVIA 1987!! είπε:

Εγω ημουν πιο αισιοδοξος ναι! Με επιπεδα παγοποιησης για σημερα 400+ μετρα, με ΒΒΔ ανεμο με -5,5/-6 , με το χαμηλο στην ιδανικη για εμας θεση και με τετοιες ραγδαιοτητες.....που να φανταστω ομως οτι εχουμε ενα ρεταλι απο πανω μας με -3,7 στα 850; Ακομη και με αυτα τα στοιχεια πηραμε εντονο χιονονερο για ωρες στα ορια του χιονολυτου. Φαντασου να ειχαμε και συμμαχο ενα -6 στα 850; 

Τεσπα ας δουμε τι μας επιφυλασσουν οι επομενες ωρες και θα κανουμε ταμειο αυριο το απογευμα....

Συνεχιζεται χωρις ελεος η βροχη-χιονονερο στη Χαλκιδα

Μετα το πιστεψα καο εγω για σημερα. Αλλα δεν μας βγηκε. Ο χειμωνας ειναι μπροστα. Διαλειμμα για λιγο και απο 15 τογ μηνα στις επαλξεις

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, EVIA 1987!! είπε:

Εγω ημουν πιο αισιοδοξος ναι! Με επιπεδα παγοποιησης για σημερα 400+ μετρα, με ΒΒΔ ανεμο με -5,5/-6 , με το χαμηλο στην ιδανικη για εμας θεση και με τετοιες ραγδαιοτητες.....που να φανταστω ομως οτι εχουμε ενα ρεταλι απο πανω μας με -3,7 στα 850; Ακομη και με αυτα τα στοιχεια πηραμε εντονο χιονονερο για ωρες στα ορια του χιονολυτου. Φαντασου να ειχαμε και συμμαχο ενα -6 στα 850; 

Τεσπα ας δουμε τι μας επιφυλασσουν οι επομενες ωρες και θα κανουμε ταμειο αυριο το απογευμα....

Συνεχιζεται χωρις ελεος η βροχη-χιονονερο στη Χαλκιδα

Ναι αλλά ποτε έδειξε επιπεδα παγοποιησης 400-450 μετρα στη Χαλκίδα, εγω στις 0,25 το ειδα για 550 - 600 μέτρα γι αυτό και δεν περιμενα χιονοπτωση

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά είστε παίδες Επιστροφή στα Γιάννενα και η διαδρομή πέριλάμβανε μια πανΠινδική πέτσα στον δρόμο, μιλάμε ήταν τόσο πέτσα που νόμιζες πως το όποιο χιόνι κάτω ήταν απλά άσπρη μπογιά. Φυσικά το Μιτσικέλι τελείως άχιονο...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas 2365 είπε:

Μετα το πιστεψα καο εγω για σημερα. Αλλα δεν μας βγηκε. Ο χειμωνας ειναι μπροστα. Διαλειμμα για λιγο και απο 15 τογ μηνα στις επαλξεις

Νικολα μια του κλεφτη, δυο του κλεφτη, τριτη και καλη... εαν έρθει τριτη προσηνεμη ψυχρή εισβολή μεσα σε αυτο το χειμώνα θα είναι καλή, δε μπορει 0 στα 3...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Κρυονερι μετά από 6ωρη χιονόπτωση οπως εγραψε και ο Σακης ρίχνει πλέον χιονοχάλαζο /χιονόνερο.Περίπου 30mm έχουν πέσει ως τώρα .

Καλα ηταν Μητσακο μου..Αλλα να μην στρωνει...Ο Γιωργαρος πρεπει να εχει βαλει καλο χιονακι...Μαγεια παντως...Και μονο που το βλεπεις να πεφτει ρε φιλε..Απλα ταξιδευεις...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

Νικολα μια του κλεφτη, δυο του κλεφτη, τριτη και καλη... εαν έρθει τριτη προσηνεμη ψυχρή εισβολή μεσα σε αυτο το χειμώνα θα είναι καλή, δε μπορει 0 στα 3...

Απλα σε δυο εισβολες καταλαβα που θελει το χαμηλο η Χαλκιδα για να χιονιστει. Θυμαμαι παλια λεγαμε μας κοβει υετο η Διρφυς. Θα γινει η δουλεια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, DIMITRIS είπε:

Ναι αλλά ποτε έδειξε επιπεδα παγοποιησης 400-450 μετρα στη Χαλκίδα, εγω στις 0,25 το ειδα για 550 - 600 μέτρα γι αυτό και δεν περιμενα χιονοπτωση

Για σημερα το πρωι-μεσημερι ετσι εδειχναν! Αλλα πως να τα λαβεις σοβαρα τελικα υπ οψιν οταν ακομα και στο nowcast επιμενει ο τζιφος σε αλλα απο αυτο που ζουμε. Νομιζω καποιος το αναφερε παραπανω, πως δεν ειναι δυνατον να μην μπορεις να βγαλεις μια προγνωση 48 ωρες πριν και να χρειαζεται να τσεκαρεις τα προσφατα τρεξιματα για τις επομενες 6 ωρες. Ο τζιφος θελει καλιμπραρισμα σιγουρα γιατι κατεβαζει τερατα τα οποια δεν υπαρχουν στην πραγματικοτητα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το φωνάζαμε πριν μέρες....δεν υπάρχει πουθενά ψύχος....όλη η ΒΑ Ευρώπη σπάει τα ρεκορ ''ζέστης'' και αχιονιάς το ένα πίσω από το άλλο με 5, 6, 7 βαθμούς σε Ρωσία, Ουκρανία, Φινλανδία, χώρες Βαλτικής κλπ από που να έρθει εδω κάτι σοβαρο! Τα μοντέλα υπερεκτίμησαν αυλώνες με ανύπαρκτο ψύχος...

Κρίμα γιατι οι διατάξεις ήταν άψογες για προσήνεμα.... χάθηκε ευκαιρία και στη Ζηνοβία και τώρα για 2-3 βαθμούς  για καλές χιονοστρώσεις στην Αθήνα ίσως και για κάτι ιστορικό!

Αν δεν δω θερμοκρασίες πχ -15 στη Μόσχα και -10 σε κεντρική Ευρώπη και Βαλκάνια δεν περιμένω σοβαρό πεδινό χιόνι εδώ!

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, EVIA 1987!! είπε:

Για σημερα το πρωι-μεσημερι ετσι εδειχναν! Αλλα πως να τα λαβεις σοβαρα τελικα υπ οψιν οταν ακομα και στο nowcast επιμενει ο τζιφος σε αλλα απο αυτο που ζουμε. Νομιζω καποιος το αναφερε παραπανω, πως δεν ειναι δυνατον να μην μπορεις να βγαλεις μια προγνωση 48 ωρες πριν και να χρειαζεται να τσεκαρεις τα προσφατα τρεξιματα για τις επομενες 6 ωρες. Ο τζιφος θελει καλιμπραρισμα σιγουρα γιατι κατεβαζει τερατα τα οποια δεν υπαρχουν στην πραγματικοτητα.....

Τελευταίο γιατι ειμαστε εκτος θεματος αλλά για να θυμομαστε αλλη φορα και να μην την παταμε.

 00ζ gfs μονο το κυριο εδινε χαλημα επ. παγοποιησης και αυτά σε καμια περιπτώση 400-450 μετρα. Ο ευρωπαιος δεν εδωσε ποτε τοσο χαμηλα επ. παγοποιησης

Diagramme GEFS

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναφερω τα ευχαριστα... Παλι πτωση απο 1.3 πριν τωρα 0.9 ... Λες να ειναι και η τελικη πτωση;; Αντε να δουμε...

Η Ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια να ξερετε.. ( αφου πρωτα πεθανει η Παναγιωτα 🤣 , αστεια μαθηματικου, mods οχι μη με μπλοκαρετε)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορει καποιος πιο εμπειρος να μου εξηγησει τι συμβαινει ειναι πολυ παραξενη κακοκαιρια . Λοιπον 4μιση ειχαμε στον αλιμο 5.8 φευγω εγω για πεντελη και τι κα δω τωρα που γυρναω βλεπω στον αλιμο οτι μολις στις 5 το απογευμα η τ απο 5.7 πηγε 3.9! Και τωρα που γυρισα ειναι στους 4.3 τι γινετε;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Steliosnow είπε:

Μπορει καποιος πιο εμπειρος να μου εξηγησει τι συμβαινει ειναι πολυ παραξενη κακοκαιρια . Λοιπον 4μιση ειχαμε στον αλιμο 5.8 φευγω εγω για πεντελη και τι κα δω τωρα που γυρναω βλεπω στον αλιμο οτι μολις στις 5 το απογευμα η τ απο 5.7 πηγε 3.9! Και τωρα που γυρισα ειναι στους 4.3 τι γινετε;

Το Χ παει πανω κατω δεξια αριστερα και ολο μεταβαλλονται οι Τ. 

Αμα παει νοτια ή ανατολικα πεφτουν οι Τ

Αν παει βορεια ή δυτικα ανεβαινουν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...