Jump to content
sotos*snow

Αναφορές κακοκαιρίας 20-22 Φεβρουαριου!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάντως δεν με γεμίζουν τα φετινά χιόνια της Δίρφυς γιατί είναι σχεδόν αυτόνομα αλλά και επαναλαμβανόμενα. Από τη στιγμή που το σύνολο της ηπειρωτικής ορεινής Ελλάδας βίωσε τον πιο άχιονο χειμώνα της τελευταίας 20ετίας (γιατί νομίζω ότι και ο χειμώνας 2006-2007 λιγότερο άχιονος ήταν), δεν μου καίγεται καρφί το πόσες φορές ακόμα θα χιονίσει στην Σέττα ή ακόμα και στο Καζίνο. Όλες μα όλες οι κακοκαιρίες φέτος, από την Ζηνοβία έως και σήμερα, είναι κακοκαιρίες Δίρφυς, Όχης, ορεινής Κρήτης. Ε κάπου έγινε ενοχλητική πλέον αυτή η εμμονή.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Εμένα πάντως δεν με γεμίζουν τα φετινά χιόνια της Δίρφυς γιατί είναι σχεδόν αυτόνομα αλλά και επαναλαμβανόμενα. Από τη στιγμή που το σύνολο της ηπειρωτικής ορεινής Ελλάδας βίωσε τον πιο άχιονο χειμώνα της τελευταίας 20ετίας (γιατί νομίζω ότι και ο χειμώνας 2006-2007 λιγότερο άχιονος ήταν), δεν μου καίγεται καρφί το πόσες φορές ακόμα θα χιονίσει στην Σέττα ή ακόμα και στο Καζίνο. Όλες μα όλες οι κακοκαιρίες φέτος, από την Ζηνοβία έως και σήμερα, είναι κακοκαιρίες Δίρφυς, Όχης, ορεινής Κρήτης. Ε κάπου έγινε ενοχλητική πλέον αυτή η εμμονή.

Στην Ζηνοβία όμως και στον Ηφαιστιωνα ειδε πολύ χιόνι κ ο Ελικώνας!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Στην Ζηνοβία όμως και στον Ηφαιστιωνα ειδε πολύ χιόνι κ ο Ελικώνας!

Ε και τι μ αυτό? από τις 90 μέρες του χειμώνα, ο Ελικώνας και ο Κιθαιρώνας ευνοήθηκαν τις 7 (γτ τόσο κράτησαν συνολικά Ζηνοβία-Ηφαιστίων μαζί), 0-2 τα υπόλοιπα ορεινά ηπειρωτικά και καμιά 40αριά μέρες Δίρφυς-Πάρνηθα-Λευκά Όρη-Ψηλορείτης-Δίκτη.

Πόσοι καιρόφιλοι θα αναπολούν τον φετινό χειμώνα εκτός από αυτούς της Σέττας, των Βιλίων, των Δερβενοχωρίων, της Ιπποκράτειου Πολιτείας και της ορεινής Κρήτης? Μάλλον κανένας, Και το καλοκαίρι θα στεγνώσει το σύμπαν. Λίμνες, ποτάμια θα πέσουν στάθμες φουλ. Ακόμη και μια άνοιξη με πολλές αστάθειες δεν θα σώσει την κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο,τι νάναι πραγματικά Αγγελε.....κάτι είχα πει προχθές στο χαλάζι....όσο δεν βλέπουμε διαφορετικά τον καιρό, καλύτερα είναι να πηγαίνουμε για ψάρεμα και ιππασία....τουλάχιστον σε αυτά τα χόμπι μπορείς να παρέμβεις, με το να βελτιώνεσαι.....όμως όταν στον καιρό επιζητάς και κυνηγάς να σου κάνει ό,τι θέλεις εσύ κι όχι ν απολαμβάνεις αυτό που έχεις και δίνει ο καιρός (όσο απλόχερα), αποτελεί κατ εμέ ουτοπία και την ουτοπία++ προσωπικά δεν την "υπηρετώ"....

Ο καιρός είναι κυκλικός, όχι γραμμικός!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν πάμε στο 2ο βίντεο, σε μια πραγματικά στουποειδή έξαρση, μέσα στο χωριό....καλή διασκέδαση!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Beach-snow NG δεν είναι έτσι. Καλά κάνεις και βλέπεις πάντα την θετική πλευρά των πραγμάτων αλλά νομίζω ότι το μαύρο δεν μπορεί να γίνει άσπρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η βόλτα ολοκληρώνεται, με παγοσφαιριδιο-νιφάδες, δίπλα από το θέατρο της Σέττας.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε πάτε καλά!!
 Προφανώς και σπάνια να έχουμε πανελλαδικά ισόκατανομή κτλ!
Η κρήτη , ΤΕραστια πηγή νερού, Στερεά? Ευβοια?

Επίσης προφανέστατα και παντελώς ΑΚΡΩς φυσιολογικά...!!!...  όταν κάνει κάπου κάτι ιστορικό, κάπου πιο πέρα κάνει μια κοιλιά!
Η μηπως ξεχνάμε τα τρελά ποσά υετου π.χ. σε ηπειρο τα τελευταια χρόνια?
Βρε πάτε καλά... απίστευτες καταστάσεις φέτος οι γνωστές περιοχές και θα πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά και μόνο για να πάρουν σειρα του χρόνου και άλλες περιοχες με ιστορικα πράγματα για να μη ν πω φέτος μιας και ο χειμώνας έχει πολύ ψωμί κυριοι.. Εδω είμαστε και μέχρι 17/3 ..!!!
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο φετινός χειμώνας είναι σαν να λέμε ότι πήρε φωτιά μια 6όροφη πολυκατοικία (με τους κατοίκους να απουσιάζουν φυσικά) και κάηκαν όλοι οι όροφοι εκτός από το υπόγειο. Αλλά εμείς δεν κλαίμε με το κάψιμο των ορόφων, χαιρόμαστε με το υπόγειο που γλίτωσε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Beach-snow NG δεν είναι έτσι. Καλά κάνεις και βλέπεις πάντα την θετική πλευρά των πραγμάτων αλλά νομίζω ότι το μαύρο δεν μπορεί να γίνει άσπρο.

Είναι απλά θέμα άποψης και στάσης ζωής....το μαύρο φαίνεται μαύρο, όταν αγνοούμε ένα σημαντικό κομμάτι της ψυχής μας, που μπορεί να το διαμορφώσει αναλόγως.....όπως επίσης ο καιρός από μόνος του και εκ των ιδιοτήτων του, εμπνέει αισιοδοξία και όχι μαυρίλα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Ε και τι μ αυτό? από τις 90 μέρες του χειμώνα, ο Ελικώνας και ο Κιθαιρώνας ευνοήθηκαν τις 7 (γτ τόσο κράτησαν συνολικά Ζηνοβία-Ηφαιστίων μαζί), 0-2 τα υπόλοιπα ορεινά ηπειρωτικά και καμιά 40αριά μέρες Δίρφυς-Πάρνηθα-Λευκά Όρη-Ψηλορείτης-Δίκτη.

Πόσοι καιρόφιλοι θα αναπολούν τον φετινό χειμώνα εκτός από αυτούς της Σέττας, των Βιλίων, των Δερβενοχωρίων, της Ιπποκράτειου Πολιτείας και της ορεινής Κρήτης? Μάλλον κανένας, Και το καλοκαίρι θα στεγνώσει το σύμπαν. Λίμνες, ποτάμια θα πέσουν στάθμες φουλ. Ακόμη και μια άνοιξη με πολλές αστάθειες δεν θα σώσει την κατάσταση.

Πάρα μα πάρα πολύ σωστός....δυστυχώς ο φετινός χειμώνας ήταν ανύπαρκτος για την συντριπτική πλειοψηφία της χώρας και απλά μέτριος και ίσως κανονικός για 5-6 συγκεκριμένες και μικρές γεωγραφικές περιοχές της χώρας που δεν συγκεντρώνουν όλες μαζί το 15% της επικράτειας και αυτές είχαν κανονικό χειμώνα μόλις για 10-15 μέρες σύνολο.................

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Ε και τι μ αυτό? από τις 90 μέρες του χειμώνα, ο Ελικώνας και ο Κιθαιρώνας ευνοήθηκαν τις 7 (γτ τόσο κράτησαν συνολικά Ζηνοβία-Ηφαιστίων μαζί), 0-2 τα υπόλοιπα ορεινά ηπειρωτικά και καμιά 40αριά μέρες Δίρφυς-Πάρνηθα-Λευκά Όρη-Ψηλορείτης-Δίκτη.

Πόσοι καιρόφιλοι θα αναπολούν τον φετινό χειμώνα εκτός από αυτούς της Σέττας, των Βιλίων, των Δερβενοχωρίων, της Ιπποκράτειου Πολιτείας και της ορεινής Κρήτης? Μάλλον κανένας, Και το καλοκαίρι θα στεγνώσει το σύμπαν. Λίμνες, ποτάμια θα πέσουν στάθμες φουλ. Ακόμη και μια άνοιξη με πολλές αστάθειες δεν θα σώσει την κατάσταση.

Δεν μπορείς να τα βάλεις με τον καιρό έτσι όπως για παράδειγμα υπαρχουν χρονιές με νοτιοδυτικά ρεύματα που βρέχουν μόνο την ήπειρο κι εμείς είμαστε οι θεατές έτσι και τώρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Beach-snow NG δεν είναι έτσι. Καλά κάνεις και βλέπεις πάντα την θετική πλευρά των πραγμάτων αλλά νομίζω ότι το μαύρο δεν μπορεί να γίνει άσπρο.

Εννοείτε αλλά πάντα υπάρχει μαυρο κάθε χρόνο (όπως και άσπρο).  Ξεχνάμε τόσες χρονιές φλωρινα και γυρω που χιονιζει λίγο και του βαρουσαν τα -15 -20.. Ηταν μαυρο και το λεγαμε αλλά όχι κι ετσι όπως φέτος που έχουμε και ιστορικά! προχωράμε και ότι βρέξει θα κατεβάσει και θα το χαρούμε.. μη κοιτάζουμε τα μειον, η όταν τα κοιταζουμε να τα κοιταζουμε όλα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και παρακαλώ για μια ακόμη φορά, μόνο αναφορές και εικόνες από την κακοκαιρία εδώ.....έγινε μια "παρασπονδία" οκ....τέλος με χειμώνες, χιόνια αλλού γι αλλού και άλλα άσχετα με το πόστ.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Ο φετινός χειμώνας είναι σαν να λέμε ότι πήρε φωτιά μια 6όροφη πολυκατοικία (με τους κατοίκους να απουσιάζουν φυσικά) και κάηκαν όλοι οι όροφοι εκτός από το υπόγειο. Αλλά εμείς δεν κλαίμε με το κάψιμο των ορόφων, χαιρόμαστε με το υπόγειο που γλίτωσε.

Ατυχές εντελώς παράδειγμα, Επιστρέψτε στη τάξη παιδιά. τι σχέση έχει η φύση με τα δικά μας μυαλά? δυστυχως καμία.. η φυση ξέρει και κάνει κυκλους και όποιος δεν το γνωρίζει μάλλον έχει χάσει το βασικό μάθημα ενος ερασιτέχνη χιονοτρελαμενου!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ρε παιδιά σόρρυ για το άκυρο, αλλά 6 χρόνια που είμαι στα Γιάννενα η συνήθεια είναι να βλέπω τα Γιάννενα με ήλιο όταν οι υπόλοιποι έχουν πιο χειμωνιάτικες συνθήκες [πάντα για χειμώνα μιλάω] Μόνο μια φορά ήταν η φωτεινή εξαίρεση το 17-18!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, [weathermaniac] είπε:

ρε παιδιά σόρρυ για το άκυρο, αλλά 6 χρόνια που είμαι στα Γιάννενα η συνήθεια είναι να βλέπω τα Γιάννενα με ήλιο όταν οι υπόλοιποι έχουν πιο χειμωνιάτικες συνθήκες [πάντα για χειμώνα μιλάω] Μόνο μια φορά ήταν η φωτεινή εξαίρεση το 17-18!

Δυστυχώς η ήπειρος έζησε δόξες μέχρι δεκαετία 90' μετά άλλαξε εντελώς η κατάσταση εκει..  ϊσως ξερει η μητ.φυση καλύτερα,. Πόλλα/τρομερά νέρα τοσα χρόνια, τυφώνας ραφαελ και συναφη, αν είχαμε και τόσα χιονια το χειμώνα παιζει να μην την παλευε η ηπειρος και αντίστοιχα τα γιαννενα να ήταν όλα μια τεραστια λιμνη!!  Τελικά αν το σκεφτει κάποιος στην ήπειρο το 'καλοκαιρι' τους είναι ο χειμώνας.
Αναφορά από Πράμαντα τζουμέρκα  μηδενισε η Τ εκει, όλα παγωμένα και βέβαια το φεγγαράκι για παρέα τους!  (ευχαριστω το φίλτατο Βασίλη)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ΝΕΦΟΣΚΕΠΗΣ είπε:

Δυστυχώς η ήπειρος έζησε δόξες μέχρι δεκαετία 90' μετά άλλαξε εντελώς η κατάσταση εκει..  ϊσως ξερει η μητ.φυση καλύτερα,. Πόλλα/τρομερά νέρα τοσα χρόνια, τυφώνας ραφαελ και συναφη, αν είχαμε και τόσα χιονια το χειμώνα παιζει να μην την παλευε η ηπειρος και αντίστοιχα τα γιαννενα να ήταν όλα μια τεραστια λιμνη!!  Τελικά αν το σκεφτει κάποιος στην ήπειρο το 'καλοκαιρι' τους είναι ο χειμώνας.
Αναφορά από Πράμαντα τζουμέρκα  μηδενισε η Τ εκει, όλα παγωμένα και βέβαια το φεγγαράκι για παρέα τους!  (ευχαριστω το φίλτατο Βασίλη)

Μάλλον ζω λάθος εποχή καιρικά τουλάχιστον [γιατί τότε υπήρχαν άλλα προβλήματα] Αυτή την φράση που σου έκανα bold την έχω φτιάξει μέσα στο μυαλό μου εδώ και αρκετό καιρό. Σχεδόν περιμένω Τον Μάιο για να ξεκινήσουν οι βροχές και καταιγίδες που είναι σίγουρο νερό

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...