Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Trans Siberian είπε:

Παιδια για κομοτηνη μπορει καποιος πιο εμπειρος ν δωσει μια προβλεψη, θα το δουμε ή μπα? 

Δυσκολο μέρος....πολύ δύσκολο............4 χρόνια φοιτητής ένα χιόνι είδα απο το πουθενά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vasilis-evia είπε:

Για στενη πως τα βλεπεις; Αξιζει μια διανυκτερευση πεμπτη βραδυ;

Ε βεβαια αξιζει! Πιο πολυ απο Στενη που? Αν και η Σεττα φαινεται σε καλυτερη φαση για ακομη μια φορα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Galanto said:

Εκει που εδειχναν ειναι ακριβως 

Δες το καλυτερα εχει φτιαξει κυκλακι δλσε κανενα μοντελο δεν εχει τετοιο χαμηλακι εκει σε αυτες τις ωρες πιστευω θα δωσει και πιο καλα φαινομενα με τη λογικη αυτη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Μιλαμε οτι με ελαχιστες αλλαγες οι περιοχες σε υμηττο.και πεντελη μπορουν να βγαλουν ως και 15 με 20μμ χιονουετου μεχρι χαμηλα απο αργα το βραδυ της πεμπτης ως ξημερωματα παρασκευης. Ξαναλεω για να μην παρεξηγουμαι ομως οτι με μια μετατοπιση ανατολικα χανουμε τη συγκλιση και μενουμε με νιφαδες.Μακαρι να βγει οτι καλυτερο,ολα θα κριθουν στο nowcast.

Εγω που μενω κατω απο ηλιουπολη και αγιο δημητριο εχω ελπιδες εστω για νιφαδες;(εννοω στη περιπτωση που ανεφερες με 15-20 mm στις περ7οχες του υμμητου)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Athinaios είπε:

7 του μηνα μεσανυχτα δεν κοιμαται κανεις στην Αττικη.. χαρτης gfs μοβ χρωμα = χιονια..

overview_20200204_18_054.jpg

Φιλε μενω αλιμο εχω ελπιδα για νιφαδες δηλαδγ;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ευχηθουμε οσο περισσοτερο χιονι στα βορεια που ξεκινανε το χορο απο τα ξημερωματα και απο τη χιονομανα.Φλωρινα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Orinos said:

Δυσκολο μέρος....πολύ δύσκολο............4 χρόνια φοιτητής ένα χιόνι είδα απο το πουθενά

Κι εγω φοιτητης ενα μαθημα ηρθα να δωσω για πτυχιο και μου κατσε η φαση κ λεω μπας και, η αληθεια τα 4 χρονια απο το 15 κατι λιγα εχουμε δει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Orinos είπε:

Δυσκολο μέρος....πολύ δύσκολο............4 χρόνια φοιτητής ένα χιόνι είδα απο το πουθενά

Συμφωνω και γω εκει εκανα φοιτητης..ειδα μια δυο φορες στα 4 χρονια τύπου φενιζολ με τρομερο αερα .Αγαπαω ομως κομοτηνααρααα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Εγω που μενω κατω απο ηλιουπολη και αγιο δημητριο εχω ελπιδες εστω για νιφαδες;(εννοω στη περιπτωση που ανεφερες με 15-20 mm στις περ7οχες του υμμητου)

Δεν ξερω φιλε.Τι υψομετρο εχεις;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Εγω που μενω κατω απο ηλιουπολη και αγιο δημητριο εχω ελπιδες εστω για νιφαδες;(εννοω στη περιπτωση που ανεφερες με 15-20 mm στις περ7οχες του υμμητου)

καμια σχεση με ηλιουπολη ο αγιος δημητριος και ο αλιμος. ηλιουπολη αργυρουπολη βυρωνας υμηττος ειναι περιοχες που επιρρεαζονται αμεσα απο το βουνο και μπορει να δουν κατι με λιγες συγκιριες. αλιμο δεν θα περιμενα τιποτα προσωπικα...

ας δουμε ομως

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Trans Siberian είπε:

Δες το καλυτερα εχει φτιαξει κυκλακι δλσε κανενα μοντελο δεν εχει τετοιο χαμηλακι εκει σε αυτες τις ωρες πιστευω θα δωσει και πιο καλα φαινομενα με τη λογικη αυτη 

 

3-515GR.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Εκει που εδειχναν ειναι ακριβως 

αν κρινω απ αυτο ελαχιστα πιο δυτικα ελαχιστα πιο βαθυ και λιγο καυθστερημενο arpegeeur-0-9.png?12eur_full_large.gif?1580854379

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Φιλε μενω αλιμο εχω ελπιδα για νιφαδες δηλαδγ;

δεν ξερω για υψομετρα ακριβως κλπ.. ρωτα  τους πιο ειδικους στο σαιτ θα ξερουν λογικα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, notios_polos είπε:

αν κρινω απ αυτο ελαχιστα πιο δυτικα ελαχιστα πιο βαθυ και λιγο καυθστερημενο arpegeeur-0-9.png?12eur_full_large.gif?1580854379

Βαγγελη το χαμηλακι εκει που το δειχνει ο τζιφος ειναι..οι ισοβαρεις 1010 ειναι λιγο πιο δυτικα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το γαλλικο παρα λιγο κεντροβορειο....δε ταιριαζουν απλα οι θερμοκρασιες με τα χιονια που δειχνει...δειχνει χιονια μεχρξ θεσσαλια κι εγω με το ζορι πιανω το 0 στα 850..καπου εχει λαθος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Galanto είπε:

Το γαλλικο παρα λιγο κεντροβορειο....δε ταιριαζουν απλα οι θερμοκρασιες με τα χιονια που δειχνει...δειχνει χιονια μεχρξ θεσσαλια κι εγω με το ζορι πιανω το 0 στα 850..καπου εχει λαθος

έχει θέμα γενικά ως προς αυτό, όταν βλέπει 0 στα 850, βγάζει χιόνι μέχρι τα πεδινά, μην δίνετε σημασία στην μετάφραση χιονιού, παρά μόνο στην ποσότητα των χιλιοστών Αντώνη

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

έχει θέμα γενικά ως προς αυτό, όταν βλέπει 0 στα 850, βγάζει χιόνι μέχρι τα πεδινά, μην δίνετε σημασία στην μετάφραση χιονιού, παρά μόνο στην ποσότητα των χιλιοστών Αντώνη

Ε ναι βρε μιχαηλ αλλα αμα τα ριξει με 0 στα 850 θα ναι βροχη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Galanto είπε:

Ε ναι βρε μιχαηλ αλλα αμα τα ριξει με 0 στα 850 θα ναι βροχη

ναι βρε δεν λέω τίποτε άλλο, εμείς απλά θα βλέπουμε τις θερμοκρασίες του, και το πόσο σκούρα χρωματάκια υετού δίνει, και όχι που δίνει τις άσπρες γραμμές

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, Hlioupolitis98 είπε:

καμια σχεση με ηλιουπολη ο αγιος δημητριος και ο αλιμος. ηλιουπολη αργυρουπολη βυρωνας υμηττος ειναι περιοχες που επιρρεαζονται αμεσα απο το βουνο και μπορει να δουν κατι με λιγες συγκιριες. αλιμο δεν θα περιμενα τιποτα προσωπικα...

ας δουμε ομως

Νταξει καταλαβα απλως με μπερδεψε ο χαρτης χιονουετου που εδειχνε και τη περιοχη μου παραθαλλασια αλλα προφανωςθα ειναι λαθος;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ε ναι αυτό λέει ότι η μετάφραση υετού, αν είναι βροχή ή χιόνι δλδ δεν είναι σωστή.

Τελικά παίζει να βρούμε λίγο υετό χωρίς Τ όμως εδώ χαχα τέλεια (κ το πρωί κ το βράδυ χαχα δε μας θέλει με τίποτα φέτος, ούτε καν για το μάτι μου φαίνετια)

Επεξεργάστηκε από geopithis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Steliosnow είπε:

Νταξει καταλαβα απλως με μπερδεψε ο χαρτης χιονουετου που εδειχνε και τη περιοχη μου παραθαλλασια αλλα προφανωςθα ειναι λαθος;

απο βουλιαγμενης και πιο κατω δυσκολα θα εχει τις Τ για χιονι. θα εβαζα τα 120 μετρα + απ οτο υψος της ολυμπιακης( την πινακιδαστη ν διαστραυρωση αλιμου και   αργυρουπολη  πανω στην βουλιαγμενης) και βορειοτερα σαν κατωτατο οριο για καμια νιφαδα στις καλες ωρες 

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Hlioupolitis98 είπε:

απο βουλιαγμενης και πιο κατω δυσκολα θα εχει τις Τ για χιονι. θα εβαζα τα 120 μετρα + απ οτο υψος της ολυμπιακης( την πινακιδα αργυρουπολη πανω στην βουλιαγμενης) και βορειοτερα σαν κατωτατο οριο για καμια νιφαδα στις καλες ωρες 

Αυτα τα λες με βαση να υοαρχουν βελτιώσειςστο νοουκαστ ή οπως ειναι τωρα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Steliosnow είπε:

Αυτα τα λες με βαση να υοαρχουν βελτιώσειςστο νοουκαστ ή οπως ειναι τωρα;

οτι βλεπω τωρα. φυσικα για  στρωσιμο ουτε λογως. ισως προσκαιρα δουν τα αστυνομικα ηλιουπολη στα ψηλα και παρομοια υψομετρα ( ~200-250) καρεα/βυρωνα/καισαριανη αλλα και αυτο οριακοτατο ισως απλα δουμε μονο χιονοπτωση καθαρη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα 250 μέτρα περιξ λεκανοπεδίου θα βάλουν τουλάχιστον 15εκ εάν επαληθευτούν τα μοντέλα. Και κραταω και μια επιφύλαξη για το οτι μπορεί να είναι και παραπάνω τα εκατοστά ειδικά βόρεια προάστια Κηφισιά, Εκάλη, Άνω Βριλήσσια,  Μελίσσια, Μαρούσι, Χαλάνδρι κλπ.

Επεξεργάστηκε από Επισκέπτης
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...