Jump to content
Avalanche

ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΩΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

ναι αλλά ρε συ τότε είναι το ναουκαστ, θα έχει ήδη αρχίσει η δημιουργία του χαμηλού που τον σηκώνει, ε 1-2 μέρες πριν από αυτό θεωρητικά πρέπει να κλειδώσει κάτι πολύ κοντά στο αποτέλεσμα εκεί

μάλιστα. Νάουκαστ η 1/2/2020 για κακοκαιρία της 7/2/2020. Το ακουσαμε κι αυτό. Μισελ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, BrainA είπε:

μάλιστα. Νάουκαστ η 1/2/2020 για κακοκαιρία της 7/2/2020. Το ακουσαμε κι αυτό. Μισελ. 

νάουκαστ για την μεταβλητή ρε μπαγάσα που έχει άμεσο αντίκτυπο για την κακοκαιρία...

όταν μπαίνει νάουκαστ στις μεταβλητές βγαίνουν εκτός γκάμες σεναρίων για όποια κακοκαιρία υπάρχουν

 

βελτίωση συνθηκών Αμερικής.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, [weathermaniac] said:

νάουκαστ για την μεταβλητή ρε μπαγάσα που έχει άμεσο αντίκτυπο για την κακοκαιρία...

όταν μπαίνει νάουκαστ στις μεταβλητές βγαίνουν εκτός γκάμες σεναρίων για όποια κακοκαιρία υπάρχουν

 

βελτίωση συνθηκών Αμερικής.

βρε 8 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ "ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΑ" ΑΖΟΡΙΚΟΥ? ο οποίος μεταβάλλεται μέχρι και 48 ώρες πριν? χαχαχαχαχαχαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Athinaios είπε:

διαγραμμα χιονιου απο ευρωπαικο για Αθηνα :

screencapture-meteologix-com-gr-forecast-264371-athens-ensemble-euro-snow-1580287145342.png

Αρκετό χιόνι για Αθήνα δηλαδη μετά τις 8 του μήνα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, BrainA είπε:

βρε 8 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ "ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΑ" ΑΖΟΡΙΚΟΥ? ο οποίος μεταβάλλεται μέχρι και 48 ώρες πριν? χαχαχαχαχαχαχαχα 

αααααααα έλα τώρα είμαι σαφής σε αυτά που λέωωω, σου λέω βγαίνουν εκτός γκάμες σεναρίων που υπήρχαν μέσα με αρκετά διαφορετικές τιμές ης μεταβλητής. Δηλαδή πχ σήμερα εξαλείφουμε [ίσως, αλλά αύριο 100%] σενάρια τύπου πρωινού άικον. Δεν γίνεται να είμαι πιο σαφήςςς. 

όσο περνάνε οι μέρες, αναγκαστικά απορρίπτονται σενάρια πιθανώς, αλλά υπάρχουν οι κομβικές μέρες, μέρες μεταβλητών, που απορρίπτονται γκάμες σεναρίων

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, [weathermaniac] said:

αααααααα έλα τώρα είμαι σαφής σε αυτά που λέωωω, σου λέω βγαίνουν εκτός γκάμες σεναρίων που υπήρχαν μέσα με αρκετά διαφορετικές τιμές ης μεταβλητής. Δηλαδή πχ σήμερα εξαλείφουμε [ίσως, αλλά αύριο 100%] σενάρια τύπου πρωινού άικον. Δεν γίνεται να είμαι πιο σαφήςςς. 

όσο περνάνε οι μέρες, αναγκαστικά απορρίπτονται σενάρια πιθανώς, αλλά υπάρχουν οι κομβικές μέρες, μέρες μεταβλητών, που απορρίπτονται γκάμες σεναρίων

Το απορρίπτονται κάποια σενάρια ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ απο το ΚΛΕΙΔΩΜΑ. Πόσο πιο σαφής να γίνω;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, BrainA είπε:

Το απορρίπτονται κάποια σενάρια ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ απο το ΚΛΕΙΔΩΜΑ. Πόσο πιο σαφής να γίνω;

Ωραία πες μου εσύ τι εννοείς κλείδωμα γιατί εδώ παίζεται ανάλογη φάση με το τι σημαίνει χαμένοι χιονιάδες [εχθές]. Περιμένω γέροντα γιατί υπάρχει χάσμα γενεών😀

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, [weathermaniac] said:

Ωραία πες μου εσύ τι εννοείς κλείδωμα γιατί εδώ παίζεται ανάλογη φάση με το τι σημαίνει χαμένοι χιονιάδες [εχθές]. Περιμένω γέροντα γιατί υπάρχει χάσμα γενεών😀

KΛΕΙΔΩΜΑ Μισελ δεν ειναι τι εννοιώ εγώ ή εσύ. ΚΛΕΙΔΩΜΑ ειναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΣΗ εμποδισμού και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ΑΥΛΩΝΑ κατ' επέκταση. Τέτοια πράγματα πριν τις 5 μέρες από μια κακοκαιρία δεν κλειδώνουν σχεδόν ΠΟΤΕ. Και πολλές λέω.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, BrainA είπε:

KΛΕΙΔΩΜΑ Μισελ δεν ειναι τι εννοιώ εγώ ή εσύ. ΚΛΕΙΔΩΜΑ ειναι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΣΗ εμποδισμού και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΣΗ ΑΥΛΩΝΑ κατ' επέκταση. Τέτοια πράγματα πριν τις 5 μέρες από μια κακοκαιρία δεν κλειδώνουν.

οκκκ υπό αυτή την έννοια ναι συμφωνω!.  καθώς εγώ περιείχα μέσα και ένα λίγο δεξιά λίγο αριστερά, τα οποία είναι μικρά σε σχέση με το αριστερά δεξιά περισσότερων ημερών πριν

 βλέπω ότι στο αποτέλεσμα δεν βγαίνει ο τζίφος όπως θα ήθελα. Όμως αν μιλάμε υπό την έννοια του βήματος το χαμηλό στην Αμερική, απομακρύνθηκε από το να μην σηκωθεί ο Αζορικός [και ας είναι λιγότερο καά ανυψωμένος]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, [weathermaniac] said:

οκκκ υπό αυτή την έννοια ναι συμφωνω!.  καθώς εγώ περιείχα μέσα και ένα λίγο δεξιά λίγο αριστερά, τα οποία είναι μικρά σε σχέση με το αριστερά δεξιά περισσότερων ημερών πριν

 βλέπω ότι στο αποτέλεσμα δεν βγαίνει ο τζίφος όπως θα ήθελα. Όμως αν μιλάμε υπό την έννοια του βήματος το χαμηλό στην Αμερική, απομακρύνθηκε από το να μην σηκωθεί ο Αζορικός [και ας είναι λιγότερο καά ανυψωμένος]

Σπάνε καρδιές στην Ανατολία, Μιχαλάκο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το δεύτερο χαμηλό της Αμερικής έπαιξε εδώ τον ρόλο του. Υπό αυτή την έννοια το αικον, θα ήταν καλύτερο από τζίφο για κεντροβόρειους. Το χαμηλό νο2, είναι 1 μέρα πιο μακριά από την μεταβλητή που βελτιώσαμε σήμερα. Το μεν χαμηλό 1 σηκώνει τον Αζορικό , το δε χαμηλό 2, είναι αυτό που τροφοδροτεί με ψύχος αν δεν είναι ισχυρό το χαμηλό που σηκώνει τον Αζορικό, και δεν το αφήνει να φύγει ανατολικότερα όπως στο 6αρι. προσωπικά ασχέτως αποτελέσματος θεωρώ θετικό βήμα του 6αριού, μιας και μας ενδιαφέρουν να βελτιωθούν οι μεταβλητές που είναι πιο κοντά χρονικά.

 

Τα λέμε στο ευρωπαίο το βράδυ τώρα. έχω διάβασμα και επιτήρηση. Δυστυχώς θα χάσω τα περισσότερα απογευματινά

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολικό ψύχος της τάξης του -2 με -4 στα 850 δίνει διαβατήριο στους Ευζώνους.  Να ειδοποιηθεί η πολιτική προστασία πάραυτα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να δουμε τζιφος η ευρωπαιος;;;...τουλαχιστον δεν εχουμε το τσιρκο τζιφος με το μερος μας οποτε το εχουμε χανουμε τα παντα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ωχ ωχ ωχ...

Δεν βλεπω το ραν, διαβαζω μονο εσας εδω γιατι ειμαι εξω, αλλα οποιος μπηκε στη διαδικασια να κανει μερικα κλικ για διαγραμματα τριγυρω της Ελλαδας, θα ειδε οτι μυριζει αυλωνα ανατολικα κι οχι Ισπανιες-Ιταλιες που ειναι καταξερα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το κυρίαρχο σενάριο συνεχίζει να δίνει το Κύριο του gfs: απόπειρα του Αλέκου για άνοδο, γρήγορες καρπαζιές απο τα Χ (σβέρκωμα) και όπου φύγει-φύγει κατάρρευση του προς ανατολάς με αποτέλεσμα μίνι καταπιόνα στα μέρη μας και δύσκολες καιρικές συνθήκες στην πληγωμένη από τους σεισμούς γείτονα χώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ICELARISSA είπε:

Ειναι πολυ πιθανο η καταβαση στη χωρα αν υπαρξει να εχει να κανει για 9 με 12 του μηνα και οχι 6 7

έτσι ακριβώς, τα ανσαμπλ του ευρωπαικου αυτο ψελιζουν εδω και 2 ημέρες (χοντρικά μετα τις 8/2 ότι παιχτεί).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...